Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Търговия със семена от земеделски култури

Търговия със семена от земеделски култури

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2002/53/ЕО относно общия каталог на сортовете от земеделски растителни видове

Директива 66/401/ЕИО относно търговията със семена от фуражни култури

Директива 66/402/ЕИО относно търговията със семена от зърнени култури

Директива 2002/57/ЕО относно търговията със семена от маслодайни и влакнодайни култури

Директива 2002/56/ЕО относно търговията с посадъчен материал от картофи

Директива 2002/54/ЕО относно търговията със семена от цвекло

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВИТЕ?

Директива 2002/53/ЕО засяга приемането за включване в общ каталог на сортовете от земеделски растителни видове на тези сортове цвекло, фуражни култури, зърнени култури, картофи и маслодайни и влакнодайни култури, семената от които могат да бъдат пуснати на пазара в целия Европейски съюз (ЕС).

В следните директиви се определят правила за регистрацията на сортове семена и за производството и сертифицирането на семена от различни ключови видове (регулирани от ЕС видове), преди да бъде разрешено да се предлагат на пазара в ЕС.

  • Директива 66/401/ЕИО — семена от фуражни култури.
  • Директива 66/402/ЕИО — семена от зърнени култури.
  • Директива 2002/57/ЕО — семена от маслодайни и влакнодайни култури.
  • Директива 2002/56/ЕО — посадъчен материал от картофи.
  • Директива 2002/54/ЕО — семена от цвекло.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

В Директива 2002/53/ЕО се определят правилата за включване на земеделски растителни видове в общия каталог на ЕС.

  • В общия каталог на ЕС, който е съставен въз основа на уведомления за промени в националните каталози на държавите членки на ЕС, са посочени сортовете, които могат да бъдат предлагани на пазара в целия ЕС.
  • Общият каталог се публикува в Официален вестник на Европейския съюз (OВ).
  • За да бъде включен в националния им каталог, държавите членки на ЕС трябва да гарантират, че сортът се приема само ако е един от следните.
    • Различим (Р): сортът ясно се разграничава от всеки друг сорт, известен в ЕС, и може да бъде точно разпознат и дефиниран.
    • Хомогенен (Х): с изключение на много малко отклонения, растенията са сходни или генетично идентични. и
    • Стабилен (У): след последователно размножаване не настъпват изменения в описанието и съществените характеристики на растението.
  • Сортът трябва да бъде изпитан на полето, за да отговаря на критериите за РХУ, и трябва да притежава задоволителни биологични и стопански качества.
  • Регистрацията на сорта е валидна 10 години, но може да бъде отменена, ако при проверка сортът вече не отговаря на тези критерии. Сортовете, произхождащи от други държави членки на ЕС, са обект на същите изисквания като тези, приложими за местните сортове.
  • Държавите членки на ЕС трябва да изискват признаването на сортове да се основава на резултатите от официални изпитвания, по-специално опити за отглеждане, обхващащи достатъчен брой характеристики за сорта, който трябва да бъде описан. Методите, използвани за определяне на характеристиките, трябва да бъдат точни и надеждни. За да се установи различимост, опитите за отглеждане трябва да включват най-малко наличните сравними сортове, които са още сортове, известни в ЕС.
  • Генетично модифицираните сортове, които са приети съгласно Директива 2001/18/ЕО (вж. резюмето), трябва да бъдат посочени като такива.
  • За всеки новоприет сорт държавите членки на ЕС трябва да изпратят на останалите държави членки и на Европейската комисия кратко описание на най-важните му характеристики.

Семена от фуражни култури (Директива 66/401/ЕИО)

Тази директива обхваща различни житни треви, бобови растения, детелина, фия, шведско зеле и кел, както е посочено в законодателството. Семената не могат да бъдат пускани на пазара, освен ако не са официално сертифицирани или сертифицирани под официален надзор като предбазови семена (генериране преди базови семена), базови семена или сертифицирани семена (вж. член 2 от директивата, в който са определени тези категории). При определени условия някои растителни видове може да се предлагат на пазара също така и като търговски семена. Това не се отнася за семена от фуражни култури, предназначени за износ в държави извън ЕС.

Семената трябва да отговарят на стандартите по отношение на идентичността, здравето и качеството (кълняемост, аналитична чистота и съдържание на семена от други растителни видове).

Семена от зърнени култури (Директива 66/402/ЕИО)

Семена от зърнени култури не може да бъдат пускани на пазара, освен ако не са официално сертифицирани или сертифицирани под официален надзор като предбазови семена, базови семена или сертифицирани семена (от първо или второ поколение) и не отговарят на другите общи условия.

Семената трябва да отговарят на критерии като идентичност, здраве и качество (минимална кълняемост, минимална аналитична чистота и максимално съдържание на брой семена от други растителни видове, включително червени семена в семената за ориз и наличие на гъбички в пробите).

Семена от маслодайни и влакнодайни култури (Директива 2002/57/ЕО)

Това обхваща семена за селскостопанско производство, но не и за декоративни цели. Само семена, които са официално сертифицирани или сертифицирани под официален надзор като предбазови семена, базови семена, сертифицирани семена или търговски семена (вж. член 2 от директивата, в който са определени тези категории), може да се предлагат на пазара, с изключение на ряпа, рапица, коноп, ким, памук, шафран, слънчоглед, лен и ленено семе, които не може да се предлагат на пазара като търговски семена.

