EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE2582

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2013/34/ЕС, Директива 2004/109/ЕО, Директива 2006/43/ЕО и Регламент (ЕО) № 537/2014 относно отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта“ (COM(2021) 189 final — 2021/104 (COD)

EESC 2021/02582

OB C 517, 22.12.2021, p. 51–55 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

22.12.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 517/51


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2013/34/ЕС, Директива 2004/109/ЕО, Директива 2006/43/ЕО и Регламент (ЕО) № 537/2014 относно отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта“

(COM(2021) 189 final — 2021/104 (COD)

(2021/C 517/07)

Докладчик:

Marinel Dănuț MURESAN

Консултация

Съвет на Европейския съюз, 22.6.2021 г.

Европейски парламент, 23.6.2021 г.

Правно основание

член 50 и член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

„Единен пазар, производство и потребление“

Приемане от секцията

2.9.2021 г.

Приемане на пленарна сесия

22.9.2021 г.

Пленарна сесия №

563

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

226/0/7

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК приветства предложението за Директива за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта и счита, че едно отчитане във връзка с устойчивостта с отлично качество ще бъде ключов елемент в изпълнението на Европейския зелен пакт, включително на амбициозните цели на пакета „Адаптиране към цел 55“.

1.2.

По-конкретно разширяването на обхвата на директивата, така че да обхване всички големи предприятия, които отговарят на определени условия, както и МСП, допуснати до борсова търговия, ще подкрепи трансформирането на европейската икономика в съответствие с Парижкото споразумение, какъвто е мандатът на Европейската консултативна група за финансова отчетност (ЕКГФО) за разработване на съгласувани стандарти на ЕС за оповестяване на нефинансова информация.

1.3.

След приемането на Плана за действие „Финансиране за устойчив растеж“ ЕИСК приветства акцента на Европейската комисия върху стимулирането на предприятията и на финансовите институции да оповестяват висококачествени данни за устойчивостта. Публичният и частният сектор трябва да работят в тандем за постигането на тази цел, като решаваща роля във връзка с това играе законодателната рамка за финансирането за устойчиво развитие и отчитането на предприятията.

1.4.

ЕИСК би насърчил съзаконодателите да извършат оценка на оперативните и административните разходи, свързани с постепенното и доброволно включване на МСП в обхвата на директивата, и да помислят за евентуални допълнителни мерки за подкрепа, които да помогнат за компенсиране на всякакви административни и оперативни тежести за този изключително важен сегмент на икономиката.

1.5.

ЕИСК горещо приветства пояснението от Европейската комисия на принципа на „двойна същественост“ и придържането към него, както и неговото описание в параграф 3 от предложението.

1.6.

ЕИСК подкрепя дадения мандат на Европейската консултативна група за финансова отчетност (ЕКГФО) да изготви техническо становище с оглед разработването на европейски стандарт за оповестяване на нефинансова информация. Този процес на създаване на стандарт трябва да включва всички заинтересовани страни със съществен интерес от изготвянето и използването на отчетността във връзка с устойчивостта: на съответните заинтересовани предприятия във финансовия и нефинансовия сектор, социалните партньори и гражданското общество трябва да се гарантира ясна роля на всички етапи.

1.7.

ЕИСК би насърчил Европейската комисия, европейските надзорни органи и съзаконодателите да гарантират внимателното привеждане в съответствие на съдържанието и последователността на различните компоненти на рамката за отчитане във връзка с устойчивостта, включително онези, които обхващат финансовите институции.

1.8.

ЕИСК също така би насърчил Европейската комисия и ЕКГФО да обмислят как специфичните изисквания за отчитане по държави във връзка с рисковете и въздействията върху устойчивостта, за всички включени в обхвата субекти, могат да насърчат оповестяване на по-подборни и съществени данни.

1.9.

