Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Схема от преференции от 2006 г. до 2015 г. - насоки

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Схема от преференции от 2006 г. до 2015 г. - насоки

Целта на Общата система за преференции (ОСП) е да помогне на развиващите се държави за намаляване на бедността чрез използване на тарифни преференции, които да им помогнат да получат международни търговски приходи. В съобщението Комисията определя принципите, които следва да залегнат в регламентите между 2006 г. и 2015 г. с оглед постигане на тази цел.

АКТ

Съобщение от 7 юли 2004 година на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет: Развиващи се държави, международна търговия и устойчиво развитие: функцията на Общата система от преференции (ОСП) на Общността за десетгодишния период 2006 - 2015 г. [COM(2004) 461 окончателен - ОВ C 242, 29.9.2004 г.]

ОБОБЩЕНИЕ

В това съобщение Европейската комисия предлага насоки за обща система от преференции за периода 2006-2015 г. на основата на опит от предишни системи. Тя застъпва:

запазването на щедри тарифни ставки

Съществуват редица начини за запазване и дори подобряване на тарифните преференции. Освен всичко останало Комисията предлага разширяване на обхвата на ОСП с някои продукти, които не са обхванати от текущата система, от която не са обхванати почти една десета от облагаемите продукти в митническата тарифа.

Някои продукти, класифицирани като чувствителни, могат също да преминат в категорията нечувствителни продукти.

Преференциалните граници (към момента 3,5 % за чувствителни продукти и 100 % за нечувствителни продукти) ще бъдат запазени и, където е възможно, увеличени.

Разширяването на Европейския съюз (ЕС) с десет нови държави-членки през 2004 г. и последващите разширявания за включването на България, Румъния и Хърватия, помогнаха за подобряване на предлаганите от Общността възможности, тъй като това разшири пазара на ЕС и включи още 100 милиона потенциални потребители.

Насочване на ОСП към държавите, които най-много се нуждаят от нея

Комисията предлага ОСП да се насочи към държавите, които най-много се нуждаят от нея, като например най-слабо развитите държави (НСРД) и най-уязвимите сред останалите развиващи се държави (малки икономики, държави без излаз на море и държави с ниски приходи), за да им се помогне да играят по-голяма роля в международната търговия.

Освен това ОСП следва да разполага с механизъм за постепенно изваждане на дадена държава от специалната ОСП, схемата Всичко освен оръжие, която осигурява безмитен достъп без квоти до всички продукти (с изключение на оръжия и амуниции) от петдесетте най-бедни държави.

Опростена ОСП с улеснен достъп

Процесът на опростяване, започнат по настоящата ОСП, следва да се задълбочи. Комисията предложи замяната на петте договорености на ОСП с три: обща договореност, специална договореност за най-слабо развитите държави и нова специална договореност (ОСП+) за насърчаване на устойчивото развитие и доброто управление.

Увеличаване на прозрачността на отделянето и насочването му към основните бенефициери

Комисията предлага отделянето (оттеглянето от ОСП) да стане по-прозрачно чрез оттегляне на най-конкурентните продуктови групи на определени държави-бенефициери от ОСП.

Това означава, че бенефициерите вече нямат нужда от ОСП за увеличаване на своите износи на тези продукти за ЕС. По-малките бенефициери няма да бъдат отделяни и така ще могат да се възползват от по-голям дял от ползите на ОСП.

Настоящите критерии за отделяне (дял на преференциалния внос, показател за развитие и показател за експортна специализация) ще бъдат заменени с един единствен ясен критерий: дял на пазара на Общността, изразен като дял на преференциални вносове.

Създаване на нов стимул за насърчаване на устойчивото развитие и управление

Както вече беше споменато, Комисията предлага въвеждането на нов стимул за устойчиво развитие и добро управление на обществените дела чрез замяна на отделните специални договорености за наркотици, социални въпроси и околна среда с една единствена нова категория: ОСП+.

ОСП+ ще осигури специални стимули за държавите, които са подписали основните международни споразумения относно социалните права, опазването на околната среда, управлението и борбата с производството и трафика на незаконни наркотични вещества.

Комисията ще вземе под внимание оценките от международните организации, които отговарят за всяко съответно международно споразумение, преди да вземат решение кои от държавите кандидатки ще бъдат избрани да се възползват от ОСП+. Тази схема ще включва клауза за суспендиране поради благонадеждност, която може да се активира бързо, когато дадена държава не изпълни ангажиментите съгласно споразуменията.

Подобряване на правилата за произход

Комисията предлага правилата за произход да се подобрят, като се промени формата им (като се опростят), тяхното съдържание (ревизиране на критериите за произход и правилата за кумулация) и техните процедури (формалности и мерки за контрол).

Новите правила за произход следва също така да бъдат гъвкави, за да се насърчава развитието. Една от целите трябва да бъде улесняване на придобиването на произход с цел оптимизиране на ползите от преференциите.

