Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007A0328(05)

    Cтановище на Съвета от 27 февруари 2007 година относно актуализираната програма за сближаване на Кипър, 2006-2010 г.

    OB C 71, 28.3.2007, p. 16–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    28.3.2007   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 71/16


    CТАНОВИЩЕ НА СЪВЕТА

    от 27 февруари 2007 година

    относно актуализираната програма за сближаване на Кипър, 2006-2010 г.

    (2007/C 71/05)

    СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

    като взе предвид Регламент (ЕО) № 1466/97 на Съвета от 7 юли 1997 г. за засилване на надзора върху състоянието на бюджета и на надзора и координацията на икономическите политики (1), и по-специално член 9, параграф 3, от него,

    като взе предвид препоръката на Комисията,

    след консултации с Икономическия и финансов комитет,

    ИЗРАЗИ НАСТОЯЩОТО СТАНОВИЩЕ:

    (1)

    На 27 февруари 2007 г. Съветът разгледа актуализираната програма за сближаване на Кипър за периода от 2006 г. до 2010 г.

    (2)

    Макроикономическият сценарий, върху който се основава програмата, предвижда ръстът на реалния БВП да нарасне от 3,7 % през 2006 г. до средно 4,1 % през остатъка от периода на програмата. Оценяван въз основа на текущите налични данни, този сценарий явно се основава на допустими предвиждания за растеж. Прогнозите на програмата относно инфлацията също изглеждат реалистични.

    (3)

    За 2006 г. бюджетният дефицит се изчислява на малко под 2 % от БВП според прогнозите на службите на Комисията от есента на 2006 г., каквато е била поставената цел в предишната програма за сближаване. Като се има предвид, че ръстът на реалния БВП е по-нисък от предвидения в предишната програма (3,7 % вместо 4,2 %), общите разходи се очаква да бъдат по-големи от планираното, но се смята, че това ще се компенсира с по-големи общи приходи.

    (4)

    След корекцията на прекомерния дефицит през 2005 г. и отмяната на процедурата относно прекомерния дефицит през юли 2006 г., програмата си поставя за цел по-добро консолидиране на публичните финанси. Предвижда се бюджетното салдо от дефицит от 1,9 % от БВП през 2006 г. да достигне балансирано положение през 2010 г. изцяло чрез съкращаване на разходите, като съотношението на приходите остава постоянно през периода на програмата. Докато за общите разходи се предвижда да спаднат с 1,75 процентни пункта от БВП за целия период на програмата, като всеки един процентен пункт от БВП съответства на намаляващи плащания на лихви, то отделянето на средства за социалната област се планира да нарасне с 1,25 процентни пункта. Предвижда се първичният излишък да се повиши от 1,5 % от БВП през 2006-2007 г. до малко над 2 % от БВП през 2008 г., след което да остане постоянен. Планираното консолидиране се развива с малко по-бързи темпове в сравнение с предишната програма за сближаване, докато макроикономическият сценарий остава почти същият.

    (5)

    Структурното салдо (тоест салдото, коригирано с промените в икономическата конюнктура без еднократни и други временни мерки), изчислено по общоприетата методология, се очаква да се подобри от дефицит от около 1,5 % от БВП през 2006 г. до излишък от около 0,25 % от БВП в края на периода на програмата. Подобно на предишната програма за сближаване, средносрочната бюджетна цел, представена в програмата, е структурен дефицит от 0,5 % от БВП, който програмата си е поставила за цел да постигне до 2008 г., една година по-рано в сравнение с предишната програма. Тъй като средносрочната бюджетна цел е по-амбициозна от минималната референтна стойност (дефицит от около 1,75 % от БВП), постигането ѝ би означавало осигуряване на резерв срещу поява на прекомерен дефицит. Средносрочната бюджетна цел попада в границите, определени в Пакта за стабилност и растеж и етичния кодекс за държавите-членки, включени в еурозоната и обхванати от валутно-курсовия механизъм (ERM II), и адекватно отразява коефициента на задлъжнялост и средния потенциален ръст на брутния вътрешен продукт в дългосрочен план.

    (6)

    Рисковете в предвижданията за бюджета изглеждат до голяма степен балансирани. Поставените цели за 2007 г. са допустими спрямо прогнозите на службите на Комисията от есента на 2006 г., а що се отнася до 2008 г., през която се планира подобряване на първичния излишък, в програмата е налице сравнително подробна информация относно мерките за осъществяване на тази корекция. Независимо от това обаче, съществува известен риск от закъснения, поради предвижданата висока степен на свиване на разходите и ограничената информация за поставените горни граници на разходването и изпълнението им. От друга страна, общите очаквани резултати спрямо поставените бюджетни цели са добри.

