EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document E2007G0003

Решение на Постоянния комитет на държавите от ЕАСТ № 3/2007/SC от 6 декември 2007 година относно публичния достъп до документи на ЕАСТ и за отмяна на Решение № 3/2005/SC на Постоянния комитет на държавите от ЕАСТ

OB L 122, 8.5.2008, p. 33–37 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/3(3)/oj

8.5.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 122/33


РЕШЕНИЕ НА ПОСТОЯННИЯ КОМИТЕТ НА ДЪРЖАВИТЕ ОТ ЕАСТ

№ 3/2007/SC

от 6 декември 2007 година

относно публичния достъп до документи на ЕАСТ и за отмяна на Решение № 3/2005/SC на Постоянния комитет на държавите от ЕАСТ

ПОСТОЯННИЯТ КОМИТЕТ НА ДЪРЖАВИТЕ ОТ ЕАСТ,

като взе предвид Решение № 3/2005/SC на Постоянният комитет на държавите от ЕАСТ от 9 юни 2005 г. относно обществения достъп до документи, което се отменя,

като признава обществения интерес за открит достъп до документи в рамките на ясно определена правна рамка, която взема под внимание прилаганите национални законодателства,

като взе предвид факта, че при обработката на искания за достъп до документи принципът на откритост се прилага до максимално възможна степен,

РЕШИ:

Член 1

Секретариатът на ЕАСТ предоставя на обществеността документите, изброени в приложението към това решение, като ги публикува на своя уебсайт.

Член 2

1.   Всяко лице може да поиска достъп до документи, свързани с ЕИП (наричани по-нататък „документите“), съставени или получени в Секретариата на ЕИП, които са притежание на последния.

2.   Достъпът до даден документ се предоставя, освен когато не се прилагат ограниченията, изложени в следните членове.

Член 3

1.   Достъпът до даден документ се отказва, в случай че оповестяването му би увредило на:

а)

общественият интерес, що се отнася до: обществената сигурност, отбраната и военните въпроси, международните отношения, финансовата, валутната или икономическа политика на държава от ЕАСТ;

б)

частният живот и интегритета на физическите лица, и по-специално съгласно приложимото национално право на държавите от ЕАСТ относно защитата на личните данни.

2.   Достъпът до даден документ се отказва, в случай че оповестяването му би засегнало:

а)

търговските интереси на физическо или юридическо лице, включително интелектуалната собственост;

б)

съдебно производство или юридическа консултация;

в)

целите на инспекциите, разследванията и одитите.

3.   Достъпът до документ, съставен за вътрешно ползване и отнасящ се до въпрос, по който не е взето решение, се отказва, ако оповестяването на документа би навредило на процеса на вземане на решения.

4.   Достъпът до документ, съдържащ становище за вътрешно ползване, като част от предварителни обсъждания и консултации, се отказва, дори ако решението е взето, при условие че оповестяването на документа би навредило на процеса на вземане на решения.

5.   По отношение на документи на трета страна, предадени на Секретариата на ЕАСТ, последният се консултира с третата страна, за да определи дали е приложимо някое от изключенията, предвидени в параграф 1 или 2, с изключение на случая, когато е ясно дали документът се оповестява или не.

6.   В случаите на горепосочените параграфи 2—4, достъпът се предоставя при все това, изцяло или частично, ако държавите от ЕАСТ се споразумеят, че съществува висш обществен интерес за оповестяване.

Член 4

Държава от ЕАСТ може да поиска от Секретариата на ЕАСТ да не оповестява документи, които тя е предоставила, без предварителното ѝ съгласие.

Член 5

В случай че само части от искания документ попадат в обхвата на някое от изключенията, се предоставя достъп до останалите негови части.

Член 6

1.   Заявленията за достъп до документ се формулират в писмена форма, включително и с електронни средства, на английски език, и се изготвят достатъчно точно, за да може Секретариатът на ЕАСТ да идентифицира документа.

2.   Ако дадено заявление не е достатъчно точно, Секретариатът на ЕАСТ приканва заявителя да внесе разяснения и му помага за това, като например му предоставя информация в съответствие с член 11.

