Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022XG1220(02)

    Заключения на Съвета относно ваксинацията като един от най-ефективните инструменти за прeвенция на заболяванията и подобряване на общественото здраве 2022/C 484/05

    ST/14771/2022/INIT

    OB C 484, 20.12.2022, p. 18–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    20.12.2022   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 484/18


    Заключения на Съвета относно ваксинацията като един от най-ефективните инструменти за прeвенция на заболяванията и подобряване на общественото здраве

    (2022/C 484/05)

    Въведение

    Ваксинацията се счита за един от най-ефективните инструменти на общественото здравеопазване за превенция на инфекциозните болести и за ограничаване на техните най-вредни последици. Ваксинацията е важна не само за децата, но и в перспектива, обхващаща целия живот. Разработването на ваксините бележи значителна промяна в историята на медицината и има значително въздействие върху общественото здраве. Много болести са предотвратени чрез ваксинация, като по този начин се намалява тежестта върху здравните системи и се предотвратяват приблизително 3,5 – 5 милиона смъртни случая годишно (1). В случая с едрата шарка благодарение на ваксинацията тази болест дори е ликвидирана.

    Днес обаче ваксинацията е жертва на собствения си успех. Някои хора вече не виждат въздействието на инфекциозните болести, които вече не съществуват благодарение на схемите за ваксинация, а значителен брой хора могат дори да поставят под въпрос значението на ваксинацията. Равнищата на ваксинационно покритие в много региони в ЕС намаляват значително под препоръчаните равнища. При такива обстоятелства инфекциозните болести могат лесно да се завърнат. Пример за това е епидемията от морбили, която се разрази през последните години в редица европейски държави.

    През последните няколко десетилетия желанието на хората да получават безопасни, ефективни, препоръчани и налични ваксини беше поставено под въпрос. Колебанията относно ваксинацията са класирани от Световната здравна организация (СЗО) сред 10-те най-големи заплахи за здравето в световен мащаб. Това е и проблем, който се проявява по различен начин в зависимост от контекста, страната и вида на съответната ваксина, и поради тази причина представлява особено предизвикателство. Не съществува универсално решение и са необходими устойчиви усилия за подобряване на диалога с гражданите, за разбиране на техните опасения и за разработване на адаптирани стратегии за ваксиниране, както и на целенасочени комуникационни кампании.

    Пандемията от COVID-19 допълнително подчерта мащаба и обхвата на този въпрос. Колебанията относно ваксинацията срещу COVID-19 бяха повлияни в значителна степен от различни фактори, сред които преобладават опасенията относно усещането за безопасност и ефективност на ваксината. Въпреки че в някои държави – членки на ЕС, кампаниите за ваксинация срещу COVID-19 не доведоха до много високи равнища на ваксинация, в някои части на Европейския съюз резултатите бяха впечатляващи.

    Положителен факт е, че пандемията доведе и до разработването на редица важни решения и инструменти, които в настоящия момент вече можем да използваме. Значително развитие бе постигнато например в областта на цифровизацията чрез събирането и обмена на данни на равнище ЕС, както и със създаването на цифровия COVID сертификат на ЕС – важен етап, който определя глобален стандарт като част от мерките в областта на общественото здраве за ограничаване на разпространението на пандемията. Стратегията на ЕС за ваксините срещу COVID-19 (2), последвана от стартирането на Органа за готовност и реакция при извънредни здравни ситуации (HERA), също представлява важна стъпка напред в осигуряването на разработването, възлагането на обществени поръчки, закупуването и разпространението на медицински мерки за противодействие на равнището на ЕС, като например ваксини и терапевтични средства. Друго също толкова важно постижение е създаването на Европейски здравен съюз, който има за цел да подпомогне готовността и способността за реакция на ключови агенции при кризи.

    Необходимо е да извлечем поуки от пандемията от COVID-19, за да гарантираме адекватна подготвеност за бъдещи кризи в областта на общественото здраве. В това отношение потоците от разселени лица към ЕС могат да представляват предизвикателство за общественото здраве, преди всичко за самата разселена група, както и за държавите членки, които следва да включат всички такива лица в своите стратегии за ваксинация, в съответствие с националното законодателство. Освен това следва да се съсредоточим върху въздействието на изменението на климата върху общественото здраве, което може да е широкообхватно, с потенциални промени в обхвата на предаване на инфекциозни болести, по-специално векторно преносими заболявания като hanta вирус, кърлежов енцефалит, лаймска болест и малария.

