Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2012/285/08

    Покана за представяне на предложения — EACEA/30/12 — Програма „Жан Моне“ , ключова дейност 3 — Подкрепа за европейски сдружения, работещи на европейско равнище в областта на образованието, обучението и европейската интеграция — Годишни оперативни безвъзмездни средства за 2013 година

    OB C 285, 21.9.2012, p. 11–13 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    21.9.2012   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 285/11


    ПОКАНА ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ — EACEA/30/12

    Програма „Жан Моне“, ключова дейност 3 — Подкрепа за европейски сдружения, работещи на европейско равнище в областта на образованието, обучението и европейската интеграция

    Годишни оперативни безвъзмездни средства за 2013 година

    2012/C 285/08

    1.   Цели и описание

    Целта на поканата за представяне на предложения е свързана с подбор на организации за сключване на споразумения за годишни оперативни безвъзмездни средства, обхванати в бюджетна година 2013. От обхвата на поканата се изключват организации, сключили рамково споразумение за партньорство с Изпълнителна агенция „Образование, аудиовизия и култура“ (наричана по-долу „Агенцията“) за периода 2011—2013 г.

    Целта на настоящата покана за представяне на предложения е да подкрепи европейските сдружения в областта на образованието и обучението, работещи:

    по теми, свързани с европейската интеграция, и/или

    за реализиране на целите на европейската политика в областта на образованието и обучението.

    „Програма за обучение през целия живот“ (1) и по-специално подпрограмата „Жан Моне“ представляват правното основание.

    Във връзка с изпълнението на ключова дейност 3 от програма „Жан Моне“ специфичните цели на настоящата покана за представяне на предложения са:

    предоставяне на подкрепа на европейски сдружения от висока категория, допринасящи за увеличаването на познанията и информираността относно процеса на европейска интеграция чрез образование и обучение,

    предоставяне на подкрепа за европейски сдружения от висока категория, допринасящи за реализирането на поне една от стратегическите цели на стратегическата рамка за европейско сътрудничество в сферата на образованието и обучението („OO 2020“) (2),

    Агенцията, действаща съгласно правомощията, делегирани от Европейската комисия („Комисията“), отговаря за управлението на настоящата покана за представяне на предложения.

    2.   Допустими кандидати

    До участие се допускат европейски сдружения в областта на образованието и обучението, със следните дейности:

    теми на евроепйската интеграция и/или

    преследващи цели в областта на европейската политика на образование и обучение.

    Европейските сдружения трябва да отговарят на следните условия:

    да бъдат организации с нестопанска цел,

    да имат място на дейност, да са учредени като юридическо лице и да имат седалище от повече от две години без прекъсване (към датата на крайния срок за представяне на предложения) в една или няколко от допустимите за участие в LLP (Програмата за обучение през целия живот) държави (3) (27-те държави-членки на ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Турция, Хърватия, Швейцария, Сърбия и бивша югославска република Македония),

    да осъществяват по-голямата част от своите дейности в държавите-членки на Европейския съюз и/или в други допустими за участие в LLP държави,

    да съществуват като организации, които преследват цел от общоевропейски интерес, както е определено в член 162 от правилата за прилагане на Финансовия регламент, определени с Регламент (ЕО, Евратом) № 2342/2002 на Комисията (4) с последващите изменения.

    Освен това като допълнително условие за допустимост съгласно настоящата покана за представяне на предложения членската структура на европейското сдружение трябва да съответства на една от следните две категории:

    или европейското сдружение е съставено изключително от сдружения, основани на членство (т.е. самите членове са сборни сдружения на транснационално, национално, регионално или местно равнище). Европейските сдружения, съставени изключително от сдружения, основани на членство, трябва да имат членове в поне 6 различни държави-членки на ЕС (5).

    Членуващите сдружения в европейското сдружение следва да имат статут на „пълноправни членове“ (асоциираните членове и наблюдателите не се считат за „пълноправни членове“). Самите членове трябва да са учредени като юридически лица, да са дружества с нестопанска цел и да работят в областта на образованието и обучението. Частните лица и органи със стопанска цел не се считат за допустими членуващи организации.

    или европейското сдружение е съставено от членове, от които не всички имат основана на членство структура. По този начин се позволява европейското сдружение да е съставено (отчасти или изцяло) от институции и организации, които работят в областта на образованието и обучението и които не са основани на членство (например начални и средни училища и висши образователни институции). Европейските сдружения, които включват институции или организации, които не са основани на членство, трябва да имат членове в поне 9 различни държави-членки на ЕС.

    Членуващите институции и организации, които не са основани на членство, следва да имат статут на „пълноправни членове“ (асоциираните членове и наблюдателите не се считат за „пълноправни членове“). Членовете трябва да са дружества с нестопанска цел и да работят в областта на образованието и обучението, като се следва горепосоченото. Частните лица не се считат за допустими членуващи организации.