    (7)

    С оглед на тази оценка на риска бюджетната ориентация на програмата изглежда достатъчна, за да гарантира постигането на средносрочната цел до 2008 г., както е предвидено в документа. Освен това, тя осигурява достатъчен резерв срещу надхвърляне прага на дефицита от 3 % от БВП при нормални макроикономически колебания през периода на програмата. Темпът на корекциите за постигане на поставената в програмата средносрочна цел съответства на Пакта за стабилност и растеж, в който се посочва, че за държавите-членки, включени в еурозоната и обхванати от валутно-курсовия механизъм (ERM II) годишното подобрение на структурното салдо следва да е 0,5 % от БВП като база, както и че корекциите трябва да бъдат по-големи при добра икономическа обстановка и по-малки при лоша икономическа обстановка. След постигането на средносрочната цел, заложената в програмата линия на фискалната политика също съответства на предвидената в Пакта.

    (8)

    Брутният държавен дълг се изчислява на 64,75 % през 2006 г., над 60 % от посочената в Договора стойност. Програмата предвижда коефициентът на задлъжнялост да спадне под предвидената стойност от 60 % от БВП през 2008 г. и да достигне малко над 46 % от БВП до края на периода на програмата. Рисковете от предвижданото развитие на коефициента на задлъжнялост изглеждат балансирани като цяло. Предвид оценката на риска, коефициентът на задлъжнялост намалява в достатъчна степен, като се доближава до съответната стойност от началната фаза на периода на програмата и се предвижда да я достигне до 2007 г.

    (9)

    Дългосрочното влияние на застаряването на населението в Кипър върху бюджета е сред най-високите в ЕС, което до голяма степен се дължи на дела на увеличените разходи за пенсии в БВП. Първоначалното бюджетно състояние допринася за намаляване на част от предвижданото дългосрочно въздействие на застаряващото население върху бюджета, но не е достатъчно, за го компенсира. Освен това, настоящото равнище на брутния дълг е над посочената в Договора стойност. Консолидирането на публичните финанси, заедно с прокарване на мерки за реформиране на пенсионната система с цел да се ограничи значителното увеличение на разходите, свързани със застаряването, би допринесло, както признават и самите власти, за намаляване на рисковете за устойчивостта на публичните финанси. Като цяло оценката е, че съществува висок риск за устойчивостта на публичните финанси на Кипър.

    (10)

    Програмата за сближаване съдържа качествена оценка на общото въздействие от доклада за изпълнение на националната програма за реформи от октомври 2006 г. в рамките на средносрочната фискална стратегия. Освен това, тя предоставя систематична информация за преките бюджетни разходи или икономии от основните реформи, предвидени в националната програма за реформи, а при прогнозирането на бюджета отчита последиците върху публичните финанси на очертаните в националната програма за реформи действия. Мерките в областта на публичните финанси, предвидени в програмата за сближаване, изглеждат в съответствие с набелязаните в националната програма за реформи. По-конкретно, двете програми предвиждат постепенно реформиране на пенсионната система и здравеопазването, за да се отговори на последствията от застаряването на населението. Освен това, съществува потребност от насърчаване на обучението през целия живот и от повече възможности за заетост и обучение за младите хора.

    (11)

    Бюджетната стратегия в програмата като цяло съответства на общите насоки на икономическата политика, съдържащи се в интегрираните насоки за периода 2005-2008 г.

    (12)

    Относно изискванията за данните, посочени в етичния кодекс на програмите за стабилност и сближаване, програмата предоставя всички задължителни и повечето незадължителни данни (2).

    Съветът счита, че след коригиране на прекомерния дефицит през 2005 г., програмата отбелязва добър напредък към постигане на поставената за периода на програмата средносрочна цел чрез съкращаване на разходите при прогноза за силен икономически растеж. Очакванията за брутния държавен дълг са да достигне референтната стойност от 60 % от БВП до 2007 г. и да продължи да намалява през следващите години.

    Предвид дадената по-горе оценка, и по-специално равнището на дълга и планираното увеличаване на разходите, свързани със застаряването, Кипър се приканва:

    (i)

    да осъществява контрол върху публичните разходи за пенсии и да осъществи още реформи в областта на пенсионната система и здравеопазването с цел да се подобри дългосрочната устойчивост на публичните финанси;

    (ii)

    да осъществи фискалната консолидация според предвиденото в програмата.

    Сравнение на ключови макроикономически и бюджетни предвиждания

     

    2005

    2006

    2007

    2008

    2009

    2010

    Реален БВП

    (% промяна)

    ПС декември 2006 г.

    3,9

    3,7

    3,9

    4,1

    4,1

    4,1

    КOM ноември 2006 г.

    3,8

    3,8

    3,8

    3,9

    неприложимо

    неприложимо

    ПС декември 2005 г.

    4,1

    4,2

    4,2

    4,2

    4,3

    неприложимо

    Инфлация според хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ)

    (%)

    ПС декември 2006 г.

    2,0

    2,4

    2,5

    2,4

    2,0

    2,0

    КOM ноември 2006 г.

