EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0212(03)

Публикация на заявление за регистрация съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

OB C 53, 12.2.2016, p. 14–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

12.2.2016   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 53/14


Публикация на заявление за регистрация съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

(2016/C 53/08)

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1).

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

„SEL DE SALIES-DE-BEARN“

№ ЕС FR-PGI-0005-01311 – 3.2.2015

ЗНП ( ) ЗГУ ( X )

1.   Наименование(я)

„Sel de Salies-de-Béarn“

2.   Държава членка или трета държава

Франция

3.   Описание на селскостопанския продукт или храната

3.1.   Вид продукт

Клас 2.6. Сол

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието в точка 1

„Sel de Salies-de-Béarn“ е готварска сол. Тя се представя под две форми — едра и фина. Не е нито рафинирана, нито мита след добиването, и е получена без технологични добавки.

Физически характеристики:

Зърната на „Sel de Salies-de-Béarn“ се различават значително по размер и форма. Te са крехки и ронливи.

„Sel de Salies-de-Béarn“ се представя под формата на зърна. Съставена е от образувания под формата на обърнати кухи пирамиди.

Кристалите на „Sel de Salies-de-Béarn“ са с микроскопични кухини, пълни с наситен солен разтвор, наричани флуидни включения.

Размер на частиците:

80 % от зърната на едрата сол са с размер по-голям или равен на 0,5 mm; 80 % от зърната на фината сол са с размер по-малък или равен на 0,5 mm.

Химични характеристики:

При пакетирането солта „Sel de Salies-de-Béarn“ отговаря на следните критерии:

Параметър

Съдържание

Влажност

≤ 8 %

Процент на неразтворими вещества

≤ 1 %

Калций

≥ 100 mg/100 g

Калий

≥ 30 mg/100 g

Магнезий

≥ 10 mg/100 g

Сулфати

≥ 100 mg/100 g

Органолептични характеристики:

„Sel de Salies-de-Béarn“ е с естествено бял цвят, с розови, бледожълти и млечнобели нюанси.

Начини на предлагане на продуктите на пазара:

„Sel de Salies-de-Béarn“ се предлага на пазара в затворени опаковки, със съответната маркировка и обезопасени срещу отваряне.

3.3.   Фуражи (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

3.4.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат осъществени в определения географски район

Операциите, които се извършват в географския район, са:

сондиране,

изпомпване на солена изворна вода,

производство на сол,

сушене, пресяване, смилане,

пакетиране.

Производството на сол включва следните операции:

утаяване на солената изворна вода,

изпаряване на солената изворна вода чрез нагряване,

събиране на солта,

складиране/отцеждане.

3.5.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

Тъй като „Sel de Salies-de-Béarn“ е крехък и ронлив продукт, солта не може да бъде изнесена от географския район на производство преди да бъде опакована така, че на крайния потребител да се гарантира запазването на нейните характеристики и качество.

В местните работилници се прилагат специфични умения. Благодарение на доброто познаване на продукта, на неговата крехкост и ронливост, особено внимание се отделя на съхранението и опаковането му. Когато солта достигне определеното съдържание на влага, производителят на сол преценява кога е настъпил подходящият момент за пакетиране в зависимост от атмосферните условия, но най-вече чрез пипане. Всъщност солта не трябва да залепва по пръстите.

Производителите на сол внимават продуктът да не бъде натрупван и мачкан и да се ограничи броят на манипулациите. Целта е да се съхрани белият цвят, да не се създават условия за скупчване на кристалите на солта и да се предотврати трошенето на зърната, което би довело до унищожаване на флуидните включения.

Пакетирането на „Sel de Salies-de-Béarn“ в географския район позволява също така да се подобри възможността за проследяване на продукта и за недопускане на смесване с други соли.

3.6.   Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

На етикета на продукта се посочва:

наименованието на ЗГУ: „Sel de Salies-de-Béarn“,

търговското наименование:

едра сол,

фина сол.

4.   Кратко определение на географския район

Определеният географски район включва общините, разположени в зоната на фронтално припокриване в северната част на Пиренеите.

Той обхваща 180 km2 и включва 13 общини от региона Aquitaine:

2 общини от департамент Landes: Saint-Cricq-du-Gave и Sorde-l’Abbaye,

11 общини от департамент Pyrénées-Atlantiques: Auterrive, Came, Carresse-Cassaber, Castagnède, Escos, Labastide-Villefranche, Léren, Oraàs, Saint-Dos, Saint-Pé-de-Léren и Salies-de-Béarn.

5.   Връзка с географския район

Специфична характеристика на географския район

В началото на мезозоя, през триас, изпаряването на морската вода през два последователни евапоритни епизода при сух климат създава първите солни депозити в географския район на „Sel de Salies-de-Béarn“ — евапоритите, съставени от гипс (калциев сулфат) и халит (натриев хлорид), образуващи пластове с дебелина до 900 m, от които 600 m сол. В края на периода Креда триаският масив на Salies-de-Béarn е подложен на значителен тектоничен натиск в резултат на създаването на Пиренеите.

Слоевете сол, разположени на по-голяма дълбочина в географския район, са с по-малка плътност в сравнение със скалите, които ги покриват. Еластичността им позволява създаването на солни издатини — заострени или с куполообразна форма, наричани диапири (diapirs). Един диапир се намира почти на повърхността на триаския масив в географския район.

При проникването си в дълбоките слоеве, водите се минерализират основно в контакт със солените слоеве от триас. Когато се съдържат в блока сол или са в контакт с него, те поемат солта и се зареждат с натриев хлорид. При преминаването си през доломитните ивици, съдържащи се в триаските слоеве, тези води се обогатяват с минерални соли и микроелементи.

