This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52023XC0609(10)
Publication of the single document referred to in Article 94(1)(d) of Regulation (EU) No 1308/2013 of the European Parliament and of the Council and of the reference to the publication of the product specification for a name in the wine sector 2023/C 202/14
Публикуване на единния документ, посочен в член 94, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета, и на препратката към публикацията на продуктовата спецификация за наименование в лозаро-винарския сектор 2023/C 202/14
Публикуване на единния документ, посочен в член 94, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета, и на препратката към публикацията на продуктовата спецификация за наименование в лозаро-винарския сектор 2023/C 202/14
C/2023/3737
OB C 202, 9.6.2023, p. 76–83
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
9.6.2023 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
C 202/76 |
Публикуване на единния документ, посочен в член 94, параграф 1, буква г) от Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета, и на препратката към публикацията на продуктовата спецификация за наименование в лозаро-винарския сектор
(2023/C 202/14)
Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявката в съответствие с член 98 от Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета (1) в срок от два месеца от датата на нейното публикуване.
ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ
„Terres du Midi“
PGI-FR-02484
Дата на подаване на заявлението: 28.9.2018 г.
1. Наименование или наименования за регистрация
Terres du Midi
2. Държава членка
Франция
3. Вид на географското означение
ЗГУ — Защитено географско указание
4. Категории лозаро-винарски продукти
1. |
Вино |
5. Описание на виното или вината
Защитеното географско указание „Terres du Midi“ е запазено за тихи вина — червени, розе и бели.
Произвежданите вина се отличават с плодови аромати, чиито характер и наситеност варират в зависимост от използваните сортове грозде и технологии.
Обикновено в червените вина, които са с наситен цвят (малинов до гранатов) и са произведени чрез купажиране, за да се получи плътна, мека и хармонична структура, се усещат нотки на червени, дори пикантни плодове.
Нюансите при белите вина преминават от жълтозелено до златистожълто. Получени също от различни купажи, те излъчват свежестта на плодове с бяла месеста част и предлагат цитрусови нотки.
Вината розе са отлично балансирани благодарение на смесването на сортовете grenache, syrah и евентуално cinsault и carignan, за да се насити розовият цвят на праскова до постигане на малиново розово. Тези свежи вина розе развиват аромати на червени плодове и на цветя.
По отношение на енологичните практики при тези вина трябва да се спазват всички задължения, произтичащи от европейската нормативна уредба.
Общи аналитични характеристики |
|
Максимално общо алкохолно съдържание (% об.) |
|
Минимално действително алкохолно съдържание (% об.) |
10 |
Минимална обща киселинност |
|
Максимално съдържание на летливи киселини (meq/l) |
|
Максимално съдържание на общ серен диоксид (mg/l): |
|
6. Винопроизводствени практики
а. Основни енологични практики
По отношение на енологичните практики при тези вина трябва да се спазват задълженията, произтичащи от европейската и националната нормативна уредба.
б. Максимални добиви
ЗГУ „Terres du Midi“ — червено, розе и бяло
120 хектолитра от хектар
7. Определен географски район
Беритбата на гроздето, винификацията и производството на вината със защитеното географско указание „Terres du Midi“ се извършват в географския район на територията на следните общини:
— |
всички общини от департаментите Aude, Hérault, Gard и Pyrénées-Orientales; |
— |
в департамент Lozère: Gorges du Tarn Causses, Ispagnac, La Malène, Massegros Causses Gorges — само на територията на делегирана община Les Vignes. |
8. Основни винени сортове грозде
Alicante Henri Bouschet N
Alphonse Lavallée N
Altesse B
Alvarinho - Albariño
Aramon N
Aramon blanc B
Aramon gris G
Aranel B
Arinarnoa N
Arvine B - Petite Arvine
Aubun N - Murescola
Auxerrois B
Baco blanc B
Bourboulenc B - Doucillon blanc
Cabernet franc N
Cabernet-Sauvignon N
Caladoc N
Cardinal Rg
Carignan N
Carignan blanc B
Carmenère N
Chambourcin N
Chardonnay B
Chasan B
Chasselas B
Chasselas rose Rs
Chenanson N
Chenin B
Cinsaut N - Cinsault
Clairette B
Clairette rose Rs
Colombard B
Cot N - Malbec
Couderc noir N
Counoise N
Danlas B
Egiodola N
Fer N - Fer Servadou, Braucol, Mansois, Pinenc
Gamay N
Gamay de Chaudenay N
