EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Морска безопасност: минимална степен на обучение на морските лица

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Морска безопасност: минимално ниво на обучение на морските лица' for an updated information about the subject.

Морска безопасност: минимална степен на обучение на морските лица

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2008/106/ЕО относно минималното ниво на обучение на морските лица

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

  • Тя включва в законодателството на ЕС минимални норми за подготовка и освидетелстване на морските лица, служещи на борда на кораби на ЕС, които са определени за вахтена служба, и нормите за подготовка и освидетелстване на морските лица (конвенцията STCW) на Международната морска организация. Конвенцията беше приета през 1978 г.
  • Директива 2012/35/ЕС въведе редица изменения в Директива 2008/106/ЕО.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Обхват

Настоящата директива се прилага към морските лица, служещи на борда на морски кораби, плаващи под флага на държава от ЕС, с изключение на:

  • военни и други кораби, притежавани или експлоатирани от държава от ЕС и използвани само за правителствени нетърговски услуги;
  • риболовни плавателни съдове;
  • яхтите за спорт и развлечение, които не осъществяват търговска дейност;
  • кораби от дърво с примитивна конструкция.

Обучение

Директивата определя правилата за обучение и нормите за компетенции, на които трябва да отговарят морските лица, които кандидатстват за издаване или продължаване на валидността на свидетелствата, които им позволяват да изпълняват функциите, за които е било издадено съответното свидетелство за компетентност или умения.

Категориите морски лица, за които се прилагат тези правила, са:

  • капитани;
  • старши помощник-капитани;
  • помощник-капитани и механици;
  • главни механици и втори механици;
  • определени категории от редовия състав (напр. тези, работещи в машинното отделение, тези, които съставляват част от вахтата или тези, които служат на определени типове кораби); и
  • персоналът, отговарящ за радиокомуникациите.

За определени категории кораби, като танкери и ро-ро пътнически кораби, има специални правила и задължителен минимум изисквания относно тяхното обучение и квалификациите на морските лица. Директивата също определя правила за образование и обучение в управлението на извънредни ситуации, пожарогасенето и предоставянето на медицинска помощ, така и за членовете на екипажа, отговарящи за кетъринг услугите.

Свидетелства за компетентност, свидетелства за работа и потвърждения

Свидетелствата трябва да бъдат издадени от компетентните органи на държавите от ЕС, за да позволят на техните притежатели да служат, както е посочено в документа или както е разрешено от националните разпоредби. Тези документи се издават на кандидати, които отговарят на националните норми за физическа годност (по-специално по отношение на зрението и слуха) и които предоставят задоволително доказателство за самоличност, възраст, служба в морето и умения (умения, задачи и ниво).

Държавите от ЕС могат да издават отделни свидетелства за радио оператори.

От притежателите на свидетелства се изисква да доказват, през редовни интервали, че все още отговарят на нормите за умения и професионална компетентност.

Потвържденията могат да бъдат включени в свидетелствата или да бъдат издадени отделно. Свидетелствата могат да използват формата, съдържащ се в Кодекса STCW (Раздел A-I/2,) или могат да се отдалечат от него (в който случай те трябва, като минимум, да включат информацията, изисквана във формата). Всяко морско лице на борда трябва да бъде в състояние да представи оригинално копие от неговото свидетелство. Държавите от ЕС също трябва да прилагат необходимите мерки, за да предотвратяват и санкционират измамите и другите незаконни практики относно процедурата по издаване на свидетелство.

Изменената Директива 2012/35/ЕС въведе изискването държавите от ЕС да:

  • поддържат регистри на всички свидетелства на морските лица за компетентност и свидетелства за умения и потвърждения за капитани и лица от командния състав и, в зависимост от случая, за лица от редовия състав, които са издадени, които са с изтекъл срок на действие или които са с продължена валидност, със спряно действие, отнети или обявени за изгубени или унищожени, както и за издадените привилегировани разрешения;
  • да предоставят информация за статуса на свидетелствата за правоспособност, потвържденията и привилегированите разрешения на другите държави от ЕС или другите страни по Конвенцията STCW, както и на компаниите, които искат да проверят истинността и валидността на свидетелствата, считано от 1 януари 2017 година, като изискваната информация трябва да бъде достъпна по електронен път;
  • да изготвят норми за медицинска годност за морските лица и процедури за издаването на медицинско свидетелство в съответствие с директивата и с Раздел A-I/9 от Кодекса STCW — тези, които отговарят за оценката на здравословната годност на морските лица, трябва да бъдат лекари, признати от тази държава от ЕС за целите на медицинските прегледи на морски лица.

Санкции и дисциплинарни мерки

Държавите от ЕС трябва да установяват необходимите ред и процедури за безпристрастно разследване на всякакви случаи на некомпетентност, действие или бездействие или създаване на опасност за човешкия живот или на имуществото по море или в морска среда. Санкциите или дисциплинарните мерки трябва да бъдат предоставени и прилагани, когато:

  • компания или капитан са ангажирали лице, което не притежава свидетелство, както се изисква от настоящата директива;
  • капитан е разрешил на морско лице да изпълнява функция, за която се изисква свидетелство, но то не притежава такова свидетелство, свидетелство признато от държавите в ЕС или привилегировано разрешение;
  • лице, което по измамен начин е получило работа, за да изпълнява длъжност или да служи в качеството на определена длъжност, за която се изисква свидетелство.

