Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ефикасност и равнопоставеност на системите на ЕС за образование и обучение

Ефикасност и равнопоставеност на системите на ЕС за образование и обучение

 

РЕЗЮМЕ НА:

Съобщение (COM(2006) 481 окончателен) — Ефикасност и равнопоставеност на европейските системи за образование и обучение

Член 9 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС)

Член 165 от ДФЕС

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СЪОБЩЕНИЕТО И НА ЧЛЕНОВЕТЕ ОТ ДОГОВОРА?

  • Съобщението има за цел да изтъкне колко е важна ефикасността* и равнопоставеността* на системите на ЕС за образование и обучение, като заключи, че те са от решаващо значение за развитието на конкурентоспособността и социалното сближаване в дългосрочен аспект. То приканва за засилване на реформите и очертава мерките, които държавите от ЕС трябва да въведат.
  • Член 9 от ДФЕС има за цел да гарантира, че политиките и дейностите на ЕС насърчават постигането на висока степен на заетост, адекватна социална закрила, социално приобщаване, образование, обучение и опазване на човешкото здраве.
  • Член 165 от ДФЕС посочва начина, по който ЕС може да допринесе за развитието на качествено образование чрез насърчаване на сътрудничеството между държавите от ЕС. Той може да подкрепя и да допълва техните действия, като същевременно зачита напълно:
    • тяхната отговорност за съдържанието на преподаването и за организацията на образователните системи; и
    • тяхното културно и езиково многообразие.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Политиките в областта на образованието и обучението могат да окажат значително положително въздействие върху икономическите и социалните резултати, но неравнопоставеността в образованието и обучението също така има и огромни скрити разходи, включително загуби от данъка върху доходите, повишеното търсене на здравни грижи и разходи поради по-високите нива на престъпност. Политиките, които намаляват тези разходи, могат да доведат до ползи от равнопоставеността и ефикасността.
  • Държавите от ЕС могат да увеличат максимално възвращаемостта от системите си за образование и обучение, като вземат предвид равнопоставеността заедно с ефикасността при вземането на решения относно реформата на системата. Те трябва да разработят политики за процеса на учене през целия живот като цяло, като позволяват дългосрочно планиране на местно и национално равнище, когато вземат решения относно приоритетите за разходите.

Предучилищно образование: акцент върху обучението в ранна възраст

  • Предучилищното образование има най-висока възвращаемост по отношение на постиженията и социалната адаптация на децата. Държавите от ЕС трябва да инвестират повече в предучилищното образование, което е основа за по-нататъшното обучение, предотвратяването на отпадането от системата на училищното образование и повишаването на равнопоставеността на резултатите и на нивото на общите умения. Липсата на инвестиции в ранното обучение на по-късен етап води до много по-високи нива на коригиращи разходи, което е по-малко ефективно от гледна точка на разходите и може да бъде свързано с повече разходи, свързани с престъпността, здравеопазването, безработицата и други социални политики.
  • Програмите, които са фокусирани върху ученето, както и върху личните и социалните компетентности, водят до постигането на по-добри резултати и по-големи въздействия през целия живот, като същевременно участието на родителите е от съществено значение. Предлагането на специално обучени учители за деца в предучилищна възраст ще трябва да се подобри в много държави от ЕС.

Основно и средно образование: подобряване на качеството на основното образование за всички

  • Системите за образование и обучение трябва да осигурят основното образование и основните умения, от които се нуждаят всички, но това е особено важно за някои групи в неравностойно положение и в държавите от ЕС, в които има голям брой мигранти и етнически малцинства.
  • Повечето изследвания показват, че насочването* на учениците в ранна възраст влошават последиците на социално-икономическата среда върху образователните постижения и не повишава ефикасността в дългосрочен аспект. Отсрочването на насочването до втората степен на средното образование с възможност за преминаване в друго учебно заведение може да способства за намаляване на сегрегацията и да насърчи равнопоставеността, без да се намалява ефикасността.
  • Местната автономия на институциите и системите за централна отчетност може да подобри постиженията на учениците, но трябва да се поеме пълен ангажимент за равнопоставеност.
  • Най-важните фактори за ефикасността и равнопоставеността са качеството, опитът и мотивацията на учителите, които играят основна роля за участието на групите в най-неравностойно положение. Разработването на политики за набиране на персонал, който да предоставя висококачествено обучение на ученици в неравностойно положение, следва да е приоритет.

