This document is an excerpt from the EUR-Lex website
The future of carbon capture and storage in Europe
Бъдещето на улавянето и съхранението на въглероден диоксид в Европа
Бъдещето на улавянето и съхранението на въглероден диоксид в Европа
Бъдещето на улавянето и съхранението на въглероден диоксид в Европа
Улавянето и съхранението на въглероден диоксид (CCS) представлява техника на улавяне на емисии на въглероден диоксид от големи източници, например електроцентрали, компресирането и съхраняването им с цел безопасно съхранение дълбоко в земните недра. Технологията има значителен потенциал да спомогне за смекчаване на изменението на климата. Но свързаните разходи, по-специално за улавяне на емисии, са високи.
АКТ
Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно бъдещето на улавянето и съхранението на СО2 в Европа (COM(2013) 180 final, 18.9.2008 г.).
ОБОБЩЕНИЕ
КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА СЪОБЩЕНИЕТО?
В съобщението на Европейската комисия се изтъква, че CCS представлява ключова технология за прехода към конкурентна нисковъглеродна икономика до 2050 г. Тя е в състояние да съгласува повишаващото се търсене на изкопаеми горива с необходимостта от намаляване на емисиите на парникови газове. В него се подчертава достигнатия до момента напредък и се разглеждат становищата на заинтересованите страни по набор от възможности за насърчаване на едно по-широко и жизнеспособно по отношение на търговията използване на технологиите в Европейския съюз (ЕС).
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
В глобален мащаб успешно функционират над 20 демонстрационни проекти в областта на CCS. Осем от тях извършват пълно улавяне, транспортиране и съхранение. Нито един от тях не е в ЕС.
В съобщението се определят пречките пред по-широкото използване на CCS:
Финансиране за големи по мащаб демонстрационни проекти в областта на CCS се предоставя от Европейската енергийна програма за възстановяване и от програмата NER300.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
CO2 може да се съхранява на различни места, а именно резервоари за нефт, газ или дълбоки солни резервоари и неподлежащи на обработка въглищни пластове. Той не трябва да влиза в контакт с атмосферата. Законодателството, действащо от 2009 г., относно геоложкото съхранение на CO2, известно като Директивата относно CCS, определя как трябва да се избират, разрешават, управляват и затварят обектите за съхранение. Те не трябва да крият значителен риск от изтичане или увреждане на човешкото здраве или на околната среда.
Доклад от 2005 г. на Междуправителствената група по изменението на климата направи заключение, че ако географските резервоари са избрани и управлявани правилно, съществува „голяма вероятност“ да задържат над 99 % от съхранения CO2 за повече от 100 години и съществува „вероятност“ да задържат 99 % за повече от 1000 години.
За повече информация, вж. уебсайта за улавяне и геоложко съхранение на въглероден диоксид на Европейската комисия.
последно актуализация 19.08.2015