Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XG0306(02)

    Дванадесети доклад за напредъка по изпълнението на стратегията на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на малки оръжия и леки въоръжения (МОЛВ) и боеприпаси за тях (2011/II)

    OB C 66, 6.3.2012, p. 24–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    6.3.2012   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 66/24


    Дванадесети доклад за напредъка по изпълнението на стратегията на ЕС за борба с незаконното натрупване и трафика на малки оръжия и леки въоръжения (МОЛВ) и боеприпаси за тях (2011/II)

    2012/C 66/04

    I.   ВЪВЕДЕНИЕ

    Дванадесетият доклад за напредъка по изпълнението на стратегията за МОЛВ обхваща дейностите на ЕС през втората половина на 2011 г. Той е изготвен от отдел „Неразпространение и разоръжаване“ на ЕСВД в сътрудничество със съответните служби на ЕСВД и Европейската комисия. През отчетния период ЕС продължи да поставя на преден план въпроса за малките оръжия и леките въоръжения (МОЛВ) на всички многостранни форуми и в рамките на политическия диалог с трети държави в контекста на съответните международни инструменти като Програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия. През последните шест месеца ЕС продължи с изпълнението на няколко проекта, свързани с предотвратяването на незаконната търговия с МОЛВ и прекомерното им натрупване, и пристъпи към изготвянето на нови инициативи, които да бъдат разработени през следващите месеци.

    II.   ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПЛАНА ЗА ДЕЙСТВИЕ, ИЗЛОЖЕН В СТРАТЕГИЯТА НА ЕС ЗА МОЛВ

    II.1.   Ефективни многостранни действия за разработване на глобални, регионални и национални механизми за борба с доставките и дестабилизиращото разпространение на МОЛВ и боеприпаси за тях

    а)   Изпълнение на Програмата за действие на ООН от 2001 г. за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения

    ЕС продължи да оказва подкрепа за изпълнението на Програмата за действие на ООН за предотвратяване, борба и премахване на незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения. Всички държави-членки на ЕС, внесоха и подкрепиха Резолюцията на Общото събрание на ООН относно незаконната търговия с МОЛВ във всичките ѝ аспекти, с която се установява рамка за предстоящата конференция за преглед на Програмата за действие на ООН (27 август—7 септември 2012 г.).

    През октомври и декември 2011 г. ЕС взе участие в неофициални подготвителни консултации във връзка с конференцията за преглед на изпълнението на Програмата за действие на ООН. Председателстващата подготвителния комитет на конференцията за преглед (19—23 март 2012 г.) представи идеите си във връзка с формулирането на програмата за конференцията и предложи осем теми като евентуален съществен дневен ред. ЕС пристъпи към координиране на позицията си по тези въпроси с оглед на следващия кръг от неофициални консултации през януари 2012 г. и следващото заседание на подготвителния комитет.

    През юли 2011 г. ЕС прие ново решение на Съвета в подкрепа на дейностите на Службата на ООН по въпросите на разоръжаването за изпълнение на Програмата за действие на ООН, а през декември 2011 г. проектът стартира официално. Решението на Съвета цели да насърчи изпълнението на регионално равнище на Програмата за действие на ООН, на Международния инструмент за маркиране и проследяване (ITI) и на техническите указания на ООН за управление на запасите от боеприпаси и включва, inter alia, следните дейности:

    организиране за държавите от Западна Африка на регионални курсове за обучение на обучаващи в областта на ITI, както и осигуряване на съоръжения за маркиране и на експертен опит в държавите от региона, в които липсва такова оборудване,

    подкрепа за завършването и изпълнението на техническите указания на ООН по отношение на управлението на запасите от боеприпаси, особено в региона на Големите езера и в Латинска Америка,

    регионални семинари, посветени на напредъка по изпълнението на Програмата за действие на ООН на регионално равнище.