И на последно място, ЕИСК би насърчил Европейската комисия да обмисли как да подкрепи финансовата грамотност и грамотността в областта на устойчивостта. Докато предложението ще гарантира, че предприятията и финансовите институции са в състояние да предоставят точни данни на крайните ползватели, бъдещите бенефициери и другите крайни инвеститори, е необходимо допълнително усилие, за да им се даде възможност да насочат с достатъчно доверие спестяванията си към устойчиви инвестиции. Ето защо ЕИСК приветства ангажиментите, поети в това отношение като част от Стратегията за финансиране на прехода към устойчива икономика (1).

2.   Предложение на Комисията

2.1.

Директивата относно оповестяването на нефинансова информация (2014/95/ЕС на Европейския парламент и на Съвета (2), ДОНФИ) за изменение на Директивата за счетоводството беше приета през 2014 г. Предприятията в обхвата на ДОНФИ трябваше да докладват в съответствие с нейните разпоредби за първи път през 2018 г. (за финансовата 2017 г.).

2.2.

В съответствие с ДОНФИ през 2017 г. Комисията публикува незадължителни насоки относно оповестяването на нефинансова информация за предприятията (3). През 2019 т. тя публикува допълнителни насоки относно оповестяването на свързана с климата информация (4). Тези насоки не доведоха до значително подобрение на качеството на информацията, оповестявана от предприятията съгласно ДОНФИ.

2.3.

В Европейския зелен пакт и в своята работна програма за 2020 г. (5) Европейската комисия пое ангажимент да предложи преразглеждане на Директивата относно оповестяването на нефинансова информация.

2.4.

През март 2018 г. Европейската комисия публикува Плана за действие „Финансиране за устойчив растеж“ (6), в който отново се заявява необходимостта от по-нататъшна стандартизация на необходимата за насочването на инвестиционните решения нефинансова информация, която предприятията трябва да предоставят. След плана за действие Европейската комисия публикува три законодателни предложения, в които допълнително се определят данните, изисквани от предприятията за тази цел, а именно Регламента за таксономията (7), Регламента относно оповестяването на информация за финансирането за устойчиво развитие (8) и Регламента относно бенчмарковете за ниски въглеродни емисии (9).

2.5.

В своя доклад по собствена инициатива от май 2018 г. относно относно устойчивите финанси Европейският парламент призова за разработване на допълнителни изисквания за докладване в рамките на Директивата относно оповестяването на нефинансова информация (ДОНФИ) (10). В своята резолюция от декември 2020 г. относно устойчивото корпоративно управление Парламентът приветства ангажимента на Комисията за преразглеждане на ДОНФИ, призова за разширяване на обхвата на ДОНФИ, така че да обхваща допълнителни категории предприятия, и приветства ангажимента на Комисията за разработване на стандарти на ЕС за оповестяване на нефинансова информация (11). Освен това Европейският парламент изрази разбирането, че нефинансовата информация, която се публикува от предприятията съгласно ДОНФИ, би трябвало да подлежи на задължителен одит.

2.6.

ДОНФИ заедно с Регламента относно оповестяването на информация за финансирането за устойчиво развитие (РОИФУР) и Регламента за таксономията са основните компоненти на изискванията за отчитане във връзка с устойчивостта, залегнали в стратегията на ЕС за финансирането за устойчиво развитие.

2.7.

Следователно целта на настоящото предложение е да се подобри отчитането във връзка с устойчивостта, за да се използва по-добре потенциалът на единния европейски пазар за улесняване на прехода към напълно устойчива и приобщаваща икономическа и финансова система, в съответствие с Европейския зелен пакт, включително с пакета „Адаптиране към цел 55“, и с целите на ООН за устойчиво развитие.

3.   Общи бележки

3.1.

Понастоящем Европа излиза от извънредна здравна ситуация, която изведе на преден план необходимостта от устойчива финансова и икономическа система за предпазване срещу неочаквани кризи в бъдеще. Както твърди Европейската централна банка, пандемията послужи като „категорично напомняне, че за да не нанесе изменението на климата трайни вреди на световната икономика, е необходима фундаментална структурна промяна на нашата икономика, която да доведе до системни промени в начина, по който енергията се произвежда и потребява“ (12). Същевременно ЕЦБ подчертава, че липсата на спешни действия застрашава самия човешки живот, особено на най-бедните и най-уязвимите. Отчитането на висококачествена нефинансова информация за предприятията е компонент от решаващо значение, за да се гарантира, че са взети надлежно предвид и двете измерения на разглеждания въпрос.