Семената трябва да отговарят на критерии като идентичност, здраве и качество.

Посадъчен материал от картофи (Директива 2002/56/ЕО)

Държавите членки на ЕС могат да търгуват само с посадъчен материал от картофи, който отговаря на критериите в тази директива. Посадъчният материал от картофи е официално сертифициран като базов посадъчен материал от картофи или сертифициран посадъчен материал от картофи, ако по време на инспекциите на растенията отговаря на минималните условия за всяка категория (вж. член 2 от директивата, в който са определени тези категории).

Посадъчният материал от картофи на пазара следва:

  • да отговаря на минимални условия за качество като липса на болестта черно краче и вирусна инфекция;
  • да бъде в рамките на специфични граници за определени примеси, дефекти и болести при партидите посадъчен материал от картофи, включително земната и външната материя;
  • да бъде в рамките на допустимите нива, като например загниване, петна и краста;
  • да не бъде третиран с инхибитори, възпрепятстващи кълняемостта;
  • да има минимален размер, който не надвишава преминаването му през квадратно решето с размер 25 × 25 mm;
  • не варира по размер, в дадена партида, над определена формула.

Трябва да има не повече от четири поколения от базови картофи и две поколения от сертифициран посадъчен материал от картофи.

Цвекло (Директива 2002/54/ЕО)

Това се отнася за захарно и фуражно цвекло от вида Beta vulgaris L.

Като цяло семената от цвекло не трябва да се пускат на пазара, освен ако не са официално сертифицирани или сертифицирани под официален надзор като предбазови семена, базови семена или сертифицирани семена (вж. член 2 от директивата, в който са определени тези категории), и трябва да отговарят на правилата за идентичност, здраве и качество.

Еднокълновите семена и многокълновите семена (вж. член 2 от директивата, в който са определени тези категории) трябва да отговарят на изискванията за идентичност, здраве и качество (правилата за аналитична чистота, минимални правила за кълняемост и максимално съдържание на влага (както за захарно, така и за фуражно цвекло)). Еднокълновите семена и семената за точна сеитба също трябва да отговарят на целите за дела на единични кълнове, които произвеждат.

Еднокълновите семена и семената за точна сеитба трябва да бъдат етикетирани като такива.

Отменено законодателство

  • Директива 2002/53/ЕО отмени и кодифицира Директива 70/457/ЕИО относно общия каталог на сортовете от земеделски растителни видове.
  • Директива 2002/54/ЕО отмени Директива 66/400/ЕИО относно търговията със семена от цвекло.
  • Директива 2002/56/ЕО отмени Директива 66/403/ЕИО относно търговията с посадъчен материал от картофи.
  • Директива 2002/57/ЕО отмени Директива 69/208/ЕИО относно търговията със семена от маслодайни и влакнодайни култури.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ ДИРЕКТИВИТЕ?

Те се прилагат от 9 август 2002 г., с изключение на Директива 66/401/ЕИО и Директива 66/402/ЕИО, които се прилагат от 15 юни 1966 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

По отношение на всяка от шестте директиви са приети различни актове за изпълнение, които са посочени на страницата на Европейската комисия относно специфичното законодателство относно растителния репродуктивен материал.

За допълнителна информация вж. също:

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Директива 2002/53/ЕО на Съвета от 13 юни 2002 година относно общия каталог на сортовете от земеделски растителни видове (ОВ L 193, 20.7.2002 г., стр. 1—11)

Последващите изменения на Директива 2002/53/EО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Директива 66/401/ЕИО на Съвета от 14 юни 1966 година относно търговията със семена от фуражни култури (кодифицирана версия) (OВ 125, 11.7.1966 г., стр. 2298—2308)

Вж. консолидираната версия.

Директива 66/402/ЕИО на Съвета от 14 юни 1966 година относно търговията със семена от зърнени култури (кодифицирана версия) (OВ 125, 11.7.1966 г., стр. 2309—2319)

Вж. консолидираната версия.

Директива 2002/57/ЕО на Съвета от 13 юни 2002 година относно търговията със семена от маслодайни и влакнодайни култури (OВ L 193, 20.7.2002 г., стр. 74—97)

Вж. консолидираната версия.

Директива 2002/56/ЕО на Съвета от 13 юни 2002 година относно търговията с посадъчен материал от картофи (ОВ L 193, 20.7.2002 г., стр. 60—73)

Вж. консолидираната версия.

Директива 2002/54/ЕО на Съвета от 13 юни 2002 година относно търговията със семена от цвекло (ОВ L 193, 20.7.2002 г., стр. 12—32)

Вж. консолидираната версия.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Директива 2002/55/ЕО на Съвета от 13 юни 2002 година относно търговията със семена от зеленчукови култури (ОВ L 193, 20.7.2002 г., стр. 33—59)

Вж. консолидираната версия.

Директива 2000/29/EО на Съвета от 8 май 2000 година относно защитните мерки срещу въвеждането в Общността на вредители по растенията или растителните продукти и срещу тяхното разпространение в Общността (OВ L 169, 10.7.2000 г., стр. 1—112)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 18.02.2021

Top