This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Extrastat: statistics relating to trade with non-EU countries
Екстрастат: статистика за търговията с държави извън Европейския съюз
Екстрастат: статистика за търговията с държави извън Европейския съюз
This summary has been archived and will not be updated. See 'Европейска бизнес статистика' for an updated information about the subject.
Екстрастат: статистика за търговията с държави извън Европейския съюз
РЕЗЮМЕ НА:
Регламент (ЕО) № 471/2009 — статистика за външната търговия с държави извън Европейския съюз
КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?
Той определя хармонизирани правила за изготвянето на статистика за търговията със стоки между държавите във и извън ЕС.
Той отменя Регламент (ЕО) № 1172/95.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Обхват
Статистиката за търговията се отнася за вноса и износа на стоки*. В съответствие с Митническия кодекс на ЕС с този регламент се установява следното:
Някои типове стоки или движения на стоки (като например определено промишлено оборудване, въздухоплавателни средства, военни стоки, отпадъчни продукти или електроенергия и газ) са обект на специални правила.
Източник на данни
Митническата декларация* за внасяните или изнасяните стоки се счита като основния източник за регистриране на статистически данни.
Държавите от ЕС обаче са свободни да използват други източници на данни за изготвяне на националните си статистики.
Статистически данни
Държавите от ЕС изготвят статистика за външната търговия със стоки за всеки месечен референтен период. Тази статистика се изразява стойностно и количествено, по-специално в съответствие с:
Всяка година държавите от ЕС съставят статистика за външната търговия със стоки и за характеристиките на стопанската дейност в съответствие с Регламент (ЕО) № 177/2008, във връзка със:
Статистиките се изготвят, като се използват данни, свързани с характеристиките на стопанската дейност и данните за внос и износ.
На всеки 2 години държавите от ЕС съставят статистика за търговията със стоки, предмет на внос или износ, с разбивка по валута на фактуриране. Тези статистики се изготвят, като се използва представителна извадка от записите за внос и износ от митническите декларации. Ако валутата на фактуриране при износ не е посочена в митническата декларация, трябва да се проведе изследване за събиране на необходимите данни.
Държавите от ЕС могат да изготвят допълнителни статистики за национални цели, когато данните се съдържат в митническата декларация.
Обмен на данни
Данните от записите за внос и износ, декларирани пред митническите власти, трябва да бъдат изпратени до националните статистически органи най-късно до 1 месец. Тези записи трябва да съдържат минимален обем от статистически данни.
Предаване на статистика за външната търговия на Европейската комисия (Евростат)
Месечните статистики за външната търговия трябва да се изпращат до Евростат в срок от 40 дни след края на всеки референтен месец. Ако статистическите данни се преразглеждат, актуализациите трябва да се изпращат до Евростат.
Оценка на качеството
Статистическите данни, изпращани до Евростат, трябва да се точни, актуални, относими, ясни и достъпни за потребителите.
Държавите от ЕС трябва да предоставят на Евростат доклад за качеството на предадените статистически данни, за да бъде то оценено от Евростат.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?
Прилага се от 1 януари 2010 г.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
Този регламент е част от инициатива, чиято цел е статистическата система на ЕС да стане по-прозрачна.
За допълнителна информация вж.:
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Регламент (EО) № 471/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 6 май 2009 година относно статистиката на Общността за външната търговия с трети страни и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1172/95 (ОВ L 152, 16.6.2009 г., стр. 23—29)
Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 471/2009 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ
Регламент (ЕО) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 9 октомври 2013 година за създаване на Митнически кодекс на Съюза (преработен текст) (ОВ L 269, 10.10.2013 г., стр. 1—101)
последно актуализация 16.07.2018