EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018XC0601(03)

Публикация на заявление за изменение съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

OB C 187, 1.6.2018, p. 13–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

1.6.2018   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 187/13


Публикация на заявление за изменение съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

(2018/C 187/08)

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението за изменение в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1).

ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ОДОБРЕНИЕ НА ИЗМЕНЕНИЕ, КОЕТО НЕ Е НЕСЪЩЕСТВЕНО, В ПРОДУКТОВАТА СПЕЦИФИКАЦИЯ НА ЗАЩИТЕНИ НАИМЕНОВАНИЯ ЗА ПРОИЗХОД/ЗАЩИТЕНИ ГЕОГРАФСКИ УКАЗАНИЯ

Заявление за одобрение на изменение в съответствие с член 53, параграф 2, първа алинея от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета

„MAHÓN-MENORCA“

ЕС №: PDO-ES-0083-AM02 — 15.6.2017

ЗНП ( X ) ЗГУ ( )

1.   Група заявител и законен интерес

Consejo Regulador de la Denominación de Origen Protegida ‘Mahón-Menorca’ [Регулаторен съвет за защитеното наименование за произход „Mahón-Menorca“]

Ctra. Des Grau, km. 0,5

07700-Mahón (Menorca)

Baleares

ESPAÑA

Тел. +34 971362295

Електронна поща: quesomahon@infotelecom.es

Орган, представляващ производителите и преработвателите по въпроси, свързани със защитата, гарантирането и популяризирането на защитеното наименование за произход.

2.   Държава членка или трета държава

Испания

3.   Рубрика от спецификацията на продукта, която подлежи на изменение

Наименование на продукта

Описание на продукта

Географски район

Доказателство за произход

Метод на производство

Връзка

Етикетиране

Друго (да се посочи)

4.   Вид на изменението/измененията

Изменение на продуктовата спецификация на регистрирано ЗНП или ЗГУ, което не се квалифицира като несъществено в съответствие с член 53, параграф 2, трета алинея от Регламент (ЕС) № 1151/2012.

Изменение на продуктовата спецификация на регистрирано ЗНП или ЗГУ, за което не е публикуван единен (или равностоен на него) документ, което не се квалифицира като несъществено в съответствие с член 53, параграф 2, трета алинея от Регламент (ЕС) № 1151/2012.

5.   Изменение/изменения

5.1.   Изменение:

Раздел Б от спецификацията — „Описание на продукта“, се изменя, както следва:

Промяна на граничните стойности на теглото от между 1 kg и 4 kg на между 0,6 kg и 4 kg.

Променя се теглото на сирената, обхванати от ЗНП, като горната граница се запазва на 4 kg, но долната се променя от 1 kg на 0,6 kg.

Предишен текст: „Тегло: между 1 kg и 4 kg.“

Нов текст: „Тегло: между 0,6 kg и 4 kg.“

Основания:

Теглото на продукта се променя, тъй като през последните години се наблюдава все по-масово търсене на сирена с по-малки разфасовки.

Сирената с тегло между 1 kg и 0,6 kg трябва да отговарят на всички други характеристики, определени в спецификацията за ЗНП „Mahón-Menorca“.

Поради тази причина, за да се установи дали органолептичните характеристики (аромат, консистенция и вкус) остават непроменени, в Катедрата по химия към Университета на Балеарските острови беше проведено изследване на проби от сирене с тегло над 0,6 kg и под 1 kg, произведено от регистрирани по ЗНП „Mahón-Menorca“ предприятия в съответствие със спецификацията, като бяха проверени суровините, условията на производство и процесът на зреене.

Целите на изследването бяха, от една страна, да се анализира дали органолептичните характеристики на сиренето с разфасовки под 1 kg, произведено от регистрирани по ЗНП „Mahón-Menorca“ предприятия, са различни от тези на продукта, обхванат от ЗНП, и от друга страна, да се анализира степента на зрялост на сиренето въз основа на средното водно съдържание, неговото разпределение (профили на водното съдържание) и консистенцията. Беше извършена също така оценка на времето, необходимо за постигането на степен на зрялост при разфасовките с тегло под 1 kg, която съответства на степента на зрялост на продукта, обхванат от ЗНП „Mahón-Menorca“.

Заключението от изследването беше, че органолептичните характеристики на сиренето с тегло между 0,6 kg и 1 kg не се различават от тези на продукта, обхванат от ЗНП. Констатирано беше също така, че както средното водно съдържание, така и степента на зрялост на сиренето с тегло между 0,6 kg и 1 kg са сходни с тези на сиренето, обхванато от ЗНП „Mahón-Menorca“.

