Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017TA1212(06)

    Доклад относно годишните отчети на Съвместното предприятие „Горивни клетки и водород“ за финансовата 2016 година, придружен от отговорите на Съвместното предприятие

    OB C 426, 12.12.2017, p. 42–48 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    12.12.2017   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 426/42


    ДОКЛАД

    относно годишните отчети на Съвместното предприятие „Горивни клетки и водород“ за финансовата 2016 година, придружен от отговорите на Съвместното предприятие

    (2017/C 426/06)

    СЪДЪРЖАНИЕ

     

    Точки

    Стр.

    ВЪВЕДЕНИЕ

    1-12

    43

    Създаване на Съвместното предприятие ГКВ

    1-2

    43

    Управление

    3-6

    43

    Цели

    7

    43

    Ресурси

    8-12

    43

    СТАНОВИЩЕ

    13-25

    44

    Становище относно надеждността на отчетите

    14

    44

    Становище относно законосъобразността и редовността на приходите, свързани с отчетите

    15

    44

    Становище относно законосъобразността и редовността на плащанията, свързани с отчетите

    16

    44

    Отговорност на ръководството и лицата, натоварени с общо управление

    17-19

    44

    Отговорност на одитора за извършване на одит на отчетите и на операциите, свързани с тях

    20-24

    45

    БЮДЖЕТНО И ФИНАНСОВО УПРАВЛЕНИЕ

    26-33

    45

    Изпълнение на бюджета за 2016 г.

    26

    45

    Изпълнение на многогодишния бюджет по Седма рамкова програма (7РП)

    27-29

    45

    Изпълнение на многогодишния бюджет по програма „Хоризонт 2020“

    30-33

    46

    ВЪТРЕШЕН КОНТРОЛ

    34

    46

    Стандарти за вътрешен контрол

    34

    46

    ПРИЛОЖЕНИЕ —

    ПРОСЛЕДЯВАНЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО ВЪВ ВРЪЗКА С КОМЕНТАРИ ОТ ПРЕДХОДНИ ГОДИНИ

    47

    ВЪВЕДЕНИЕ

    Създаване на Съвместното предприятие ГКВ

    1.

    Съвместното предприятие за изпълнение на Съвместната технологична инициатива за горивни клетки и водород (Съвместно предприятие ГКВ) със седалище в Брюксел е създадено през май 2008 г. за периода до 31 декември 2017 г. и започва да работи самостоятелно на 15 ноември 2010 г. (1). През юни 2014 г. Съветът удължи срока на дейността на Съвместното предприятие до 31 декември 2024 г. (2).

    2.

    Съвместно предприятие ГКВ е публично-частно партньорство в областта на научните изследвания и иновациите в технологиите за водород и горивни клетки. Учредители на Съвместното предприятие са Европейският съюз (ЕС), представляван от Европейската комисия, промишлената група („Водородна Европа“) и научноизследователската група (Нова европейска научноизследователска група в областта на горивните клетки и водорода — N.ERGHY).

    Управление

    3.

    Структурата на управление на Съвместното предприятие ГКВ включва следните органи: управителен съвет, изпълнителен директор, научен комитет, група на представителите на държавите от ГКВ и форум на заинтересованите страни.

    4.

    Членовете на управителния съвет са десет, като шестима от тях са представители на промишлената група, трима — на Комисията и един — на научноизследователската група. Управителният съвет отговаря за стратегическата ориентация и функционирането на Съвместното предприятие и следи за изпълнението на неговите дейности. Изпълнителният директор отговаря за ежедневното управление на Съвместното предприятие.

    5.

    Научният комитет включва най-много деветима члена, които осигуряват балансирано представителство на експертите от академичните среди, промишлеността и регулаторните органи. Той предоставя становища относно научните приоритети, които трябва да бъдат обхванати в годишните работни планове, както и относно научните постижения, отразени в годишния отчет за дейността.

    6.

