EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Правила на ЕС за договорите за извънборсови деривати, централните контрагенти и регистрите на трансакции

Правила на ЕС за договорите за извънборсови деривати, централните контрагенти и регистрите на трансакции

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) № 648/2012 относно извънборсовите деривати, централните контрагенти и регистрите на транзакции

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Регламентът за европейската пазарна инфраструктура (EMIR) установява правила относно извънборсовите деривати*, централните контрагенти (ЦК)* и регистрите на трансакции* в съответствие с ангажиментите в рамките на Г20, поети в Питсбърг, САЩ, през септември 2009 г.
  • Целта на РЕПИ е да се намали системният риск, да се повиши прозрачността на пазарите на извънборсови деривати и да се запази финансовата стабилност.
  • EMIR е изменян неколкократно, последно с Регламент (ЕС) 2022/2554, Закон за цифровата оперативна устойчивост (известен като DORA), който има за цел да гарантира, че финансовият сектор е в състояние да остане устойчив при сериозни оперативни смущения (вж. езюмето).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • С оглед на повишаването на прозрачността, съгласно РЕПИ се изисква цялата информация за всички европейски договори за деривати задължително да се отчита пред регистри на трансакции и да бъде достъпна за надзорните органи, включително за Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП).
  • За да се намали кредитният риск от контрагента*, с РЕПИ се определят строги изисквания относно организацията, осъществяването на дейност и пруденциалния надзор за централните контрагенти. Клирингът на всички стандартизирани договори за деривати трябва да се извършва чрез централни контрагенти (вж. клиринг*).
  • С оглед на укрепването на цифровата оперативна устойчивост на финансовия сектор на Европейския съюз (ЕС) с Регламент за изменение на Регламент (ЕС) 2022/2554 се определят изисквания за устойчивостта на мрежовите и информационните системи на ЦК и регистрите на трансакции, за да се гарантира, че те могат да издържат, да реагират и да се възстановяват от всички видове смущения и заплахи, свързани с ИКТ.
  • За да се намали операционният риск* за договорите за извънборсови деривати, за които не е извършен централизиран клиринг, EMIR изисква от контрагентите да разполагат с надеждни процедури за своевременно потвърждаване на условията на договорите, за ранно идентифициране и разрешаване на спорове и за ежедневно оценяване на пазарната стойност* на действащите договори. Освен това контрагентите трябва да обменят обезпечение и да гарантират, че разполагат с достатъчно капитал, за да управляват риска, който не е покрит от обезпечението.
  • Задълженията за клиринг и отчетност се отнасят за дружествата, които имат голямо дялово участие в договори за извънборсови деривати, независимо дали са:
    • финансови дружества, като например банки и застрахователни дружества;
    • нефинансови дружества, напр. енергийни дружества и въздушни превозвачи.

Изключения

  • Вътрешногруповите сделки са освободени при определени условия от централен клиринг, отчитане и задължение за обмен на допълнителни обезпечения по извънборсови деривати, при които не е извършен централизиран клиринг.
  • Пенсионните планове бяха временно освободени, тъй като все още не е разработено жизнеспособно решение, което да позволи участието на пенсионните планове в централния клиринг.
  • Някои публични субекти и международни институции са освободени от обхвата на РЕПИ (освен по отношение на изискванията за отчитане в зависимост от субекта).
  • При определени обстоятелства е възможно спиране на задължението за клиринг за определени договори за извънборсови деривати или определени контрагенти.

Отговорности на Европейския орган за ценни книжа и пазари

  • ЕОЦКП носи отговорност за определяне на договорите, към които следва да се прилага задължението за клиринг, т.е. тези, които са стандартизирани и трябва да преминат клиринг чрез централни контрагенти.
  • ЕОЦКП играе важна роля в осигуряването на по-нататъшна хармонизация в ЕС и сътрудничество между органите на държавите членки на ЕС, отговарящи за надзора на ЦК от ЕС.
  • ЕОЦКП отговаря за признаването на централните контрагенти от държави извън ЕС, които желаят да предлагат клирингови услуги в ЕС, и упражнява надзор върху централните контрагенти от държави извън ЕС, които са от системно значение за финансовата стабилност в ЕС или в една или повече от неговите държави членки („централни контрагенти от ниво 2“).
  • Освен това ЕОЦКП упражнява надзор върху регистрите на трансакции.
  • С Регламент за изменение (ЕС) 2022/2554 от ЕОЦКП се изисква да разработи проекти на регулаторни технически стандарти за определяне на минималното съдържание и изисквания към политиката за непрекъсваемост на бизнес процесите и плана за възстановяване след бедствие, с изключение на политиката за непрекъсваемост на бизнес процесите в областта на ИКТ и плановете за възстановяване след бедствие.