3.2.

Едновременно с това напредъкът по изграждането на съюза на капиталовите пазари ще гарантира, че европейската промишленост, чийто гръбнак са МСП, допринасящи за над половината от европейския БВП (13), ще продължи да процъфтява, да създава качествени работни места и да води към дългосрочна конкурентоспособност на Европейския съюз. Този напредък зависи от насочването на капитал към предприятия, които са в процес на преход към постигането на целите на Парижкото споразумение и които ще подкрепят целите на Европейския зелен пакт, и от гаранциите, че образованието във финансовата сфера и в областта на устойчивостта ще бъде неразделна част от ангажиментите на Европа.

3.3.

Висококачествените, съпоставими, подходящи корпоративни данни, придържайки се към принципа на „двойна същественост“, са ключова предпоставка да се гарантира, че финансовият сектор е в състояние да оцени профила на устойчивост на нефинансовите и финансовите клиенти и контрагенти, което му дава възможност да подкрепя клиентите си при постигането на целите на Парижкото споразумение. ЕИСК насърчава съзаконодателите да гарантират, че разглежданото предложение отговаря на тази ключова цел, която ще формира основата за едно устойчиво възстановяване от пандемията от COVID-19, и да гарантират конкурентоспособността и растежа на единния пазар в дългосрочен план.

3.4.

На Европейската консултативна група за финансова отчетност (ЕКГФО) е възложена задачата да разработи технически стандарти („стандарти“), с които законодателният текст ще бъде приложен на практика. В съответствие с окончателния доклад на ЕКГФО по въпроса (14) ЕИСК би насърчил тесните консултации на Платформата на ЕС за финансиране за устойчиво развитие и Международната платформа за финансиране за устойчиво развитие с ЕКГФО относно оценка на подходящата степен на подробност на стандартите, като се гарантира, че отчитащите се субекти предоставят данни, които са съществени и съпоставими. Благодарение на бързия темп на международното развитие в областта на отчитането във връзка с устойчивостта, включително широко разпространеното използване на рамките на GRI, SASB и TCFD както от предприятията, така и от финансовите институции, ЕИСК би препоръчал включването в стандартите на ключовите разпоредби от тези рамки. Както беше посочено и от ЕКГФО, международното сътрудничество във връзка с това не би трябвало да пречи по никакъв начин на амбицията на ЕС като световен лидер в областта на устойчивото развитие по отношение на обхвата и скоростта на разработване на регулаторната рамка на ЕС. Гарантирането на балансирано представителство на ключови групи заинтересовани страни в структурата на управление на ЕКГФО, включително социалните партньори, ще осигури възможно най-надеждно осъществяване на този процес.

3.5.

Съгласуваното приемане на практиките за отчитане във връзка с устойчивостта във всичките 27 юрисдикции на ЕС ще бъде от решаващо значение при предоставянето на съпоставими висококачествени данни. ЕИСК би насърчил съзаконодателите да гарантират, че преговорите ще доведат до резултат, който е достатъчно гъвкав, така че разпоредбите на директивата да не подлежат на широкообхватни промени в процеса на транспониране предвид факта, че не беше приет регламент. Този елемент би бил от решаващо значение, за да се гарантират съгласувани изисквания за отчитане във всичките 27 държави — членки на ЕС, би предотвратил разпокъсаност на пазара и би насърчил безпрепятствения поток на капитали в еднаква степен във всички юрисдикции. ЕИСК наистина очаква, че предстоящите стандарти ще се прилагат последователно във всичките 27 държави — членки на ЕС, но е от значение да се подчертае колко е важно да се гарантира, че в резултат на транспонирането на Директивата относно отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта и на създаването на стандарти се оповестява висококачествена, съпоставима и съществена информация във връзка с устойчивостта във всичките 27 държави членки. Емпиричната работа, извършена преди това от гражданското общество, показа значителни регионални различия, които могат да подкопаят тази цел (15).

