Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Програмата Марко Поло

Програмата „Марко Поло“

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 1692/2006 за създаване на програмата „Марко Поло II“ за предоставяне на финансова помощ от ЕС за подобряване на екологичните постижения в системата на товарния транспорт

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Програмата „Марко Поло II“ е предназначена за прехвърляне на товарите от автомобилния транспорт към по-екологични транспортни средства и за повишаване на ефективността на транспортните операции чрез избягване на ненужния трафик и празните курсове.
  • Програмата има за цел засилване на интермодалността* чрез по-добро използване на съществуващите ресурси в транспортната система чрез включване на морския транспорт на къси разстояния и железопътния и речния транспорт в логистичната верига.
  • Регламентът отменя Регламент (ЕО) № 1382/2003, с който е създадена първата програма „Марко Поло“.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Програмата „Марко Поло II“ беше в сила от 2007 до 2013 г. като наследник на програмите „Марко Поло I“ (2003—2006 г.) и PACT (1997—2001 г.).
  • Програмата е замислена за осигуряване на оперативна подкрепа за транспортните и логистичните дружества с оглед на справяне с пазарната неефективност, причиняваща дисбаланси и неефективност в сектора на товарния транспорт в Европа, особено поради господстващото положение на автомобилния транспорт.
  • Основната ѝ цел беше да се намалят задръстванията и да се подобрят екологичните постижения на системата на товарния транспорт. По този начин тя допринесе за ефективна и устойчива транспортна система, която осигурява добавена стойност за ЕС, без да има отрицателно въздействие върху икономическото, социалното или териториалното сближаване.
  • Повечето от видовете проекти бяха оценени и платени въз основа на количествено измерими резултати, например реално постигната промяна на начина на движение и избягване на товарен трафик в европейската транспортна мрежа.
  • „Марко Поло II“ даде възможност за по-широк географски обхват, като подпомогна действия, извършвани не само между държавите от ЕС, но и между поне една държава от ЕС и близка трета държава.
  • Общият бюджет от 435 милиона евро беше предоставен за финансиране на пет вида действия:
    • по прехвърляне към друг вид транспорт;
    • с катализационен ефект;
    • за съвместно професионално обучение;
    • за морски магистрали; и
    • по избягване на трафика.
  • Действията бяха избрани чрез годишни покани за представяне на предложения.
  • Всички действия, финансирани по програмата „Марко Поло II“, са завършени и програмата е приключена.
  • Две изпълнителни агенции управляваха програмата: Изпълнителна агенция за конкурентоспособност и иновации до края на 2013 г. и Изпълнителна агенция за иновации и мрежи от 2014 г. до нейното закриване.
  • През 2013 г. Комисията публикува съобщение относно резултатите от програмите „Марко Поло“ за периода 2003—2010 г.

Допустими действия

Бяха допустими следните действия.

  • Действия с катализационен ефект: действия, насочени към преодоляване на значителни структурни пречки на пазара на товарния транспорт в ЕС, които възпрепятстват ефективното функциониране на пазарите, конкурентоспособността на морския транспорт на къси разстояния, железопътния транспорт или транспорта по вътрешните водни пътища и/или ефективността на транспортните вериги, които използват тези видове. Целта им е подобряване на полезните взаимодействия в секторите на железопътния транспорт, транспорта по вътрешните водни пътища и морския транспорт на къси разстояние, включително морските магистрали, чрез по-добро използване на съществуващата инфраструктура.
  • Действия по прехвърляне към друг вид транспорт: действия, насочени към прехвърляне на товари от автомобилни към морски превози на къси разстояния, железопътен транспорт, транспорт по вътрешни водни пътища или комбинация от видове транспорт. Целта е автомобилните превози да бъдат възможно най-кратки.
  • Действия за съвместно професионално обучение: действия, насочени към подобряване на сътрудничеството за структурна оптимизация на работните методи и процедурите във веригата на товарния транспорт, като се вземат предвид логистичните изисквания.
  • Морски магистрали: идея, въведена първоначално с Бялата книга от 2001 г. за европейската транспортна политика. Морските магистрали имат за цел директно прехвърляне на част от товара от автомобилен към морски транспорт на къси разстояния или комбинация от морски транспорт на къси разстояния и други видове транспорт, при които автомобилните превози са възможно най-кратки. Например, морски магистрали биха могли да бъдат създадени между Испания и Франция, за да се премахне затрудненото пътно движение в Пиренеите.
  • Действия по избягване на трафика: всяко иновативно действие, насочено към интегриране на транспорта в производствената логистика на предприятията, за да се избегне голям процент товарен транспорт по шосе, без да се отрази неблагоприятно на резултатите от производството или способностите на работната сила.

Критерии за подбор на представените предложения

  • Действията трябва да се представят от предприятия или консорциуми, установени в държави от ЕС или участващи държави, което включва държави кандидатки за присъединяване към ЕС и Европейската асоциация за свободна търговия, Европейското икономическо пространство, както и близки трети държави при определени условия.
  • Финансовата помощ от ЕС е под формата на безвъзмездни средства. За повечето типове проекти тя се основава на броя на тонкилометрите, прехвърлени от автомобилния транспорт към други средства за морски или сухопътен транспорт, или на броя на избегнатите километри за превоз на шосеен товар. Целта беше да се възнаградят висококачествени проекти. Безвъзмездните средства от ЕС не могат да доведат до нарушаване на конкуренцията.
  • В програмата се обръща специално внимание на чувствителните и градските райони. Комисията оценява представените действия, като взема предвид техния принос за намаляване на задръстванията по пътищата, но също така и съответните им екологични предимства и цялостната им устойчивост.
  • Финансовата помощ от ЕС за различните действия е ограничена до най-много 35% от общите разходи, необходими за постигане на целите на действието и направени в резултат на това. За действията за съвместно професионално обучение таванът е 50%.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Интермодалност: Интермодалността, известна още като мултимодалност, е качествен показател за нивото на интеграция между различните видове транспорт. По-висока интермодалност означава по-голяма интеграция и взаимно допълване между видовете, което дава възможност за по-ефективно използване на транспортната система.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 1692/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 24 октомври 2006 година за въвеждане на втората програма „Марко Поло“ за предоставяне на финансова помощ от Общността за подобряване на екологичните постижения в системата на товарния транспорт („Марко Поло II“) и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1382/2003 (OВ L 328, 24.11.2006 г., стр. 1—13)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 1692/2006 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАН ДОКУМЕНТ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Програмата „Марко Поло“ — резултати и перспективи (COM(2013) 278 final, 14.5.2013 г.)

последно актуализация 10.08.2020

Top