Gewurztraminer Rs
Grenache N
Grenache blanc B
Grenache gris G
Gros Manseng B
Jurançon blanc B
Landal N
Listan B - Palomino
Lival N
Lledoner pelut N
Macabeu B - Macabeo
Marsanne B
Marselan N
Mauzac B
Merlot N
Meunier N
Mondeuse N
Morrastel N - Minustellu, Graciano
Mourvèdre N - Monastrell
Muscadelle B
Muscat d’Alexandrie B - Muscat, Moscato
Muscat de Hambourg N - Muscat, Moscato
Muscat à petits grains blancs B - Muscat, Moscato
Muscat à petits grains roses Rs - Muscat, Moscato
Muscat à petits grains rouges Rg - Muscat, Moscato
Nielluccio N - Nielluciu
Négrette N
Parrellada B
Petit Manseng B
Petit Verdot N
Pinot gris G
Pinot noir N
Portan N
Ravat blanc B
Riesling B
Rivairenc N - Aspiran noir
Rivairenc blanc B - Aspiran blanc
Roussanne B
Sauvignon B - Sauvignon blanc
Sauvignon gris G - Fié gris
Savagnin rose Rs
Sciaccarello N
Semillon B
Servant B
Seyval B
Sylvaner B
Syrah N - Shiraz
Tannat N
Tempranillo N
Terret blanc B
Terret gris G
Terret noir N
Ugni blanc B
Verdelho B
Vermentino B - Rolle
Villard blanc B
Villard noir N
Viognier B
9. Описание на връзката или връзките
9.1. Специфични характеристики на географския район
Разположен в южната част на Франция, покрай средиземноморското крайбрежие, районът на ЗГУ „Terres du Midi“ обхваща департаментите Gard, Hérault, Aude и Pyrénées-Orientales, както и някои общини от департамент Lozère. Районът Bas Languedoc, и по-специално департаментите Gard, Hérault и Aude, представляват територия от средиземноморската дъга, отредена почти изключително за лозарство, наричана от началото на XIX век „лозята на Юга“.
В географския район се срещат различни почвени условия, като най-силно представени са киселите шисти по високите части на хълмовете, варовиковите почви по лозарските плата и равнини и каменистите алувиални тераси, като общата им характеристика е наличието на сухи, слабо плодородни почви, подходящи за лозовите растения и предоставящи възможност за дълбоко вкореняване. От планините Cévennes, Montagne Noire и подножието на Пиренеите до крайбрежието на лагуната, районът на ЗГУ „Terres du Midi“, през който протичат реките Aude, Orb, Hérault, Vidourle и Gardon, образува обширен амфитеатър, открит към Средиземно море.
Той се ползва от средиземноморски климат, благоприятстващ отглеждането на лозя, благодарение на топлите и сухи лета и меките зими, съчетани с два дъждовни периода през есента и пролетта.
В района духат няколко вида вятър. „Морският вятър“ преминава редовно и понякога силен през Лионския залив, по-специално в периода на узряване на гроздето. Така носените от него пръски влага смекчават прекомерните температури. Сухият и силен вятър от север или от запад (tramontane (трамонтан), cers (сер) и mistral (мистрал) допринася за доброто санитарно състояние на лозята. Тези климатични особености благоприятстват засаждането на сортове грозде в разнообразни условия на околната среда. Тук се съчетават три ландшафтни групи: планините и високите плата, междинните предпланини и плата и накрая — крайбрежната равнина. Районът се характеризира с отглеждане на лозя като монокултура, което обхваща земите от делтата на Рона до границата с Испания.
9.2. Специфични характеристики на продукта
ЗГУ „Terres du Midi“ е продукт на историята на лозарския Юг. На тази територия са се произвеждали вина още от първите лозя в Западна Европа край Agde, около 600 г. пр.н.е.
През 1907 г. се отбелязва връхната точка на криза в лозарството, включваща аспекти, свързани с винопроизводството, социалния живот и икономиката на лозаро-винарските стопанства. Недоволството се подклажда от различните данъци, свръхпроизводството и измамите. Цените падат, а качеството на вината се понижава. Изправени пред неотстъпчивостта на властите, лозарите от Languedoc създават множество комитети за защита на лозаро-винарството с представителства в повечето общини на Юга, които бързо се обединяват около Confédération Générale des Vignerons du Midi (Обща конфедерация на лозарите от Юга). Така понятието „Midi Viticole“ („Лозаро-винарски Юг“) се формира с признаването от държавата на тази конфедерация, което дава възможност за възобновяване на диалога и намиране на решения за справяне с кризата (намаляване на данъците, борба с измамите, правила за деклариране и за движение на вината, амнистия). В основополагащия акт на това движение се посочват ясно границите на „Midi Viticole“, който обединява четирите лозаро-винарски департамента Pyrénées-Orientales, Aude, Hérault и Gard. Тези земи са предназначени почти изключително за отглеждането на лозя.
