Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0911(02)

Публикация на заявление за регистриране на наименование съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни 2020/C 301/12

C/2020/6122

OB C 301, 11.9.2020, p. 16–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

11.9.2020   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 301/16


Публикация на заявление за регистриране на наименование съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

(2020/C 301/12)

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1) в срок от три месеца от датата на нейното публикуване.

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

„BASMATI“

ЕС №: PGI-IN-02425 — 18.7.2018 г.

ЗНП ( ) ЗГУ (Х)

1.   Наименование/наименования [на ЗНП или ЗГУ]

„Basmati“

2.   Държава членка или трета държава

Република Индия

3.   Описание на селскостопанския продукт или храната

3.1.    Вид продукт

Клас 1.6: Плодове, зеленчуци и зърнени храни, пресни или преработени

3.2.    Описание на продукта, за който се отнася наименованието в точка 1

„Basmati“ е специален дългозърнест ароматен ориз, който се отглежда и произвежда в определен географски район в Индийския субконтинент. Районът е разположен в Северна Индия под подножието на Хималаите и е част от Индо-Гангските равнини.

Специалните характеристики на „Basmati“ включват дълги и тънки зърна с голямо съотношение на дължината към ширината, отличен аромат, сладък вкус, мека текстура, деликатна извивка, умерено съдържание на амилоза, а при топлинна обработка — висока степен на цялостност на зърната и линейно удължаване с най-малко набъбване в широчина.

Основните характеристики на „Basmati“ са следните:

Пореден №

Параметър

Стойност

1.

Средна минимална дължина на бланширания ориз (mm)

6,61

2.

Средна ширина на бланширания ориз (mm)

≤ 2,00

3.

Минимално съотношение на дължината към ширина на бланширания ориз

3,50

4.

Средна минимална дължина на сварения ориз (mm)

12,00

5.

Минимално съотношение на дължината на сварения ориз към дължината на бланширания ориз ИЛИ минимален коефициент на удължаване на зърната

1,70

6.

Среден коефициент на увеличаване на обема

> 3,5

7.

Аромат: „Basmati“ има типичен аромат, наподобяващ този на растението пандан

Характерен за „Basmati“

8.

Вкус и усещане при дегустация: сладък вкус и отличително усещане при дегустация на сварения „Basmati“; мека и пухкава текстура с висока степен на цялостност на сварените зърна

Характерен за „Basmati“

3.3.    Фуражи (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

Оризът „Basmati“ се отглежда от традиционните сортове „Basmati“ и еволюиралите от тях сортове, разработени чрез селекция. Тези традиционни сортове са къснозреещи — узряването на ориза настъпва през октомври. Заради чувствителността си спрямо периода на осветление традиционните сортове ориз „Basmati“ виреят трудно при нестабилен климат, което понякога намалява производителността. Те могат също така да се окажат застрашени от полягане. При еволюиралите сортове тези ограничения до голяма степен са преодолени чрез научни и генетични методологии и методологии за селекция на растения. Еволюиралите сортове могат да устояват на промени в климата в рамките на определения район на производство. В определените райони на производство еволюиралите сортове узряват към края на септември до първата половина на октомври, когато температурата е благоприятна за натрупването и задържането на ароматни съединения по време на наливането на зърната. Еволюиралите сортове са готови за събиране около 20—30 дни по-рано от традиционните сортове.

Понастоящем сортовете „Basmati“, посочени в Закона за семената в Индия (Indian Seeds Act) от 1966 г., включват: Basmati 217, Punjab Basmati 1, Basmati 386, Punjab Basmati 2, Punjab Basmati 3, Basmati 370, Haryana Basmati 1, Taraori Basmati, вид 3 (Dehraduni Basmati), Pant Basmati 1, Pant Basmati 2, Kasturi, Mahi Sugandha, Basmati CSR 30, Malviya Basmati Dhan 10-9, Ranbir Basmati, Basmati 564, Pusa Basmati 1, подобрен Pusa Basmati 1 (Pusa 1460), Pusa Basmati 1121, Pusa Basmati 1509, Pusa Basmati 6 (Pusa 1401), Pusa Basmati 1609, Pusa Basmati-1637, Pusa Basmati-1728, Vallabh Basmati 22, Vallabh Basmati 21, Vallabh Basmati 23, Vallabh Basmati 24, Pusa Basmati 1718, Punjab Basmati-4, Punjab Basmati 5 и Haryana Basmati 2.

