EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Стратегия за борба с тероризма

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Стратегия за борба с тероризма

 

РЕЗЮМЕ НА:

Член 83 — Договор за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС)

Стратегия на ЕС за борба с тероризма

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СТРАТЕГИЯТА НА ЕС ЗА БОРБА С ТЕРОРИЗМА?

  • През 2005 г. Съветът прие стратегията на ЕС за борба с тероризма с цел противодействие на тероризма в световен мащаб и повишаване на сигурността в Европа.
  • Тъй като смъртоносните терористични атаки продължават да нанасят удари на гражданите в Европа и извън нея, борбата с тероризма е главен приоритет за ЕС, държавите от ЕС и партньорите на ЕС.

Член 83 от ДФЕС предоставя на Европейския парламент и на Съвета правомощието да приемат минимални правила относно определянето на престъпленията и на санкциите в областта на особено тежката престъпност с трансгранично измерение, като например тероризма.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Цели

С цел ефективна борба срещу тероризма стратегията е структурирана около 4 приоритета (стълба):

  • предотвратяване
  • защита
  • преследване и
  • реакция.

Стратегията отчита значението на сътрудничеството с държави извън ЕС и международни институции по тези стълбове.

Предотвратяване

Справянето с причините за радикализация и набирането на терористи е ключов приоритет за ЕС. Стълбът „предотвратяване“ има за цел борба срещу радикализацията и набирането на терористи чрез установяване на използваните от терористите методи, пропаганда и инструменти. ЕС помага за координирането на националните политики, определянето на добри практики и обмена на информация.

Преработената стратегия на ЕС за борба срещу радикализацията и набирането на терористи от 2014 г. има за цел справяне с радикализацията и набирането с оглед на променящите се тенденции, например самостоятелно действащите терористи и чуждестранните бойци, както и използването на социалните медии от терористите. Тя беше допълнително изменена с поредица от заключения на Съвета относно реакцията в отговор на терористични нападения на територията на ЕС.

Защита

Защитата на гражданите и инфраструктурата и намаляването на уязвимостта от нападения е вторият приоритет на стратегията на ЕС за борба с тероризма. Това включва:

  • гарантиране на сигурността по външните граници;
  • подобряване на сигурността на транспорта;
  • защита на стратегически цели; и
  • намаляването на уязвимостта на критичната инфраструктура.

Примери за текущата работа са:

Преследване

Дейността на ЕС е насочена към преследването на терористите на трансгранично равнище при спазване на правата на човека и на международното право. За да бъдат постигнати тези цели, ЕС съсредоточи усилията си върху:

  • подобряването на сътрудничеството и обмена на информация между полицията и съдебните органи;
  • лишаването на терористите от средствата за тяхната подкрепа и комуникация; и
  • борбата с финансирането на тероризма.

Пример за текущата работа е изпълнението на плана за действие от 2016 г. за засилване на борбата с финансирането на тероризма.

Реакция

Подготовката, управлението и свеждането до минимум на последиците от терористична атака е четвъртата цел на стратегията на ЕС за борба с тероризма. Това се постига чрез подобряване на способностите за справяне с:

  • последиците;
  • координирането на реакциите; и
  • нуждите на жертвите.

Сред приоритетите в тази област са:

  • разработването на договорености на ЕС за координация в кризисни ситуации;
  • разработването на инструменти за оценка на риска;
  • обменът на добри практики относно подпомагането на жертвите на тероризма.

Пример за текущата работа е създаването на център на ЕС за жертвите на тероризъм (пилотен проект на Европейския парламент).

Сътрудничество с международни партньори

Сигурността на ЕС е тясно свързана с положението в други страни, особено в съседните държави.

През юни 2014 г. Европейският съвет призова за ефективна политика за борба с тероризма, която да обединява вътрешните и външните аспекти. На 9 февруари 2015 г., след нападението срещу „Шарли Ебдо“, лидерите от ЕС подчертаха необходимостта ЕС да се ангажира в по-голяма степен с държави извън ЕС по въпросите на сигурността и борбата с тероризма.

В заключенията си относно външната дейност на ЕС в областта на борбата с тероризма от 19 юни 2017 r. Съветът подчерта необходимостта от:

  • по-тясна съгласуваност между вътрешните и външните действия в областта на сигурността; и
  • укрепване на ролята на агенциите в областта на ПВР (Правосъдие и вътрешни работи) по отношение на държави извън ЕС.