    б)   Договор за търговията с оръжие

    ЕС продължи да придава приоритетно значение на процеса, свързан с Договора за търговията с оръжие (ДТО), като се включи активно в четвъртото заседание на подготвителния комитет на ДТО (11—15 юли 2011 г. в Ню Йорк), преминало в дух на силна ангажираност от страна на повечето държави-членки на ООН, и при задълбочено обсъждане на механизма за изпълнение и заключителните разпоредби на един такъв договор. Всички държави-членки на ЕС, гласуваха в подкрепа на свързаното с Договора за търговията с оръжие решение на Общото събрание на ООН продължителността на последната сесия на подготвителния комитет да се увеличи на пет дни (от 13 до 17 февруари 2012 г.), а на комитета да се възложи да приключи обсъждането на основните въпроси и да вземе решение по всички съответни процедурни въпроси.

    ЕС продължи да координира преговорната си позиция с оглед на последната сесия на подготвителния комитет през февруари 2012 г. и на Конференцията на ООН през юли 2012 г. В търсене на широка подкрепа за ДТО бяха проведени консултации с трети държави.

    Прилагането на Решение 2010/336/ОВППС на Съвета с цел насърчаване на процеса по посока на договор за търговията с оръжие сред трети държави продължи и през втората половина на 2011 г. Прилагането на решението на Съвета е възложено на Института на ООН по разоръжаването. През юли и октомври 2011 г. в рамките съответно на подготвителния комитет за ДТО и на Първия комитет на Общото събрание на ООН се състояха две допълнителни прояви за представяне на предварителните резултати от първите четири информационни мероприятия, организирани в рамките на решението на Съвета. Като част от изпълнението на решението на Съвета на няколко изследователски института беше възложено изготвянето на редица изследователски доклади относно прозрачността, обхвата на ДТО, включването на боеприпаси и прехвърлените технологии.

    в)   Прилагане на Протокола към UNTOC (Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност) срещу незаконното производство и трафика с огнестрелни оръжия

    След известно забавяне стартира изпълнението на нов проект по линия на Инструмента за стабилност. Целта на проекта е предотвратяване и борба с транснационалната незаконна търговия с огнестрелни оръжия чрез насърчаване на ратифицирането и прилагането на Протокола срещу незаконното производство и трафика с огнестрелни оръжия, техните части, компоненти и боеприпаси, който допълва Конвенцията на ООН срещу транснационалната организирана престъпност. Този проект включва и дейности за изграждане на капацитет в подкрепа на правоприлагащите органи и организациите на гражданското общество в Латинска Америка, Карибския регион и Западна Африка. Проектът се осъществява от Службата на ООН по наркотиците и престъпността (UNODC).

    В рамките на Инструмента за стабилност ЕС предоставя и финансова помощ на Интерпол за разработването на база данни за загубени/откраднати оръжия. Тази база данни ще представлява инструмент за проследяване на незаконни оръжия и тяхното движение чрез системата на Интерпол I24/7.

    Първоначалното въвеждане е съсредоточено в същите области като проекта на UNODC и цели да подобри обмена на информация на регионално и трансрегионално равнище, както и взаимодействията при изграждането на капацитет. Дългосрочната цел е да се свържат всичките 188 държави-членки на Интерпол.

    г)   Контрол над износа

    В рамките на Решение 2009/1012/ОВППС на Съвета за подпомагане на дейностите на ЕС с оглед да се популяризира Обща позиция 2008/944/ОВППС на ЕС относно контрола върху износа на конвенционално оръжие, на 22—23 ноември 2011 г. в Киев се състоя регионален семинар за насърчаване на контрола върху износа на оръжие сред страните от Източна Европа и Южен Кавказ (Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна). В рамките на предвидените в решението на Съвета учебни посещения в ЕС на служители от националните органи за контрол върху износа от страните кандидатки за членство в ЕС през октомври 2011 г. в Португалия бяха организирани учебни посещения за служители от националните органи за контрол от Черна гора и бивша югославска република Македония, а през ноември 2011 г. в Полша — за служители от националните органи за контрол от Хърватия, Черна гора и бившата югославска република Македония.