    2,0

    2,4

    2,0

    2,4

    неприложимо

    неприложимо

    ПС декември 2005 г.

    2,1

    2,0

    2,0

    2,0

    2,0

    неприложимо

    Реален–потенциален БВП

    (% от потенциалния БВП)

    ПС декември 2006 г.  (3)

    – 0,9

    – 1,0

    – 1,1

    – 1,1

    – 1,1

    – 1,1

    КOM ноември 2006 г. (7)

    – 1,3

    – 1,3

    – 1,3

    – 1,3

    неприложимо

    неприложимо

    ПС декември 2005 г.  (3)

    – 0,8

    – 0,3

    0,1

    0,0

    0,1

    неприложимо

    Бюджетно салдо

    (% от БВП)

    ПС декември 2006 г.

    – 2,3

    – 1,9

    – 1,6

    – 0,7

    – 0,4

    – 0,1

    КOM ноември 2006 г.

    – 2,3

    – 1,9

    – 1,7

    – 1,7

    неприложимо

    неприложимо

    ПС декември 2005 г.

    – 2,5

    – 1,9

    – 1,8

    – 1,2

    – 0,6

    неприложимо

    Първично салдо

    (% от БВП)

    ПС декември 2006 г.

    1,1

    1,4

    1,4

    2,1

    2,1

    2,2

    КOM ноември 2006 г.

    1,1

    1,4

    1,4

    1,4

    неприложимо

    неприложимо

    ПС декември 2005 г.

    0,7

    1,2

    1,2

    1,4

    1,7

    неприложимо

    Салдо, коригирано с отчитане на промените в икономическата конюнктура

    (% от БВП)

    ПС декември 2006 г.  (3)

    – 2,0

    – 1,5

    – 1,2

    – 0,3

    0,0

    0,3

    КOM ноември 2006 г.

    – 1,8

    – 1,4

    – 1,2

    – 1,2

    неприложимо

    неприложимо

    ПС декември 2005 г.  (3)

    – 2,2

    – 1,8

    – 1,8

    – 1,2

    – 0,6

    неприложимо

    Структурно салдо (4)

    (% от БВП)

    ПС декември 2006 г.  (5)

    – 3,3

    – 1,9

    – 1,0

    – 0,3

    – 0,1

    – 0,1

    КОМ ноември 2006 г. (6)

    – 2,7

    – 1,4

    – 1,2

    – 1,2

    неприложимо

    неприложимо

    ПС декември 2005 г.

    – 3,1

    – 2,1

    – 2,1

    – 1,5

    – 0,6

    неприложимо

    Брутен държавен дълг

    (% от БВП)

    ПС декември 2006 г.

    69,2

    64,7

    60,5

    52,5

    49,0

    46,1

    КOM ноември 2006 г.

    69,2

    64,8

    62,2

    59,6

    неприложимо

    неприложимо

    ПС декември 2005 г.

    70,5

    67,0

    64,0

    56,9

    53,5

    неприложимо

    Източник:

    Програма за сближаване (ПС); Прогнози на службите на Комисията от есента на 2006 г. (КOM); Изчисления на службите на Комисията.


    (1)  ОВ L 209, 2.8.1997 г., стр. 1. Регламент, изменен с Регламент (ЕО) № 1055/2005 (ОВ L 174, 7.7.2005 г., стр. 1). Документите, цитирани в настоящия текст, се намират в интернет на следния адрес:

    http://europa.eu.int/comm/economy_finance/about/activities/sgp/main_en.htm

    (2)  По-конкретно, не са предоставени данните относно „Циклично развитие “(Таблица 5) и данните, свързани с ръста на потенциалния БВП (точка 4).

    (3)  Изчисления на службите на Комисията въз основа на сведения от програмата.

    (4)  Салдо, коригирано според промените в икономическата конюнктура (както на горните редове), с изключение на еднократните и други временни мерки.

    (5)  Еднократни и други временни мерки, съдържащи се в програмата (1,3 % от БВП през 2005 г. и 0,4 % през 2006 г., водещи до намаляване на дефицита). Включват 0,4 % от изчисленията за БВП през 2005 г. и 2006 г. за операции на ЕС, свързани с фондовете.

    (6)  Еднократни и други временни мерки, съдържащи се в прогнозата на службите на Комисията от есента на 2006 г. (0,9 % от БВП през 2005 г.; водещи до намаляване на дефицита) в сравнение с програмата (вж. забележка 3), като службите на Комисията не третират нито една операция, свързана с фондовете, като еднократна.

    (7)  Базиран на очаквания потенциален ръст от 3,9 %, 3,7 %, 3,9 % и 4,0 % съответно за периода от 2005 г. до 2008 г.

    Източник:

    Програма за сближаване (ПС); Прогнози на службите на Комисията от есента на 2006 г. (КOM); Изчисления на службите на Комисията.


    Top