EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Европейска енергийна програма за възстановяване

Европейска енергийна програма за възстановяване

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 663/2009 — програма за подпомагане на икономическото възстановяване чрез предоставяне на финансова помощ от Общността на проекти в областта на енергетиката

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

Той определя Европейска енергийна програма за възстановяване (ЕЕПВ), за да финансира проекти в ключови области на енергийния сектор:

  • инфраструктура за природен газ и за електроенергия*;
  • „вятърна енергия от разположени в морето инсталации*“; и
  • улавяне и съхранение на въглерод*.

Той беше създаден, за да подкрепи ЕС:

  • за икономическото му възстановяване от икономическата и финансова криза от 2008 г.; и
  • за целите на енергийната политика.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Програмата финансира проекти за газова и електрическа инфраструктура, които имат за цел:

  • осигуряване и разнообразяване на източниците на енергия и доставките;
  • да направят оперативната съвместимост (т.е. взаимната свързаност) на мрежите сигурна и надеждна;
  • да развият и оптимизират капацитета на мрежата; и
  • да свържат в мрежата възобновяеми енергийни източници.

Проектите за разположени в морето вятърни електропроизводствени инсталации получават финансиране, когато отговарят на определени критерии, които вземат под внимание конструкцията на инфраструктурата, иновативните характеристики на проекта и приноса на проекта за съществуващата мрежа за вятърна енергия.

Проектите за улавяне и съхранение на въглероден диоксид получават финансиране, когато проектът демонстрира, че може да улавя най-малко 80 % от въглеродния диоксид (CO2) в индустриални инсталации.

Бюджетът на програмата е общо 3,98 млрд. евро, разпределен, както с следва:

  • 2,3 млрд. евро отиват за инфраструктурни проекти за газ (1,4 млрд. евро) и за електричество (910 млн. евро);
  • 565 млн. евро за проекти за разположени в морето вятърни електропроизводствени инсталации;
  • 15 млн. евро за два проекта за малките острови;
  • 1,05 млрд. евро за 13 проекта за улавяне и съхранение на въглероден диоксид;
  • 146 млн. евро за финансовия инструмент на програмата, по-късно определен съгласно Регламент (ЕС) № 1233/2010, който изменя Регламент (ЕО) № 663/2009 за подкрепа на проекти, свързани с енергийната ефективност.

Европейският фонд за енергийна ефективност, създаден през 2011 г., пое ролята по разпределяне на пари за проекти, които подпомагат енергийната ефективност. Той подкрепя проекти относно:

  • обществени и частни сгради, включващи решения за енергийна ефективност и/или възобновяема енергия, включително решения, които се базират на използването на информационни и комуникационни технологии (ИКТ);
  • инвестиции в комбинирано производство на топлинна енергия и електроенергия с висока енергийна ефективност, включително комбинирано микропроизводство, и районни мрежи за отопление/охлаждане, по-специално от възобновяеми енергийни източници;
  • децентрализирани възобновяеми енергийни източници, внедрени в местна среда, и тяхното интегриране в електроенергийните мрежи;
  • микропроизводство от възобновяеми енергийни източници;
  • чист градски транспорт за подпомагане на повишаването на енергийната ефективност и интегриране на възобновяемите енергийни източници (обществения транспорт, задвижваните с електрическа тяга и водород превозни средства);
  • местна инфраструктура, включително енергоспестяващо осветление на външните обществени инфраструктури, като улично осветление, решения за съхранение на електричество, интелигентно отчитане и интелигентни електропреносни мрежи, при които се използва целият потенциал на ИКТ;
  • технологии в областта на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници с иновативен и икономически потенциал, като се използват най-добрите налични процедури.

Доклади

Европейската комисия публикува доклади всяка година относно прилагането на ЕЕПВ. Доклад относно ЕЕПВ, публикуван през 2018 г. след 7 години на прилагане, показва, че:

  • 35 от 44 проекта за газови и електрически инфраструктури са завършени;
  • 4 от 9 от проектите за разположени в морето вятърни електропроизводствени инсталации са оперативни; но
  • само 1 от 6-те проекта за улавяне и съхранение на въглероден диоксид е завършен, а 3 са предварително приключили.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 1 август 2009 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ЕЕПВ съставлява част от Плана за икономическо възстановяване, изготвен с оглед преодоляване на въздействието на финансовата и енергийна криза, която засегна европейската икономика през 2008 г.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Инфраструктури за природен газ и за електроенергия:
  • всички електропроводи за високо напрежение, с изключение на тези от разпределителните мрежи и на морските подводни връзки, при условие че тази инфраструктура се използва за междурегионален или международен пренос или междусистемни връзки;
  • газопроводи за високо налягане, с изключение на тези от разпределителните мрежи;
  • подземни хранилища, свързани с газопроводи за високо налягане;
  • съоръжения за разтоварване, съхранение и регазификация на втечнен природен газ; и
  • всякакво оборудване или инсталации, които са от съществено значение за правилното функциониране на посочените по-горе инфраструктури, включително системите за защита, наблюдение и контрол.
Проекти за разположени в морето вятърни електропроизводствени инсталации: вятърни ферми в морето.
Улавяне и съхранение на въглероден диоксид: начин за смекчаване на изменението на климата, състоящ се от улавяне на CO2 от промишлени инсталации, транспортирането му до място за съхранение и инжектирането му в подземни геоложки формации.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 663/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 година за създаване на програма за подпомагане на икономическото възстановяване чрез предоставяне на финансова помощ от Общността на проекти в областта на енергетиката (ОВ L 200, 31.7.2009 г., стр. 31—45)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 663/2009 са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Доклад на Комисията до Съвета и Европейския парламент — относно изпълнението на Европейската енергийна програма за икономическо възстановяване и дейността на Европейския фонд за енергийна ефективност (COM(2018) 86 final, 5.3.2018 г.)

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета — относно изпълнението на Европейската енергийна програма за икономическо възстановяване и дейността на Европейския фонд за енергийна ефективност (COM(2016) 743 final, 28.11.2016 г.)

Доклад на Комисията до Съвета и Европейския парламент — относно изпълнението на Европейската енергийна програма за икономическо възстановяване и дейността на Европейския фонд за енергийна ефективност (COM(2015) 484 final, 8.10.2015 г.)

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета — относно изпълнението на Европейската енергийна програма за възстановяване (COM(2014) 669 final, 28.10.2014 г.)

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета — относно изпълнението на Европейската енергийна програма за възстановяване (COM(2013) 791 final, 18.11.2013 г.)

Работен документ на службите на Комисията — Средносрочна оценка на Европейския фонд за енергийна ефективност, придружаваща документа — Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета — относно изпълнението на Европейската енергийна програма за възстановяване (SWD(2013) 457 final, 18.11.2013 г.)

Съобщение на Комисията до Европейския съвет — Европейски план за икономическо възстановяване (COM(2008) 800 окончателен, 26.11.2008 г.)

последно актуализация 14.09.2018

Top