Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC0925(05)

    Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    OB C 288, 25.9.2012, p. 13–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    25.9.2012   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 288/13


    Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    2012/C 288/09

    Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявката в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета (1). Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на настоящата публикация.

    ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

    „WALBECKER SPARGEL“

    ЕО №: DE-PGI-0005-0857-08.02.2011

    ЗГУ ( X ) ЗНП ( )

    1.   Наименование:

    „Walbecker Spargel“

    2.   Държава-членка или трета държава:

    Германия

    3.   Описание на земеделския продукт или храна:

    3.1.   Вид продукт:

    Клас 1.6 —

    Плодове, зеленчуци и житни растения, пресни или преработени

    3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1:

    Прясна бяла, зелена или виолетова аспержа (Asparagus officinalis). Ядивните стъбла се предлагат на пазара белени или небелени. Аспержите „Walbecker Spargel“ се произвеждат съгласно правилата на добрите селскостопански практики. При продажба на небелени аспержи те трябва да отговарят най-малко на стандарта FFV04 (Аsparagus) на Икономическата комисия за Европа (ИКЕ) на ООН.

    Дължината на стъблата на белите аспержи не бива да превишава 22 cm. Аспержите трябва да са цели и ненаранени. Те не бива да са загнили или наранени, а трябва да имат свеж аромат и вид.

    Аспержите Walbecker Spargel са уникални поради фините влакна, интензивния вкус на аспержи с деликатен привкус на ядки, както и крехкостта на стъблата.

    3.3.   Суровини (само за преработени продукти):

    3.4.   Фураж (само за продукти от животински произход):

    3.5.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат извършени в определения географски район:

    Цялото производство на „Walbecker Spargel“ от засаждане до прибиране на реколтата трябва да се осъществи в определения географски район.

    Отглеждането започва от подходяща подготовка на почвата преди засаждането. За тази цел земята се обогатява със съответните количества хумус (зелени торове, компост). Обработката продължава една година, като почвата се прекопава на дълбочина до 80 см, за да могат растенията да пуснат дълбоки корени и да се развиват оптимално. По правило разсадът се засажда в средата на април, ако пролетта започне рано — може и през март. При това от насипите внимателно се отстраняват остатъците от стари корени и камъните, за да няма твърди обекти, които да пречат на стъблата на аспержите да израснат прави.

    След две години растеж първата реколта от аспержи се прибира през третата година.

    Ако аспержите се отглеждат под чернобяло фолио, трябва стриктно да се внимава при силно слънце фолиото да бъде обърнато навреме от черната на бялата страна, за да се избегне влошаване на качеството в резултат от гнили глави.

    Когато се прибира реколта от аспержи, площите не трябва да се третират с азотни торове преди края на прибирането. Около 21 дни преди края на сезона се вземат почвени проби, за да се установи какво липсва в почвата с цел тя съответно да бъде обогатена с азотни торове след края на беритбата. За подобряване на качеството и насърчаване на растежа се провеждат мерки за култивиране, например щадяща почвообработка и подходящо торене, включително с магнезий и калиеви торове.

    3.6.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.:

    Опаковка

    Съдържанието на всеки пакет трябва да бъде еднородно. Всяка единица трябва да съдържа само аспержи от района, одобрен за производство на „Walbecker Spargel“. Аспержите в една опаковъчна единица трябва да притежават еднакво качествo и да са от една цветова група и размер. Видимата част от съдържанието на опаковката трябва да бъде представителна за цялото ѝ съдържание.

    За да запазят качеството си, аспержите Walbecker Spargel се подлагат на шоково охлаждане. Най-късно четири часа след беритбата те трябва да се охлаждат във вода от кладенец или ледена вода с температура 1—12 °C. Те следва да се предлагат на пазара колкото може по-бързо. По възможност не трябва да се съхраняват повече от три дни в хладилен склад при температура 1—4 °C.

    Хладилната верига може да се прекъсва от производителя само за кратко време с цел опаковане и доставяне.

    Помещенията, в които аспержите се обработват, охлаждат и евентуално продават, трябва да отговарят на хигиенните изисквания.

    3.7.   Специфични правила за етикетиране:

    4.   Кратко определение на географския район:

    Районът на отглеждане на „Walbecker Spargel“ се намира в северозападната част на федералната провинция Северен Рейн-Вестфалия. Той се простира по германско-нидерландската граница. На запад границата на района съвпада с държавната граница. На север, от точката на пресичане на държавната граница и автомагистрала А 57, границата на района следва автомагистралата в източна посока. На точката на пресичане на А 57 и главния път В 9 границата на района завива на югоизток и следва B 9 до точката на пресичане на B 9 и B 58. Там границата на района на производство завива на югозапад, като следва В 58. От точката на пресичане на B 58 и шосето L 221 границата следва L 221 до точката на пресичането ѝ с автомагистрала A 61. След това границата следва А 61 до точката на пресичането ѝ с държавната граница.

    5.   Връзка с географския район:

    5.1.   Специфична характеристика на географския район:

    Районът на производство е част от Долнорейнската низина. Той се отличава с климатични условия, които са идеални за отглеждането на аспержи. Необходимите за растежа на аспержите количества валежи падат именно през важните месеци март, април, май и юни при меки температури през цялото време.

