Odaberite eksperimentalnu funkciju koju želite isprobati

Ovaj je dokument isječak s web-mjesta EUR-Lex

Dokument 52013TA0110(01)

Доклад относно годишните отчети на Съвместното предприятие ARTEMIS за финансовата 2011 година, придружен от отговорите на Съвместното предприятие

OB C 6, 10.1.2013., str. 1–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.1.2013   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 6/1


ДОКЛАД

относно годишните отчети на Съвместното предприятие ARTEMIS за финансовата 2011 година, придружен от отговорите на Съвместното предприятие

2013/C 6/01

ВЪВЕДЕНИЕ

1.

Съвместно предприятие ARTEMIS със седалище в Брюксел е създадено през декември 2007 г. (1) за период от 10 години.

2.

Основната цел на Съвместното предприятие е да определя и изпълнява „научноизследователска програма“ за разработване на ключови умения в областта на наноелектрониката в различни сфери на приложение с цел да се повиши европейската конкурентоспособност и устойчивост, както и да се даде възможност за появата на нови пазари и обществени приложения (2).

3.

Учредители на Съвместното предприятие ARTEMIS са Европейският съюз, представляван от Комисията, държавите членки Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Дания, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Нидерландия, Обединеното кралство, Португалия, Румъния, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Швеция и ARTEMISIA — сдружение, което представлява дружества и други научноизследователски и развойни организации, активни в областта на вградените компютърни системи в Европа. В края на 2009 г. Кипър, Чешката република, Латвия и Норвегия също стават членове на Съвместното предприятие.

4.

Максималната вноска на Съюза в Съвместното предприятие ARTEMIS за покриване на текущи разходи и научноизследователски дейности е 420 милиона евро, платима от бюджета на Седма рамкова програма за научни изследвания (3). Максималният размер на участието на ARTEMISIA е 30 милиона евро за текущи разходи. Държавите членки на ARTEMIS участват с апортни вноски за покриване на текущите разходи (като създават условия за изпълнението на проектите) и финансови вноски, чийто общ размер възлиза най-малко на 1,8 пъти финансовата вноска на ЕС. Апортни вноски се правят също и от участващите в проектите научноизследователски организации.

5.

Съвместното предприятие започва своята самостоятелна дейност на 26 октомври 2009 г.

ИНФОРМАЦИЯ В ПОДКРЕПА НА ДЕКЛАРАЦИЯТА ЗА ДОСТОВЕРНОСТ

6.

Одитният подход на Палатата включва аналитични одитни процедури, тестване на операции на ниво Съвместно предприятие и оценка на ключови контроли на системите за наблюдение и контрол. Използвани са също така доказателства от работата на други одитори (където е уместно) и анализ на изявленията на ръководството.

ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ДОСТОВЕРНОСТ

7.

Съгласно разпоредбите на член 287, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз Палатата извърши одит на годишните отчети (4) на Съвместното предприятие ARTEMIS, които се състоят от „финансови отчети“ (5) и „отчети за изпълнението на бюджета“ (6) за финансовата година, приключила на 31 декември 2011 година. Палатата направи също така проверка на законосъобразността и редовността на операциите, свързани с тези отчети.

8.

Адресати на настоящата декларация са Европейският парламент и Съветът в съответствие с член 185, параграф 2 от Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета (7).

Отговорност на ръководството

9.

В качеството си на разпоредител с бюджетни кредити директорът изпълнява приходната и разходната част на бюджета в съответствие с финансовите правила на Съвместното предприятие на собствена отговорност и в рамките на отпуснатите бюджетни кредити (8). Директорът отговаря за създаването (9) на организационна структура, както и на подходящи вътрешни системи и процедури за управление и контрол с цел окончателните отчети (10) да не съдържат съществени неточности, независимо дали същите произтичат от измами или от грешки, и също така за да се гарантира, че свързаните с отчетите операции са законосъобразни и редовни.

Отговорност на одитора

10.

Въз основа на извършен от нея одит Палатата е длъжна да представи декларация за достоверност относно надеждността на годишните отчети на Съвместното предприятие, както и относно законосъобразността и редовността на свързаните с тях операции.

