EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Мерки за борба с класическата чума по свинете

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Законодателство на ЕС за здравеопазването на животните' for an updated information about the subject.

Мерки за борба с класическата чума по свинете

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2001/89/ЕО — мерки за контрол и ликвидиране на класическата чума по свинете

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

С нея се цели да се въведат мерки за контрол и ликвидиране на класическата чума по свинете — силно заразно и смъртоносно заболяване по свинете, въз основа на бързо откриване, изолиране и клане.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Държавите от ЕС трябва да гарантират, че случаите на съмнение за наличие на класическа чума по свинете или потвърдените огнища на това заболяване се докладват на съответния национален орган и се извършват проучвания.

Съмнения за огнища

При съмнение за огнище трябва незабавно да се извърши изследване. Ако не може да се изключи наличието на огнище на това заболяване, стопанството се поставя под официален контрол и:

  • всички свине трябва да се изолират, трябва да се състави списък на болните, умрелите или тези, които може да са заразени, и не се разрешава преместването на никакви животни във и извън стопанството;
  • труповете на свине, продуктите от свине или други материали, като съдове, с които може да се пренесе вирусът на чумата по свинете, не могат да се преместват без официално разрешение;
  • не се допуска движение на хора или превозни средства от или към стопанството без разрешение;
  • входовете и изходите трябва да се дезинфекцират, а така също и превозните средства преди напускане на стопанството.

Потвърдени огнища

В случаите, когато официално се потвърди наличието на класическа чума по свинете в дадено стопанство, се прилагат следните допълнителни мерки:

  • всички свине трябва да се умъртвят незабавно;
  • трябва да се вземат проби, за да се установи ходът на заболяването;
  • труповете трябва да се преработят под официален контрол;
  • месото от свине, които е възможно да са били заразени и които са заклани преди прилагането на тези мерки, както и всеки семенен материал, яйцеклетки и ембриони трябва по възможност да се проследят и унищожат;
  • заразените вещества и материали трябва да се третират или унищожат;
  • засегнатите сгради трябва да се дезинфекцират или третират.

Защитни и надзорни зони

  • Незабавно след като се потвърди наличието на огнище на заболяването, органите трябва да установят защитна зона с радиус, не по-малък от 3 km около съответното стопанство, включена в рамките на надзорна зона с радиус, не по-малък от 10 km, в които се прилагат следните мерки:
    • забранява се преместването на свинете, с някои изключения;
    • превозните средства и оборудването трябва да се почистят, дезинфекцират и третират;
    • никакво друго домашно животно не може да влиза или напуска без разрешително (в надзорната зона това важи за първите 7 дни);
    • умрелите или заболелите свине трябва да се докладват незабавно;
    • в продължение на 30 дни (в надзорната зона — 21 дни) след почистването и дезинфекцирането е забранено внасяне и изнасяне на свине, след което е разрешено преместването им за клане или преработване;
    • семенният материал, яйцеклетките и ембрионите трябва да се изолират;
    • всяко лице, което влиза или излиза, трябва да спазва подходящи хигиенни мерки.
  • Ако възникне огнище на заболяването в кланица или транспортно средство, животните, които може да са заразени, трябва да се умъртвят. В продължение на 24 часа след дезинфекцирането не се допускат нови животни, като всички евентуално заразени трупове, вътрешни органи и животински отпадъци трябва да се преработят под официален контрол.

Диви свине*

  • При потвърдени огнища сред дивите свине, национални експертни групи определят заразеният район и действието, което трябва да се предприеме. Свиневъдните обекти в района трябва да бъдат поставени под наблюдение, а свинете държани изолирани от дивите свине.
  • В срок от 90 дни държавите от ЕС трябва да изпратят на Европейската комисия планове за ликвидиране на заболяването, включително ръководство за ловците и методите на унищожаване на труповете. Доклад за напредъка се изпраща на всеки шест месеца на Комисията и другите държави от ЕС.

Ваксинация

Ваксините обикновено са забранени, но държавите могат да изпратят на Комисията планове за извънредни ситуации.

Планове за действие при извънредни ситуации

Всяка държава от ЕС трябва да изготви план за действие в случай на огнище на класическа чума по свинете и незабавно след появата на огнище трябва да сформира национален център за борба със заболяването.

Кухненски отпадъци

Държавите от ЕС трябва да гарантират, че свинете вече не се хранят с кухненски отпадъци.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

  • Тя се прилага от 1 декември 2001 г. Държавите от ЕС трябва да въведат директивата в националното си законодателство до 31 октомври 2002 г.
  • Тази директива е отменена с Регламент (ЕС) 2016/429, който ще влезе в сила от 21 април 2021 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Диви свине: свине, които не се държат или отглеждат в стопанство.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2001/89/ЕО на Съвета от 23 октомври 2001 г. относно мерки на Общността за борба с класическата чума по свинете (ОВ L 316, 1.12.2001 г., стр. 5—35)

Последващите изменения на Директива 2001/89/ЕО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение 2007/19/ЕО на Комисията от 22 декември 2006 г. относно одобряване на плановете за действие при извънредни ситуации за контрола на класическа чума по свинете съгласно Директива 2001/89/EО на Съвета (ОВ L 7, 12.1.2007 г., стр. 38—40)

Решение 2002/106/ЕО на Комисията от 1 февруари 2002 година за одобряване на диагностично ръководство, с което се определят диагностичните процедури, методите за вземане на проби и критериите за оценка на лабораторните тестове за потвърждаване на класическата чума по свинете (ОВ L 39, 9.2.2002 г., стр. 71—88)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 06.11.2017

Top