Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2008/031/11

Покана за представяне на предложения — DG EAC/04/08 — Темпус IV — Реформа във висшето образование посредством международно университетско сътрудничество

OB C 31, 5.2.2008, p. 14–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

5.2.2008   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 31/14


ПОКАНА ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ — DG EAC/04/08

Темпус IV — Реформа във висшето образование посредством международно университетско сътрудничество

(2008/C 31/11)

1.   Цели и описание

Програмата Темпус ще бъде продължена с нова фаза за периода 2007-2013 г.

Общата цел на програмата ще бъде да допринесе за улесняване на сътрудничеството в областта на висшето образование сред държавите-членки на Европейски съюз и съседските страни-партньори. По-специално, програмата ще спомогне за насърчаване на доброволното сближаване с произтичащите от Лисабонската стратегия и Болонския процес достижения на ЕС в областта на висшето образование.

Програмата Темпус насърчава многостранното сътрудничество сред висши образователни институции, органи и организации в държавите-членки на ЕС и в страните-партньори, като набляга на потребността от реформа и модернизация на висшето образование.

Проектите на национално равнище трябва да отговарят на националните приоритети, установени в тесен диалог между делегациите на ЕК и съответните органи в страните-партньори. Проектите, в които участват няколко страни, трябва да са съобразени с цялостните приоритети на програмата, определени в контекста на стратегията на ЕС за модернизация в сферата на висшето образование.

Двата основни инструмента за сътрудничество посредством настоящата покана за представяне на предложения в рамките на програма Темпус са:

съвместни проекти: проекти, основани на възходящ подход, които целят модернизиране и реформиране на институционално (университетско) равнище. Съвместните проекти имат за цел обмяната на опит между университети, организации и институции от ЕС и от страните-партньори, а така също и между учреждения в страните-партньори, когато е необходимо,

структурни мерки: проекти, основани на низходящ подход. Структурните мерки са насочени към развитието и реформите на системите за висше образование в страните-партньори, както и за подобряване качеството и значението им и за по-голямо сближаване с достиженията на ЕС. Структурните мерки засягат посреднически дейности в подкрепа на структурните реформи в системите за висше образование, както и разработването на стратегическа рамка на национално равнище.

2.   Допустими кандидати

Институциите и организациите, които могат да участват в програмата Темпус, са както висши образователни институции и организации, така и неакадемични институции и организации, като например неправителствени организации, дружества, предприятия и държавни органи.

Тези институции и организации трябва да имат седалище в някоя от следните четири групи страни:

27-те държави-членки на Европейския съюз,

6-те страни от региона на Западните Балкани: Албания, Босна и Херцеговина, Хърватска, Бивша Югославска република Македония, Сърбия, включително и Косово (1), и Черна гора,

15-те южни и източни страни-съседки на Европейския съюз: Алжир, Египет, Израел, Йордания, Ливан, Мароко, територията под управлението на Палестинските власти, Сирия, Тунис, Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна,

Руската федерация,

5-те централни азиатски републики: Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан.

3.   Бюджет и продължителност на проекта

Общият бюджет, предназначен за съфинансирането на проекти, е в размер на 50,55 млн. EUR.

Финансовото участие от страна на Комисията не може да надхвърля 95 % от общата сума на допустимите преки разходи.

Минималният размер на помощта, както за съвместните проекти, така и за структурните мерки възлиза на 500 000 EUR. Максималният размер на помощта достига 1 500 000 EUR. За Албания, Черна гора и петте Централни азиатски страни, за които отпуснатата сума е по-малко от 1 млн. EUR на страна, минималният размер на помощта и за двата вида проекти е фиксиран на 300 000 EUR.

Максималната продължителност на проектите е 24 месеца или 36 месеца.

4.   Краен срок

Заявленията за съвместни проекти и за структурни мерки трябва да бъдат изпратени не по-късно от 28 април 2008 г.

5.   Допълнителна информация

Пълният текст на поканата за представяне на предложения и формулярите за кандидатстване са достъпни на следната интернет страница: http://ec.europa.eu/tempus

Заявленията за кандидатстване трябва да отговарят на условията, изложени в пълния текст и да бъдат подадени чрез предоставените за целта формуляри на интернет страницата.


(1)  Под егидата на Обединените нации, съгласно Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН от 10 юни 1999 г.


Top