3.4.    Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат осъществени в определения географски район

В определения географски район се осъществяват следните етапи на производство на ориза „Basmati“:

размножаване;

пресаждане на семената;

култивиране;

управление на насажденията;

прибиране на реколтата.

3.5.    Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

Не са налични за ЕС

3.6.    Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

Не са налични за ЕС

4.   Кратко определение на географския район

В Индия „Basmati“ се отглежда и произвежда във всички окръзи на щатите Punjab, Haryana, Delhi, Himachal Pradesh, Uttarakhand, както и в определени окръзи в западните части на Uttar Pradesh и Jammu & Kashmir. Само за информация следва да се припомни, че щатите Punjab, Haryana и Himachal Pradesh първоначално са били част от района, известен като Punjab.

Оризът „Basmati“ се отглежда в следните окръзи на щата Uttar Pradesh: Meerut, Bulandshahr, GautamBuddha Nagar, Ghaziabad, Hapur, Baghpat, Saharanpur, Muzaffarnagar, Shamli, Moradabad, Bijnor, Rampur, Amroha, Sambhal, Bareilly, Badaun, Pilibhit, Shahjahanpur, Agra, Firozabad, Mainpuri, Mathur, Aligarh, Etah, Hathras, Kannauj, Etawah, Auraiya, Farrukhabad, и Kasganj.

Оризът „Basmati“ се отглежда в следните окръзи на щата Jammu & Kashmir: Jammu, Kathua и Samba.

5.   Връзка с географския район

5.1.    Специфична характеристика на географския район

Заявлението за регистрирането на ориза „Basmati“ като защитено географско указание се основава на неговата репутация, качество и специфични характеристики.

Името „Basmati“ произлиза от два лексикални корена на санскрит — „Vas“, което означава „аромат“, и „Mati“, т.е. „пропит още от зародиша“. На хинди еквивалентът на „Vas“ е „Bas“, откъдето съответно идва „Basmati“. Най-общо „Basmati“ означава „съдържащият аромат“. Вековната употреба на това негеографско наименование е причината с него да бъде означаван оризът, произхождащ от Индо-Гангските равнини. Оризът „Basmati“ е считан за дар от природата и земеделските стопани отглеждат този ароматен сорт от столетия.

Исторически произход и репутация

Първият писмен запис, в който се споменава оризът „Basmati“, е епичното стихотворение „Heer Ranjha“ от 1766 г. на великия пенджабски поет Varis Shah.

В исторически план представата за ориза „Basmati“ в общественото съзнание е за специален дългозърнест ароматен ориз, отглеждан и произвеждан в определен географски район в подножието на Хималаите. Тази обществена представа и признание са видни в следните основни източници на информация:

1.

Определението за „Basmati“ в Oxford Dictionary е „вид дългозърнест индийски ориз с деликатен аромат“.

2.

Определението за „Basmati“ във френския речник Larousse е „високоценен индийски дългозърнест ориз“.

3.

Определението за „Basmati“ в кулинарния речник Cassell е „висококачествен вид индийски бял ориз с дълги и тънки зърна. По традиция се поднася с къри и произхожда от района на Хималаите“.

4.

Името „Basmati“ се споменава в доклади на Камарата на общините на Обединеното кралство. В том 73, част 4, стр. 197 (1874 г.) се посочва, че „в долината Кангра се среща прочут сорт, познат като „Basmati“.

5.

В изготвения от J. Forbes Watson каталог с класификация и описания на индийските продукти (A classified and descriptive catalogue of the Indian Department) оризът „Basmati“ е посочен като продукт от особена важност.

6.

В доклада от проведената от 1863 г. до 1873 г. ревизия на колонията в окръг Kumaon (Индия) се споменава, че в някои части на долината се произвежда най-хубавият ориз „Basmuttee“.

7.

В каталога на Световното изложение в Париж от 1867 г. оризът „Basmuttee“ е споменат като продукт, представен от индийското правителство. В каталога на Световното изложение във Виена от 1873 г. се споменава, че оризът „Basmuttee“ е продукт от Burdwan (провинция в Индия).

8.

