Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Мерките за борба с болестта Африканска чума по конете

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Законодателство на ЕС за здравеопазването на животните' for an updated information about the subject.

Мерките за борба с болестта Африканска чума по конете

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 92/35/ЕИО — Правила за контрол и мерки за борба с болестта Африканска чума по конете

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

Африканската чума по конете е вирусно заболяване, което засяга всички еднокопитни животни*, обикновено фатално за конете, и може да има сериозни социално-икономически последици. С настоящата директива се определят правилата за контрол и мерките за борба с тази болест.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Когато в дадено стопанство се намират един или повече коня, за които е налице съмнение за болестта Африканска чума по конете, съответните органи трябва да се уведомят незабавно. Тези органи следва да поставят под официален надзор стопанството и да приложат следните мерки:
    • официално преброяване на еднокопитните животни, като се посочва броя на умрелите, болните или застрашените от заразяване еднокопитни животни;
    • преброяване на местата, в които има насекоми носители;
    • пълно проучване и клиничен преглед на чифтокопитното животно;
    • еднокопитните животни да се съхраняват на защитено от насекоми носители място;
    • движение на еднокопитни животни от стопанството е забранено;
    • усилия за премахване на насекомите носители на местата, в които са настанени еднокопитни животни;
    • конските трупове трябва да бъдат унищожавани.:
  • Ако заболяването е потвърдено, въведените мерки ще включват:
    • всички заразени еднокопитни животни, или тези със симптоми, трябва да бъдат убити веднага, а труповете унищожени;
    • предпазните мерки за стопанства, в които се подозира, че има заболяване, да се разширят до стопанствата в рамките на най-малко 20 km от онези, в които инфекцията е потвърдена;
    • еднокопитните животни в рамките на тази зона от 20 km трябва да се ваксинират, с изключение на специфичните обстоятелства.
  • Трябва да се изгради защитна зона най-малко от 100 km около заразените стопанства, където всички еднокопитни животни са клинично изследвани и движението е забранено, освен до кланица в защитната зона или в зона под наблюдение. Зоната под наблюдение обикновено се простира на 50 km извън защитната зона в райони, където не е правена систематична ваксинация през последните 12 месеца.
  • Хората, живеещи в тези зони, трябва да бъдат информирани за всички ограничения, които са в сила. Систематичната ваксинация на животните може да се извършва само в защитната зона.
  • Държавите от ЕС трябва да определят национална лаборатория, за да се координира реакцията на заболяването, която да работи в сътрудничество с другите държави с референтната лаборатория в Испания.
  • Всяка държава трябва да изготви свой собствен план за действие в извънредни ситуации, за да се отговори на заболяването, включително създаване на кризисен център и местни центрове за контрол на болестта. Експерти на Европейската комисия могат да направят проверки на място, за да гарантират, че тези заведения изпълняват своите отговорности.
  • Постоянният комитет по растенията, животните, храните и фуражите помага на Комисията да се справи с болестта Африканска чума по конете.

Отмяна

Директива 92/35/ЕИО ще бъде отменена и заменена от Регламент (ЕС) 2016/429, считано от 21 април 2021 г.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Прилага се от 18 май 1992 г. Държавите от ЕС трябваше да я включат в националното си законодателство до 31 декември 1992 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Eднокопитно животно: еднокопитни животни като коне, магарета и зебри, както и потомството, получено чрез кръстоска.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 92/35/ЕИО на Съвета от 29 април 1992 година за определяне на правила за контрол и мерките за борба с болестта Африканска чума по конете (ОВ L 157, 10.6.1992 г., стр. 19—27)

Последващите изменения на Директива 92/35/EИО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 година за заразните болести по животните и за изменение и отмяна на определени актове в областта на здравеопазването на животните (Законодателство за здравеопазването на животните) (ОВ L 84, 31.3.2016 г., стр. 1—208)

Регламент (ЕО) № 178/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 28 януари 2002 година за установяване на общите принципи и изисквания на законодателството в областта на храните, за създаване на Европейски орган за безопасност на храните и за определяне на процедури относно безопасността на храните (ОВ L 31, 1.2.2002 г., стр. 1—24)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 20.10.2016

Top