4.   Конкретни бележки

4.1.   Обхват

4.1.1.

ЕИСК приветства разширения обхват на директивата, така че да включва регистрираните на регулирани пазари МСП, с изключение на онези, които са регистрирани в многостранни системи за търговия (МСТ) или на пазари за растеж на МСП, и разпоредбите за доброволно отчитане на нерегистрирани МСП, както и тригодишния преходен период и опростения стандарт за регистрирани МСП. Поради значителните административни и оперативни тежести, пред които са изправени МСП при предоставянето на съответните данни и при изготвянето на своите доклади, увеличени в резултат на пандемията от COVID-19, ЕИСК подкрепя сегашния обхват на предложението във връзка с това. Този балансиран подход дава възможност за предсказуем начин, по който МСП да отговорят на нарастващите очаквания сред своите инвеститори и заинтересовани страни в по-общ план по отношение на информацията във връзка с устойчивостта, като същевременно позволява гъвкавост и време за постепенно и доброволно изпълнение на тези изисквания.

4.1.2.

ЕИСК препоръчва на Европейската комисия да ускори специалната оценка на въздействието и анализа на разходите и ползите на ефектите в периода на начално въвеждане и на стандарта за опростено отчитане както по отношение на регистрираните, така и на нерегистрираните МСП. Важен елемент от този анализ би трябвало да включва конкретни емпирични доказателства и препоръки относно включването в разумен срок на регистрирани и нерегистрирани МСП, извършващи дейност във високорискови сектори в обхвата на директивата. Ако е необходимо, Европейската комисия би трябвало да обмисли и допълнителни мерки за подкрепа с цел да се окаже съдействие на МСП във връзка с предстоящите изисквания за отчитане.

4.2.   Оповестяване на информация за рискове и въздействия по веригите за създаване на стойност

4.2.1.

ЕИСК приветства предложения подход на директивата за включване на изисквания за отчитане, обхващащи веригата за създаване на стойност на включените в обхвата ѝ субекти. Предвид сложността на съвременните вериги за създаване на стойност ЕИСК препоръчва по-ясни и по-подробни класификатори за това кога трябва да се прилага подходът за отчитане по цялата верига за създаване на стойност в съответствие с разпоредбата от предлаганата директива това отчитане да се извършва „според необходимостта“ съгласно съображение 29. Тъй като от дейностите във веригите за създаване на стойност произтичат значителни рискове и въздействия от екологичен, социален и управленски характер, ЕИСК би искал да подчертае, че тези допълнителни уточнения не би трябвало да накърняват изискването за отчитане по начин, който насърчава пълната прозрачност за въздействията на дейностите, които се извършват във веригите за създаване на стойност.

4.3.   Хармонизиране на изискванията за отчитане по отношение на срока и съдържанието

4.3.1.

ЕИСК подчертава, че успехът на предложението зависи от внимателното определяне на последователността на изискванията за отчитане в Директивата за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта и от привеждането им в съответствие с други законодателни рамки. По-специално, тъй като това е свързано с нуждите на включените в обхвата субекти, които са както ползватели, така и изготвящи нефинансова информация, ще бъде от съществено значение да се гарантира, че за събирането, оценката и оповестяването на съответните данни е предвидено достатъчно време. Подобна координация би трябвало да гарантира, че от нефинансовите клиенти на включените в обхвата финансови субекти се изисква да оповестяват първи необходимите данни, като впоследствие това ще позволява на финансовите субекти да я оценят и да подготвят оповестяването на своята информация.

4.3.2.