Например системата може да се подобри чрез регионална кумулация, насърчаване на регионалното сътрудничество между държави-бенефициери. Комисията отдава специално значение на регионалната интеграция за южните държави в международната търговия.

Възстановяване на инструментите за временно оттегляне, предпазните мерки и мерките за борба с измамите

Комисията предлага предефиниране на договореностите за временно оттегляне на ОСП и на клаузата за предпазни мерки, за да се вземе под внимание новото отделяне, насочено към най-конкурентните държави-бенефициери.

Въпреки че те ще продължат да се използват само при извънредни ситуации, тези договорености трябва да станат по-надеждни, което включва тяхното опростяване и осигуряване на гъвкавост при начина им на използване, по-специално при случаи на нечестни търговски практики. Освен това е особено важно Комисията и държавите-членки, които отговарят за прилагането на ОСП, да прилагат тези правила без колебание при засичане на измама.

Тъй като държавите-бенефициери също имат отговорности, свързани с управлението на ОСП, Комисията ги призовава да създадат ефективни и подходящи структури за управление, с цел да се гарантира валидността на удостоверенията или на произхода.

Обща информация

Общата система от преференции осигурява на продукти, произведени в, и на някои земеделски продукти, изнасяни от развиващи се държави, достъп до пазара на Общността с общо или частично освобождаване от мита.

Поради това тя представлява инструмент както за търговската политика на Европейската общност, така и за нейната политика за развитие. Като инструмент за сътрудничество тя представлява временен механизъм, ползите от който следва да се прекратят за държави, които вече не се нуждаят от тях.

ЕС поема една пета от износа на развиващите се държави. 40 % от вноса на ЕС идва от развиващи се държави. Освен това ЕС е най-големият вносител на земеделски продукти от развиващи се държави, като внася повече от Съединените щати, Канада и Япония взети заедно.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет: Правила за произход в преференциалните търговски споразумения - ориентации за бъдещето [ COM(2005) 100 окончателен - непубликувано в Официален вестник]

Това съобщение следва консултацията, стартирана от Зелената книга на Комисията за бъдещето на правилата за произход в преференциалните търговски споразумения. То показва, че преференциалните правила за произход се нуждаят от преразглеждане. Прегледът е важен също така поради целта за интегриране на развиващите се държави към световната икономика. Освен това прегледът следва да бъде придружен от съгласуване на процедурите за тяхното управление и контрол.

Комисията предлага действия в три области:

  • преразглеждане на условията, съгласно които даден продукт се счита за произхождащ от дадена държава;
  • промяна на митническите процедури, необходими за правилното прилагане и за контрола на използването на преференциите от икономическите оператори;
  • разработването на инструменти, които гарантират, че държавите-бенефициери спазват своите задължения.

Регламент (ЕО) № 732/2008 от 22 юли 2008 година за прилагане на схема от общи тарифни преференции за периода от 1 януари 2009 г. до 31 декември 2011 г. и за изменение на регламенти (ЕО) № 552/97, № 1933/2006 и регламенти (ЕО) № 1100/2006 и № 964/2007 на Комисията [ОВ L 211, 6.8.2008 г.]

Този регламент определя схемата на Общността за общи тарифни преференции, която се прилагаше от 1 януари 2009 г. до 31 декември 2011 г.

ОСП за периода 2009-2011 г. е насочена предимно към насърчаване на устойчивото развитие и доброто управление в държавите, които имат най-голяма нужда от тях. Тази актуализация е в рамките на насоките, приети от Комисията през 2004 г., които определиха основните принципи на ОСП за периода 2006 - 2015 г.

Регламент (EС) № 512/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2011 година за изменение на Регламент (ЕО) № 732/2008 на Съвета за прилагане на схема от общи тарифни преференции за периода от 1 януари 2009 г. до 31 декември 2011 г. [OВ L 145, 31.5.2011 г.]

Този регламент изменя онези аспекти на Регламент (EО) № 732/2008, които бяха необходими за удължаването на периода му на валидност до 31 декември 2013 г.

Регламент (ЕС) № 978/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 година за прилагане на схема от общи тарифни преференции и за отмяна на Регламент (ЕО) № 732/2008 на Съвета [ОВ L 303, 31.10.2012 г.]

През 2012 г. ЕС договори нови правила за пренасочване на своята ОСП след извършването на средносрочен преглед на инструмента. По този начин се гарантира, че схемата е насочена към държави, които имат най-голяма нужда, по-специално с оглед на променените глобални търговски модели през изминалото десетилетие. Освен това реформираната ОСП е по-прозрачна и предсказуема за държавите-бенефициери и за икономическите оператори. Регламентът е в сила до 31 декември 2023 г.

Последна актуализация: 19.06.2014

Top