Решения на френски, марокански и испански съдилища във връзка с търговската марка „Basmati“. С тези решения съответните съдилища отменят — поради редица причини, включително поради силната връзка между Индия и „Basmati“ — регистрациите на търговските марки за „Basmati“, отнасящи се до ориз, отглеждан извън Индия.

Заради специалния си вкус, аромат и свойства при топлинна обработка, които подхождат най-добре на азиатски ястия като biryani и pulao, оризът „Basmati“ се ползва с голяма популярност в множество чужди държави, като през последните няколко десетилетия се наблюдава увеличено търсене на този продукт. Той е бил и продължава да бъде изнасян за важни държави по цял свят, включително Саудитска Арабия, Кувейт, Обединените арабски емирства, Обединеното кралство, Съединените американски щати, Канада и редица държави в Европа.

Екологични фактори

Висока влажност: По време на периода на наливане на зърната, който е най-решаващ за оптималното проявление на качествените характеристики на „Basmati“, средната относителна влажност в района на производство варира между 60—65 %. Влажността обаче не е единственият фактор, който оказва влияние върху параметрите за качество. Определящо значение за качествените характеристики на ориза „Basmati“ има взаимодействието между околната среда, водата и почвените фактори.

Слънчева радиация и продължителност на деня: Продължителността на деня в районите на производство на „Basmati“ в който и да е период от календарния месец е по-дълга, отколкото тази в централната и южната част на Индия. Освен това, тъй като оризът е „късодневно“ растение, процесът на узряване на неолющения ориз допълнително се забавя в районите с по-дълги дни. В районите, където има по-дълги часове светлина, узряването на зърната се забавя още повече. Съответно, както беше обяснено, в един и същ ден от месеца даден сорт ориз „Basmati“, отглеждан на място с по-дълги дни, ще изостава във физиологичното си развитие спрямо същия сорт, отглеждан на място с по-къси дни. Оризът „Basmati“ натрупва и задържа своите ароматни съединения и други характеристики благодарение на взаимодействието между периода на осветление, при който растящите зърна са изложени на оптимална слънчева радиация, и други фактори, като например температурата и влажността в Индо-Гангските равнини.

Достатъчно напояване: Като цяло поливните води са води от каналите, натрупани вследствие на дъждове и разтопен сняг от Хималаите. Изобилието на вода е от изключителна важност за култивирането и аромата на ориза „Basmati“ (повече информация се съдържа по-долу в настоящия раздел).

Нормална почва: Почвите в географския район са се образували от индо-гангски алувий. Те са слабо алкални (pH 7,3—8,5), дълбоки (> 1 m), добре отводнени и с песъкливо-глинеста до глинеста структура. Съдържанието на органичен въглерод в тях като цяло е ниско (< 0,5 %) до умерено (0,5—0,75 %). В глинестата фракция на почвата преобладава минералът илит, който съдържа голямо количество калий (K), стимулиращо тяхното плодородие — от умерено (120—280 kg K/ha) до високо (> 280 kg K/ha) (повече информация се съдържа по-долу в настоящия раздел).

Температура: В Индо-Гангските равнини температурите по време на периода на наливане на зърната са умерени (дневните са от порядъка на 25—32 °C, а нощните варират от 20 до 22 °C) и допринасят за силния аромат на зърната. Основната химична съставка, обуславяща аромата на ориза „Basmati“, е 2-ацетил-1-пиролин, който има летлив характер. Задържането на аромат е най-голямо, когато наливането на зърната протича при умерена температура.

Човешки фактори

От изключителна важност за качеството на „Basmati“ е моментът на пресаждане. При нормални условия, ако бъдат пресадени преди 30 юни, традиционните високи сортове „Basmati“ достигат прекомерна степен на вегетативно развитие и са изложени на риск от полягане по време на цъфтежа или наливането на зърната. Наред с това ранното пресаждане на пониците има отрицателен ефект върху качеството при топлинна обработка, тъй като зърната стават изключително матови или се наблюдава белота по коремната им страна заради неправилното развитие при висока температура, причинено от рехавото разположение на молекулите скорбяла. Поради всички посочени фактори оптималното време за пресаждане на пониците е през първата половина на юли.

Пониците се пресаждат в редове — по 1—2 поника на хълмче. Ако насажденията се пресаждат навреме, разстоянието, което се поддържа между отделните редове и между отделните растения, е 20 х 15 cm, а ако се пресаждат късно — 15 х 15 cm. Пониците трябва да се засаждат на плитко (на дълбочина от 2 до 3 cm), тъй като при дълбокото засаждане установяването отнема повече време и се образуват по-малко „братя“.