3.   В случай че заявлението се отнася до много голям документ или до много голям брой документи, Секретариатът на ЕАСТ може да се съветва неформално със заявителя с оглед намирането на справедливо решение.

Член 7

1.   Заявлението за достъп до документ се разглежда по най-бързия начин. На заявителя се изпраща уведомление за получаването му.

2.   Секретариатът на ЕАСТ предава искането до държавите от ЕАСТ за одобрение, освен в случаите, когато е сигурен, че държавите от ЕАСТ биха отказали или не достъп до документа. Държавите от ЕАСТ вземат решение без неоправдано забавяне.

3.   След получаването на отговора от държавите от ЕАСТ, Секретариатът на ЕАСТ или осведомява заявителя, че е предоставен достъп до искания документ и осигурява този достъп в съответствие с член 10, или, в писмена форма, мотивира причините за пълния или частичен отказ и информира заявителя за неговото/нейното право да представи искането на Постоянния комитет на държавите от ЕАСТ.

4.   Ако за Секретариата на ЕАСТ не е възможно да даде на заявителя отговор в рамките на 12 работни дена от регистрацията на заявлението, заявителя се информира в писмена форма за забавянето и за това, кога може да бъде очаквано решението. Заявителят се информира за неговото/нейното право да представи искането на Постоянния комитет на държавите от ЕАСТ, ако той или тя не са получили отговор в рамките на разумен срок.

5.   В случай на пълен или частичен отказ заявителят може в срок петнадесет работни дни след получаване на отговора на Секретариата на ЕАСТ да внесе заявлението в Постоянния комитет на държавите от ЕАСТ.

6.   Ако Секретариатът на ЕАСТ не успее да отговори в разумен срок от регистрацията на заявлението, заявителят има право да отнесе искането в Постоянния комитет на държавите от ЕАСТ.

Член 8

Препращането към Постоянния комитет на ЕАСТ се разглежда без забавяне. Ако достъпът бъде изцяло или частично отказан, заявителя се уведомява писмено, като се изложат причините за отказа.

Член 9

Класифицирането (строго поверително, поверително, с ограничен достъп) на документ само по себе си не изключва достъпа на обществеността до него на по-късен етап.

Член 10

1.   Заявителят има достъп до документи като документът се консултира на място, или като се предостави копие, включително, когато е необходимо, електронно копие. Изплащането на разхода за съставянето и изпращането на копия може да бъде поискано от заявителя. Този разход не следва да надвишава реалния разход за съставянето и изпращането на копия. Консултация на място, копиране на по-малко от 20 страници формат A4, и, ако е налице, директен достъп в електронна форма, са безплатни.

2.   Ако определен документ вече е бил издаден от Секретариата на ЕАСТ и е леснодостъпен за заявителя, Секретариатът на ЕАСТ може да изпълни своето задължение и да разреши достъп до документа, като информира заявителя как да получи искания документ.

Член 11

1.   Секретариатът на ЕАСТ съхранява обществен регистър на документите, свързани със Споразумението за ЕИП, които са изготвени от него. Регистърът е достъпен чрез уебсайта на Секретариата на ЕАСТ.

2.   За всеки документ регистърът съдържа референтен номер, разглежданата тема и/или кратко описание на съдържанието на документа, както и датата, на която документът е получен или изготвен вписан в регистъра. Идентификационните данни на документа се описват по начин, който не засяга защита на интересите в член 3.

3.   Документите, които са класифицирани като строго поверителни и поверителни не се вписват в обществения регистър, освен в случаите, когато държавите от ЕАСТ не са съгласни за това.

4.   В допълнение към това, достъпът до списък с документи, свързани с ЕИП, съставени или получени от Секретариата на ЕАСТ, се осигурява след искане.

Член 12

Секретариатът на ЕАСТ предоставя информация и съдействие на гражданите за условията на подаване на заявления за достъп до документи.

Член 13

Настоящото решение не засяга действащите правила в областта на авторското право, които могат да ограничават правото на трета страна да възпроизвежда или ползва предоставените документи.

