Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Правила относно пресичането на границите на ЕС

Правила относно пресичането на границите на ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (EС) 2016/399 за определяне на Кодекса на шенгенските граници

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

С този регламент, известен още като „Кодекс на шенгенските граници“, се определят, наред с други неща, и правила относно:

  • пресичането на външните граници на ЕС, и
  • липсата на граничен контрол по вътрешните граници.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

С кодекса се определят правила относно:

  • проверките на лица по външните граници,
  • условията на влизане,
  • условията за временно повторно въвеждане на граничен контрол по вътрешните граници в Шенгенското пространство (пространство без граници, което включва 22 държави от ЕС, както и Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария) при сериозна заплаха за обществения ред или вътрешната сигурност.

За кого се прилага?

С „Кодекса на шенгенските граници“ се определят правилата, които се прилагат за всяко лице, което пресича външните граници на Шенгенското пространство. България, Кипър, Хърватия и Румъния все още не са пълноправни членове на Шенгенското пространство, но трябва да спазват правилата относно контрола по външните граници.

Външни граници

Когато пресичат външни граници, гражданите на държави извън ЕС, които не се ползват със свободата на движение съгласно законодателството на ЕС, подлежат на цялостни проверки в съответствие с условията за влизане в държавата, включващи систематична справка в съответни бази данни, като Шенгенската информационна система (ШИС), както и проверка във Визовата информационна система (ВИС), ако за лицето важи задължението за притежаване на виза.

В случай на планиран престой на територията на държава от Шенгенското пространство с продължителност не повече от 90 дни в рамките на всеки 180-дневен период гражданите на държави извън ЕС трябва:

  • да притежават валиден документ за пътуване и виза, ако се изискват,
  • да обосноват целта и условията на своя планиран престой и да докажат, че разполагат с достатъчно средства за издръжка,
  • да не са регистрирани в ШИС за отказ за влизане, и
  • да не се считат за заплаха за обществения ред, националната сигурност, здравеопазването в ЕС или за международните отношения на някоя от държавите от ЕС.

Влизането на гражданин на трета държава (държава извън Шенгенското пространство или извън ЕС), който не се ползва от свободата на движение съгласно законодателството на ЕС, може да се откаже само с решение на съответен национален орган, в което се посочват точните причини за отказа, и то може да се обжалва.

Вътрешни граници

В пространството без вътрешен граничен контрол (т.е. Шенгенското пространство с изключение на България, Хърватия, Кипър и Румъния) всяко лице от всякаква националност може да пресича всяка вътрешна граница, без да се извършва граничен контрол. Въпреки това националните полицейски органи имат правото да извършват полицейски проверки, включително в граничната зона, в съответствие с определени правила и ограничения.

Държавите, които са част от пространството без вътрешен граничен контрол, трябва да отстранят всички пречки пред плавния поток на автомобилния трафик при пропускателните пунктове по вътрешните граници, и по-специално всички ограничения на скоростта, които не се основават изключително на съображения за сигурност по пътя.

Временно повторно въвеждане на граничен контрол по вътрешните граници

Граничният контрол по вътрешните граници може при изключителни обстоятелства да се възстанови в Шенгенското пространство за ограничен период от време, когато:

  • има сериозна заплаха за обществения ред или вътрешната сигурност: граничният контрол може да се въведе повторно от засегнатите държави от Шенгенското пространство за период с продължителност, не по-голяма от 6 месеца, в случай на предвидими събития (например важни спортни събития, конференции и др.), и за период с продължителност, не по-голяма от 2 месеца, в случай на събития, изискващи незабавно действие,
  • механизмът за оценка по Шенген* показва, че съществуват сериозни и трайни пропуски при проверките по външните граници, които поставят в риск цялостното функциониране на Шенгенското пространство. В такива случаи Съветът може да препоръча на една или няколко държави от ЕС да въведат повторно граничния контрол по всички свои вътрешни граници или конкретни части от тях за максимален период от 2 години.

Последни изменения на Кодекса на шенгенските граници

Системни проверки в съответни бази данни при външните граници

От април 2017 г. съгласно Регламент (ЕС) 2017/458 се изисква извършване на системни проверки на граждани на държави от ЕС/ЕИП (Европейския съюз/Европейското икономическо пространство)/Швейцария при външните граници на Шенгенското пространство, в допълнение към съществуващите проверки, които вече се извършват на граждани на държави извън ЕС. Новите правила бяха въведени в отговор на терористичните атаки, извършени в различни държави от ЕС през последните години, и те следва да помогнат по-конкретно за справяне със заплахите от родени в ЕС терористични бойци, които отиват във или се връщат от чужбина. Проверките се извършват при външните граници при влизане и излизане. Проверките се извършват в бази данни, като СИС и базата данни на Интерпол за откраднати и загубени документи за пътуване.