11.

Палатата извърши своя одит в съответствие с международните одитни стандарти и етичните кодекси на Международната федерация на счетоводителите (IFAC) и международните стандарти на ИНТОСАЙ (МСВОИ) (11). Съгласно тези стандарти Палатата следва да спазва етичните и професионалните изисквания и да планира и извършва одита по такъв начин, че да получи достатъчна увереност, че отчетите не съдържат съществени неточности, както и че свързаните с тях операции са законосъобразни и редовни.

12.

Извършваният от Палатата одит включва прилагането на процедури за получаване на одитни доказателства относно съдържащите се в отчетите суми и оповестявания, както и относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции. Избраните процедури зависят от преценката на Палатата, в това число оценката на риска от съществени неточности в отчетите или незаконосъобразни или от нередовни операции, независимо дали те се дължат на измами или на грешки. При извършването на подобна оценка на риска се взема предвид вътрешният контрол, отнасящ се до изготвянето и представянето на отчетите на одитирания орган, с оглед разработването на подходящи за обстоятелствата одитни процедури. Одитът на Палатата включва също така оценка на уместността на използваните счетоводни политики и обосноваността на направените от ръководството счетоводни разчети, както и оценка на цялостното представяне на отчетите.

13.

Палатата счита, че получените одитни доказателства са достатъчни и подходящи като база за изложените по-долу становища.

Становище относно надеждността на отчетите

14.

Палатата счита, че годишните отчети на Съвместното предприятие дават вярна представа във всички съществени аспекти за неговото финансово състояние към 31 декември 2011 г., както и за резултатите от дейността му и за паричните потоци за приключилата на тази дата финансова година, в съответствие с разпоредбите на финансовите правила на Съвместното предприятие.

Основание за изразяване на становище с резерви относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции

15.

Стратегията за последващ одит (12) на Съвместното предприятие е одобрена с решение на управителния съвет от 25 ноември 2010 г. и представлява ключов елемент при извършване на контрола (13) за оценка на законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции. Извършените през 2011 г. плащания във връзка със сертификатите за приемане на разходите, предоставени от националните финансиращи органи на държавите членки, са в размер на 4,8 милиона евро, които представляват 32 % от общия размер на оперативните плащания. Стратегията за последващ одит започва да се прилага през 2011 г.

16.

Одитът на декларациите за възстановяване на разходи във връзка с проектите е възложен на националните финансиращи органи на държавите членки. В административните споразумения, сключени с националните финансиращи органи, не се съдържат практически мерки за извършване на последващи одити. Към края на одитното посещение (септември 2012 г.), Съвместното предприятие ARTEMIS не беше получило достатъчно информация относно одитните стратегии на осем от националните финансиращи органи (14) и не беше в състояние да прецени дали стратегията за последващ одит предоставя достатъчно увереност по отношение на законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции (15).

17.

Наличната информация относно прилагането на стратегията за последващи одити на Съвместното предприятие не е достатъчна, за да се определи дали този ключов контрол функционира по ефективен начин.

Становище относно законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции

18.

Палатата счита, че с изключение на евентуалните последици от ситуацията, описана в основанието за изразяване на становище с резерви (точки 15—17), свързаните с отчетите операции на Съвместното предприятие за финансовата година, приключила на 31 декември 2011 г., са законосъобразни и редовни във всички съществени аспекти.

19.

Изложените коментари в точки 20—35 не са в противоречие с изразените от Палатата становища.

КОМЕНТАРИ ОТНОСНО БЮДЖЕТНОТО И ФИНАНСОВОТО УПРАВЛЕНИЕ

Изпълнение на бюджета

20.

В нарушение на финансовите правила на Съвместното предприятие ARTEMIS (16) в бюджета му за 2011 г. не се посочват диференцирани бюджетни кредити за плащания във връзка с оперативните разходи.

21.