    Групата на представителите на държавите членки на ГКВ включва по един представител от всяка държава членка и държава, асоциирана към „Хоризонт 2020“, и дава становище относно стратегическото ориентиране на Съвместното предприятие и постигането на целите на „Хоризонт 2020“. Форумът на заинтересованите страни се провежда ежегодно и в него заинтересованите страни от ГКВ обсъждат дейностите на Съвместното предприятие и могат да представят коментари.

    Цели

    7.

    Целта на Съвместното предприятие ГКВ е до 2020 г. да изведе технологиите за горивни клетки и водород като едно от основните направления в бъдещите европейски системи за енергия и транспорт. Съвместното предприятие цели да насърчи развитието на силен, стабилен и конкурентоспособен в световен мащаб сектор за горивни клетки и водород в ЕС.

    Ресурси

    8.

    Максималното финансово участие на ЕС в първата фаза на дейността на Съвместното предприятие ГКВ възлиза на 470 млн. евро от бюджета на 7РП (3). Вноските от другите членове следва да бъдат не по-малки от вноската на ЕС.

    9.

    Максималният размер на вноската на ЕС за втората фаза на дейността на Съвместното предприятие ГКВ е в размер на 665 млн. евро, финансирани от програма „Хоризонт 2020“. От тази сума най-много 570 млн. евро могат да бъдат използвани, за да се изравни участието на ЕС с минималната вноска, плащана от членовете на промишлената и на научноизследователската група (която е 380 млн. евро), а до 95 млн. евро могат да бъдат използвани, за да се изравни участието с допълнителните вноски от членовете, надхвърлящи минималната вноска (4).

    10.

    Членовете на промишлената и на научноизследователската група следва да внесат вноски в размер на най-малко 380 млн. евро за проектите на „Хоризонт 2020“, финансирани от Съвместното предприятие ГКВ (5), от които най-малко 285 млн. евро като непаричен принос за допълнителни дейности (6).

    11.

    Административните разходи на Съвместното предприятие ГКВ не могат да надвишават 38 млн. евро, които се покриват от парични вноски, разпределени поравно на годишна основа между ЕС и членовете от промишлената и от научноизследователската група (7).

    12.

    През 2016 г. бюджетът за плащания на Съвместното предприятие ГКВ е 98,3 млн. евро (2015 г. — 95,1 млн. евро). На 31 декември 2016 г. Съвместното предприятие е наброявало 26 щатни служители (2015 г. — 26) (8).

    СТАНОВИЩЕ

    13.

    Сметната палата извърши одит на:

    а)

    отчетите на Съвместното предприятие, които се състоят от финансови отчети (9) и отчети за изпълнението на бюджета (10) за финансовата година, приключила на 31 декември 2016 година, и

    б)

    законосъобразността и редовността на операциите, свързани с тези отчети, съгласно член 287 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС).

    Становище относно надеждността на отчетите

    14.

    Сметната палата счита, че отчетите на Съвместното предприятие за годината, приключила на 31 декември 2016 г., дават вярна представа във всички съществени аспекти за неговото финансово състояние към 31 декември 2016 г., както и за резултатите от неговата дейност, паричните потоци и промените в нетните активи за приключилата на тази дата финансова година, в съответствие с разпоредбите на Финансовия регламент на Съвместното предприятие и счетоводните правила, приети от отговорния счетоводител на Комисията. Тези правила се основават на международно признатите счетоводни стандарти за публичния сектор.

    Становище относно законосъобразността и редовността на приходите, свързани с отчетите

    15.

    Сметната палата счита, че свързаните с отчетите приходи за годината, приключила на 31 декември 2016 г., са законосъобразни и редовни във всички съществени аспекти.

    Становище относно законосъобразността и редовността на плащанията, свързани с отчетите

    16.

    Сметната палата счита, че свързаните с отчетите плащания за годината, приключила на 31 декември 2016 г., са законосъобразни и редовни във всички съществени аспекти.

    Отговорност на ръководството и лицата, натоварени с общо управление

    17.