Система за влизане/излизане

С Регламент (EС) 2017/2225 се изменя Регламент (EС) 2016/399, за да се вземе под внимание приемането на Регламент (EС) 2017/2226, с който беше създадена централизирана система за регистрацията на данни за влизане и излизане (Система за влизане/излизане — СВИ) на граждани на държави извън ЕС, които идват за краткосрочен престой, след като тази система влезе в сила. Основната цел на Регламент (EС) 2017/2225 е да се замени подпечатването на документите за пътуване при влизане и излизане с електронната регистрация на влизането и излизането директно в СВИ. Беше интегрирано използването на автоматизирани системи за граничен контрол за лица, които подлежат на регистрация в СВИ. Държавите от Шенгенското пространство ще могат също така да въвеждат национални програми за улесняване, за да могат предварително проучените граждани на държави извън ЕС при влизане да се ползват от изключения от някои аспекти на граничните проверки. Регламент (ЕС) 2017/2225 ще започне да се прилага едва от датата на влизане в сила на СВИ.

eu-LISA, агенцията, която отговаря за управлението на широкомащабните информационни системи на ЕС, които са от значение за свободата, сигурността и правосъдието, вече отговаря за функционирането на 3-те информационни системи на ЕС, които са важни за гарантиране на управлението на Шенгенското пространство и границите. Това са:

  • Евродак (базата данни на ЕС за дактилоскопични отпечатъци, която дава възможност за сравняване на пръстови отпечатъци),
  • ШИС, и
  • ВИС.

Съгласно Регламент (EС) 2017/2226 на eu-LISA се възлага допълнителната задача да разработи СВИ и да осигури нейното правилно управление.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 12 април 2016 г. С Регламент (ЕС) 2016/399 се кодифицира и заменя Регламент (ЕО) № 562/2006 (и неговите последващи изменения).

Кодексът на шенгенските граници, приет за първи път на 15 март 2006 г. (Регламент (ЕО) № 562/2006), се прилага от 13 октомври 2006 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Механизъм за оценка по Шенген: система, въведена с Регламент (ЕС) № 1053/2013, с помощта на която държавите от ЕС и Комисията трябва съвместно да извършват редовни оценки, за да се провери дали правилно се прилагат достиженията на правото на ЕС от Шенген в областта на управлението на външните граници, както и липсата на граничен контрол по вътрешните граници, включително Кодекса на шенгенските граници. В случай че бъдат установени сериозни недостатъци при извършването на проверки по външните граници, Европейската комисия може да препоръча на дадена държава от ЕС да предприеме конкретни мерки. В случай на сериозни и повторни недостатъци може да се възстанови граничният контрол по вътрешните граници като крайна мярка.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2016/399 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 година относно Кодекс на Съюза за режима на движение на лица през границите (Кодекс на шенгенските граници) (кодифициран текст) (ОВ L 77, 23.3.2016 г., стр. 1—52)

Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2016/399 са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2018/1726 на Европейския парламент и на Съвета от 14 ноември 2018 година относно Агенцията на Европейския съюз за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в пространството на свобода, сигурност и правосъдие (eu-LISA), за изменение на Регламент (ЕО) № 1987/2006 и Решение 2007/533/ПВР на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕС) № 1077/2011 (ОВ L 295, 21.11.2018 г., стр. 99—137)

Регламент (ЕС) 2017/2225 на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2017 година за изменение на Регламент (ЕС) 2016/399 във връзка с използването на Системата за влизане/излизане (ОВ L 327, 9.12.2017 г., стр. 1—19)

Регламент (ЕС) 2017/2226 на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2017 година за създаване на Система за влизане/излизане (СВИ) с цел регистриране на данните относно влизането и излизането и данните относно отказа за влизане на граждани на трети страни, преминаващи външните граници на държавите членки, за определяне на условията за достъп до СВИ за целите на правоприлагането и за изменение на Конвенцията за прилагане на Шенгенското споразумение и регламенти (ЕО) № 767/2008 и (ЕС) № 1077/2011 (ОВ L 327, 9.12.2017 г., стр. 20—82)

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) 2016/1624 на Европейския парламент и на Съвета от 14 септември 2016 година за европейската гранична и брегова охрана, за изменение на Регламент (ЕС) 2016/399 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕО) № 863/2007 на Европейския парламент и на Съвета, Регламент (ЕО) № 2007/2004 на Съвета и Решение 2005/267/ЕО на Съвета (ОВ L 251, 16.9.2016 г., стр. 1—76)

Регламент (ЕС) № 1053/2013 на Съвета от 7 октомври 2013 година за създаването на механизъм за оценка и наблюдение с цел проверка на прилагането на достиженията на правото от Шенген и за отмяна на решението на изпълнителния комитет от 16 септември 1998 г. за създаване на Постоянен комитет за оценка и прилагане на Споразумението от Шенген (ОВ L 295, 6.11.2013 г., стр. 27—37)

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕО) № 562/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2006 година за създаване на Кодекс на Общността за режима на движение на лица през границите (Кодекс на шенгенските граници) (ОВ L 105, 13.4.2006 г., стр. 1—32)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 04.05.2020

Top