Бюджетът за 2011 г. е приет на 25 ноември 2010 г. и включва бюджетни кредити за оперативни разходи в размер на 46,6 милиона евро. На 17 декември 2011 г. е приет коригиращ бюджет, който намалява бюджетни кредити за оперативни разходи до 18,6 милиона евро. Докато степента на усвояване на оперативните бюджетни кредити за поемане на задължения е 100 % (в резултат на намаляването на бюджетните кредити за оперативни разходи до 18,6 милиона евро), степента на изпълнение на бюджетни кредити за плащания е едва 51 %.

22.

Според ръководителя на програмата в края на годината прогнозите за изпълнението на бюджета по отношение на поканите за представяне на предложения за 2008, 2009 и 2010 г. са в размер съответно на 86 %, 53 % и 18 %. Въпреки това действителният размер на плащанията, извършени в рамките на поканите е едва 50 % за 2008 г., 31 % за 2009 г., а по отношение на поканата за 2010 г. не са извършени никакви плащания. Според Съвместното предприятие относително ниската степен на усвояване на бюджетните кредити за плащания се дължи на закъснения на ниво държави членки в процеса на подписване на националните споразумения за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

23.

В нарушение на разпоредбите от устава на Съвместното предприятие ARTEMIS (17) Гърция използва структурните фондове на ЕС вместо национално финансиране, за да покрие националните вноски по отношение на плащанията към гръцките бенефициенти на проектите по ARTEMIS (18). Съвместното предприятие е одобрило продължаване на участието на Гърция в проектите по ARTEMIS, но на гръцките бенефициенти не се предоставя финансиране от Съвместното предприятие, тъй като не се разрешава съфинансиране чрез друг източник на средства от ЕС (19).

24.

Съвместното предприятие извършва неавтоматичен пренасяне на бюджетни кредити за плащания за следващата финансова година, без обаче да има решение на управителния съвет, както е предвидено от член 10, параграф 1 от финансовите правила (20). Освен това не е направено разграничение между пренесените от предишни години бюджетни кредити за плащания и бюджетните кредити за плащания от текущата година.

Покани за представяне на предложения

25.

В регламента на Съвета за създаване на Съвместното предприятие Artemis се предвижда максималният размер на общия бюджет за покриване на оперативните разходи да бъде 420 милиона евро. Действителната степен на изпълнение и предвидената стойност на поканите за представяне на предложение възлизат в размер на 244 милиона евро или 58 % от общия бюджет.

КОМЕНТАРИ ОТНОСНО КЛЮЧОВИ КОНТРОЛИ НА СИСТЕМИТЕ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ И КОНТРОЛ НА СЪВМЕСТНОТО ПРЕДПРИЯТИЕ

26.

През 2011 г. Съвместното предприятие засили работата си по въвеждане и прилагане на ефективни финансови, счетоводни и управленски процедури за контрол. Необходими са обаче допълнителни стъпки, по специално по отношение на стандартите за вътрешен контрол (21) и финансовата проверка на декларациите за възстановяване на разходи (22).

27.

Счетоводителят на Съвместното предприятие е заверил използваните финансови и счетоводни системи. Той все още не е заверил работните процеси, чрез които се осигурява финансова информация, по-специално работният процес, чрез който се предоставя финансова информация относно заверяването и извършването на плащания по получените от националните органи декларации за възстановяване на разходи.

ДРУГИ КОМЕНТАРИ

Структура за вътрешен одит и Служба за вътрешен одит на Комисията

28.

Член 6, параграф 2 от регламента за създаване на Съвместното предприятие ARTEMIS постановява, че Съвместното предприятие следва да разполага със собствен капацитет за вътрешен одит. Въпреки това в края на 2011 г. този важен елемент от системата за вътрешен контрол все още не е въведен.

29.

През 2011 г. Службата за вътрешен одит на Комисията е извършила оценка на риска, и на управителния съвет е бил представен за одобрение на 25 януари 2012 г. стратегическият одитен план за периода 2012—2014 г.

30.

Уставът на Службата за вътрешен одит на Комисията е приет от управителния съвет на 25 ноември 2010 г. Финансовите правила на Съвместното предприятие обаче все още не са изменени с оглед включване на разпоредбата от рамковия регламент (23) относно правомощията на вътрешния одитор на Комисията.