    В съответствие с членове 310—325 от ДФЕС и Финансовия регламент на Съвместното предприятие, ръководството отговаря за изготвянето и представянето на отчетите въз основа на международно признатите счетоводни стандарти за публичния сектор, както и за законосъобразността и редовността на свързаните с тях операции. Тази отговорност включва разработване, въвеждане и поддържане на система за вътрешен контрол, необходима за изготвянето и представянето на финансовите отчети, с цел те да не съдържат съществени неточности, независимо дали същите произтичат от измами или от грешки. Ръководството също така отговаря за осигуряване на съответствие на дейностите, финансовите операции и отразената във финансовите отчети информация с приложимата нормативна уредба. Ръководството на Съвместното предприятие носи крайната отговорност по отношение на законосъобразността и редовността на операциите, свързани с отчетите.

    18.

    При изготвянето на отчетите ръководството следва да извърши оценка на способността на Съвместното предприятие да продължи да работи като действащо предприятие, да оповестява, ако е приложимо, информация, свързана с принципа на действащо предприятие, и да използва счетоводно отчитане на база действащо предприятие.

    19.

    Лицата, натоварени с общо управление, отговарят за контрола върху процедурата за финансово отчитане на Съвместното предприятие.

    Отговорност на одитора за извършване на одит на отчетите и на операциите, свързани с тях

    20.

    Целта на Сметната палата е да получи достатъчна увереност, че отчетите на Съвместното предприятие не са засегнати от съществени неточности и че свързаните с тях операции са законосъобразни и редовни. Въз основа на извършения одит Сметната палата също така следва да представи на Европейския парламент и на Съвета или на съответни други органи за освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета Декларация за достоверност относно надеждността на отчетите, както и относно законосъобразността и редовността на свързаните с тях операции. „Достатъчна увереност“ означава високо ниво на увереност, но това не представлява гаранция, че при одита винаги ще бъдат разкривани евентуалните съществени неточности или несъответствия с приложимата нормативна уредба, които могат да се дължат на измами или на грешки. Тези неточности или несъответствия се считат за съществени, ако може разумно да се очаква, че индивидуално или взети заедно могат да повлияят на икономическите решения, които потребителите ще вземат въз основа на тези отчети.

    21.

    Одитът включва прилагане на процедури за получаване на одитни доказателства относно съдържащите се в отчетите суми и оповестявания, както и относно законосъобразността и редовността на операциите, свързани с отчетите. Избраните одитни процедури зависят от преценката на одитора, която се основава на оценка на риска от съществени неточности в отчетите и на риска от съществено несъответствие на операциите с изискванията на правната рамка на Европейския съюз, независимо дали това се дължи на измами или на грешки. При извършването на подобна оценка на риска се взема предвид вътрешният контрол, необходим за изготвянето и вярното представяне на отчетите, както и за осигуряването на законосъобразност и редовност на операциите, свързани с отчетите, с оглед разработване на подходящи за обстоятелствата одитни процедури, но не с цел изразяване на становище относно ефективността на вътрешния контрол. Одитът включва също така оценка на уместността на използваните счетоводни политики и основателността на счетоводните разчети, направени от ръководството, както и оценка на цялостното представяне на отчетите.

    22.

    В областта на приходите Сметната палата проверява субсидията, получена от Комисията, и прави преглед на процедурите на Съвместното предприятие за събиране на такси и други приходи, ако е приложимо.

    23.

    В областта на разходите Сметната палата проверява операциите по извършване на плащания, след като разходите са били извършени, вписани и приети. Тази проверка включва всички категории плащания (включително извършените за закупуване на активи), които са различни от авансовите плащания, към момента на тяхното извършване. Проверката на авансовите плащания се извършва, когато получателят на финансови средства представи доказателства за правилното им използване, а Съвместното предприятие приеме тези доказателства и уравни авансовото плащане, през същата година или по-късно.

    24.

    При изготвянето на настоящия доклад и на Декларацията за достоверност Сметната палата взе предвид резултатите от одита на отчетите на Съвместното предприятие, извършен от независим външен одитор, в съответствие с член 208, параграф 4 от Финансовия регламент на ЕС (11).

