Експозиция на изкуствени оптични лъчения
РЕЗЮМЕ НА:
Директива 2006/25/ЕО относно минималните изисквания за здраве и безопасност, свързани с експозицията на работниците на рисковете от физически агенти (изкуствени оптични лъчения)
КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?
- Експозицията на работниците на изкуствени оптични лъчения, като например ултравиолетово лъчение, лазерно лъчение и/или некохерентно лъчение*, по време на работа може да причини хронични неблагоприятни последици за очите и кожата. Директивата има за цел да се премахне или намали до минимум нивото на експозиция на работниците на това лъчение чрез въвеждане на превантивни мерки.
- С нея също се определят гранични стойности на експозиция за работниците, изложени на некохерентни лъчения и лазерни лъчения (приложения I и II).
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Задължения на работодателите
- Оценка на нивото на лъчение. Първо, работодателите трябва да оценят или да измерят равнищата на оптичните лъчения, на които са изложени работниците, така че те да се намалят, ако надвишават приложимите ограничения. Ако е необходимо, те измерват или изчисляват равнищата на експозиция въз основа на стандартите на Международната електротехническа комисия (IEC), Международната комисия по осветяване (CEI) и Европейския комитет по стандартизация (CEN) или, ако това е невъзможно, като се използват наличните национални или международни научни насоки.
- Намаляване на рисковете. Второ, работодателите трябва да намалят равнището на лъченията, ако оценката показва, че е възможно граничните стойности на експозиция да са били превишени, например чрез избор на различно оборудване или ограничаване на продължителността на експозицията.
- Информиране и обучение на работниците. Работодателите трябва да предоставят на своите работници или на техните представители необходимата информация и обучение, например за мерките, взети за изпълнение на директивата, или при използването на предпазни средства.
- Консултация и участие на работниците. Работодателите трябва да консултират работниците или техните представители предварително по отношение на опазването на безопасността и здравето им. Представителите на работниците могат да предложат мерки за подобряване на тази защита, а работниците и/или техните представители могат дори да се обърнат към компетентните органи, ако смятат, че опазването на здравето, предлагано от работодателя, не е подходящо (в съответствие с Рамкова директива 89/391/ЕИО — вж. резюме и раздел „Обща информация“ по-долу).
Медицинско наблюдение
- В случай на експозиция на изкуствени оптични лъчения здравето на работниците е предмет на здравно наблюдение, което се извършва от лекар в съответствие с приложимото национално законодателство.
- За всеки отделен работник е съставено здравно досие, което се актуализира след всеки медицински преглед. Отделните работници разполагат с достъп до своите лични здравни досиета.
Превишаване на граничните стойности и/или вредни последици
В случай на експозиция, надвишаваща граничните стойности, на работниците се предоставя медицински преглед. Ако граничните стойности са надвишени и/или работниците са претърпели вредни последици за тяхното здраве:
- работниците се информират от лекаря или квалифицираното лице за резултатите, отнасящи се лично до тях, както и за всяко здравно наблюдение, на което трябва да се подложат след края на експозицията;
- работодателят преразглежда оценката на риска и предвидените мерки, реализира мерките, препоръчани от компетентните лица, и организира система за постоянно наблюдение.
Санкции
Държавите членки на Европейския съюз (ЕС) трябва да предвидят подходящи санкции, които се прилагат в случай на нарушаване на националното законодателство, прието в съответствие с настоящата директива.
Делегирани актове
- С Регламент (ЕС) 2019/1243 се изменя Директива 2006/25/ЕО (член 10), като на Европейската комисия се предоставят правомощия да приема делегирани актове, считано от 26 юли 2019 г.
- Тези делегирани актове ще се отнасят до строго технически изменения на приложенията към директивата, за да се вземат предвид техническата хармонизация и стандартизация по отношение на проектирането, изграждането, производството или конструирането на работно оборудване или работни места, техническият прогрес, промените в хармонизираните стандарти на ЕС или международните спецификации и новите научни открития относно професионалната експозиция на оптични лъчения. Тези изменения обаче не могат да водят до промяна на граничните стойности на експозиция, посочени в приложенията.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?
Тя се прилага от 27 април 2006 г., а държавите членки трябваше да я транспонират до 27 април 2010 г.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
Некохерентно лъчение. Всяко оптично лъчение, различно от лазерно лъчение.
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Директива 2006/25/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 5 април 2006 година относно минималните изисквания за здраве и безопасност, свързани с експозицията на работниците на рискове, дължащи се на физически агенти (изкуствени оптични лъчения) (Деветнадесета специална директива по смисъла на член 16, параграф 1 от Директива 89/391/ЕИО) (ОВ L 114, 27.4.2006 г., стр. 38—59).
Последващите изменения на Директива 2006/25/EО са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ
Директива № 2002/44/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 25 юни 2002 година относно минималните изисквания за здраве и безопасност, свързани с експозицията на работниците на рисковете от физически агенти (вибрации) (шестнадесета специална директива по смисъла на член 16, параграф 1 от Директива 89/391/ЕИО) (ОВ L 177, 6.7.2002 г., стр. 13—20).
Вж. консолидираната версия.
Директива 89/391/ЕИО на Съвета от 12 юни 1989 година за въвеждане на мерки за насърчаване подобряването на безопасността и здравето на работниците на работното място (ОВ L 183, 29.6.1989 г., стр. 1—8).
Вж. консолидираната версия.
последно актуализация 15.11.2021