Годишен отчет за дейността

31.

Съгласно член 19, параграф 4 от Устава на Съвместното предприятие и член 40 от неговите финансови правила изпълнителният директор следва да изготвя годишен отчет за дейността. В годишния отчет за дейността се обявяват резултатите от операциите спрямо установените цели, свързаните с тези операции рискове, използването на наличните ресурси и ефикасността и ефективността на системата за вътрешен контрол. Докладът също така потвърждава, че съдържащата се в него информация дава вярна и точна представа, освен ако не е посочено друго в резерви по отношение на отделни приходни и разходни области.

32.

Въпреки че годишният отчет за дейността предоставя информация за резултатите от операциите на Съвместното предприятие, той не включва оценка на ефикасността и ефективността на системата за вътрешен контрол. Годишният отчет за дейността съдържа следните слабости:

Липса на достатъчно информация относно изпълнението на стратегията за последващ одит, като поради това не е възможно да се направи заключение дали този ключов контрол функционира ефективно и по този въпрос би следвало да е изразена резерва.

Липса на информация относно частичната заверка на финансовите и счетоводните системи от страна на счетоводителя. Счетоводителят е заверил само онази част, която е под прекия контрол на Съвместното предприятие, но не и системите, предоставящи информация от националните финансиращи органи.

Съществуват необосновани разлики между данните за изпълнението на бюджета, включени в раздел „Изпълнение на бюджетните кредити за плащане“ на годишния отчет за дейността, и данните за изпълнението на бюджета, включени в окончателните отчети.

Проследяване на предприетите действия в отговор на констатациите и оценките от предишни години

33.

През 2011 г. Съвместното предприятие е приело план за непрекъснатост на работата и е постигнало напредък по отношение на установяването на официална политика в областта на ИТ сигурността. Необходими са допълнителни усилия за приемане на план за възстановяване при бедствия.

34.

В нарушение на финансовите правила (24) на Съвместното предприятие ARTEMIS националните финансиращи органи все още не са декларирали лихвите от плащанията по авансовото финансиране.

35.

На 2 февруари 2012 г. е подписано приемното споразумение (25) между Съвместното предприятие и белгийските органи относно помещенията за служебно ползване, привилегиите и имунитетите, както и другите видове помощ, която следва да бъде предоставена.

Настоящият доклад беше приет от Сметната палата в Люксембург на заседанието ѝ от 15 ноември 2012 г.

За Сметната палата

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Председател


(1)  Регламент (ЕО) № 74/2008 на Съвета от 20 декември 2007 година за създаване на съвместно предприятие ARTEMIS за изпълнение на съвместната технологична инициатива за вградени компютърни системи (ОВ L 30, 4.2.2008 г., стр. 52).

(2)  В приложението към доклада са обобщени правомощията и дейностите на Съвместното предприятие. Тези данни са представени с информационна цел.

(3)  Седма рамкова програма, приета с Решение № 1982/2006/ЕО на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 412, 30.12.2006 г., стр. 1), обединява всички инициативи на ЕС в областта на научните изследвания и има ключова роля за постигане на целите за растеж, конкурентоспособност и заетост. Програмата е също така основен стълб на Европейското изследователско пространство.

(4)  Палатата получи предварителните годишни отчети на 1 март 2012 г. Тези отчети са придружени от доклад относно бюджетното и финансовото управление през годината, в който наред с другото се съдържа информация за степента на усвояване на бюджетните кредити

(5)  Финансовите отчети включват счетоводен баланс и отчет за финансовия резултат, отчет за паричните потоци, отчет за промените в собствения капитал и приложение към финансовите отчети, в което се описват основните счетоводни политики и се съдържа допълнителна разяснителна информация

(6)  Отчетите за изпълнението на бюджета се състоят от отчет за бюджетния резултат и приложението към него.

(7)  ОВ L 248, 16.9.2002 г., стр. 1

(8)  Член 33 от Регламент (ЕО, Евратом) № 2343/2002 на Комисията (ОВ L 357, 31.12.2002 г., стр. 72).