От 1964 г. се дава точно определение съгласно нормативната уредба на понятието „vin de canton“ („кантонално вино“) във връзка с даден административен район на производство с характерна съвкупност от почвено-климатични условия. С указ от 1968 г. „vins de canton“ се преобразуват във „vins de pays“ („регионални вина“), като първоначално се определят според името на департамента, в който се произвеждат, и отговарят на специфични критерии за производство, налагащи по-добро качествено равнище. Този етап дава възможност „vins du Midi“ („вината от Юга“) да получат конкретно признание, довело до появата на ЗГУ „Terres du Midi“.
Продукцията на ЗГУ „Terres du Midi“ достига 100 000 хектолитра от трите цвята вино. Червените вина съставляват по-голямата част (55 % от производството). Вината розе (35 %) бележат нови позиции, а гамата се допълва от белите вина.
Защитеното географско указание „Terres du Midi“ се характеризира главно със смесване на сортове грозде, които могат да бъдат традиционни за региона или с произход от други лозарски региони.
Засаждането на тези сортове е възможно благодарение на опита на лозарите, които отглеждат лозята си в зависимост от различните почвени условия в рамките на географския район, за да се получи качествено грозде. Благодарение на същественото влияние на топлия и сух средиземноморски климат гроздето достига пълна зрялост във всички райони и при всички сортове, а първичните аромати се запазват и дори се засилват. Така произвежданите вина се отличават с качеството на своите плодови и флорални аромати, а техните наситеност и характер варират в зависимост от купажираните сортове.
При червените вина купажите се приготвят така, че да се получат плодови и меки вина със зрели и хармонични танини, които са характерни за вината с това ЗГУ. При белите вина и вината розе купажите дават възможност да се поддържат отлични баланси, да се запази свежестта на вината и качеството на ароматите им, които преминават от плодови при белите вина до флорални при вината розе.
9.3. Причинно-следствена връзка между специфичните характеристики на географския район и специфичните характеристики на продукта
Връзката с произхода на продукта се основава на характеристиките на продукта, произтичащи от специфичните почвено-климатични характеристики на географския район, съчетани с избора на сортовете грозде, които оказват значително влияние върху тези характеристики.
Специфичните почвено-климатични характеристики на географския район, съчетани с избора на сортовете грозде, оказват значително влияние върху характеристиките на продукта. Благодарение на същественото влияние на топлия, сух и с добро проветряване средиземноморски климат върху използваните за това ЗГУ сортове, гроздето достига пълна зрялост във всички райони и се характеризира със своите аромати.
Наименованието „Terres du Midi“ е отражение на характеристиките на неговата територия — средиземноморски почвено-климатични условия, благоприятстващи узряването на различни сортове грозде и разгръщането на техните първични аромати, използвано от ангажираните с него лозари, за да се предложат ароматни вина с приятен и деликатен профил, произхождащи от тези отредени предимно за лозарство земи.
От планините Cévennes, Montagne Noire и подножието на Пиренеите до крайбрежието на лагуната, районът на ЗГУ „Terres du Midi“, през който протичат реките Aude, Orb, Hérault, Vidourle и Gardon, образува обширен амфитеатър, открит към Средиземно море.
В географския район се срещат различни почвени условия, като общата им характеристика е наличието на сухи, слабо плодородни почви, предоставящи възможност за дълбоко вкореняване, което е благоприятно за засаждането на многобройни сортове. Благодарение на това лозите поддържат постоянен растеж, което позволява редовен добив на грозде с месести зърна. Орографската конфигурация на тази територия с добро проветряване, която смекчава прекомерната топлина, от планините до слънчевото крайбрежие, гарантира на различните сортове лози добри условия за развитие и узряване, с което ще се даде възможност за запазване на свежестта и ароматния потенциал на гроздето — типични характеристики на вината с това ЗГУ. Така например при белите вина благоприятното влияние на ветровете върху сортовете лози, които в по-голямата си част са равнинни, предпазва гроздето от засушаването, с което на вината се придава свежест и плодов аромат. Червените вина, характеризиращи се с аромати на червени и пикантни плодове, с добър баланс между танини и алкохол, дължат качествата си на влиянието на сухия, слънчев и с добро проветряване климат върху сортовете грозде. При вината розе, които са свежи, плодови или флорални в зависимост от купажите, балансираната между аромати и свежест структура се дължи на комбинираното влияние на слънцето и морския вятър.