    д)   Незаконна търговия с МОЛВ по въздушен път

    В рамките на Решение 2010/765/ОВППС на Съвета относно действия на ЕС за борба с незаконната търговия с малки оръжия и леки въоръжения (МОЛВ) по въздушен път, чиято цел е да се подобрят инструментите и техниките на международно и национално равнище за ефективна проверка и набелязване на подозрителни въздухоплавателни средства, за които има вероятност да участват в незаконна търговия с МОЛВ, продължава изпълнението на проекта от страна на Стокхолмския международен институт за изследване на проблемите на мира. Завършено е разработването на софтуер и бази данни и е изготвено обобщение на заплахите, които крият дружества и въздухоплавателни средства, участващи в дестабилизиращи трансфери на МОЛВ и военно оборудване по въздушен път през последните 20 месеца. Първият експертен семинар ще бъде проведен в Киев през март 2012 г.

    II.2.   МОЛВ в рамките на политическия диалог с трети държави и регионални организации, клаузи относно МОЛВ

    a)

    Въпроси за МОЛВ бяха включени в дневния ред на редица редовни политически диалози на ЕС с трети държави, както и в сътрудничеството с регионални организации. По-специално, въпросът за широкото разпространение в Либия на МОЛВ, включително ръчно преносими противовъздушни системи, беше обсъден по време на редица заседания на различни равнища, както вътрешни, така и с представители от Съединените щати, и понастоящем ЕС разглежда различни възможности за подкрепа на полаганите в това отношение усилия.

    б)

    В съответствие с приетите през декември 2008 г. заключения на Съвета за включването на елемент относно малките оръжия и леките въоръжения (МОЛВ) в споразуменията между ЕС и трети държави понастоящем с Австралия, Азербайджан, Канада, Малайзия и Меркосур се договарят елементи за МОЛВ, които да бъдат включени в съответните споразумения с ЕС.

    II.3.   Конкретна помощ от ЕС във вид на проекти за трети държави и регионални организации

    а)   Западни Балкани

    I.

    ЕС продължи да подкрепя усилията за демилитаризиране в областта на МОЛВ, в частност с изпълнението на приетото през март 2010 г. Решение 2010/179/ОВППС на Съвета в подкрепа на дейността на Центъра за Югоизточна и Източна Европа за контрол на малки оръжия и леки въоръжения (SEESAC) на Западните Балкани. Няколко мероприятия, свързани с подобряването на управлението на запасите, маркирането и проследяването на МОЛВ и унищожаването на излишъците, бяха проведени в Босна и Херцеговина, Хърватия, бившата югославска република Македония, Черна гора и Сърбия. В Черна гора склад за боеприпаси бе обновен и предаден на Министерството на отбраната. В Хърватия бе инсталирана система за сигурност и надзор в централния склад за оръжия и боеприпаси на Министерството на вътрешните работи. Освен това SEESAC и Министерството на вътрешните работи на Република Хърватия продължиха да провеждат кампания по събирането на нелегални оръжия, притежавани от цивилни лица.

    По отношение на маркирането и проследяването на МОЛВ дейностите доведоха до разработването и прилагането на национална електронна система за регистриране на оръжия в Черна гора и до актуализирането на вече съществуващата такава система в бившата югославска република Македония. И накрая, в Сараево бе проведено триседмично регионално обучение за оператори на системи за съхранение, обхващащо всички аспекти на управлението на запасите от МОЛВ и боеприпаси, с участието на около 60 души.

    II.

    Също така чрез Инструмента за стабилност ЕС продължи да подкрепя програма на ПРООН за контрол на малките оръжия в Босна и Херцеговина, целяща намаляване на рисковете за сигурността, породени от наличието на множество остарели боеприпаси и експлозиви, които не са добре обезопасени, и осигуряване на институционална подкрепа за националната програма за контрол над малките оръжия. През юни 2011 г. срокът на тази дейност беше удължен с още шест месеца, наред с другото с цел да се повиши националният капацитет за управление и контрол на МОЛВ, като същевременно бъде укрепен трансграничният превоз на опасни товари в съответствие с изискванията на ЕС.