    С оглед на това държавите членки следва да увеличат съвместните си усилия въз основа на Препоръката на Съвета за засилване на сътрудничеството в борбата с болестите, предотвратими чрез ваксинация, от 2018 г (3). и поуките, извлечени през последните години от пандемията от COVID-19.

    Въпреки че услугите, програмите и политиките, свързани с ваксинацията, са отговорност на държавите членки, предвид трансграничния характер на инфекциозните болести и общите предизвикателства, пред които са изправени националните програми за имунизация, особено в контекста на пандемията от COVID-19, миграцията или епидемията от маймунска шарка, държавите членки биха могли да се възползват от още по-координиран подход на ЕС за предотвратяване и ограничаване на разпространението на епидемии и болести, предотвратими чрез ваксинация.

    Борба с колебанията относно ваксинацията: рискът от невярна информация и дезинформация и необходимостта от повишаване на общественото доверие във ваксинацията

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

    1.

    ПРИПОМНЯ, че съгласно член 168 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) действията на Съюза, които допълват националните политики, трябва да бъдат насочени към подобряването на общественото здраве, предотвратяването на физически и психични болести и заболеваемост и отстраняването на източниците на опасност за физическото и психичното здраве.

    2.

    ПРИЗНАВА, че макар програмите за ваксинация да са отговорност на държавите членки, един по-добре координиран подход на ЕС като цяло може да има добавена стойност предвид трансграничния характер на болестите, предотвратими чрез ваксинация.

    3.

    ОТБЕЛЯЗВА, че колебанията относно ваксинацията имат различни основания. Различни ситуации, като рутинна ваксинация с добре познати ваксини или ваксинация по време на здравни кризи, като например пандемията от COVID-19, при която се използват новоразработени ваксини, изискват различни решения.

    4.

    ПРИЗНАВА, че пандемията от COVID-19 ясно показа заплахите и предизвикателствата, които невярната информация и дезинформацията представляват за нашите общества. „Инфодемията“ – твърде много информация, включително невярна или подвеждаща информация, в цифровата и физическата среда при поява на огнище на дадена болест (4) – беше един от ключовите фактори, които увеличиха рисковете за човешкото здраве, здравните системи и ефективното управление на кризи.

    5.

    ПРИПОМНЯ съвместното съобщение на Комисията и върховния представител, прието на 5 декември 2018 г. за стартиране на Плана за действие за борба с дезинформацията (5), съобщението на Комисията „Борба с дезинформацията, разпространявана онлайн“ (6), прието на 26 април 2018 г., съобщението на Комисията „Насоки за укрепване на Кодекса за поведение във връзка с дезинформацията“ (7), прието на 26 май 2021 г., съобщението на Комисията „Засилване на сътрудничеството в борбата срещу болести, предотвратими чрез ваксинация“ (8), прието на 26 април 2018 г., и съвместното съобщение на Комисията и върховния представител, прието на 10 юни 2020 г., озаглавено „Борба с дезинформацията за COVID-19: боравене с точни факти“ (9).

    6.

    ПРИПОМНЯ заключенията на Съвета относно укрепване на устойчивостта и борба с хибридните заплахи, включително дезинформацията в контекста на пандемията от COVID-19 (10), препоръката на Съвета за засилване на сътрудничество в борбата срещу болести, предотвратими чрез ваксинация (11), в която се обръща специално внимание на въпроса за колебанията относно ваксинацията и дезинформацията, които изместват общественото внимание от ползите от ваксинирането към недоверие в науката и страх от възможни странични ефекти, и ВЗЕМА ПОД ВНИМАНИЕ Пътната карта (12) на Европейската комисия за изпълнение на действията, за които се призовава в препоръката, заедно с дейностите по линия на Съвместното действие относно ваксинацията (13), която съдържа препоръки и конкретни инструменти за по-решителен отговор на предизвикателствата, свързани с ваксинацията, включително насърчаване на приемането на ваксините.

    7.

    ПРИПОМНЯ доклада за Комисията „Състояние на доверието във ваксините в ЕС + Обединеното кралство“, публикуван на 11 декември 2020 г. (14)

    8.

    ПРИПОМНЯ доклада „Противодействие на невярна онлайн информация за ваксините в ЕС“, публикуван от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC) на 29 юни 2021 г. (15), в който се разглежда доказателствената база за това как да се противодейства на невярната онлайн информация за ваксините в ЕС, и НАСОЧВА ВНИМАНИЕТО към Европейския портал за ваксиниране (16), поддържан от ECDC, който предоставя точни и актуални данни за ваксинацията заедно с преглед на механизмите на ЕС за гарантиране на безопасността и ефективността на ваксините.