С посоченото изследване беше потвърдено, че при намаляването на минималното тегло на сиренето на 0,6 kg няма да бъде засегнато спазването на определените в спецификацията характеристики.

5.2.   Изменение:

Раздел З от спецификацията — „Етикетиране“, се изменя, както следва:

Промяна на логото на ЗНП „Mahón-Menorca“ и на вида на етикета

Предишен текст: „Върху сиренето, предназначено за консумация, трябва да е поставен номериран контраетикет, издаден от регулаторния съвет. Установени са два различни вида контраетикет — за сиренето „Mahón“ и за сиренето „Mahón Artesano“.“

Нов текст: „Етикетът на сиренето, предназначено за консумация, трябва да включва логото на ЗНП и контролен номер:

Image

Основания:

Логото на защитеното наименование за произход е актуализирано с цел по-лесна идентификация на продукта, въведен е по-изчистен дизайн, който прави продукта по-разпознаваем за потребителите.

От друга страна, изискването за включване на логото върху контраетикет, издаден от регулаторния съвет, е заменено с възможността за включване на логото върху самия продуктов етикет.

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

„MAHÓN-MENORCA“

PDO-ES-0083-AM02 — 15.6.2017

ЗНП ( X ) ЗГУ ( )

1.   Наименование

„MAHÓN-MENORCA“

2.   Държава членка или трета държава

Испания

3.   Описание на селскостопанския продукт или храната

3.1.   Вид продукт

Клас 1.3. Сирена

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1

Пресовано сирене, произведено от пълномаслено краве мляко от породите „Холщайн-фризийска“, „Маонеса“ („Меноркина“) и/или „Кафява алпийска“, с възможно добавяне на овче мляко от породата „Меноркина“ в максимално съотношение от 5:100 части.

Сиренето, обхванато от ЗНП, включва два вида: „Mahón-Menorca Artesano“, което се произвежда в непромишлени мандри от сурово мляко, и „Mahón-Menorca“, което се произвежда в промишлени мандри от мляко, подложено на известна преработка и/или метод на консервиране.

По отношение и на двата вида се използват наименованията „semicurado“ [полузряло] — ако сиренето е зряло в продължение на по-малко от 150 дни, и „curado“ [зряло] — ако е зряло по-дълго време, като се има предвид, че минималният период на зреене за „Mahón-Menorca Artesano“ е 60 дни.

В зряло състояние сиренето трябва да е със следните средни характеристики:

Форма: паралелепипед с квадратна основа и със заоблени ъгли и ръбове.

Височина: между 5 cm и 9 cm.

Тегло: между 0,6 kg и 4 kg.

Коричката е с плътна, мазна консистенция и с цвят, вариращ от жълто до жълтеникаво-кафяво, със следи от гънките на цедилката (fogasser) по горната повърхност на сиренето от непромишлено производство.

Вътрешността на сиренето е плътна, при разрязване не губи форма и е с цвят на слонова кост.

Вкусът е съвсем бегло кисел, с деликатни млечни нотки и преобладаваща пикантност при зрелите разновидности, която става по-отчетлива с напредване на зреенето. В сиренето има малко на брой дупчици с повече или по-малко заоблена форма, които са разпръснати неравномерно и са с различен размер, не по-голям от грахово зърно.

Маслеността е не по-малко от 38 % от сухото вещество, като общото количество сухо вещество е не по-малко от 50 %.

3.3.   Фуражи (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

Животните се хранят по традиционен начин, като храната им се осигурява от най-добрите пасища в района.

Естествените пасища обикновено са разположени върху площи, които преди това са били обработвани и в които земеделието е било заменено с животновъдство. Те представляват спонтанни образувания от гъста и висока трева, сред която преобладават житни и бобови растения с висока пасищна стойност.

Основните видове отглеждани фуражни култури са сулата (хедизарум), ечемикът, овесът, царевицата, детелината и райграсът.

Пасищата обикновено се използват от ноември до май. През пролетта (април—май) излишъкът от фураж се преработва в силаж и сено, за да се изхранва добитъкът през месеците, когато пашата е оскъдна. Към този фураж се добавят концентрати и странични продукти.

В резултат на неравномерното количество и най-вече разпределение на валежите през годината, в съчетание със силата на вятъра, известен като „трамонтана“, не може да се гарантира, че целият консумиран фураж през всички селскостопански сезони се произвежда на острова. При всички случаи 70 % от фуража на добитъка се отглежда на остров Менорка.