Европейската комисия и съзаконодателите би трябвало да извършат оценка на тези изисквания за последователност, по-специално поради факта, че те оказват влияние върху включените в обхвата субекти, които ще подлежат на изисквания за отчитане във връзка с устойчивостта съгласно Регламента за капиталовите изисквания (16), член 8 от Регламента за таксономията, делегираните актове за РОИФУР (17) и всички предстоящи стандарти във връзка с разработването на социалната таксономия, както и на други таксономии. Спазването на тези изисквания ще зависи от наличието на висококачествени данни, предоставяни въз основа на разглежданото предложение. Информацията, която е необходимо да се оповестява съгласно Директивата за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта, би трябвало да бъде със сходен обхват на данните, които трябва да се оповестяват съгласно тези свързани изисквания, включително изискванията на делегираните актове на Регламента за таксономията, които могат да бъдат пояснени допълнително, доколкото е целесъобразно, в предложената директива и в работата на ЕКГФО при разработването на стандартите.

4.4.   Изразяване на увереност

4.4.1.

ЕИСК признава, че е важно да се гарантира високо качество и проверимост на нефинансовите данни, които се оповестяват съгласно предложената директива. Във връзка с това ролята на изразяването на увереност е от изключително значение и ЕИСК приветства препоръката в предложението за използване на ограничена увереност за проверка на нефинансовите данни на включените в обхвата субекти.

4.4.2.

Поради липсата на общоприета рамка за получаване на разумна увереност за информацията за устойчивостта и недостатъчното качество на определени форми нефинансови данни се препоръчва изискванията за изразяване на увереност да останат на равнището на оценка, необходимо за изразяване на ограничена увереност.

4.5.   Права на човека

4.5.1.

ЕИСК приветства по-подробното определяне на темите, свързани с устойчивостта, по които би трябвало да се оповестяват данни, включително темите, свързани с въздействието върху уязвимите общности и работници. Във връзка с планирания напредък по публикуването на предложение относно устойчивото корпоративно управление ЕИСК счита, че в разглежданото предложение се осигурява значителна възможност за създаване на практическа рамка за оценка на финансовите рискове в резултат на стопански операции, оказващи влияние на общностите, като същевременно се насърчава и добро разбиране на въздействието на стопанските операции върху същите тези общности. За допълнителното уточнение на изискванията за отчитане, както и на изискванията за надлежна проверка би трябвало внимателно да се балансират нуждите на социалните партньори посредством право на официални консултации.

4.5.2.

ЕИСК би насърчил съзаконодателите да обмислят по-ясно определяне на заинтересованите страни, които да бъдат взети предвид и с които да бъдат проведени консултации в този процес, както и да гарантират пълното привеждане на тези изисквания в съответствие с разпоредбите на предстоящото предложение относно устойчивото корпоративно управление. Процесът, който предприятията би трябвало да предприемат, за да спазят изискванията за консултации със заинтересованите страни, от една страна, би трябвало да бъде подчертан чрез определяне само на заинтересованите страни от най-голямо значение, като, от друга страна, се гарантира, че тези процеси са подходящо разработени, ясни и не водят до ненужна сложност за предприятията съгласно разширения обхват на предложената директива.

4.6.   Планиране на прехода

4.6.1.

ЕИСК подкрепя необходимостта от привличане на финансиране от дружествата в процес на преход. Следователно акцентът на предложението върху необходимостта от докладване относно съвместимостта на бизнес моделите и стратегиите с прехода към устойчива икономика и ограничаването на глобалното затопляне до 1,5 oC е от решаващо значение. Предвид доклада на Международната агенция по енергетика за постигане на нулеви нетни емисии до 2050 г. (18) гарантирането на надеждни, висококачествени данни за постигане на това изискване в предложената директива ще бъде фактор от решаващо значение, за да се гарантира, че предприятията разполагат с надеждни планове за преход и че банките и капиталовите пазари могат да им помогнат за постигането на техните цели. ЕИСК би подкрепил по-подробни пропорционални изисквания, доказващи това съответствие. Тези изисквания би трябвало да включват допълнителна информация относно приетите от предприятията сценарии за преход, както и елементите, определящи тяхната съвместимост с целите за справедлив преход.

4.7.   Разработване на стандарти на ЕС за предоставяне на нефинансова информация

4.7.1.