    9.

    ПРИПОМНЯ Регламента на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 851/2004 за създаване на Европейски център за профилактика и контрол върху заболяванията (17) и също така ПРИВЕТСТВА цялостната роля и принос на ECDC, включително за улесняване на борбата с невярната информация и дезинформацията по отношение на ваксинацията и за повишаване на доверието във ваксините, като например курсове за електронно обучение относно начините за справяне с невярната информация, разпространявана онлайн относно ваксините (18).

    10.

    ПРИВЕТСТВА програмата „ЕС в подкрепа на здравето“, която амбициозно подпомага предотвратяването на кризи в общоевропейски и междусекторен план, със специален акцент върху подобряването на равнищата на ваксинационно покритие в държавите членки, по-специално чрез предоставяне на финансиране, което е на разположение за кампании за повишаване на осведомеността и комуникационни дейности за обществеността като цяло, както и за целеви групи, насочени към предотвратяване и справяне с колебанията относно ваксинацията, невярната информация и дезинформацията.

    11.

    ПРИВЕТСТВА действията по инициативата „Хоризонт 2020“ за справяне с невярната информация за ваксините и разработването на инструменти за подобряване на темпа на ваксинация, както и действията по „Хоризонт Европа“, насочени към предоставяне на доказателства за по-добра борба с невярната информация и дезинформацията.

    12.

    ПРИВЕТСТВА „Имунизационната програма до 2030 г.“ (19), публикувана от СЗО на 1 април 2020 г., която има за цел да се справи с колебанията относно ваксинацията чрез разработване на стабилни, иновативни стратегии за смекчаване на ефекта от невярната информация относно ваксините и за намаляване на разпространението ѝ и отрицателното ѝ въздействие.

    13.

    ПОДЧЕРТАВА необходимостта от постоянен анализ и публично оповестяване на индивидуалните рискове и ползи от ваксинациите в различни рискови групи и сред тези, които не разполагат с достатъчно източници на информация, например поради социални, културни или езикови предизвикателства.

    14.

    ПРИКАНВА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ:

    Да използват интердисциплинарен експертен опит (включително експерти в областта на общественото здраве, експерти в областта на цифровото здравеопазване, специалисти в областта на комуникацията, експерти в областта на социалните медии и поведенчески експерти) за подпомагане на усилията за борба с невярната информация и дезинформацията относно ваксините и за прилагане на по-силен, основан на доказателства и по-стратегически подход към комуникацията, свързана с ваксините, с хармонизирани съобщения между участниците в нея.

    15.

    ПРИКАНВА КОМИСИЯТА:

    Без да дублира съществуващи инициативи и като сведе до минимум административната тежест за държавите членки, да създаде експертен форум по въпросите на колебанията относно ваксинацията, който да предостави платформа за обединяване на експерти от всички съответни области с цел обсъждане, обмен на най-добри практики, последващи действия във връзка с дейностите по линия на Съвместното действие относно ваксинацията извън рамките на самия проект, и по-специално да улесни и ускори комуникацията с агенциите на ЕС с цел предоставяне на насоки относно начините за увеличаване на равнищата на ваксинационно покритие в целия Европейски съюз;

    Да засили, по целесъобразност, координацията между политиките на ЕС относно ваксинацията и борбата с дезинформацията, за да се подкрепи по-ефективен цялостен подход, включително чрез публикуване на съобщение на Комисията относно борбата с колебанията относно ваксинацията;

    Заедно с ECDC да предоставя на държавите членки, при поискване, незадължителни специфични препоръки и насоки относно начините за справяне с колебанията относно ваксинацията, като се вземат предвид националните особености;

    Да предоставя съвети, по искане на държава членка, на лицата, отговарящи за националните програми за имунизация в рамките на държавите членки, относно използването на всички съответни програми и инструменти на ЕС за целенасочени кампании за ваксинация и относно начините за оценка на тези кампании.

    16.