В продължение на 2—3 седмици след засаждането в оризищата се поддържат локви вода, което помага за образуването на здрави растения и за контролирането на плевелите. След този период полетата се поливат само след като земята е поела локвите вода.

Оризът „Basmati“ се отглежда в почва, обогатена с въглерод чрез торене с 8—10 тона оборски тор на хектар или зелено торене с бобови растения.

Прибирането на реколтата от ориз „Basmati“ се осъществява веднага щом узреят 90 % от зърната, за да се избегнат загуби вследствие на разпръскване, полягане и физически наранявания по зърната. Добитата реколта обикновено се вършее на същия ден или възможно най-скоро, след което се изсушава до достигане на влажност от 12—14 %, за да се предотвратят мухлясването на зърната, други гъбични инфекции или увреждане от насекоми.

5.2.    Специфична характеристика на продукта

Специалните характеристики на „Basmati“ включват дълги и тънки зърна с голямо съотношение на дължината към ширината, отличен аромат, сладък вкус, мека текстура, деликатна извивка (минималното съотношение на дължината към ширината на бланширания ориз е 3,50 mm), умерено съдържание на амилоза (около 22 %) и висока степен на цялостност и линейно удължаване на зърната при топлинна обработка.

Съотношението на дължината към ширината на „Basmati“ е поне 3:5, докато при други видове ориз обикновено е по-малко от 3:5. Така например съотношението на дължината към ширината на тайландския жасминов ориз е 3:4, а на ориза „Ponni“ — 3:2.

„Basmati“ излъчва специфичен аромат на полето, по време на прибирането на реколтата, при съхранението, при бланширането, топлинната обработка и консумирането. Този аромат се дължи на хармоничното съчетание на над 200 химични съединения, най-доминиращото от които е 2-ацетил-1-пиролин (2AP).

Естественото съдържание на посоченото ароматно химично съединение в зърната на ориза „Basmati“ е около 0,09 ppm — около 12 пъти по-голямо, отколкото при други сортове, и обуславя отличителните аромат и вкус на „Basmati“.

Сварените зърна на „Basmati“ до голяма степен запазват целостта си заради типичния за този вид ориз нисък гликемичен индекс. Сладкият вкус и отличителното усещане при дегустация на сварения „Basmati“ се дължи на различни фактори, включително на умереното съдържание на амилоза, което води до мека и пухкава текстура с висока степен на цялостност на сварените зърна.

5.3.    Причинно-следствена връзка между географския район и специфичното качество, репутацията или друга характеристика на продукта

Посочените специални характеристики се дължат на различните природни и човешки фактори, оказващи влияние върху засяването, прибирането на реколтата и преработването на ориза „Basmati“.

Оризът „Basmati“ придобива аромата си, както и други характеристики, в резултат на взаимодействието между по-дългите часове светлина, преобладаващи в географския район, където се отглежда, и други фактори, като например умерената температура по време на наливането на зърната, влажността и слънчевата радиация в географския район.

Характеристиките, свързани с вкуса и усещането при дегустация, се дължат на удълженото излагане на слънчева светлина в по-дългите дни в географския район през месеците на цъфтеж на ориза „Basmati“. Известно е, че отлежаването и предварителното накисване на продукта засилват тези характеристики.

Точното време и разстояние на засаждане, както и осигуряването на обогатена с въглерод почва, локви вода и техники за напояване, оказват значително влияние на физиологията на насажденията от ориза „Basmati“.

Световната репутация на географското указание „Basmati“ се дължи на свързаните с него исторически, традиционни, културни и социални елементи. Всеки търговец или потребител във или извън границите на Индия, който поръчва „Basmati“ или види рекламиран или продаван под това наименование ориз, ще очаква въпросният ориз да е култивиран, отгледан и произведен в географския район и да притежава специалните характеристики, посочени в раздели 3.2 и 5 на настоящия единен документ.

Препратка към публикуваната спецификация на продукта

(член 6, параграф 1, втора алинея от настоящия регламент)

http://ipindiaservices.gov.in/GirPublic/Application/Details/145

Стр. 27, сер. № 261, 145-GI-Annex-12-11-2008-26-11-2008.


(1)  OB L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.


Top