Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XC0724(03)

    Публикация на резюме на спецификация съгласно член 18, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1898/2006 на Комисията за определяне на подробни правила за прилагане на Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    OB C 202, 24.7.2010, p. 4–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    24.7.2010   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 202/4


    Публикация на резюме на спецификация съгласно член 18, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1898/2006 на Комисията за определяне на подробни правила за прилагане на Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    2010/C 202/04

    РЕЗЮМЕ

    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА  (1)

    „ČESKOBUDĚJOVICKÉ PIVO“

    ЕО №: CZ/PGI/0005/0446-29.04.2004

    ЗНП ( ) ЗГУ ( Х )

    Настоящото резюме представя с информационна цел основните елементи на спецификацията на продукта.

    1.   Компетентен орган в държавата-членка:

    Име:

    Úřad průmyslového vlastnictví

    Адрес:

    Antonína Čermáka 2a

    168 00 Praha 6

    ČESKÁ REPUBLIKA

    Тел.

    +420 220383111

    Факс

    +420 224324718

    Електронна поща:

    posta@upv.cz

    2.   Група:

    Име:

    Budějovický Budvar, národní podnik, Budweiser Budvar, National Corporation, Budweiser Budvar, Entreprise Nationale

    Адрес:

    Karolíny Světlé 4

    370 21 České Budějovice

    ČESKÁ REPUBLIKA

    Тел.

    +420 387705111

    Факс

    Електронна поща:

    budvar@budvar.cz

    Състав:

    Производители/преработватели ( Х ) Други ( )

    3.   Вид продукт:

    Клас 2.1.

    Бира

    4.   Спецификация:

    (резюме на изискванията по член 4, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006)

    4.1.   Наименование:

    „Českobudějovické pivo“

    4.2.   Описание:

    Светла бира с характерен аромат, придаван от светъл малц и ароматен хмел Žatec, с по-слабо изразен вкус и лека или умерена горчивина, малцов вкус, получен от разликата между действителната и потенциалната степен на разреждане на охмелената мъст и свеж вкус, следствие от въглеродния диоксид, получен при естествената ферментация.

    В чаша бирата обикновено има бледозлатист цвят с гладка, кремообразна пяна. Хмелът от типа Žatec има деликатен аромат и води до високо съдържание на полифенол, в резултат на което всички видове „Českobudějovické pivo“ са приятни и популярни бири.

    Разграничават се пет различни вида „Českobudějovické pivo“, които имат ясно изразен общ произход.

    Светла бира лагер

    Алкохолно съдържание (% об.): 4,6—5,3

    Оригинален екстракт на охмелена мъст (%): 11,4—12,3

    Горчивост (единици МЕГ): 20—24

    Оцветител (единици ЕПК): 9—13

    Аромат: среден до силен аромат с ясно изразена нотка на деликатния аромат на хмела Žatec.

    Вкус: слаба до средна горчивост, слаба до лека тръпчивост, среден до плътен вкус със сладникав послевкус и изразена острота

    Светла бира лагер Kräusened

    Алкохолно съдържание (% об.): 4,6—5,3

    Оригинален екстракт на охмелена мъст (%): 11,4—12,3

    Горчивина (МЕГ): 20—24

    Оцветител (единици ЕПК): 9—13

    Аромат: среден до силен аромат с ясно изразена нотка на деликатния аромат на хмела Žatec.

    Вкус: слаба до средна горчивост, слаба до лека тръпчивост, плътен до много плътен вкус със сладникав послевкус и изразена острота

    Светла наливна бира

    Алкохолно съдържание (% об.): 3,5—4,5

    Оригинален екстракт на охмелена мъст (%): 9,5—10,1

    Горчивина (МЕГ): 18—21

    Оцветител (единици ЕПК): 8—12

    Аромат: среден до силен аромат с ясно изразена нотка на деликатния аромат на хмела Žatec

    Вкус: слаба до средна горчивост, лека тръпчивост, среден вкус със сладникав послевкус и изразена острота

    Специална бира

    Алкохолно съдържание (% об.): 7,4—8,2

    Оригинален екстракт на охмелена мъст (%): 16,0—17,0

    Горчивина (МЕГ): 24—28

    Оцветител (единици ЕПК): 11—17

    Аромат: среден до силен аромат с ясно изразена нотка на деликатния аромат на хмела Žatec

    Вкус: средна до силна горчивост, слаба до средна тръпчивост, плътен до много плътен вкус със сладникав послевкус и изразена острота

    Безалкохолна бира

    Алкохолно съдържание (% об.): 0,2—0,5

    Оригинален екстракт на охмелена мъст (%): 3—4

    Горчивина (МЕГ): 22—26

    Оцветител (единици ЕПК): 5—7

    Аромат: среден аромат с ясно изразена нотка на деликатния аромат на хмела Žatec, напомнящ бегло за охмелена мъст

    Вкус: средна горчивост, средна тръпчивост, лек вкус, изразена острота и нотки на охмелена мъст

    Основните суровини, използвани за производството на „Českobudějovické pivo“, са вода, малц и хмел, както и долноферментиращи пивоварни дрожди. Всички използвани основни суровини произхождат от определените географски райони и имат точно установени характеристики.

