Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Политика на ЕС в областта на околната среда

Политика на ЕС в областта на околната среда

Политиката на Европейския съюз (ЕС) в областта на околната среда, която се основава на член 191 от Договора за функционирането на Европейския съюз, има за цел да опази, защити и подобри качеството на околната среда и да защити човешкото здраве. Освен това тя поставя акцент върху внимателното и рационално използване на природни ресурси и допринася за насърчаването на международно равнище на мерки, предназначени да преодоляват регионални или глобални екологични проблеми, по-специално за справяне с изменението на климата и загубата на биологично разнообразие. Тя се базира на принципите за предпазване, превантивни действия, коригиране при източника и на принципа „замърсителят плаща“.

Дейностите в области на екологичната политика, като например замърсяване на въздуха и водите, опазване и възстановяване на природата, управление на отпадъците и изменение на климата, са под юрисдикцията на ЕС. Принципът на субсидиарност обаче ограничава обхвата на действията на ЕС по отношение на данъчните въпроси, пространственото планиране и земеползването, както и в областта на количественото управление на водните ресурси.

Политиките на ЕС в областта на околната среда имат за цел да ускорят прехода към устойчива, иновативна и кръгова икономика, където биологичното разнообразие е защитено, оценено и се възстановява, а свързаните с околната среда рискове за здравето са сведени до минимум. Те имат за цел да се повиши устойчивостта на ЕС и да се отдели растежът от използването на ресурси.

През декември 2019 г. Европейската комисия прие Европейския зелен пакт, своята пътна карта за справяне с изменението на климата и увреждането на околната среда. Пътната карта има за цел да превърне ЕС в модерна, ефективно използваща ресурси и конкурентоспособна икономика чрез:

  • стимулиране на ефективното използване на ресурсите,
  • преминаване към чиста кръгова икономика,
  • възстановяване на биологичното разнообразие, и
  • намаляване на замърсяването.

Осмата програма за действие в областта на околната среда (2022 г.) направлява разработването и изпълнението на политиката в областта на околната среда и климата до 2030 г.

ВЖ. СЪЩО

Top