С изкуството да съчетават основните характеристики на сортовете (цвят, аромати, танини, динамика), които намират проявление на тази територия, лозарите запазват в органолептичния профил на всеки един цвят вино тези отличителни характеристики все така ароматни, меки и свежи. Червените вина, получени от силно оцветяващи сортове, имат наситен малинов до гранатов цвят. В букета им се крият аромати на червени, дори пикантни плодове. Във вкуса им се долавят танинови нотки, които са едновременно меки и хармонични. Нюансите при белите вина преминават от жълтозелено до златистожълто. Получени от ароматни и възкисели сортове грозде, те излъчват свежестта на плодове с бяла месеста част и разкриват цитрусови нотки. Вината розе се приготвят от сортове с добра наситеност на цвета и от такива с плодови характеристики, за да се получат тези свежи вина с нотки на червени плодове и леки флорални нюанси.
Тези фактори, контролът на купажите и организацията на „Midi Viticole“ около стройна мрежа от колективни лозарски структури са характерни за ЗГУ „Terres du Midi“.
Това съставлява истинска основа за развитието на регионалната лозарска икономика. Така лозята и виното са в основата на дейността на три четвърти от селата в департаментите на Юга.
10. Други основни условия
Етикетиране
Правна рамка:
|
Национално законодателство |
Вид допълнително условие:
|
Допълнителни разпоредби относно етикетирането |
Описание на условието:
|
Строго забранено е да се посочват един или повече сортове грозде. |
Задължително е логото за ЗГУ на Европейския съюз да присъства върху етикета, когато обозначението „Защитено географско указание“ се заменя с традиционното наименование „Vin de Pays“ („регионално вино“).
Област в непосредствена близост
Правна рамка:
|
Национално законодателство |
Вид допълнително условие:
|
Дерогация относно производството в определения географски район |
Описание на условието:
Областта в непосредствена близост, определена чрез дерогация за винификацията и производството на вината, отговарящи на условията за защитеното географско указание „Terres du Midi“, се състои от кантоните, граничещи с департаментите Aude, Hérault, Gard и Pyrénées-Orientales:
Arles, Avignon (№°1, №°2, №°3), Haute-Ariège (общини Ax-les-Thermes, Artigues, Ascou, Carcanières, Ignaux, Mérens-les-Vals, Mijanès, Montaillou, Orgeix, Orlu, Ornolac-Ussat-les-Bains, Perles-et-Castelet, Le Pla, Prades, Le Puch, Quérigut, Rouze, Savignac-les-Ormeaux, Sorgeat, Tignac и Vaychis), Collet de Dèze (общини Le Collet-de-Dèze, Barre-des-Cévennes, Bassurels, Cassagnas, Cans и Cévennes само за територията на Saint-Julien-d’Arpaon, Fraissinet-de-Fourques, Gabriac, Moissac-Vallée-Française, Molezon, Le Pompidou, Saint-André-de-Lancize, Saint-Etienne-Vallée-Française, Saint-Germain-de-Calberte, Saint-Hilaire-de-Lavit, Saint-Julien-des-Points, Saint-Martin-de-Boubaux, Saint-Martin-de-Lansuscle, Saint-Michel-de-Dèze, Saint-Privat-de-Vallongue, Sainte-Croix-Vallée-Française и Ventalon en Cévennes), Bollène, Bourg-Saint-Andéol (общини Bourg-Saint-Andéol, Bidon, Gras, Larnas, Saint-Just-d’Ardèche, Saint-Marcel-d’Ardèche, Saint-Martin-d’Ardèche и Saint-Montan), Causses-Rougiers (общини La Cavalerie, Arnac-sur-Dourdou, Brusque, Camarès, Le Clapier, Cornus, La