    5.   Географски район:

    Мястото на производство, преработка и приготвяне на продукта се свежда до географския район, в който е възможно да се черпи вода от подземното езеро в басейна на Ческе Будейовице.

    Районът, където се отглежда хмелът Žatec, се намира около гр. Žatec и обхваща кадастрални райони на общините в окръзите Chomutov, Kladno, Louny, Plzeň–sever, Rakovník и Rokycany.

    Районът, в който се отглежда пивоварният ечемик, се намира в областта Моравия.

    5.1.   Доказателство за произход:

    Бирата се произвежда в град Ческе Будейовице от основаването му през 1265 г. и винаги е носила името на мястото, от което произхожда.

    Името „Českobudějovické pivo“ получава такава известност, че през 1967 г. бива регистрирано като „Českobudějovické pivo/Budweiser Bier/Bière de Budweis/Budweis Beer“ в регистъра на СОИС за наименованията за произход (№ 49) въз основа на национална регистрация. По същото време то бива защитено с двустранно споразумение с Португалия.

    С цел осигуряването на възможност за проследяване на продукта, контролният орган води регистър на производителите и на географското указание в своя регистър на проверените обекти, който съдържа информация за производителя, началото на производство, резултатите от проверките, всички наложени мерки и др. Контролният орган извършва инспекции, които определят дали производителите, които използват географското указание, отговарят на условията, посочени в спецификацията.

    5.2.   Метод на производство:

    Всички етапи от производството, преработката на суровините и приготвянето на „Českobudějovické pivo“ протичат единствено в рамките на определения географски район.

    Охмелената мъст за „Českobudějovické pivo“ се произвежда единствено по метода на майшуване с двойна декокция, с отворено филтруване на мъстта и варене при атмосферно налягане.

    Щамът на долноферментиращите пивоварни дрожди, използвани за заквасване, е изолиран в пивоварната и в момента се произвежда и съхранява там. Ферментацията протича в цилидрично-конусовидни съдове при контролирана температура от 6 до 11 °C, докато отлежаването протича отделно от ферментацията (двустепенна технология) единствено в хоризонтални съдове. Периодът на отлежаване следва принципите на удължената студена доферментация при температура до 3 °C. След доферментацията бирата се филтрира и подготвя за потребителите или за транспорт.

    Производствените процедури и производственото оборудване, използвани за производството на бирата, се основават на професионалния опит и практическите умения, натрупани от поколения пивовари, доразработени в съответствие със съвременните пивоварни познания. Производство на бира е било отначало достояние само на отделни лица, но по-късно се създават производствени предприятия и това води до съсредоточаване на производството на бира в Ческе Будейовице и до създаването на пивоварните на Ческе Будейовице. Тази традиция в пивоварството продължава до наши дни.

    5.3.   Връзка:

    Популярността на „Českobudějovické pivo“, изградена в продължение на дълги години, и нейното неизменно качество са ѝ осигурили място на чуждестранните пазари в над 50 страни. Нейната известност ѝ е спечелила място сред водещите световни марки бира.

    Органолептичните свойства на „Českobudějovické pivo“ се определят по-специално от минералния състав на водата от местния извор заедно със съчетаните качества на основните суровини, специфичните за тази пивоварна пивоварни дрожди, формата на производствените съдове и времетраенето на основните производствени операции.

    Производството на „Českobudějovické pivo“ е неразделна част от забележителностите на град Ческе Будейовице. На практика много чешки и чужди енциклопедии свързват града Ческе Будейовице с производството на „Českobudějovické pivo“.

    За потребителите традицията е сред основните критерии за качество и представлява несъмнена отличителна черта и гаранция за качество. Фактът, че бирата произхожда от Ческе Будейовице, означава, че от нея естествено се очаква да притежава специфичните свойства на бирата, произвеждана в този район.

    От незапомнени времена любителите са свързвали Ческе Будейовице с пивоварството на доброкачествена бира, която се отличава по органолептични свойства от бирите, произвеждани в други райони.

    5.4.   Инспекционен орган:

    Име:

    Státní zemědělská a potravinářská inspekce, inspektorát v Táboře

    Адрес:

    Purkyňova 2533

    390 02 Tábor

    ČESKÁ REPUBLIKA

    Тел.

    +420 381257111

    Факс

    Електронна поща:

    5.5.   Етикетиране:

    „Českobudějovické pivo“ се етикетира като цяло в съответствие с правилата, приложими при обозначаването върху етикета на географските указания и по-специално използва знака на Общността за защитените географски указания и други приложими изисквания за етикетиране на ЕС. Освен това етикетирането спазва разпоредбите на Договора за присъединяване.


    (1)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стp. 12.


    Top