    3.   Допустими дейности

    Финансирането от страна на Европейския съюз по настоящата покана за представяне на предложения е под формата на оперативни безвъзмездни средства. Тези средства са в подкрепа на част от разходите, поети от избраните бенефициери, свързани с европейски дейности, извършвани в съответствие с одобрена работна програма.

    Дейностите от предложената работна програма трябва да допринасят за:

    увеличаване на познанията и информираността относно процеса на европейска интеграция чрез образование и обучение, и/или

    реализирането на поне една от следните стратегически цели на „OO 2020“:

    1.

    превръщане на обучението през целия живот и мобилността в реалност;

    2.

    подобряване на качеството и ефективността на образованието и обучението;

    3.

    насърчаване на равнопоставеността, социалното сближаване и активното гражданство;

    4.

    развитие на творчеството и иновациите, включително и предприемачеството, на всички равнища на образованието и обучението.

    4.   Критерии за възлагане

    Качеството на подробната 12-месечна работна програма се оценява въз основа на следните три критерия за възлагане:

    1.

    целесъобразност, яснота и последователност на краткосрочните цели (12 месеца);

    2.

    качество на управлението на работната програма (яснота и последователност на дейностите и на бюджетите, предложени за постигане на целите, график);

    3.

    очаквано въздействие на дейностите върху образованието и/или обучението на европейско равнище;

    И трите критерия за възлагане имат еднакво тегло, а по-подробно описание на това каква информация трябва да предостави кандидатът във връзка с всеки от критериите за възлагане се съдържа в приложение 1 на насоките за кандидатите.

    5.   Бюджет

    Общият примерен бюджет на ЕС за съвместното финансиране на европейските асоциации по настоящата покана е 748 400 EUR.

    Максималният размер на оперативни безвъзмездни средства за едно сдружение за годишна работна програма от 12 месеца (съответстваща на една бюджетна година 2013) не може да превишава 100 000 EUR.

    Финансовата помощ на Европейския съюз не може да надвишава 75 % от прогнозния годишен допустим бюджет на европейското сдружение.

    6.   Подаване на предложения и краен срок

    Крайният срок за подаване на онлайн заявления (e-формуляр) е

    15 ноември 2012 г. в 12,00 ч. на обяд — брюкселско време

    Заявленията трябва да се подават, като се използва онлайн формулярът за кандидатстване за безвъзмездни средства (електронен формуляр). Подадените през интернет заявления се считат за основен екземпляр.

    Официалното онлайн заявление за безвъзмездни средства (e-формуляр) е достъпно на английски, френски и немски език на следния интернет адрес:

    http://eacea.ec.europa.eu/llp/funding/2013/call_jm_ka3_structural_support_2012_en.php и трябва да се попълни надлежно на един от официалните езици на Европейския съюз.

    Въпреки това, за да се представи допълнителната информация, която се изисква, по пощата трябва да се изпрати и пълно копие на досието за кандидатстване (копие на електронен носител на подадения e-формуляр, придружен от допълнителните документи — виж раздел 13 от насоките за кандидатите) до Агенцията в рамките на крайния срок (15 ноември 2012 г. до 12,00 ч. на обяд):

    EACEA-P2-ASSOC-EUR@EC.EUROPA.EU

    7.   Подробна информация

    Насоките за кандидатите, както и формулярът за кандидатстване и приложенията са достъпни на следния интернет адрес:

    http://eacea.ec.europa.eu/llp/funding/2013/call_jm_ka3_structural_support_2012_en.php


    (1)  Виж Решение № 1720/2006/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 15 ноември 2006 г. за създаване на Програма за действие за обучение през целия живот (ОВ L 327, 24.11.2006 г., стр. 45).

    http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:327:0045:0068:EN:PDF

    (2)  http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-policy/doc1120_en.htm

    (3)  Участието на Албания, Босна и Херцеговина и Черна гора в настоящата покана за представяне на предложения е предмет на подписването на меморандум за разбирателство между Комисията и компетентните органи на всяка от тези държави. Ако до първо число на месеца на решението за отпускане на безвъзмездна помощ меморандумът за разбирателство не е подписан, участниците от съответната държава няма да бъдат финансирани, нито взети предвид по отношение на минималния размер на консорциуми/партньорства.

    (4)  Съгласно това определение организация, която преследва цел от общ европейски интерес, е:

    европейски орган в областта на образованието, обучението, информацията или изследването и изучаването на европейските политики или европейски орган по стандартизация, или

    европейска мрежа, която представлява неправителствени организации с идеална цел в държавите-членки или държавите кандидат-членки и отстоява принципи и политика, съответстващи на целите на договорите.

    (5)  В допълнение европейското сдружение може да включва членове-асоциации, установени в други държави-членки на ЕС и в други страни.


    Top