Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Предотвратяване на разпространението на болести по животните, като везикулозна болест по свинете

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Законодателство на ЕС за здравеопазването на животните' for an updated information about the subject.

Предотвратяване на разпространението на болести по животните, като везикулозна болест по свинете

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 92/119/ЕИО — общи мерки за борба с някои болести по животните и специфични мерки относно везикулозната болест по свинете

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Нейната цел е предотвратяване на разпространението на болести по животните и запазване на рентабилността на животновъдството чрез определяне на мерки за защита на животните срещу определени болести.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Уведомяване

Държавите от ЕС трябва незабавно да уведомят компетентния орган, който отговаря за извършването на ветеринарни проверки, за всички случаи на заболявания, обхванати от настоящата директива.

Болести по животните

С директивата се определят мерки, приложими в случай на поява на огнища на син език, везикулозна болест по свинете, африканска чума по свинете или някоя от следните болести:

  • чума по говедата;
  • чума по дребните преживни животни;
  • епизоотична хеморагична болест по елените;
  • шарка по овцете и козите;
  • везикулозен стоматит;
  • заразен нодуларен дерматит; и
  • треска на долината Рифт.

Диагностициране

  • Ако има съмнения за зараза на животни с една от горепосочените болести, официалният ветеринарен лекар трябва да удостовери наличието на тази болест в стопанството. За тази цел той трябва да извърши разследване, което включва вземане на проби за изследвания в лаборатории.
  • Въпросното стопанство, както и всички други стопанства, които може да са били източник на болестта, трябва да се поставят под официално наблюдение. Компетентният орган трябва да нареди предприемането на редица мерки, включително преброяване и изолиране на всички категории животни от видовете, които са податливи на болестта.
  • Националните лаборатории, определени от държавите от ЕС за всяка болест, трябва да координират процеса на диагностициране и използването на лабораторни реагенти. Тези лаборатории трябва да си сътрудничат с референтните лаборатории на ЕС.

Потвърждаване

След като се потвърди наличието на болестта в стопанството, компетентният орган трябва да приложи мерки, които обхващат:

  • клане на всички животни от видовете, податливи на болестта;
  • обработка на материалите, които може да са заразени;
  • почистване на сградите, използвани за подслон на животните;
  • диви животни, които може да са заразени.

Изключения могат да се предоставят за здрави производствени единици.

Освен това компетентният орган трябва да установи предпазна зона с радиус, не по-малък от 3 km, и надзорна зона с радиус, не по-малък от 10 km, около заразеното стопанства, където ще се прилагат специфични мерки по отношение на животните и стопанствата, докато трае инкубационният период на болестта. Жителите на тези зони трябва да бъдат информирани за предприетите мерки.

Предотвратяване

  • Европейската комисия може да реши, че превантивните мерки следва да бъдат допълнени с ваксинация, но това е по изключение. В този случай ваксинираните животни трябва да бъдат обозначени с видима маркировка и не трябва да напускат района на ваксинацията.
  • За всички държави от ЕС трябва да се изготви национален план за действие при извънредни ситуации, в който да се определят мерките, които трябва да се предприемат в случай на поява на огнище на една от болестите, обхванати от настоящата директива. Тези планове се одобряват от Комисията и могат да се изменят в зависимост от обстоятелствата.

Процедура на комитет

Комисията се подпомага от Постоянния комитет по растенията, животните, храните и фуражите.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 8 януари 1993 г. Държавите от ЕС трябваше да я въведат в националното си законодателство до 1 октомври 1993 г.

Тя ще бъде отменена с Регламент (ЕС) 2016/429, считано от 21 април 2021 г.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 92/119/ЕИО на Съвета от 17 декември 1992 година за въвеждане на общи мерки на Общността за борба с някои болести по животните и на специфични мерки относно везикулозната болест по свинете (ОВ L 62, 15.3.1993 г., стр. 69—85)

Последващите изменения на Директива 92/119/EИО са въведени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Директива 2002/60/EО на Съвета от 27 юни 2002 година за определяне на специфични разпоредби за борба с африканската чума по свинете и за отмяна на Директива 92/119/EИО относно болестта на Тешен и африканската чума по свинете (ОВ L 192, 20.7.2002 г., стр. 27—46)

Вж. консолидираната версия.

Директива 2000/75/EО на Съвета от 20 ноември 2000 година за определяне на условията за борба и ликвидиране на болестта син език (ОВ L 327, 22.12.2000 г., стр. 74—83)

Вж. консолидираната версия.

Решение 2000/428/EО на Комисията от 4 юли 2000 година относно установяване на процедури за диагностициране, методи за вземане на проби и критерии за оценка на резултатите от лабораторните тестове за потвърждаване и диференциална диагноза на везикулозната болест по свинете (нотифицирано под номер С (2000) 1805) (ОВ L 167, 7.7.2000 г., стр. 22—32)

последно актуализация 26.10.2016

Top