    25.

    Изложените по-долу коментари не са в противоречие с изразеното от Сметната палата становище.

    БЮДЖЕТНО И ФИНАНСОВО УПРАВЛЕНИЕ

    Изпълнение на бюджета за 2016 г.

    26.

    Като се вземат предвид неизползваните бюджетни кредити за плащания от предходни години (17,2 млн. евро), окончателният бюджет за 2016 г., предвиден за изпълнението на 7РП и програма „Хоризонт 2020“, включва бюджетни кредити за поемане на задължения в размер на 127,8 млн. евро и бюджетни кредити за плащания в размер на 115,5 млн. евро. По-ниските равнища на усвояване на бюджетните кредити за поемане на задължения и извършване на плащания бяха съответно 77,7 % и 83,9 %. Непълното усвояване на бюджетните кредити се дължи основно на факта, че след оценката на поканата за представяне на предложения за 2016 г. са подписани по-малко споразумения за отпускане на безвъзмездна помощ от очакваното.

    Изпълнение на многогодишния бюджет по Седма рамкова програма (7РП)

    27.

    От общо 470 -те млн. евро средства по 7РП, предназначени за Съвместното предприятие ГКВ, до края на 2016 г. то е поело задължения в размер на 464,4 млн. евро и е извършило плащания в размер на 372 млн. евро. Съгласно плана за плащанията на Съвместното предприятие за текущи проекти по 7РП, неизплатените оперативни плащания от 75,3 млн. евро (17 %) ще бъдат използвани до края на 2019 г.

    28.

    От 470 млн. евро във вид на непаричен принос и парични вноски, които следва да бъдат направени от членовете на промишлената и на научноизследователската група за оперативните дейности на Съвместното предприятие ГКВ, към края на 2016 г. управителният съвет е валидирал вноски от 299 млн. евро. Допълнителен непаричен принос за оперативни дейности в размер на 40,6 млн. евро е докладван на Съвместното предприятие ГКВ в края на 2016 г.

    29.

    В резултат на това, в края на 2016 г. общият принос на членовете на промишлената и на научноизследователската група за Съвместното предприятие възлиза на 339,6 млн. евро, а приносът на ЕС (Комисията) е 383,7 млн. евро.

    Изпълнение на многогодишния бюджет по програма „Хоризонт 2020“

    30.

    От общо 665 млн. евро средства по програма „Хоризонт 2020“, предназначени за Съвместното предприятие ГКВ, до края на 2016 г. то предприятие е поело задължения в размер на 288,1 млн. евро (43 %) и е извършило плащания в размер на 77,4 млн. евро за изпълнението на първата група проекти.

    31.

    Към края на 2016 г. членовете на промишлената и на научноизследователската група са докладвали непаричен принос на стойност 4,9 млн. евро за оперативни дейности, а управителният съвет е валидирал паричните вноски за административни разходи на Съвместното предприятие в размер на 1,2 млн. евро.

    32.

    От минималната сума 285 млн. евро във вид на непаричен принос, който следва да бъде направен от другите членове за допълнителни дейности, в края на 2016 г. вече са били докладвани и одобрени 188,6 млн. евро (66 %).

    33.

    В резултат на това, към края на 2016 г. общият принос на членовете на промишлената и на научноизследователската група възлиза на 194,7 млн. евро, а паричният принос на ЕС е 79,5 млн. евро. Разликата се обяснява с високия принос на другите членове към допълнителните дейности на Съвместното предприятие.

    ВЪТРЕШЕН КОНТРОЛ

    Стандарти за вътрешен контрол

    34.

    Съвместното предприятие е въвело процедури за предварителен контрол въз основа на проверки на финансови и оперативни документи и извършва последващи одити на заявленията за възстановяване на разходите, свързани с безвъзмездно отпуснатата помощ по 7РП. Тези проверки са ключови инструменти за оценяване на законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции, включително паричния и непаричния принос към Съвместното предприятие от другите членове. Процентът остатъчни грешки за последващите одити, отразен в Годишния отчет за дейността на Съвместното предприятие за 2016 г., е 1,24 % (12).