Couvertoirade, Fayet, Fondamente, Gissac, L’Hospitalet-du-Larzac, Lapanouse-de-Cernon, Marnhagues-et-Latour, Mélargues, Montagnol, Peux-et-Couffouleux, Saint-Beaulize, Saint-Jean-et-Saint-Paul, Sainte-Eulalie-de-Cernon, Sauclières, Sylvanès, Tauriac-de-Camarès и Viala-du-Pas-de-Jaux), Tarn et Causses (общини Campagnac, La Capelle-Bonance, La Cresse, Mostuéjouls, Peyreleau, Rivière-sur-Tarn, La Roque-Sainte-Marguerite, Saint-André-de-Vézines, Saint-Laurent-d’Olt, Saint-Martin-de-Lenne, Saint-Saturnin-de-Lenne и Veyreau), Châteaurenard (общини Châteaurenard, Barbentane, Boulbon, Eyragues, Graveson, Saint-Pierre-de-Mézorgues, Noves, Rognonas и Tarascon), Haute-Ardèche (общини Coucouron, Issanlas, Issarlès, Le Lac-d’Issarlès, Lachapelle-Graillouse, Lanarce, Lavillatte и Lespéron), La Montagne Noire, Le Pastel (общини Garrevaques, Palleville, Soual и Viviers-lès-Montagnes), Hautes Terres d’Oc (общини Lacaune, Anglès, Barre, Berlats, Escroux, Espérausses, Gijounet, Lamontélarié, Lasfaillades, Moulin-Mage, Murat-sur-Vèbre, Nages, Senaux и Viane), Pays d’Olmes (общини Lavelanet, L’Aiguillon, Bélesta, Bénaix, Carla-de-Roquefort, Dreuilhe, Fougax-et-Barrineuf, Ilhat, Lesparrou, Leychert, Lieurac, Montferrier, Montségur, Nalzen, Péreille, Raissac, Roquefixade, Roquefort-les-Cascades, Saint-Jean-d’Aigues-Vives, Sautel и Villeneuve-d’Olmes), Saint-Etienne-du-Valdonnez (общини Altier, Pied-de-Borne, Pont-de-Montvert-Sud Mont Lozère, Pourcharesses, Prévenchère, Saint-André-Capcèze, Vialas и Villefort), Le Pontet (общини Le Pontet и Vedéne), Cévennes Ardéchoises (общини Les Vans, Les Assions, Banne, Beaumont, Berrias-et-Casteljau, Chambonas, Dompnac, Gravières, Laboule, Loubaresse, Malarce-sur-la-Thines, Malbosc, Montselgues, Saint-André-de-Cruzières, Saint-Mélany, Saint-Paul-le-Jeune, Saint-Pierre-Saint-Jean, Saint-Sauveur-de-Cruzières, Sainte-Marguerite-Lafigère, Les Salelles и Valgorge), Mazamet-1, Mazamet-2 Vallée du Thoré, Castres (община Saint-Salvy-de-la-Balme), Florac (общини Gatuzières, Hures-la-Parade, Meyrueis, Le Rozier и Saint-Pierre-des-Tripiers), Mirepoix, Escalquens (общини Auragne, Caignac, Calmont, Gibel, Mauvaisin, Monestrol, Montgeard, Nailloux, Saint-Léon и Seyre), Millau-2 (общини Nant и Saint-Jean-du-Bruel), Orange, Revel (общини Revel, Avignon-et-Lauragais, Beauteville, Bélesta-en-Lauragais, Cessales, Falga, Folcarde, Gardouch, Juzes, Lagarde, Lux, Mauremont, Maurens, Montclair-Lauragais, Montégut-Lauragais, Montesquieu-Lauragais, Montgaillard-Lauragais, Mourvilles-Hautes, Nogaret, Renneville, Rieumajou, Roumens, Saint-Félix-Lauragais, Saint-Germier, Saint-Julia, Saint-Rome, Saint-Vincent, Trébons-sur-la-Grasse, Vallègue, Vaudreuille, Vaux, Vieillevigne, Villefranche-de-Lauragais и Villenouvelle), Les Portes d’Ariège (общини Saverdun, La Bastide-de-Lordat, Brie, Canté, Esplas, Gaudiès, Justiniac, Labatut, Lissac, Mazères, Montaut, Saint-Quirc, Trémoulet и Le Vernet), Sorgues, Salon de Provence-1 (общини Mas-Blanc-des-Alpilles и Saint-Etienne-du-Grès), Vallon-Pont-d’Arc (общини Vallon-Pont-d’Arc, Balazuc, Bessas, Labastide-de-Virac, Lagorce, Organc-d’Aven, Pradons, Ruoms, Saint-Remèze, Salavas, Sampzon и Vagnas), Vaison-la-Romaine (общини Camaret-sur-Aigues, Travaillan и Violès)
Препратка към публикуваната продуктова спецификация
https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-e251ee13-3a0d-45e8-a272-733874b7a36a