Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Морска безопасност: Международен кодекс за управление на безопасността (ISM) за кораби

Морска безопасност: Международен кодекс за управление на безопасността (ISM) за кораби

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 336/2006 за прилагане на Международния кодекс за управление на безопасността в рамките на ЕС

ОБОБЩЕНИЕ

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Той въвежда „Международния кодекс за управление на безопасната експлоатация на кораби и предотвратяване на замърсяването“ ( Кодекс ISM) в ЕС.
  • По-специално неговата цел е да се гарантира, че корабните дружества спазват Кодекса ISM чрез:
    • установяването, въвеждането и правилното поддържане от компаниите на корабните и бреговите системи за управление на безопасността и
    • контрол от страна на флаговите (т.е. страната, в която е регистриран корабът) и пристанищните (т.е. страната, в чието пристанище корабът акостира или пуска котва) администрации.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Обхват

Регламентът се прилага за следните видове кораби и за компаниите, които ги използват:

  • товарни и пътнически кораби, носещи флага на държава от ЕС, когато пътуват по международни линии;
  • товарни и пътнически кораби, които се използват изключително по вътрешни линии, независимо от техния флаг;
  • товарни и пътнически кораби, които извършват услуги към и от пристанища на ЕС като редовно корабно обслужване независимо от техния флаг;
  • мобилни офшорни сонди, опериращи под правомощията на дадена държава от ЕС.

Той не се прилага за:

  • военни и транспортни кораби, както и други кораби, притежавани или експлоатирани от държава от ЕС и използвани само за правителствени нетърговски услуги;
  • кораби, които не се привеждат в движение чрез механични средства, дървени примитивно построени кораби, яхти за развлечение и кораби за развлечения, освен ако те нямат екипаж и не превозват повече от 12 пътници с търговски цели;
  • риболовни плавателни съдове;
  • товарни кораби и мобилни офшорни сонди с брутен тонаж, по-малък от 500;
  • пътнически кораби, различни от ро-ро пътническите фериботи, в морските зони класове C и D, както е определено в член 4 от Директива 2009/45/ЕО.

Сертифициране и проверки

Държавите от ЕС трябва да изпълняват изискванията на част Б от Кодекса ISM.

Изключения

Ако държава от ЕС счита, че на практика за някои компании е трудно да изпълнят изискванията на определени правила от Кодекса ISM за определени кораби, използвани изключително по вътрешни линии, тя може да ги освободи от тези правила чрез налагане на еквивалентни мерки.

В такъв случай държавата от ЕС трябва да уведоми Европейската комисия по съответния ред. Ако предложеното освобождаване не е оправдано, държавата трябва да измени тези мерки или да се въздържи от приемането им.

Санкции

Държавите от ЕС трябва да установят система от ефективни, съразмерни и възпиращи санкции за неспазване на регламента.

Доклади

Държавите от ЕС докладват на Комисията на всеки две години за въвеждането на Кодекса ISM. Въз основа на двегодишния доклад Комисията подготвя обединен доклад за Европейския парламент и за Съвета.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 24 март 2006 г.

АКТ

Регламент (ЕО) № 336/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 15 февруари 2006 година за прилагане на Международния кодекс за управление на безопасността в рамките на Общността и за отмяна на Регламент № 3051/95 (ОВ L 64, 4.3.2006 г., стр. 1—36)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 336/2006 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Регламент (ЕО) № 2099/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 5 ноември 2002 година за създаване на Комитет по морската безопасност и предотвратяването на замърсяването от кораби (КМБПЗК) и за изменение на регламентите относно безопасността на морския транспорт и предотвратяването на замърсяването от кораби (ОВ L 324, 29.11.2002 г., стр. 1—5). Вж. консолидираната версия.

Директива 2009/15/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 година относно общите правила и стандарти за организациите за проверка и преглед на кораби и за съответните дейности на морските администрации (ОВ L 131, 28.5.2009 г., стр. 47—56). Вж. консолидираната версия.

Директива 2009/16/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 година относно държавния пристанищен контрол (ОВ L 131, 28.5.2009 г., стр. 57—100). Вж. консолидираната версия.

Директива 2009/45/EО на Европейския парламент и на Съвета от 6 май 2009 година за правилата за безопасност и стандартите за пътническите кораби (Преработена) (ОВ L 163, 25.6.2009 г., стр. 1—140) Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 14.03.2016

Top