Водата циркулира в канали, образувани при разпадане на триаски скали (сол, варовик и доломит).

Поради различието във височината тези води извират на повърхността, което създава естествени солени извори в географския район.

Що се отнася до човешкия фактор, множество останки от керамика и пещи свидетелстват за добив на сол от бронзовата епоха в триаския масив на Salies-de-Béarn. През бронзовата епоха (2 200 — 800 г. пр. Хр.) и през античността (600 пр. Хр. — 400 г. сл. Хр.) солената изворна вода била подгрявана до изпаряване в керамични съдове, които впоследствие били чупени, за да се събере солта.

През Средновековието (V — XV век) в метода на добиване на сол настъпва значителна промяна: появява се така наречената „poêle à sel“ (тава за сол). Водата се подгрява и изпарява на огън на дърва, а солта, останала на дъното на съда, се събира.

През XVI век жителите на Salies-de-Béarn, събрани около това природно богатство, решават да се организират,

създавайки асоциация от общ интерес: „Corporation des Part-Prenants“ (Асоциация на акционерите),

и правилник: „Règlement de la Fontaine Salée“ (Правилник на соления извор).

Пет века след своето създаване тази организация все още съществува.

„Sel de Salies-de-Béarn“ се произвежда и днес от солена изворна вода от географския район. Солта се образува чрез кристализация при изпаряването на солена изворна вода по древен метод на подгряване на наситен солен разтвор в тави за сол на открито.

Поради специфичните си физически характеристики, свързани с начина на производство, „Sel de Salies-de-Béarn“ е деликатен и ронлив продукт.

Производителите на сол следят за спазването на условията за съхранение, обработка и опаковане с цел да се ограничи:

окисляването на зърната на повърхността, което може да промени цвета им,

извършването на твърде много манипулации и извършване на манипулации без необходимата предпазливост, които могат да увредят зърната сол и да унищожат флуидните включения в кристалите.

Специфична характеристика на продукта

„Sel de Salies-de-Béarn“ се представя под формата на образувания от елементи с пирамидална форма, които се събират на дъното на тавата за сол и се формират чрез разрастване (акреция).

Кристалите на „Sel de Salies-de-Béarn“ са с различен размер и форма.

Те съдържат флуидни включения от наситен солен разтвор в микроскопични кухини.

„Sel de Salies-de-Béarn“ се характеризира с естествено бял цвят с розови и бледожълти нюанси.

Флуидните включения в кристалите на солта им придават млекообразен вид.

В сравнително проучване, проведено от D. CUSSEY-GEISLER и M.H. GRIMALDI („Caractérisation du sel utilisé pour la salaison du Jambon de Bayonne“, UPPA, юли 1989 г.) между няколко вида сол с различен произход, се стига до заключението, че от гледна точка на геохимията „Sel de Salies-de-Béarn“ е богата на микроелементи, особено на калций, калий, магнезий и различни сулфати, характерни за евапоритите от триас.

Тези характеристики придават на „Sel de Salies-de-Béarn“ солидна репутация.

Причинно-следствена връзка

Връзката с произхода на „Sel de Salies-de-Béarn“ се основава на качеството и добрата репутация; съчетаването на природните фактори и на хилядолетния опит водят до получаването на този неповторим продукт.

Микроелементите, съдържащи се в изворната вода в географския район, която е силно минерализирана в контакт с геоложките слоеве, се откриват във флуидните включения в кристалите на „Sel de Salies-de-Béarn“.

Хилядолетният опит, съобразен с качествата, присъщи на изворната вода, позволява кристализацията без друга намеса от страна на човека, освен подгряването на водата, като по този начин „Sel de Salies-de-Béarn“ запазва цялото си богатство.

Този опит позволява да се съхрани естественият цвят на „Sel de Salies-de-Béarn“, тъй като се обръща специално вниманието на етапите на съхранение и опаковане, като по-специално се избягва окисляването и увеличаването на съдържанието на влага.

На последно място ограниченият брой манипулации позволява да се запази характерната за „Sel de Salies-de-Béarn“ структура под формата на образувания от елементи с пирамидална форма.

Репутацията на „Sel de Salies-de-Béarn“ се потвърждава от многобройни исторически разкази, като „Mélanges historiques critiques de physique, de littérature et de poésie“ (1768 г.), където маркиз d’Orbessan описва производството на сол в Salies-de-Béarn. Той завършва своя разказ със следния коментар: „Всички знаем, че обикновената сол се избелва, за да се премахне горчивият вкус и тя да стане трапезна сол. Солта от Salies не се нуждае от това.“

И до днес солта все още заема централно място в културния и обществен живот на Salies-de-Béarn — градът популяризира продукта чрез специализирани асоциации, художествени творби и културни дейности. Така например от повече от тридесет години сдружението „Jurade du sel“ организира ежегодно известния празник на солта („Hesta de la sau“). Всяка година това събитие събира повече от 10 000 души. „Градът на солта“ се посещава през цялата година от много туристи.

„Sel de Salies-de-Béarn“ се използва при производството на продукти с висока репутация като ЗГУ „Jambon de Bayonne“, овче сирене ЗНП „Ossau-Iraty“ и ЗГУ „Canard à foie gras du Sud-Ouest“ (Chalosse, Gascogne, Gers, Landes, Périgord, Quercy).

„Sel de Salies-de-Béarn“ се използва и от много майстори готвачи и производители на шоколад.

Препратка към публикуваната спецификация

(член 6, параграф 1, втора алинея от настоящия регламент)

https://www.inao.gouv.fr/fichier/CDCIGPSelSaliesDeBearn2015.pdf


(1)  ОВ L 343, 14.12.2012 г., стp. 1.


Top