Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010XC0526(04)

Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

OB C 135, 26.5.2010, p. 29–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

26.5.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 135/29


Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

2010/C 135/12

С настоящата публикация се предоставя право на възражение срещу заявката в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета (1). Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на настоящата публикация.

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

„ARANCIA DI RIBERA“

ЕО №: IT-PDO-0005-0669-07.01.2008

ЗГУ ( ) ЗНП ( X )

1.   Наименование:

„Arancia di Ribera“

2.   Държава-членка или трета държава:

Италия

3.   Описание на земеделския или хранителен продукт:

3.1.   Вид продукт

Клас 1.6:

Плодове, зеленчуци и житни растения, пресни или преработени

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1:

Защитеното наименование за произход „Arancia di Ribera“ е запазено за продукцията от следните сортове: Brasiliano, включително клоновете: Brasiliano обикновен, Brasiliano оздравен; Washington Navel, Washington navel обикновен, Washington Navel оздравен, Washington Navel 3033, Navelina и клоновете: Navelina обикновен, Navelina оздравен и Navelina ISA 315. При предлагането на пазара за консумация ЗНП „Arancia di Ribera“ има следните характеристики: плод (цитрусов) с минимален диаметър на напречното сечение 70 mm; най-ниска категория по размер — 6 според европейската класификация; форма — типична сферично-елипсовидна (яйцевидна, сплескана, или елиптична) с вътрешен пъп; оцветяване на плодовата кора: равномерно оранжево, преминаващ към червеникаво оранжево на края зимата; плодовото месо е с равномерно оранжево оцветяване, фина и твърда текстура, без семки; сок: с оранжев цвят; добив на сок не по-малко от 40 %; съдържание на разтворими твърди вещества между 9 и 15 по Brix; киселинност от 0,75 до 1,50; съотношение разтворими твърди вещества/титруеми органични киселини не по-малко от 8. ЗНП „Arancia di Ribera“ е запазено за портокали, принадлежащи към търговско качество „Екстра“ и „I“.

3.3.   Суровини (само за преработени продукти):

3.4.   Фураж (само за продукти от животински произход):

3.5.   Специфични етапи от производството, които трябва да бъдат осъществени в определения географски район:

С оглед запазване на качеството и целостта на продукцията със „ЗНП“ всички операции по опаковането трябва да се извършват в рамките на производствения район, определен в точка 4, тъй като продължителният транспорт и следващите манипулации могат да улеснят появата на патогенни процеси и заразяването на продукта.

На практика „Arancia di Ribera“ не се подлага на никаква химична обработка както преди, така и след беритбата или по време на опаковането. Отсъствието на консерванти по кората прави портокалите „Arancia di Ribera“ по-чувствителни при транспортиране и манипулации.

3.6.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и т.н.:

Портокалите „Arancia di Ribera“ ЗНП се предлагат на пазара за консумация в следните опаковки:

дървени, пластмасови и/или картонени касетки и/или подложки с максимално тегло 25 kg,

мрежести потребителски опаковки с максимално тегло 5 kg,

кашони от велпапе с максимално тегло 40 kg.

Опаковките, мрежестите потребителски опаковки и кашоните от велпапе трябва да са запечатани така, че съдържанието да не може да се извади, без да се разкъса печатът.

3.7.   Специфични правила за етикетирането:

Върху етикета на опаковките задължително се посочва с ясни и четливи печатни букви:

наименованието ЗНП „Arancia di Ribera“ и логото, изписани с по-едър шрифт от този на другите текстове върху етикета,

сортът на портокалите: Brasiliano, Washington navel и Navelina,

наименованието, търговската фирма и адресът на предприятието производител и/или опаковчик.

Принадлежността към търговско качество „Екстра“ или „I“.

Забранява се добавянето на какъвто и да е вид качествени определения освен изрично предвидените. Допустимо е обаче използването на указания с позоваване на частни търговски марки, при условие че не се прави с рекламна цел или с цел заблуда на потребителя, на наименованието на стопанството, където е получен продуктът, както и на други достоверни и документално обосновани данни, разрешени от действащото законодателство. Не е задължително посочването на седмицата, през която е извършена беритбата на продукта.

Логото на ЗНП „Arancia di Ribera DOP“ включва следното:

Текстът „Arancia di Ribera D.O.P. Denominazione Di Origine Protetta“ с шрифт Textile, „Arancia di Ribera“, изписано с малки и начални главни букви с изключение на определителния член „di“, „DOP“ с главни букви, последвани от точка, а „Denominazione di Origine Protetta“ — изцяло с главни букви. Над текста „Arancia di Ribera“ е разположен елемент, наподобяващ линията на хоризонта, с типичните контури и оцветяване на портокала „arancia di Ribera“: големи размери, оранжева кора и широки листа. От лявата страна на текста „D.O.P“ е представена стилизирана географска карта на Силиция. Върху етикетите, поставени на опаковките трябва да са посочени с ясни и четливи печатни букви следните указания:

Image

4.   Кратко определение на географския район:

Районът на производство на „Arancia di Ribera“ се простира по протежението на бреговете и водните басейни на реките Verdura, Magazzolo, Platani и Carboj, и включва районите от провинция Agrigento, намиращи се в общините: Bivona, Burgio, Calamonaci, Caltabellotta, Cattolica Eraclea, Cianciana, Lucca Sicula, Menfi, Montallegro, Ribera, Sciacca, Siculiana и Villafranca Sicula, както и от провинция Палермо, на територията на община Chiusa Sclafani.