Правомощия

  • С РЕПИ се определят правомощията на:
    • национални компетентни органи, колегии от надзорни органи и ЕОЦКП — за разрешаване и надзор на централните контрагенти, установени в ЕС;
    • ЕОЦКП, колегията за централните контрагенти от държави извън ЕС и централните банки, емитиращи валути на ЕС — за признаването на централните контрагенти от държави извън ЕС и текущия надзор върху спазването на EMIR от страна на централните контрагенти от ниво 2.
  • Европейската комисия прие редица делегирани регламенти, включително технически стандарти, въз основа на проекти, разработени от ЕОЦКП, с цел допълване на условията на регламента. Техническите стандарти, разработени от ЕОЦКП, обхващат редица теми, включително:
    • капиталовите изисквания по отношение на централните контрагенти;
    • минималните данни, които трябва да се отчитат пред регистрите на трансакции;
    • надзорната отчетност на институциите по отношение на изискването за ликвидно покритие.
  • Тя също така има правомощието да приема делегирани регламенти по различни аспекти, включително:
    • изменения на списъка на субектите , освободени от прилагането на регламента;
    • процедурни правила относно налагането на глоби или периодични финансови санкции;
    • мерки за изменение на приложение II с оглед отчитане на развитието на финансовите пазари;
    • допълнително уточняване на вида на таксите, услугите, за които се дължат такси, размера на таксите и начина на плащане.
  • Тя прие решения за изпълнение по редица аспекти, включително еквивалентността на регулаторните режими за ЦК в някои държави извън ЕС.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 16 август 2012 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Извънборсовите деривати по принцип представляват частно сключвани договори. Поради това информацията за тях е достъпна само за договарящите се страни, което затруднява определянето на естеството и нивото на свързаните с тях рискове.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Извънборсов (OTC) дериват. Дериват е финансов договор, свързан с бъдещата стойност или състояние на базисен инструмент, като актив, индекс или лихвен процент. Извънборсов дериват е дериват, който не се търгува на борса или на еквивалентен пазар извън ЕС, а вместо това се договаря частно между двама контрагенти, например банка и производител.
Централен контрагент (ЦК). Орган, който посредничи между двамата контрагенти на трансакция, действайки като купувач по отношение на всеки продавач и като продавач по отношение на всеки купувач. Главната цел на всеки централен контрагент е да управлява риска, ако единият контрагент не е в състояние да извърши необходимите плащания, когато станат изискуеми, и не изпълнява сделката.
Регистър на трансакции. Централна база данни, където се отчитат подробностите за трансакциите с деривати. Регистрите на трансакции са търговски дружества. Съществуват глобални регистри на трансакции за кредитни, лихвени и капиталови извънборсови деривати (определен клас деривати, напр. опции или фючърси).
Кредитен риск от контрагента. Риск от неизпълнение на плащане от страна на контрагент, т.е. другата страна във финансова трансакция.
Клиринг. Всички дейности от момента, в който е поет ангажимент за трансакция до приключването ѝ.
Операционен риск. Риск от загуби в резултат от неподходящи или неуспешни вътрешни процеси или външни събития, напр. измама, човешка грешка или тероризъм.
Оценяване на пазарната стойност. Определяне на стойност на актив, равна на текущата пазарна цена на актива или на стойност, изчислена въз основа на свързани стандартизирани активи, за които има пазар.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 година относно извънборсовите деривати, централните контрагенти и регистрите на транзакции (ОВ L 201, 27.7.2012 г., стр. 1—59).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 648/2012 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2022/2554 на Европейския парламент и на Съвета от 14 декември 2022 година относно оперативната устойчивост на цифровите технологии във финансовия сектор и за изменение на регламенти (ЕО) № 1060/2009, (ЕС) № 648/2012, (ЕС) № 600/2014, (ЕС) № 909/2014 и (ЕС) 2016/1011 (ОВ L 333, 27.12.2022 г., стр. 1—79).

последно актуализация 25.10.2023

Top