Мерките за борба с болестта Африканска чума по конете
РЕЗЮМЕ НА:
Директива 92/35/ЕИО — Правила за контрол и мерки за борба с болестта Африканска чума по конете
КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?
Африканската чума по конете е вирусно заболяване, което засяга всички еднокопитни животни*, обикновено фатално за конете, и може да има сериозни социално-икономически последици. С настоящата директива се определят правилата за контрол и мерките за борба с тази болест.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
-
Когато в дадено стопанство се намират един или повече коня, за които е налице съмнение за болестта Африканска чума по конете, съответните органи трябва да се уведомят незабавно. Тези органи следва да поставят под официален надзор стопанството и да приложат следните мерки:
-
официално преброяване на еднокопитните животни, като се посочва броя на умрелите, болните или застрашените от заразяване еднокопитни животни;
-
преброяване на местата, в които има насекоми носители;
-
пълно проучване и клиничен преглед на чифтокопитното животно;
-
еднокопитните животни да се съхраняват на защитено от насекоми носители място;
-
движение на еднокопитни животни от стопанството е забранено;
-
усилия за премахване на насекомите носители на местата, в които са настанени еднокопитни животни;
-
конските трупове трябва да бъдат унищожавани.:
-
Ако заболяването е потвърдено, въведените мерки ще включват:
-
всички заразени еднокопитни животни, или тези със симптоми, трябва да бъдат убити веднага, а труповете унищожени;
-
предпазните мерки за стопанства, в които се подозира, че има заболяване, да се разширят до стопанствата в рамките на най-малко 20 km от онези, в които инфекцията е потвърдена;
-
еднокопитните животни в рамките на тази зона от 20 km трябва да се ваксинират, с изключение на специфичните обстоятелства.
-
Трябва да се изгради защитна зона най-малко от 100 km около заразените стопанства, където всички еднокопитни животни са клинично изследвани и движението е забранено, освен до кланица в защитната зона или в зона под наблюдение. Зоната под наблюдение обикновено се простира на 50 km извън защитната зона в райони, където не е правена систематична ваксинация през последните 12 месеца.
-
Хората, живеещи в тези зони, трябва да бъдат информирани за всички ограничения, които са в сила. Систематичната ваксинация на животните може да се извършва само в защитната зона.
-
Държавите от ЕС трябва да определят национална лаборатория, за да се координира реакцията на заболяването, която да работи в сътрудничество с другите държави с референтната лаборатория в Испания.
-
Всяка държава трябва да изготви свой собствен план за действие в извънредни ситуации, за да се отговори на заболяването, включително създаване на кризисен център и местни центрове за контрол на болестта. Експерти на Европейската комисия могат да направят проверки на място, за да гарантират, че тези заведения изпълняват своите отговорности.
-
Постоянният комитет по растенията, животните, храните и фуражите помага на Комисията да се справи с болестта Африканска чума по конете.
Отмяна
Директива 92/35/ЕИО ще бъде отменена и заменена от Регламент (ЕС) 2016/429, считано от 21 април 2021 г.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?
Прилага се от 18 май 1992 г. Държавите от ЕС трябваше да я включат в националното си законодателство до 31 декември 1992 г.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
За допълнителна информация вж.:
* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
Eднокопитно животно: еднокопитни животни като коне, магарета и зебри, както и потомството, получено чрез кръстоска.
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Директива 92/35/ЕИО на Съвета от 29 април 1992 година за определяне на правила за контрол и мерките за борба с болестта Африканска чума по конете (ОВ L 157, 10.6.1992 г., стр. 19—27)
Последващите изменения на Директива 92/35/EИО са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ
Регламент (ЕС) 2016/429 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 година за заразните болести по животните и за изменение и отмяна на определени актове в областта на здравеопазването на животните (Законодателство за здравеопазването на животните) (ОВ L 84, 31.3.2016 г., стр. 1—208)
Регламент (ЕО) № 178/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 28 януари 2002 година за установяване на общите принципи и изисквания на законодателството в областта на храните, за създаване на Европейски орган за безопасност на храните и за определяне на процедури относно безопасността на храните (ОВ L 31, 1.2.2002 г., стр. 1—24)
Вж. консолидираната версия.
последно актуализация 20.10.2016