Член 14

Решение № 3/2005/SC на Постоянния комитет на държавите от ЕАСТ от 9 юни 2005 г. се отменя.

Член 15

Решението влиза в сила от 1 април 2008 година.

Член 16

Настоящото решение се публикува в раздел „ЕИП“ и в притурка „ЕИП“ на Официален вестник на Европейския съюз.

Член 17

Настоящото решение подлежи на преразглеждане в рамките на една година от деня на влизането си в сила.

Съставено в Брюксел на 6 декември 2007 година.

За Постоянния комитет

Председател

Stefán Haukur JÓHANNESSON

Генерален секретар

Kåre BRYN


ПРИЛОЖЕНИЕ

Свързани с ЕИП документи на ЕАСТ, които ще бъдат на разположение на обществеността в интернет

Споразумение за ЕИП и свързани с него споразумения на ЕАСТ:

Оригиналните версии на Споразумението за ЕИП, Споразумението за надзор и съд и Споразумението за Постоянния комитет

Споразумение за разширяване на ЕИП

Консолидирана версия на Споразумението за ЕИП

Консолидирана версия на приложенията и протоколите към Споразумението за ЕИП

Консолидирана версия на Споразумението за надзор и съд

Консолидирана версия на Споразумението за Постоянния комитет

Инструменти, приети от институциите:

Приети решения на Съвета на ЕИП

Приети решения на Съвместния комитет на ЕИП

Резолюции на Съвместния парламентарен комитет на ЕИП

Резолюции на Консултативния комитет на ЕИП

Становища на Консултативния комитет на ЕИП

Забележки на ЕАСТ относно ЕИП

Дневният ред на:

Съвета на ЕИП

Съвместния комитет на ЕИП

Подкомитетите към Съвместния комитет на ЕИП (със съгласието на Комисията)

Постоянния комитет на ЕАСТ

Подкомитетите към Постоянния комитет на държавите от ЕАСТ

Работните групи към Постоянния комитет на държавите от ЕАСТ

Парламентарния комитет на ЕАСТ

Съвместния парламентарен комитет на ЕИП

Консултативния комитет на ЕАСТ

Консултативния комитет на ЕИП

Заключения на:

Съвета на ЕИП

Постоянния комитет на държавите от ЕАСТ

подкомитетите към Постоянния комитет на държавите от ЕАСТ

Съвместния комитет на ЕИП (със съгласието на Комисията)

Съвместния подкомитет (със съгласието на Комисията)

Доклади на:

Парламентарния комитет на ЕАСТ

Съвместния парламентарен комитет на ЕИП

Консултативния комитет на ЕАСТ

Консултативния комитет на ЕИП

Информационни документи:

Годишният доклад на Съвместния комитет на ЕИП

Работната програма на председателя на ЕАСТ

Статистически данни, свързани с ЕИП, изготвени от Статистическия офис на ЕАСТ

Списъкът с приети решения на Съвместния комитет на ЕИП

Списъкът с очакваните уведомления съгласно член 103

Списъкът с решенията на Съвместния комитет на ЕИП с конституционни изисквания

Списъкът с номерата Celex

Списъците с предложения за законодателство ЕО, отбелязани като важни за ЕИП от Общността

Списъкът с приетите достижения на правото на Общността, отбелязани като важни за ЕИП от Общността и достиженията на правото на Общността, вече идентифицирани като важни от експертите на ЕАСТ и ЕИП от всички държави на ЕАСТ, членки на ЕИП.

Отчетни инструменти на подкомитетите съгласно Съвместния комитет на ЕИП.

Съобщения за медиите

Информационни документи на ЕАСТ

Финансов механизъм на ЕИП:

Правила и процедури за Финансовия механизъм на ЕИП

Насоки за Финансовия механизъм на ЕИП

Меморандуми за разбирателство за Финансовия механизъм на ЕИП

Норвежки финансов механизъм:

Правила и процедури за норвежкия финансовия механизъм

Насоки за норвежкия финансовия механизъм

Меморандуми за разбирателство за норвежкия финансовия механизъм


Top