Беше отбелязано също така, че мисиите и операциите по линия на общата политика за сигурност и отбрана трябва да имат по-силна роля в борбата с тероризма.

Програмата за борба с тероризма присъства в отношенията между ЕС и държави извън ЕС в различни форми, включително:

  • политически диалози на високо равнище;
  • приемане на клаузи и споразумения за сътрудничество и конкретна помощ;
  • проекти за изграждане на капацитет със стратегически държави.

ЕС си сътрудничи в борбата с тероризма с държави от:

  • Западните Балкани;
  • Африка (Сахел, Северна Африка, Африканския рог);
  • Близкия изток;
  • Северна Америка;
  • Азия.

Сътрудничеството със САЩ е основен елемент от стратегията на ЕС. През последните години бяха постигнати споразумения за сътрудничество в области като финансирането на тероризма, транспорта и границите, правната взаимопомощ или екстрадицията. Органите на САЩ работят във все по-тясно сътрудничество с Европол и Евроюст.

Освен това ЕС работи в тясно сътрудничество с други международни и регионални организации и форуми за изграждане на международен консенсус и утвърждаване на международни стандарти за борба с тероризма.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част три — Вътрешни политики и дейности на Съюза — Дял V — Пространство на свобода, сигурност и правосъдие — Глава 4 — Съдебно сътрудничество по наказателноправни въпроси — Член 83 (предишен член 31 от ДЕС) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 80—81)

Съвет на Европейския съюз, 30 ноември 2005 г.: Стратегията на Европейския съюз за борба с тероризма

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — План за действие за подобряване на готовността за действие срещу химически, биологични, радиологични и ядрени рискове за сигурността (COM(2017) 610 final, 18.10.2017 г.)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — План за действие за подкрепа на защитата на обществените пространства (COM(2017) 612 final, 18.10.2017 г.)

Заключения на Съвета относно външната дейност на ЕС в областта на борбата с тероризма (19 юни 2017 г.)

Директива (ЕС) 2017/853 на Европейския парламент и на Съвета от 17 май 2017 г. за изменение на Директива 91/477/ЕИО на Съвета относно контрола на придобиването и притежаването на оръжие (ОВ L 137, 24.5.2017 г., стр. 22—39)

Регламент (ЕС) 2016/794 на Европейския парламент и на Съвета от 11 май 2016 г. относно Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на правоприлагането (Европол) и за замяна и отмяна на решения 2009/371/ПВР, 2009/934/ПВР, 2009/935/ПВР, 2009/936/ПВР и 2009/968/ПВР на Съвета (ОВ L 135, 24.5.2016 г., стр. 53—114)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно план за действие с цел засилване на борбата с финансирането на тероризма (COM(2016) 50 final, 2.2.2016 г.)

Решение (ЕС, Евратом) 2015/457 на Съвета от 17 март 2015 г. за отмяна на Решение 2007/124/ЕО, Евратом за създаване за периода 2007—2013 г., като част от Общата програма за сигурност и гарантиране на свободите, на специална програма „Предотвратяване, готовност и управление на последиците от тероризъм и други рискове, свързани със сигурността“ (ОВ L 76, 20.3.2015 г., стр. 1—2)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Европейска програма за сигурност (COM(2015) 185 final, 28.4.2015 г.)

Преработена стратегия на ЕС за борба срещу радикализацията и набирането на терористи (19 май 2014 г.)

Решение 2010/412/ЕС на Съвета от 13 юли 2010 г. относно сключването на Споразумението между Европейския съюз и Съединените американски щати относно обработката и изпращането на данни за финансови съобщения от Европейския съюз до Съединените щати за целите на Програмата за проследяване на финансирането на тероризма (ОВ L 195, 27.7.2010 г., стр. 3—4)

Последващите изменения на Решение 2010/412/EC са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Споразумение между Европейския съюз и Съединените американски щати относно обработката и изпращането на данни за финансови съобщения от Европейския съюз до Съединените американски щати за целите на Програмата за проследяване на финансирането на тероризма (ОВ L 195, 27.7.2010 г., стр. 5—14)

Регламент (ЕО) № 2580/2001 на Съвета от 27 декември 2001 г. относно специалните ограничителни мерки за борба с тероризма, насочени срещу определени лица и образувания (ОВ L 344, 28.12.2001 г., стр. 70—75)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 23.07.2018

Top