Висше образование: увеличаване на инвестициите чрез разширяване на участието

  • Свободният достъп до висше образование не е непременно гаранция за равнопоставеност. За да се засили както ефикасността, така и равнопоставеността, държавите от ЕС трябва да създадат подходящи условия и стимули за осигуряване на засилено инвестиране от публични и частни източници, включително, където е подходящо, чрез таксите за обучение в съчетание с финансовите мерки — за тези, които са в неравностойно положение.
  • Институциите за висше образование трябва да предлагат набор от по-разнообразни курсове и стимули, за да отговорят на развиващите се многообразни социални и икономически потребности.
  • Държавите от ЕС следва да разработят ясно очертани и разнообразни пътища за професионалното образование и обучение, насочени към продължаващо обучение и заетост. Те също така трябва да подобрят обществените програми за обучение на безработните и лицата в неравностойно положение.

Действия на ЕС

  • Държавите от ЕС играят главната роля при справянето с тези предизвикателства, докато ЕС гарантира, че разнообразните системи за образование и обучение ще се възползват от обмена на най-добри практики, особено в предучилищното образование.
  • Програмата „Учене през целия живот“ подкрепя мобилността на милиони хора, като им предоставя нови умения и им помага да се адаптират към пазара на труда в ЕС, като се възползва от структурните фондове на ЕС за реформи на системата и проектите за развитие на образованието и обучението.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Ефикасността и равнопоставеността са от основно значение за изпълнението на целите на ЕС по отношение на мерките, предприети за насърчаване на растежа и заетостта, като например Лисабонската програма и по-новата стратегия „Европа 2020“.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Ефикасност: връзката между вложените средства и резултатите в даден процес. Системите са ефикасни, ако вложените средства генерират максимален краен резултат. Образователните системи обикновено измерват ефикасността чрез тестове и изпити, а ефикасността им по отношение на широката общественост и икономиката се измерва чрез частни и социални норми на възвращаемост.
Равнопоставеност: степента, до която физическите лица могат да се възползват от възможностите, достъпа, третирането и резултатите от образованието и обучението. Системите за равнопоставеност в образованието гарантират, че резултатите не зависят от социално-икономическия контекст и от други фактори за неравностойно положение в образованието, като например пол, статут на етническите малцинства, увреждания и регионални различия, и отчитат специфичните потребности на отделните личности.
Насочване: сегрегацията на децата в отделни училища въз основа на способностите им преди навършване на 13-годишна възраст. Макар и да не включва задължително разделение в академичните и професионалните сфери, на практика това е така. Това определение не включва разделяне по групи, което обхваща приспособяване на учебната програма за различни групи деца въз основа на способностите им, но в рамките на едно и също училище.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част първа — Принципи — Дял II — Разпоредби с общо приложение — Член 9 (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 53)

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част трета — Вътрешни политики и дейности на Съюза — Дял XII — Образование, професионално обучение, младеж и спорт — Член 165 (предишен член 149 от ДЕС) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 120—121)

Съобщение на Комисията до Съвета и до Европейския парламент — Ефикасност и равнопоставеност на европейските системи за образование и обучение (COM(2006) 481 окончателен, 8.9.2006 г.)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Съвместен доклад за 2015 г. на Съвета и на Комисията относно прилагането на стратегическата рамка за европейско сътрудничество в областта на образованието и обучението („Образование и обучение 2020“) — Нови приоритети на европейското сътрудничество в областта на образованието и обучението (ОВ C 417, 15.12.2015 г., стр. 25—35)

Заключения на Съвета относно образованието и грижите в ранна детска възраст: да осигурим на всички деца най-добрия старт в живота за утрешния свят (OВ C 175, 15.6.2011 г., стр. 8—10)

Съобщение на Комисията — Образование и грижи в ранна детска възраст: да осигурим за всички деца най-добрия старт в живота за утрешния свят (COM(2011) 66 окончателен, 17.2.2011 г.)

Резолюция на Европейския парламент от 27 септември 2007 г. относно ефикасността и равнопоставеността на европейските системи за образование и обучение (ОВ С 219Е, 28.8.2008 г., стр. 300—306)

Становище на Комитета на регионите „Ефективност и справедливост на европейските системи за образование и обучение“ и „Европейска квалификационна рамка за учене през целия живот“: (OВ C 146, 30.6.2007 г., стр. 77—84)

последно актуализация 22.03.2018

Top