Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Опазване на здравето и околната среда от устойчиви органични замърсители

Опазване на здравето и околната среда от устойчиви органични замърсители

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) 2019/1021 относно устойчивите органични замърсители

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

УОЗ са опасни химически вещества, които могат да прекосят международните граници, и често се разпространяват далеч от техните източници, задържат се в околната среда, биоакумулират* и впоследствие излагат на риск човешкото здраве и околната среда.

Контролни проверки на производството, пускането на пазара* и употребата

  • Производството, пускането на пазара и употребата на УОЗ, изброени в приложение I, независимо дали самостоятелно, или в смеси, или в дадено изделие*, са забранени, освен ако не се прилагат някои изключения, посочени в приложението. Приложение I е изменяно неколкократно с делегирани актове, приети от Европейската комисия. Производството, пускането на пазара и употребата на УОЗ, изброени в приложение II, са ограничени до употреби, когато няма налични местни безопасни, ефективни и достъпни алтернативи за засегнатата държава — членка на ЕС.
  • Държавите членки и Европейската комисия трябва да прилагат контрол върху съществуващите вещества (напр. чрез включването им в списък) и да предотвратяват производството, пускането на пазара и употребата на всички нови вещества, които показват характеристиките на УОЗ.
  • Държавите членки могат да отправят предложения за добавяне към списъка до Комисията, която подкрепена от Европейската агенция по химикали (ECHA), решава дали да предложи допълнителни вещества за включването им в списъка. ECHA предоставя техническа и научна помощ и принос към процесите, описани в регламента.

Изключения

  • Изключения от този контрол са позволени за вещества, използвани за лабораторни анализи или като референтен стандарт, или които се срещат като следи от непреднамерен замърсител във вещества, смеси или изделия.
  • Другите изключения се прилагат към изделия, съдържащи УОЗ, произведени преди регламента да влезе в сила, предмет на специални гаранции и условия, включително изискванията за нотифициране на Комисията и на секретариата на Стокхолмската конвенция.

Намаляване, свеждане до минимум и елиминиране на изпусканията

Държавите членки трябва:

  • да съхраняват регистри на веществата, посочени в приложение III, изпускани във въздуха, водата и в почвата;
  • да съобщават своите планове за действие относно мерките за идентифициране, характеризиране и намаляване на изпускането на вещества, включително употребата на заместващи или модифицирани вещества;
  • да дават приоритет на алтернативни процеси, при които се избягват образуването и изпускането на УОЗ, когато се строят или модифицират съоръжения.

Отпадъци

  • Тези, които произвеждат или съхраняват отпадъци, трябва да предотвратяват замърсяването на отпадъците, доколкото е възможно, с веществата, посочени в приложение IV.
  • В повечето случаи замърсените отпадъци трябва да бъдат обезвредени или оползотворени*, за да се гарантира, че съдържанието на УОЗ е унищожено или преобразувано.
  • Държавите членки трябва да гарантират, че производството, събирането и транспортирането на замърсените отпадъци, както и тяхното съхранение и обработване, са проследими и се провеждат в условия, предоставящи защита на околната среда и човешкото здраве.
  • С Регламент за изменение (ЕС) 2022/2400 се актуализират приложения IV и V, в които се определя как да се третират отпадъците, които съдържат УОЗ, и по-специално дали те могат да бъдат рециклирани или трябва да бъдат унищожени или необратимо преобразувани. Приложения IV и V, както са изменени, включват пентахлорофенол, който по погрешка е пропуснат, когато Регламент (ЕО) № 850/2004 беше отменен и преработен.
  • С регламента за изменение се добавят и други вещества към приложение IV и се актуализират пределно допустимите стойности на концентрация за някои вещества в приложения IV и V:
    • перфлуорооктанова киселина и нейните соли и свързаните с нея съединения – използвани във водоустойчиви текстилни изделия и пожарогасителни пени;
    • полибромирани дифенилови етери — забавители на горенето, срещащи се в пластмаси и текстилни изделия, използвани в електрическо и електронно оборудване, превозни средства и мебели;
    • хексабромоциклододекан — забавител на горенето, срещащ се в някои пластмасови и текстилни отпадъци, особено в изолация от полистирен;
    • късоверижни хлорирани парафини — забавители на горенето, срещащи се в някои каучукови и пластмасови отпадъци;
    • полихлорирани дибензо-p-диоксини и дибензофурани — вещества, присъстващи като примеси в определени видове пепел и в други промишлени отпадъци;
    • диоксиноподобни полихлорирани бифенили — те могат да присъстват като примеси в някои видове пепел и промишлени масла;
    • перфлуорохексанова киселина и нейните соли и свързаните с тях съединения — срещат се в текстилни изделия, незалепващи съдове за готвене и противопожарни пени;
    • дикофол — пестицид, използван в миналото в селското стопанство.