    Районът на отглеждане се отличава с пясъчни почви, на североизток има и глинести и льосови почви. Площите, които традиционно се избират за отглеждане на аспержи, се характеризират с почви с високо съдържание на пясък. Пясъкът е от дюната на Маас-Нирс. Структурата на почвата между реките Маас и Нирс се е развила по време на ледниковата епоха. Тя се характеризира с въздухо- и дъждопропускливи почви, съдържащи минерали, известно количество льос, по-големи дялове хумус и достатъчно количество калций, които на места са леко песъчливи. Селскостопанските производители в района на производство са смятали тези почви за голям недостатък в сравнение с богатите почви в околните области Pont, Nieuwkerk, Aldekerk и в зоната на Baersdonk, които по принцип са по-подходящи за отглеждане на култури от почвите в географския район. Почвите в географския район обаче са идеални специално за отглеждане на аспержи.

    5.2.   Специфична характеристика на продукта:

    Аспержите Walbecker Spargel, които могат да се предлагат на пазара само като бели, зелени или виолетови, са уникални поради фините влакна, интензивния вкус на аспержи с лек привкус на ядки, както и крехкостта на стъблата. Местните производители разполагат със специално ноу-хау, което чрез правилна подготовка на почвата и правилно засаждане гарантира, че стъблата на Walbecker Spargel растат добре и прави и имат добра консистенция. Поради дългата традиция и особено добрите му качества Walbecker Spargel притежава отлична репутация, която далеч надхвърля границите на района на производство.

    5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП) или между географския район и специфичното качество, репутацията или друга характеристика на продукта (за ЗГУ):

    Фините влакна на стъблата, привкусът на ядки и интензивният вкус на аспержи, както и крехкостта и правият им растеж са резултат от идеалните почвени условия в областта на Walbeck и климатичните условия на Долнорейнската низина. Именно при аспержите връзката между качествата на продукта и природните условия е особено тясна: вкусът на аспержите зависи 70 % от почвата, 20 % — от обработката и торенето на почвата, а само 10 % — от сорта. Така например обогатените с хумус пясъчни почви, които се предпочитат за отглеждане на аспержите, получават достатъчно валежи именно през месеците март, април, май и юни при меки температури през цялото време. Освен това правилата на добрите селскостопански практики гарантират качеството на продуктите.

    Особеното качество на Walbecker Spargel се основава на ноу-хау-то на производителите на аспержите, изградило се от няколко поколения, особено по отношение на правилното време за засаждане, началото и края на беритбата, вида и степента на използване на покриващо фолио, правилното изграждане на насипите и отстраняването на остатъците от стари корени и камъните от тях, както и определянето на нужните торове, като за тази цел се вземат почвени проби.

    Walbecker Spargel има отлична репутация. През 1923 г., по време на инфлацията, д-р Валтер Клайн-Валбек, юрист и майор о.з., прави първите опити да отгледа аспержи около замъка Валбек. Успехът му бързо събужда интереса на местните селскостопански производители, които не постигат добра реколта от други полски култури върху песъчливите почви. През есента 1927 г. 33 земеделски стопани от Валбек се решават да започнат производството на аспержи през пролетта на 1928 г. През първия сезон се засаждат аспержи на около 200 уврата (50 хектара). На 1 януари 1929 г. д-р Валтер Клайн-Валбек и 55 производители на аспержи от Валбек основават „Spargelbaugenossenschaft Walbeck und Umgegend e.G.“ (кооператив за отглеждане на аспержи) — групата, подала настоящата заявка. Оттогава земеделските стопани, обединени в тази група-заявителка, произвеждат аспержи на кооперативна основа и ги предлагат на пазара под наименование „Walbecker Spargel“. Между 1932 и 1938 г. групата доставя 36 000 центнера аспержи на търг в гр. Щрален, от който бедното дотогава село Валбек с песъчливите му почви извлича доходи в размер на 1,3 млн. райхсмарки. В сезона на аспержите през 1936 г. 40 000 любители на този зеленчук посещават селото.

    По време на Втората световна война има прекъсване в производството на аспержи. След валутно-финансовата реформа от 1948 г. производството на аспержи започва отново. Днес групата-заявителка наброява 50 членове, които отглеждат аспержи на площ от 80 хектара.

    Регионалната битова песен „Walbecker Heimatlied“ от Jakob Schopmanns (текстът от 1935 г. е публикуван във в-к Niederrheinische Landeszeitung на 5 юли 1935 г.) и сина му Helmut (музика, от 1977 г.) отразява значението на аспержите за идентичността на село Валбек и околностите му:

    „Kennst Du mein friedliches Walbeck nicht? (Не познаваш ли мирното ми село Валбек?)

    Das Spargeldorf an der Grenze? (Селото на аспержите на границата?)

    Dort schießt der Spargel in Sonnenlicht (Там аспержите избуяват на слънце)

    alljährlich im taufrischen Lenze. (всяка година през ранната пролет.)“

    Ежегодно се провежда двудневен празник на аспержите с голяма процесия, където „принцесата на аспержите“, която се избира за един сезон, се представя на зрителите, седнала царствено на празнична кола. Тя е представителка на селото на аспержите Валбек по радио и телевизия, на панаири и множество народни фестивали в долнорейнската област.

    Препратка към публикуваната спецификация:

    (член 5, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

    http://register.dpma.de/DPMAregister/geo/detail.pdfdownload/13251


    (1)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12.


    Top