(9)  Член 38 от Регламент (ЕО, Евратом) № 2343/2002.

(10)  Правилата за представяне на отчетите и за счетоводната отчетност на органите на ЕС са постановени в дял VII, глави 1 и 2 от Регламент (ЕО, Евратом) № 2343/2002, последно изменен с Регламент (ЕО, Евратом) № 652/2008 (ОВ L 181, 10.7.2008 г., стр. 23), и са включени във финансовите правила на Съвместното предприятие.

(11)  Международна федерация на счетоводителите (IFAC) и Международни стандарти на Върховните одитни институции (ISSAI).

(12)  В общото споразумение за финансиране между Европейската комисия и Съвместното предприятие се посочва, че компетентният орган на Съвместното предприятие одобрява стратегия за последващи одити с цел предоставяне на достатъчна увереност по отношение на законосъобразността и редовността на свързаните с отчетите операции. Тази стратегия се основава на проверка на процедурите и на извадка от операциите по отношение на всички бенефициенти или на извадка от тях, и по-специално, отразява в достатъчна степен съществуващите рискове.

(13)  Чл. 12 от Регламент (ЕО) № 74/2008 гласи, че „Съвместното предприятие ARTEMIS гарантира, че финансовите интереси на неговите членове са защитени по подходящ начин, като осъществява или възлага на други осъществяването на подходящ вътрешен и външен контрол“ и че „Съвместното предприятие ARTEMIS извършва проверки на място и финансови одити на получателите на публично финансиране от съвместно предприятие ARTEMIS. Тези проверки и одити се извършват или пряко от съвместното предприятие ARTEMIS, или от държавите членки на ARTEMIS от негово име. Държавите членки на ARTEMIS могат да извършват и всякакви други проверки и одити на получателите на средства от тяхното национално финансиране, каквито те считат за необходими като съобщават резултатите от тях на Съвместното предприятие ARTEMIS.“

(14)  В по-голямата си част получените до момента документи не са достатъчни, за да позволят на Съвместното предприятие да оцени тези стратегии и прилагането им, тъй като липсват подробности относно условията за извършване на одита (напр. подход и методология на одита, размер на извадката, вид на финансовите проверки, които трябва да се извършат от националните финансиращи органи и т.н.).

(15)  Съгласно стратегията за последващ одит, приета от управителния съвет на ARTEMIS, Съвместното предприятие следва да извършва поне веднъж годишно оценка дали информацията, получена от държавите — членки на ARTEMIS, предоставя достатъчно увереност относно редовността и законосъобразността на извършените операции. Към края на одита само четири държави — членки на ARTEMIS бяха изпратили информация за извършените последващи одити.

(16)  В член 8, параграф 1 от финансовите правила на Съвместното предприятие ARTEMIS се посочва, че в бюджета се съдържат недиференцирани бюджетни кредити и диференцирани бюджетни кредити. Последните се състоят от бюджетни кредити за поети задължения и бюджетни кредити за плащания.

(17)  Член 13, параграф 1 от устава на Съвместното предприятие ARTEMIS постановява, че „публичното финансиране на проектите, избрани чрез публикуваните от съвместното предприятие ARTEMIS покани за предложения, се състои от национални финансови вноски от държавите членки на ARTEMIS и/или финансовото участие на съвместното предприятие ARTEMIS. Всяка публична подкрепа, предоставена в рамките на настоящата инициатива, не засяга процесуалните и материалните норми за държавните помощи, когато са приложими“.

(18)  Общият размер на бюджета, с който Гърция участва в проектите по ARTEMIS за поканите за представяне на предложения за 2008, 2009 и 2010 г., възлиза на 12,2 милиона евро (за които е изчислено, че 5,7 милиона евро са с източник национално финансиране, 2,03 милиона евро са от Съвместното предприятие, а останалата част е от участниците в проектите).

(19)  Член 54, параграф 5 Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета от 11 юли 2006 година за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Кохезионния фонд (ОВ L 210, 31.7.2006 г., стр. 25) постановява, че „съфинансирани разходи от фондовете не получават помощ от друг финансов инструмент на Общността“.