5.   Връзка с географския район:

5.1.   Особености на географския район:

Ареалът, в който се отглежда „Arancia di Ribera“, представлява истински „оазис на портокалите“, напълно откъснат от цитрусовата среда на региона. На практика портокаловите насаждения се намират по бреговете и по протежение на водните басейни на реките Verdura, Magazzolo, Platani и Carboj. Почвите, които спадат към групите на смолниците и инсептисолите, се отличават с висок земеделски потенциал както поради богатото си съдържание на минерали, така и поради текстурата си.

За преодоляване на проблема с липсата на дъждове през летния сезон, портокаловите насаждения на територията, заета от „Arancia di Ribera“, се напояват чрез система от канали, захранвани от язовирите Castello, Arancio и di Prizzi, които събират водите съответно на реките Magazzolo, Carboj и Verdura.

Гореспоменатите реки осигуряват достатъчно количество вода с отлично качество, балансиран състав с ниска проводимост и отсъствие на замърсители.

Близостта на морето е определяща през цялата година за температурните и хигрометрични условия, които напълно отговарят на еко-физиологичните изисквания на портокалите; много рядко насажденията биват засегнати от природни бедствия като измръзвания или южни ветрове тип „сироко“, които причиняват значителни щети на културите.

5.2.   Специфични характеристики на продукта:

Специфична характеристика на „Arancia di Ribera“ е изразеното усещане за сочност и слабо съпротивление при консумация на ципата, която обвива отделните резени и сокови торбички; това усещане почти винаги създава впечатление за разтворимост на ципата.

Освен това портокалите „Arancia di Ribera“ се характеризират с високо съотношение на разтворими твърди вещества/киселини, хрупкавост и продължителен остатъчен вкус, което ги прави особено подходящи за прясна консумация, както и с висока „сладост“ и отсъствие на горчив привкус. Други отличителни характеристики на „Arancia di Ribera“ са наситено оранжевото оцветяване на кората и на сока.

5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или характеристиките на продукта (за ЗНП) или специфичното качество, репутацията или други особености на продукта (за ЗГУ):

Характеристиките на „Arancia di Ribera“ са свързани с историческото съчетание между природните фактори като климата, почвата и водите, и професионалните умения на производителите от Рибера.

Почвите са богати на лесноусвоими основни минерали, отличават се с голям капацитет на катионен обмен (> 20 meq/100 g) — свойство, което допринася за съществено нарастване на съдържанието на обменен калий, който може да бъде усвоен от растението. Високото съдържание на калий, което благоприятства преноса на захарите от корените, листата и клоните към плодовете, в съчетание с типичните климатични условия на средиземноморския район, съществено допринася за увеличеното съдържание на захари и за вкусовите качества на „Arancia di Ribera“.

Образуваните вследствие на алувиални отлагания почви в тези райони се характеризират с балансирана текстура, свързана с високото съдържание на глина, намалено от пясъка и често от речни камъни, осигуряващи свободната циркулация на въздуха и водата и позволяват извършването на биологичните процеси, придружени от заселването на полезна микрофлора; това благоприятства синтеза на органични вещества, улеснява усвояването на хранителните елементи и водата, увеличава сочността на плодовете. Отличното качество и достатъчното количество на водите от реките Magazzolo, Carboj и Verdura, както и отсъствието на замърсители в почвата, осигуряват качествено напояване — идеално допълнение за повишаване на органолептичните свойства на този продукт. Именно тези са почвено-климатичните условия, които придават на продукта наситено оранжевия цвят и най-вече сочността, които го правят особено подходящ и като портокал за сок.

Още от 50-те години на ХХ в. продуктът е познат на вътрешния пазар с наименованието „Arancia di Ribera“. Допълнителен тласък за неговото утвърждаване се явява организирането на изложението Fiera Mercato през 1966 г., което през 1985 г. се превръща в „Sagra dell’Arancia di Ribera“ („Празник на Arancia di Ribera“). Исторически документи от долината на река Verdura доказват отглеждането на превъзходна продукция от портокали още от началото на ХIХ в. и описват една плодородна земя, богата на сладководни басейни и продукция, превозвана до Палермо и изнасяна до Америка.

Основният фактор за тази продукция винаги са били земеделските производители, които са съумели да се възползват по най-добрия начин от идеалната аклиматизация на сортовете към местните условия и да приложат прости, но ефикасни нововъведения, което позволи да се приведе отглеждането на „Arancia di Ribera“ в съответствие с темповете и новите изисквания за производството, без да се противоречи на традициите и местната култура. В тази връзка са се разпространили някои нововъведения, които с течение на годините са довели до снижаване на производствените разходи, като например спестяващото водни ресурси напояване чрез тръбна система с ниско налягане и използването на пневматични ножици за резитба. В продължение на десетилетия земеделският район на Ribera е заемал водеща позиция сред целия регион, а в някои случаи и в национален мащаб, с професионалните постижения на колективите, с авангардните техники на отглеждане, разработени от производителите, с високото качество на продукцията, която продължава да жъне забележителни успехи.

Препратка към публикуваната спецификация:

Справка с консолидирания текст на производствената спецификация може да бъде направена:

на следния адрес: http://www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm? txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%20Igp%20e%20Stg

или:

като се отвори директно началната страница на уебсайта на министерството (http://www.politicheagricole.it) и се кликне върху „Prodotti di Qualità“ (отляво на екрана) и след това върху „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE [regolamento (CE) n. 510/2006]“.


(1)  OB L 93, 31.3.2006 г., стр. 12.


Top