    б)   Регион на ОССЕ

    ЕС продължи с изготвянето на ново решение на Съвета в подкрепа на дейностите за намаляване на риска от незаконна търговия с малки оръжия и леки въоръжения и прекомерното им натрупване в региона на ОССЕ. Новото решение на Съвета ще цели, наред с другото, повишаване на нивото на сигурност на съхраняваните в Беларус и Киргизстан запаси от МОЛВ, унищожаването на излишъка от МОЛВ в тези две страни с цел предотвратяване на тяхното отклоняване за незаконна търговия, както и въвеждане на приложение за управление на инвентара на МОЛВ с цел подобряване на запасите, архивите и проследяването на МОЛВ в няколко държави от ОССЕ.

    в)   Африка

    ЕС продължи да прилага проекти за засилване на регионалното сътрудничество в областта на МОЛВ в регионалните икономически общности в Африка, и по-специално в Икономическата общност на държавите от Западна Африка, Източноафриканската общност и Икономическата общност на държавите от Централна Африка.

    I.

    В рамките на Инструмента за стабилност ЕС продължи да осъществява проект в подкрепа на борбата с незаконното натрупване на огнестрелни оръжия и боеприпаси и търговията с тях в Африка посредством регионалния център за малки оръжия и леки въоръжения (RECSA) в Найроби. Целта на този проект е да се окаже подкрепа за стратегическото партньорство Африка—ЕС в борбата с незаконната търговия и прекомерното натрупване на огнестрелни оръжия и взривоопасни материали. След обстойни консултации в средата на 2011 г. страните се договориха за редица консолидирани регионални приоритети по проекта. До момента проектът набира скорост и цели основно да отговори на дългосрочните нужди в укрепването на законодателния и институционалния капацитет в съответните страни. Подготвя се удължаване на проекта, което ще позволи приемственост в текущата работа и ще задълбочи трансграничните аспекти на борбата с незаконния трафик. Очаква се споразумението да бъде подписано към средата на 2012 г.

    II.

    Понастоящем ЕС подкрепя Икономическата общност на държавите от Западна Африка (ECOWAS) чрез техническа помощ за Програмата за контрол на малките оръжия (ECOSAP) в рамките на междуведомственото сътрудничество в Кот д’Ивоар, Мали, Гвинея и Сиера Леоне.

    III.

    ЕС продължи да подкрепя Икономическата общност на държавите от Централна Африка (ECCAS) с технически експертни знания за изграждане на капацитет на ECCAS за мир и сигурност, включително в областта на МОЛВ.

    IV.

    В рамките на Програмата за предотвратяване на конфликти и управленски решения продължи изпълнението на програмата относно МОЛВ в подкрепа на Източноафриканската общност чрез дейности, насочени към укрепване на регионалния капацитет за предотвратяване на трафика и разпространението на оръжия в региона на Източна и Южна Африка. По линия на проекта бе подкрепен процесът за одобряване на политиката на Източноафриканската общност относно МОЛВ и на нейния Протокол за мир и сигурност, успоредно с участието, съвместно с АС и ООН, в различни процеси, като подготовката и финализирането на Стратегията на Африканския съюз за малките оръжия и леките въоръжения, която бе обсъдена на срещата на експерти от АС на 26 септември в Того, както и в рамките на Африканската архитектура за мир и сигурност (APSA). Очаква се стратегията да бъде приета през януари 2012 г.

    г)   Централна Америка

    ЕС продължи с изпълнението на проект, финансиран по линия на Инструмента за стабилност и управляван от Програмата за контрол на малките оръжия и леките въоръжения в Централна Америка (CASAC), в подкрепа на борбата с незаконната търговия с огнестрелни оръжия и боеприпаси в Централна Америка и съседните държави, включително в Карибския регион. Приносът на проекта на ЕС към инициативата на CASAC оказа положително въздействие за полагането на основите на регионална структура и дългосрочна стратегия за борба срещу незаконния трафик на оръжия в Централна Америка както на национално, така и на регионално равнище. ЕС удължи подкрепата за проекта до края на 2011 г. и понастоящем подготвя последващи действия във връзка с тази инициатива (CASAC II), като все още е необходима допълнителна подкрепа за процеса на институционализация.


    Top