    Настоящият доклад беше приет от Одитен състав IV с ръководител Baudilio TOMÉ MUGURUZA — член на Сметната палата, в Люксембург на заседанието му от 19 септември 2017 г.

    За Сметната палата

    Klaus-Heiner LEHNE

    Председател


    (1)  Регламент (ЕО) № 521/2008 на Съвета от 30 май 2008 г. за създаване на съвместно предприятие „Горивни клетки и водород“ (ОВ L 153, 12.6.2008 г., стр. 1), изменен с Регламент (ЕС) № 1183/2011 на Съвета (ОВ L 302, 19.11.2011 г., стр. 3).

    (2)  Регламент (ЕС) № 559/2014 на Съвета от 6 май 2014 г. за създаване на съвместно предприятие „Горивни клетки и водород 2“ (ОВ L 169, 7.6.2014 г., стр. 108).

    (3)  Член 5, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 521/2008.

    (4)  Член 3, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 559/2014.

    (5)  Член 4, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 559/2014.

    (6)  Съгласно член 4, параграф 2, буква б) от Регламент (ЕС) № 559/2014, допълнителните дейности представляват нефинансов принос за дейности извън работния план и бюджета на Съвместното предприятие, но допринасящи за постигане на целите на Съвместната технологична инициатива за горивни клетки и водород. В съответствие с член 4, параграф 4 от същия Регламент, разходите за допълнителни дейности следва да бъдат заверени от независим външен одитор и не подлежат на одит от Съвместното предприятие, Европейската сметна палата или друг орган на ЕС.

    (7)  Член 13, параграф 2 от Устава на съвместното предприятие ГКВ 2 (приложението към Регламент (ЕС) № 559/2014).

    (8)  Допълнителна информация за съвместното предприятие ГКВ и неговите дейности може да намерите на уебсайта: http://www.fch.europa.eu.

    (9)  Финансовите отчети включват счетоводен баланс, отчет за финансовия резултат, отчет за паричните потоци, отчет за промените в нетните активи, обобщение на основните счетоводни политики и друга разяснителна информация.

    (10)  Отчетите за изпълнението на бюджета се състоят от отчети, в които са агрегирани всички бюджетни операции, и разяснителна информация.

    (11)  Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 298, 26.10.2012 г., стр. 1).

    (12)  Годишен отчет за дейността на Съвместно предприятие ГКВ, стр. 54.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Проследяване на изпълнението във връзка с коментари от предходни години

    Година

    Коментари на Сметната палата

    Етап на изпълнение на корективните действия

    (Завършени/Текущи/Предстоящи/Няма данни)

     

    Служба за вътрешен одит на Европейската комисия (IAS)

     

    2015 г.

    През ноември 2015 г. Службата за вътрешен одит на Комисията (СВО) е извършила одит на процеса за подбор и оценяване на предложенията за безвъзмездна финансова помощ в рамките на „Хоризонт 2020“ в Съвместното предприятие ГКВ 2. СВО препоръчва Съвместното предприятие да подобри яснотата и прозрачността на своя подбор на теми за предложения. През 2016 г. Съвместното предприятие ГКВ 2 въвежда подобрени процедури за следващата покана за представяне на предложения през 2017 г.

    Завършени

     

    Конфликти на интереси

     

    2015 г.

    През юли 2015 г. Комисията е изготвила насоки за съвместните предприятия, свързани с правилата за конфликт на интереси. Тези насоки съдържат общ образец на декларацията за липса на конфликт на интереси, който следва да бъде включен в процедурите на Съвместното предприятие.

    Текущи


    ОТГОВОР НА СЪВМЕСТНОТО ПРЕДПРИЯТИЕ

    Съвместното предприятие взе под внимание доклада на Сметната палата.


    Top