(20)  Член 10, параграф 1 от финансовите правила на Съвместното предприятие постановява, че бюджетните кредити, които са останали неизползвани в края на финансовата година, за която са били записани, се анулират. В съответствие с член 27 предвид нуждите на Съвместното предприятие анулираните бюджетни кредити може да бъдат вписани в разчета за приходите и разходите за не повече от следващите три финансови години. Въпреки това по решение на управителния съвет, което се взема не по-късно от 15 февруари, те могат да бъдат пренесени единствено за следващата финансова година.

(21)  На 22 септември 2010 г. управителният съвет е приел рамката за вътрешен контрол на Съвместното предприятие, която се състои от 16 стандарта за вътрешен контрол. Въпреки постигнатия значителен напредък някои от стандартите все още не са изцяло приложени.

(22)  По отношение на финансовата проверка на разходите се разчита изцяло на сертификатите, предоставени от националните органи. Съвместното предприятие не извършва финансови проверки с изключение на проверките, които се правят по отношение на служителите, работещи по проектите (единствено като показател за разходите за персонал, използвани за изпълнение на дейностите).

(23)  Регламент (ЕО, Евратом) № 2343/2002.

(24)  Член 103, параграф 2 от финансовите правила на Съвместното предприятие ARTEMIS гласи, че лихвите от предварителните плащания се разпределят за програмата, която се прилага от Съвместното предприятие и се приспадат от плащането на остатъка от сумите, които се дължат на бенефициента. Лихвите не се дължат на Съвместното предприятие, ако размерът на предварителното плащане не надвишава 50 000 евро.

(25)  Точка 26 от доклада на Сметната палата относно годишните отчети на Съвместното предприятие ARTEMIS за финансовата 2010 г., придружен от отговорите на Съвместното предприятие (ОВ C 368, 16.12.2011 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Съвместно предприятие ARTEMIS (Брюксел)

Правомощия и дейности

Правомощия на Европейския съюз, произтичащи от Договора

(Откъси от член 187 от Договора за Функционирането на Европейския съюз)

Съюзът може да създаде смесени предприятия или всякакви други структури, необходими за ефективното осъществяване на програмите за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности на Съюза.

Правомощия на Съвместното предприятие

(Регламент (ЕО) № 74/2008 на Съвета)

Цели

Съвместното предприятие ARTEMIS допринася за изпълнението на Седмата рамкова програма и на темата „Информационни и комуникационни технологии“ от специфичната програма „Сътрудничество“.

Задачи

определя и изпълнява „научноизследователска програма" за разработване на ключови технологии за вградени компютърни системи;

подкрепя изпълнението на научноизследователските и развойни дейности, предимно чрез предоставяне на финансиране на участници в избрани проекти след покани за предложения на състезателна основа;

насърчава публично-частното партньорство, което е насочено към мобилизиране и обединяване на усилията на ЕС, национални и частни усилия, към увеличаване на общия обем на инвестициите за научноизследователска и развойна дейност в сферата на вградените компютърни системи;

постига единодействие и координираност на европейските научноизследователски и развойни усилия в областта на вградените компютърни системи;

насърчава участието на МСП.

Управление

Управителният съвет: носи цялата отговорност за дейностите на Съвместното предприятие и следи за изпълнението на неговите дейности.

Директорът: е главният изпълнителен орган, който отговаря за ежедневното управление на Съвместното предприятие, в съответствие с решенията на управителния съвет.

Съветът на публичните органи: отговаря за решенията относно обхвата и бюджета на поканите за предложения, подбора на предложенията и отпускането на публично финансиране на одобрените предложения.

Комитетът за научни изследвания и промишленост: разработва многогодишния стратегически план, научноизследователската програма и годишната работна програма.

Външен одит

Европейска сметна палата

Орган за освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета

Европейският парламент, след препоръка на Съвета.

Ресурси, предоставени на Съвместното предприятие през 2011 г.