Мониторинг и оценка на обучението

Държавите от ЕС трябва да гарантират, че:

  • има непрекъснат мониторинг на цялото обучение, оценка на издадените свидетелства за компетентност и определение за система от норми за качеството, изброяваща целите и обхвата;
  • целите на обучение и преподаване, както и еквивалентността на нивата на обучение да са определени в съответствие с изискванията на конвенцията STCW;
  • се наблюдават качеството на изпитите, оценките и качеството и опита на оценителите;
  • се провеждат независими оценявания на знанията, разбирането, уменията и придобиването на компетентност, както и дейности по оценяване, на интервал от не повече от 5 години.

Периоди на почивка за вахтения персонал

За да се предотврати умората при вахтения персонал, която често е причина за инциденти в морето, има правила относно минималните периоди на почивка.

На всички, които са определени за лица на командния състав, отговарящи за вахтата или са част от редовия състав на вахта, трябва да бъде позволени най-малко 10 часа почивка на всеки 24 часов период. Тя може да бъде разделена на не повече от два периода, единият от които трябва да бъде дълъг най-малко 6 часа. В допълнение, изменящата Директива 2012/35/ЕС изисква такива офицери или част от редовия състав да имат 77 часа почивка на всеки 7-дневен период.

Привилегировани разрешения

При обстоятелства от извънредна необходимост, компетентните органи могат да издадат привилегировано разрешение на дадено морско лице да служи на даден кораб за конкретен период от време, ненадвишаващ 6 месеца. Това ще бъде в качеството, за което морското лице не притежава съответното свидетелство, стига неговите квалификации да са достатъчни, за да гарантират нормални условия за безопасност.

Отговорности на държавите от ЕС

Държавите от ЕС трябва да определят властите или органите, които трябва:

  • да предоставят обучение;
  • да организират и/или надзирават изискваните изпити;
  • да издават свидетелства;
  • да дават възможни привилегировани разрешения.

Комуникация на борда

За да се подобри морската безопасност и за да се предотвратят загубите на човешки живот и замърсяването на морето, следва да се подобри комуникацията между членовете на екипажите на корабите, плаващи във водите на ЕС.

На борда на всички пътнически кораби, плаващи под флага на държава от ЕС, както и на всички пътнически кораби започващи и/или завършващи пътуване до пристанище в държава от ЕС, трябва да се установи общ език на комуникация. В случай на нефтени танкери, химикаловози и газовози директивата изисква капитаните, членовете на командния състав и членовете на редовия състав да са в състояние да общуват един с друг на един или няколко общи работни езици.

Държавен пристанищен контрол

Държавите от ЕС могат да наблюдават морските лица, служещи на даден кораб на техните пристанища, независимо под какъв флаг плават, по-специално за да проверят дали всички морски лица, от които се изисква да са освидетелствани от конвенцията STCW, са освидетелствани. Те трябва да гарантират, че съответните правила и процедури, определени в Директива 2009/16/ЕО относно държавния пристанищен контрол, се прилагат.

В някои случаи е необходимо да се оцени способността на морските лица да поддържат вахтените норми, както се изисква от конвенцията (проверка на свидетелствата). Това е особено необходимо, когато кораб използващ пристанище на ЕС, плаващ под флаг на държава, която не е ратифицирала конвенцията STCW, е бил използван по такъв начин, че да представлява опасност за хората, стоките или околната среда, или капитанът, лице от командния състав или лице от редовия състав притежава свидетелство, издадено от държава извън ЕС, която не е ратифицирала конвенцията. В други случаи, от членовете на екипажа може да бъде поискано да направят демонстрация на компетентността си на място.

Директивата уточнява основанията, поради които даден кораб може да бъде задържан, като например липса на обучение или условия на труд на екипажа, когато е установено, че тези несъответствия представляват опасност за стоките, хората или околната среда.

През 2015 г. Европейската комисия публикува списък с държави извън ЕС, признати по отношение на системите за обучение и освидетелстване на морските лица. Оттогава Етиопия, Фиджи, Оман и Черна гора са добавени към този списък.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Директива 2008/106/ЕО се прилага от 23 декември 2008 г. Тя преразглежда и заменя Директива 2001/25/ЕО, която на свой ред отменя Директива 94/58/ЕО. Директива 94/58/ЕО трябваше да бъде въведена в законодателствата на държавите от ЕС до 31 декември 1995 г.

Изменящата Директива 2012/35/ЕС се прилага от 3 януари 2013 г. Тя трябваше да бъде въведена в законодателството на държавите от ЕС до 4 юли 2014 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2008/106/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 19 ноември 2008 година относно минималното ниво на обучение на морските лица (преработена) (OВ L 323, 3.12.2008 г., стр. 33—61)

Последващите изменения на Директива 2008/106/ЕО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение за изпълнение (ЕС) 2018/501 на Комисията от 22 март 2018 година относно признаването на Султаната Оман в съответствие с Директива 2008/106/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на системите за обучение и освидетелстване на морските лица (ОВ L 82, 26.3.2018 г., стр. 15—16)

Решение за изпълнение (ЕС) 2017/1412 на Комисията от 1 август 2017 година относно признаването на Фиджи по силата на Директива 2008/106/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на системите за обучение и освидетелстване на морските лица (ОВ L 202, 3.8.2017 г., стр. 6—7)

Решение за изпълнение (ЕС) 2017/1239 на Комисията от 6 юли 2017 година относно признаването на Етиопия по силата на Директива 2008/106/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на системите за обучение и освидетелстване на морските лица (ОВ L 177, 8.7.2017 г., стр. 43—44)

Решение за изпълнение (ЕС) 2017/727 на Комисията от 23 март 2017 година относно признаването на Черна гора по силата на Директива 2008/106/ЕО на Европейския парламент и на Съвета по отношение на системите за обучение и освидетелстване на морските лица (ОВ L 107, 25.4.2017 г., стр. 31—32)

последно актуализация 17.12.2018

Top