3.4.   Специфични етапи на производството, които трябва да се извършват в определения географски район

Добиването на млякото и производството и зреенето на сиренето трябва да се извършват в географския район, който обхваща целия остров Менорка.

3.5.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

3.6.   Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

Етикетите трябва да съдържат следния текст: Queso ‘Mahón-Menorca’ [Сирене „Mahón-Menorca“].

Етикетът на сиренето, предназначено за консумация, трябва да включва логото на ЗНП и контролен номер:

Image

4.   Кратко определение на географския район

Районът, в който се добива млякото и в който се произвежда и зрее сиренето, е остров Менорка. Той се намира на 18 морски мили от Майорка и на 130 морски мили от Барселона, а координатите му са следните: от 39° 48′ до 40° 5′ с.ш. и от 3° 47′ до 4° 20′ и.д.

5.   Връзка с географския район

5.1.   Специфична характеристика на географския район

Поради почвените и климатичните условия, и особено влиянието на вятъра, животновъдството на остров Менорка традиционно е с по-голямо значение от земеделието.

Площта на Менорка е приблизително 689 km2, като островът може да бъде разделен на два отделни района: Трамонтана на север, който е с по-пресечен терен, и Миджорн на юг, където релефът е по-равен и хомогенен, но с по-дълбоки долини. Най-високата точка на острова е Монте Торо с надморска височина от 358 m.

Климатът е мек, като температурите не надхвърлят 34 °C през лятото и не падат под 5 °C през зимата. Средната температура през летния сезон е 23 °C, а през зимния — 10 °C.

Средните годишни валежи са малко над 600 mm. Това, в съчетание с обилната роса, причинена от високата относителна влажност поради близостта до морето, осигурява на острова достатъчно пасищни ресурси за изхранването на почти 20 000 глави добитък, приблизително 15 000 от които са млекодайни крави.

Пасищата се използват от ноември до май. През пролетта (април—май) излишъкът от фураж се преработва в силаж и сено, за да се изхранва добитъкът през месеците, когато пашата е оскъдна.

Растителността се състои основно от сула (хедизарум), райграс, пирей, ечемик, овес и детелина.

Поземлената собственост се дели на llocs — земеделски стопанства, обикновено поддържани от едно семейство, което живее в тях, обработва земята и отглежда добитъка по традиционни методи.

Характерна гледка за пейзажа на Менорка през голяма част от годината е комбинацията от различни нюанси на зеленото в зависимост от културите, пасищата и горските райони — те са разпръснати между гъста мрежа от каменни стени, които са свързани със специализирането на острова в животновъдството и са резултат от плиткия почвен слой и множеството оголени скали. Каменните стени са с дължина от около 15 000 km и образуват стенни заграждения (tanques), като така се улеснява разпределението на пашата и се намалява необходимият за грижите за добитъка труд.

5.2.   Специфична характеристика на продукта

Сиренето „Mahón-Menorca“ се произвежда във формата на паралелепипед с квадратна основа и със заоблени ъгли и ръбове. Коричката е с цвят, вариращ от жълто до жълтеникаво-кафяво. Вкусът е съвсем бегло кисел, с деликатни млечни нотки и преобладаваща пикантност при зрелите разновидности, която става по-отчетлива с напредване на зреенето.

5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП)

Физическата среда е резултат основно от средиземноморския климат със средни годишни валежи малко над 600 mm. Това, в съчетание с обилната роса, причинена от високата относителна влажност поради близостта до морето, позволява производството на висококачествен фураж, в резултат на което млякото и сиренето от животни, хранени основно с този фураж, придобиват специфични физико-химични и органолептични характеристики, типични за този вид сирене.

Специфичната форма на сиренето се дължи на традиционния метод за пресоване в калъп на подсирената смес, при което тя се поставя в квадратна памучна цедилка (fogasser) и се окачва за четирите ѝ краища.

Друга характерна особеност при производството на сиренето „Mahón-Menorca Artesano“ е обработката на повърхността на коричката във фазата на зреене чрез натриване с краве масло, маслиново масло или смес от маслиново масло и червен пипер. Тази процедура, която се извършва неколкократно в процеса на зреене, не позволява на коричката на сиренето да изсъхва твърде бързо и ѝ придава характерен цвят и външен вид.

Препратка към публикуваната спецификация

(член 6, параграф 1, втора алинея от настоящия регламент)

http://www.caib.es/sites/qualitatagroalimentaria/es/formatge_mahon-menorca-46241


(1)  OВ L 343, 14.12.2012 г., стp. 1.


Top