    ПРИКАНВА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ И КОМИСИЯТА:

    Да разработят възможности за обучение (обучение по комуникации и социални медии), за да се даде възможност на здравните специалисти и експертите в областта на здравната комуникация да се запознаят по-добре с ефективни техники и инструменти за борба с невярната информация и дезинформацията относно ваксините, включително онлайн такива, за разработване на комуникационни стратегии или гарантиране на ефективна комуникация между здравните специалисти и гражданите относно ползите от ваксинацията (споделено вземане на решения), с участието на Коалицията за ваксинация и сдружения на здравни специалисти и студенти на национално равнище;

    Да насърчават дейности за повишаване на осведомеността относно ползите от ваксинацията, включително чрез партньорства със сектора на образованието, социалните партньори и действия, насочени към медиите, като същевременно се обръща специално внимание на отговорностите и ролята на платформите на социалните медии;

    Да подкрепят националните политики, които ще гарантират предоставянето на справедливи, достъпни и привлекателни услуги за ваксинация на всички отговарящи на условията лица, като се гарантира, че ваксинацията няма да се превръща в пропусната възможност.

    Укрепване на сътрудничеството в ЕС с цел подготовка за предстоящите предизвикателства: надграждане на най-добрите практики и извлечените поуки

    17.

    ОТБЕЛЯЗВА, че пандемията от COVID-19 е повлияла на политиките за ваксинация на европейско и национално равнище по значителен и безпрецедентен начин. Въпреки че в някои държави членки равнището на приемане на ваксините срещу COVID-19 беше високо, в много от тях това равнище оставаше недостатъчно. Тя също така ускори разработването на нови инструменти и решения, върху които ЕС може да надгражда, за да насърчи сътрудничеството в областта на стратегиите за ваксинация и програмите за имунизация.

    18.

    ПОДЧЕРТАВА ползите от засиленото сътрудничество в ЕС по отношение на противодействието на недоверието по отношение на ваксините и насърчаването на ваксинационното покритие; осъзнавайки, че значително различаващите се подходи, въпреки че се основават на едни и същи научни данни, могат в определени случаи да повлияят отрицателно на общественото доверие във ваксинирането.

    19.

    ПРИПОМНЯ Регламент (ЕС) 2021/953 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2021 г. относно рамка за издаването, проверката и приемането на оперативно съвместими сертификати за ваксинация срещу, направено изследване за и преболедуване на COVID-19 (Цифров COVID сертификат на ЕС), който е голям успех за ЕС.

    20.

    ПРИПОМНЯ стратегията на ЕС за ваксините за ускоряване на разработването, производството и внедряването на ваксини срещу COVID-19, представена от Комисията на 17 юни 2020 г., която даде възможност на държавите членки съвместно да осигурят и предоставят навременен достъп до ваксини срещу COVID-19.

    21.

    ПРИВЕТСТВА създаването на Органа за готовност и реакция при извънредни здравни ситуации (HERA), който следва да работи за подобряване на готовността и реакцията при сериозни трансгранични заплахи в областта на медицинските мерки за противодействие и в тази връзка следва да си сътрудничи тясно с държавите членки. Следва да се обърне внимание на справянето с предизвикателствата, свързани с предлагането на медицински мерки за противодействие.

    22.

    ОТБЕЛЯЗВА, че международната мобилност и миграцията са се ускорили, поради което сътрудничеството в областта на ваксинацията следва винаги да има глобално измерение.

    23.

    ПРИПОМНЯ съобщението на Комисията, озаглавено „Топло посрещане на хората, бягащи от войната в Украйна: подготовка на Европа за удовлетворяване на нуждите“, прието на 23 март 2022 г., в което се подчертава необходимостта от увеличаване на ваксинационното покритие сред разселените украинци, със специален акцент върху програмите за ваксинация в детска възраст.

    24.

    ПРИПОМНЯ насоките на ECDC „Оперативни съображения в областта на общественото здраве във връзка с профилактиката и контрола на инфекциозните заболявания в контекста на агресията на Русия спрямо Украйна“, публикувани на 8 март 2022 г.

    25.

    ПОСОЧВА, че се очаква и други глобални проблеми и кризи да окажат влияние върху появата на инфекциозни болести в рамките на ЕС, по-специално изменението на климата, което вероятно ще увеличи предаването на кърлежов енцефалит и други векторно преносими болести, като например западнонилска треска или денга.

    26.

    ОТЧИТА извършената от Европейската регулаторна мрежа за лекарствата работа, свързана с ваксините, която гарантира качеството, ефикасността и безопасността на лекарствата в Европейския съюз. Работата на регулаторната мрежа включва научна работа в мрежи, сравнителен анализ и тясно сътрудничество между националните компетентни органи, което допринася за задълбочени научни познания за ваксините и повишава надеждността за европейското население.