Бюджетът: бюджетът включва бюджетни кредити за поети задължения в размер на 28,5 милиона евро и бюджетни кредити за плащания в размер на 32 милиона евро

Брой на служителите към 31 декември 2011 г.

8 бройки предвидени в щатното разписание, които изцяло са заети

Други служители:

Командировани национални експерти: 0

Договорно наети служители: 5

Местен персонал: 0

общ брой на служителите: 13

изпълняващи следните функции:

оперативни: 6

административни: 4

смесени: 3

Дейности и услуги, предоставени през 2011 г.

През 2011 г. е организирана покана за представяне на предложения с общ бюджет в размер на 72 милиона евро.

Източник: Информация, предоставена от Съвместното предприятие.


ОТГОВОРИ НА СЪВМЕСТНО ПРЕДПРИЯТИЕ ARTEMIS

Точки 15-16-17

Предприятието приема значението на стратегията за последващ одит и уместността на констатациите на Палатата. Въпреки това бихме желали да приведем следната допълнителна информация:

1.

Схемите на финансиране и националните правила в различните държави членки се различават, поради което извършването на последващ одит е възможно само при приключени проекти. Във връзка с това през декември 2012 г. на управителния съвет ще бъде представено предложение за гласуване на ad-hoc изменение на стратегията на ARTEMIS за последващ одит.

2.

Като се имаше предвид, че първата група проекти или части от проекти (по поканата от 2008 г.) ще приключат през 2011 г. предприятието се подготви за последващия одит като в началото на 2011 г. (веднага след приемане на стратегията за последващ одит от страна на управителния съвет) започна на събира от държавите членки документи за техните стратегии за последващ одит.

3.

През 2011 г. получихме само един документ от типа „удостоверение за край на проект и информация за последващ одит“, като други 15 бяха получени през първите три месеца на 2012 г. Вярно е, че към момента на одита през април 2012 г., получената от държавите членки документация далеч не беше изчерпателна, но е вярно също, че през 2012 г. беше отбелязан значителен напредък.

4.

Поради тези причини в декларацията за достоверност на Изпълнителния директор не бе направена препратка към изпълнението на стратегията за последващ одит, като се има предвид липсата на данни за 2011 г. Това ще бъде поправено в годишния отчет за дейността за 2012 г.

Точка 24

Член 10, параграф 1 от Финансовите правила е транспониран от Рамковия финансов регламент за агенциите и СП ARTEMIS го спазва в неговата цялост що се отнася до бюджетните кредити за поети задължения. Въпросното искане (относно бюджетни кредити за плащания) до управителния съвет има смисъл при агенциите, които изпращат излишъка от приходите си обратно на Европейската комисия. Член 15 от статута на ARTEMIS забранява тази възможност с изключение на положение на ликвидация.

Точка 28

От 25 ноември 2010 г. Службата за вътрешен одит към Комисията изпълнява ролята на вътрешен одитор на ARTEMIS и като се има предвид броя на персонала на Съвместно предприятие ARTEMIS, Службата предложи да поеме ролята и на структура за вътрешен одит на ARTEMIS. Към момента все още са в ход продължителни обсъждания между Службата и Комисията, което причини забавяне в изпълнението на този план. Службата потвърди това на съвещанието на управителния съвет от 25 януари 2012 г. СП ARTEMIS се надява, че службата ще влезе в тази роля възможно на й-скоро. Междувременно изпълнителният директор замести тази функция на Службата за одит с общи (на целия екип) заседания извън помещенията, на които се обсъждат основните теми по подобряване на процесите.

Точка 30

Приемаме констатацията, но от съображения за опростяване и ефикасност решихме да изменим Финансовите си правила по тази точка от момента когато ще се наложи да ги изменим в съответствие с протичащата редакция на Общия финансов регламент.

Точка 32

Разликите между двата отчета (годишния финансов отчет и годишния отчет за дейността) се дължат на прилагането на различни критерии. В годишния отчет за дейността се докладват всички видове кредити/източници на финансиране (бележка под линия към таблица 1), докато в годишния финансов отчет се докладва единствено изпълнението на бюджета за текущата година.


Vrh