Планиране, мониторинг и докладване

  • Държавите членки трябва да предоставят на обществеността възможността да участват в подготовката на техните планове за прилагане, които трябва да бъдат публично достъпни и споделени с Комисията и с ECHA, както и информацията относно предприетите на национално равнище мерки за идентифициране и оценяване на местата, замърсени с УОЗ, според случая. Комисията също има план за прилагане, който трябва да бъде преразглеждан и актуализиран, когато е целесъобразно.
  • Трябва да бъде създаден механизъм за мониторинг, за да се събират сравними мониторингови данни относно наличието в околната среда на вещества, като посочените в част А на приложение III от регламента. Държавите членки също така докладват относно прилагането на регламента.
  • Комисията има правомощията да приема делегирани актове, за да изменя списъка с веществата в приложения I, II и III от настоящия регламент, за да ги адаптира към промените в списъка с веществата, определени в приложенията на Протокола на Стокхолмската конвенция от 1979 г.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

  • Регламент (ЕС) 2019/1021 се прилага от 15 юли 2019 г.
  • Регламент за изменение (ЕС) 2022/2400 се прилага от 10 юни 2023 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Биоакумулация. Натрупване се в телата на живи организми.
Пускане на пазара. Доставяне или предоставяне в замяна на плащане или безплатно, на трета страна. Вносът също се счита за пускане на пазара.
Изделие. Предмет, на който по време на производството му е придадена някаква специална форма, повърхност или дизайн, който определя неговата функция в по-висока степен, отколкото неговия химически състав.
Оползотворяване на отпадъци. Оползотворяване на отпадъци е определено в Рамковата директива за отпадъците като всяка операция, чийто основен резултат е използването на отпадъците за полезна цел чрез замяна на други материали, които иначе биха били използвани за изпълнение на определена функция, или подготовка на отпадъците за изпълнение на тази функция, в предприятието или в по-широката икономика.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2019/1021 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 година относно устойчивите органични замърсители (преработен текст) (ОВ L 169, 25.6.2019 г., стр. 45—77).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2019/1021 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2022/2400 на Европейския парламент и на Съвета от 23 ноември 2022 година за изменение на приложения IV и V към Регламент (ЕС) 2019/1021 относно устойчивите органични замърсители (текст от значение за ЕИП) (ОВ L 317, 9.12.2022 г., стр. 24—31).

Директива 2008/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 19 ноември 2008 година относно отпадъците и за отмяна на определени директиви (OВ L 312, 22.11.2008 г., стр. 3—30).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕО) № 1907/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 18 декември 2006 година относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH), за създаване на Европейска агенция по химикали, за изменение на Директива 1999/45/ЕО и за отмяна на Регламент (ЕИО) № 793/93 на Съвета и Регламент (ЕО) № 1488/94 на Комисията, както и на Директива 76/769/ЕИО на Съвета и директиви 91/155/ЕИО, 93/67/ЕИО, 93/105/ЕО и 2000/21/ЕО на Комисията (ОВ L 396, 30.12.2006 г., стр. 1—849). Текстът е публикуван отново в поправката (ОВ L 136, 29.5.2007 г., стр. 3—280).

Вж. консолидираната версия.

Съобщение на Комисията относно принципа на предпазните мерки (COM(2000) 1 окончателен, 2.2.2000 г.).

Протокол за устойчивите органични замърсители към Конвенцията за трансгранично замърсяване на въздуха на далечни разстояния от 1979 година (ОВ L 81, 19.3.2004 г., стр. 37—71).

последно актуализация 24.04.2023

Top