    27.

    ПРИКАНВА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ:

    Да насърчават кампании за ваксиниране на възрастни с цел осигуряване на защита срещу заразни инфекциозни болести, които могат да бъдат свързани със сериозни последици, като морбили, дифтерия, тетанус или полиомиелит;

    Да продължат да провеждат кампании за ваксиниране в детска възраст и да осигуряват защита срещу заразни инфекциозни болести на деца, които все още не са защитени чрез ваксинация, т.е. да провеждат кампании за наваксване на ваксинации;

    Да подкрепят цифровизацията на здравната система и да проучат възможността за развитие на капацитета на медицинските заведения за съхраняване на електронна информация относно ваксинационния статус на гражданите;

    Да изграждат и поддържат подходящи специалисти в здравния сектор, способни да реагират бързо и ефективно на заплахите за здравето, както и да подобряват ваксинационното покритие сред здравните специалисти като добра здравна практика за широката общественост;

    Да насърчават здравното образование и здравната грамотност в перспектива, обхващаща целия живот.

    28.

    ПРИКАНВА КОМИСИЯТА:

    Да проучи, като същевременно се гарантира защитата на здравните данни, добавената стойност и възможностите за преодоляване на правните и техническите пречки пред оперативната съвместимост на (под-) националните информационни системи за имунизация, когато такива съществуват, чрез възможностите, предлагани от съществуващите или бъдещите трансгранични механизми за обмен на здравни данни, и да проучи добавената стойност на цифровата версия на сертификатите за ваксинация, като вземе предвид опита с европейските цифрови инфраструктури и други съществуващи инструменти, като например международния сертификат за ваксинация или профилактика;

    Да обърне специално внимание на научните изследвания и иновациите и да проучи възможностите за подпомагане на разработването на нови ваксини срещу нововъзникващи или повторно възникващи инфекциозни заплахи, като се обърне специално внимание на векторно преносимите заболявания;

    Да прикани ECDC да актуализира своите насоки в областта на общественото здраве относно скрининга и ваксинацията срещу инфекциозни болести при новопристигналите мигранти в рамките на ЕС/ЕИП, като се вземат предвид съществуващите национални насоки в областта на общественото здраве.

    29.

    ПРИКАНВА ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ И КОМИСИЯТА:

    Въз основа на добрите практики и опита, придобити от „инструмента Базар“, разработен за нуждите на управителния съвет за възлагане на обществени поръчки за ваксини срещу COVID-19, да разработят виртуална база данни, за да се улесни обменът на информация на доброволна основа относно възможни излишъци и недостиг на основни ваксини, като по този начин се даде възможност за евентуална препродажба или даряване между държавите членки;

    Да използват възможностите за съвместно възлагане на обществени поръчки за ваксини, когато това е целесъобразно, като вземат предвид сериозните трансгранични здравни заплахи, признати на равнището на Съюза, и действителните нужди на държавите членки;

    Да подкрепят Европейската регулаторна мрежа за лекарствата чрез добре обезпечен с ресурси и гъвкав механизъм за консолидиране на нейната работа и гарантиране на устойчивостта на приноса на мрежата в дългосрочен план.


    (1)  https://www.who.int/health-topics/vaccines-and-immunization#tab=tab_

    (2)  COM/2020/245 final.

    (3)  COM/2018/244 final.

    (4)  https://www.who.int/health-topics/infodemic#tab=tab_1

    (5)  JOIN/2018/36 final.

    (6)  COM/2018/236 final.

    (7)  COM/2021/262 final.

    (8)  COM/2018/245 final.

    (9)  JOIN/2020/ 8 final.

    (10)  ST 14064/20.

    (11)  COM/2018/244 final.

    (12)  https://health.ec.europa.eu/system/files/2022-07/2019-2022_roadmap_en.pdf

    (13)  https://eu-jav.com/

    (14)  https://health.ec.europa.eu/system/files/2022-11/2020_confidence_rep_en.pdf

    (15)  https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/ecdc-launches-report-countering-online-vaccine-misinformation-eueea

    (16)  https://vaccination-info.eu/bg

    (17)  2020/0320(COD).

    (18)  https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/e-learning-how-address-online-vaccination-misinformation

    (19)  https://www.who.int/publications/m/item/immunization-agenda-2030-a-global-strategy-to-leave-no-one-behind


    Top