Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Справедлива търговия — системи за гарантиране на устойчивост, свързани с търговията

Справедлива търговия — системи за гарантиране на устойчивост, свързани с търговията

 

РЕЗЮМЕ НА:

Съобщение (COM(2009) 215 окончателен) на Комисията — ролята на справедливата търговия и неправителствените системи за гарантиране на устойчивост, свързани с търговията

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СЪОБЩЕНИЕТО?

  • В него се разглеждат подробно промените, настъпили в развитието, след съобщението за справедлива търговия*, публикувано през 1999 година от Европейската комисия.
  • С него се предлагат мерки, които публичните органи, поддръжниците на справедливата търговия и други могат да предприемат, за да популяризират концепцията.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

От 1999 г. бе въведена единна, независимо проверявана маркировка за съответствие на продуктите с принципите на справедливата търговия. Тя заменя националните маркировки и се ползва от все по-голямо признание от страна на потребителите.

  • Критериите за справедлива търговия включват:
    • справедлива цена за производителя;
    • предварително извършване на част от заплащането, ако това е поискано от производителя;
    • дългосрочни, стабилни отношения;
    • прозрачност и проследимост по цялата верига на доставките;
    • производствени практики, съответстващи на условията на Международната организация по труда;
    • опазване на околната среда, човешките права — особено тези на жените и децата — и на традиционните методи на производство;
    • подкрепа за производителите за развитие на собствения им потенциал, земеделските добиви и достъпа до пазари за износ;
    • мерки за засилване на осведомеността за справедливата търговия и целите ѝ;
    • оценка на въздействието на концепцията.

Комисията предлага следното:

  • частните системи за популяризиране на справедливата и устойчива търговия:
    • да бъдат оставени без правителствена намеса;
    • да бъдат изследвани възможните полезни взаимодействия и разбирателство между тях;
    • да се оцени обективно въздействието от инициативите им;
  • участниците в търговете за обществени поръчки трябва да вземат предвид етикета за справедлива търговия, когато са заявени устойчиви стоки и услуги;
  • ЕС трябва да определи начини, по които може да се използва бюджетът на ЕС за насърчаване на справедливата търговия.

През 2010 година Комисията представи съобщение, в което се подчертават тройните ползи от по-отворена търговия за икономическия растеж, възможностите за избор на потребителя и създаването на работни места.

През 2012 година Комисията представи ново съобщение за засилване на полезното взаимодействие между търговията и политиките за развитие. В него се обяснява, че съчетанието може да стимулира създаването на работни места и растежа в ЕС, както и създаването на по-добри условия за търговия и инвестиции в развиващите се страни.

* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Справедлива търговия: търговски взаимоотношения, основани на диалог, прозрачност и взаимно уважение, с които се цели по-висока степен на справедливост в международната търговия. Те допринасят за устойчивото развитие, като предоставят по-добри условия на търговия и гарантират правата на маргинализираните производители и работници, по-специално на тези от страните от Юга. Организациите за справедлива търговия, подкрепяни от потребителите, са активно ангажирани с оказване на подкрепа на производителите, повишаване на осведомеността и борбата за промяна на правилата и практиките на договореностите в конвенционалната международна търговия.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Съобщение на Комисията до Съвета, Европейския парламент и Европейския икономически и социален комитет — Принос към устойчивото развитие: ролята на справедливата търговия и неправителствените системи за гарантиране на устойчивост, свързани с търговията (COM(2009) 215 окончателен, 5.5.2009 г.)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Съобщение на Комисията до Съвета относно „справедливата търговия“ (COM(99) 619 окончателен, 29.11.1999 г.)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Търговия, растеж и световни дела: Търговската политика като ключов елемент на стратегията на ЕС 2020 (COM(2010) 612 окончателен, 9.11.2010 г.)

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета и Европейския икономически и социален комитет: Търговия, растеж и развитие — Адаптиране на търговската и инвестиционната политика към най-нуждаещите се страни (COM(2012) 22 окончателен, 27.1.2012 г.)

последно актуализация 07.12.2016

Top