ЕИСК отново заявява подкрепата си за дадения мандат на ЕКГФО за предоставяне на технически съвети във връзка с разработването на стандарти на ЕС за оповестяване на нефинансова информация. ЕИСК желае да насочи вниманието към факта, че мандатът на групата изисква „надлежен процес, публичен надзор и прозрачност“, включително консултации с широк кръг заинтересовани страни при разработването на стандартите, и подчертава, че е важно да се гарантира, че синдикатите, социалните партньори в по-общ план, МСП и други заинтересовани страни със съществен интерес към разработването на стандартите, включително финансови и нефинансови предприятия и организации на гражданското общество, ще бъдат включени и консултирани в процеса на разработване на техническия съвет. Във връзка с това ЕИСК подкрепя предприетите от ЕКГФО усилия да се потърси мнението на заинтересованите страни относно разработването на свързания с него надлежен процес (19), и очаква резултат, който ще гарантира включването на всички горепосочени заинтересовани страни.

Брюксел, 22 септември 2021 година.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Christa SCHWENG


(1)  COM(2021) 390 final.

(2)  Директива 2014/95/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 22 октомври 2014 г. за изменение на Директива 2013/34/ЕС по отношение на оповестяването на нефинансова информация и на информация за многообразието от страна на някои големи предприятия и групи (ОВ L 330, 15.11.2014 г., стр. 1).

(3)  Съобщение на Комисията C(2017) 4234 final (ОВ C 215, 5.7.2017 г., стр. 1).

(4)  Съобщение на Комисията C(2019) 4490 final. (ОВ C 209, 20.6.2019 г., стр 1).

(5)  Съобщение на Комисията относно Европейския зелен пакт (COM(2019) 640 final);. Актуализирана работна програма на Комисията 2020 (COM(2020) 440 final).

(6)  COM(2018) 97 final.

(7)  Регламент (ЕС) 2020/852 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юни 2020 г. за създаване на рамка за улесняване на устойчивите инвестиции и за изменение на Регламент (ЕС) 2019/2088 (ОВ L 198, 22.6.2020 г., стp. 13).

(8)  Регламент (ЕС) 2019/2088 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 г. относно оповестяването на информация във връзка с устойчивостта в сектора на финансовите услуги (ОВ L 317, 9.12.2019 г., стp. 1).

(9)  Регламент (ЕС) 2019/2089 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 годин за изменение на Регламент (ЕС) 2016/1011 по отношение на бенчмарковете на ЕС за климатичен преход, бенчмарковете на ЕС, съответстващи на Парижкото споразумение, и свързаното с устойчивостта оповестяване на информация за бенчмаркове (ОВ L 317, 9.12.2019 г., стp. 17).

(10)  Резолюция на Европейския парламент от 29 май 2018 г. относно устойчивите финанси (2018/2007(INI) (ОВ C 76, 9.3.2020 г., стp. 23).

(11)  Резолюция на Европейския парламент от 17 декември 2020 г. относно устойчивото корпоративно управление (2020/2137(INI) (ОВ C 445, 29.10.2021 г., стp. 94).

(12)  https://www.ecb.europa.eu/press/key/date/2020/html/ecb.sp200717~1556b0f988.en.html.

(13)  https://ec.europa.eu/growth/smes_bg.

(14)  https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/business_economy_euro/banking_and_finance/documents/210308-report-efrag-sustainability-reporting-standard-setting_en.pdf

(15)  https://www.allianceforcorporatetransparency.org/assets/Research_Report_EUKI_2020.pdf, стр. 51.

(16)  Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и инвестиционните посредници и за изменение на Регламент (ЕС) № 646/2012 (ОВ L 176, 27.6.2013 г., стр. 1).

(17)  C(2021) 2800 final..

(18)  https://www.iea.org/reports/net-zero-by-2050.

(19)  https://www.efrag.org/Assets/Download?assetUrl=%2fsites%2fwebpublishing%2fSiteAssets%2fEFRAG%2520Due%2520Process%2520Procedures_V04.pdf.


Top