Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Споразумение за сътрудничество за спътникова навигация между ЕС и Норвегия

Споразумение за сътрудничество за спътникова навигация между ЕС и Норвегия

 

РЕЗЮМЕ НА:

Споразумение за сътрудничество за спътникова навигация между Европейския съюз и неговите държави-членки и Кралство Норвегия

Решение 2010/652/ЕС за подписване и временно прилагане на Споразумение за сътрудничество за спътникова навигация между Европейския съюз и неговите държави-членки и Кралство Норвегия

Решение (ЕС) 2016/367 за сключване на Споразумението за сътрудничество за спътникова навигация между Европейския съюз и неговите държави-членки и Кралство Норвегия

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СПОРАЗУМЕНИЕТО И РЕШЕНИЯТА?

  • Основната цел на споразумението е да засили сътрудничеството между Европейския съюз (ЕС), държавите — членки на ЕС и Норвегия („страните“) в областта на спътниковата навигация. То обхваща защитата на радиочестотния спектър и наземните съоръжения, регулаторните мерки, международното сътрудничество и контрола на износа, както и безопасността и сигурността на системите Галилео и Европейската геостационарна служба за навигационно покритие.
  • Решението от 2010 г. прилагаше споразумението временно, тъй като то подлежеше на ратификация от държавите членки и Норвегия.
  • С решението от 2016 г. споразумението беше сключено от името на ЕС, при условие че бъде ратифицирано от държавите членки и бъдат приключени процедурите по сключването му от Норвегия.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Сътрудничеството на страните в областта на спътниковите навигационни системи се основава на следните принципи:

Споразумението не засяга:

  • структурите, които управляват програмата Галилео;
  • приложимите регулаторни мерки за изпълнение на ангажиментите за неразпространение на оръжия и контрол на износа;
  • мерките за контрол върху нематериалните трансфери на технологии;
  • мерките в областта на националната сигурност.

Радиочестотен спектър

Страните се договарят да си сътрудничат по въпросите на радиочестотния спектър в рамките на Международния съюз по далекосъобщения, а именно чрез:

  • защита на подходящи честотни разпределения за европейските системи за спътникова навигация;
  • признаване на важността на защитата на радиочестотния спектър от прекъсвания и смущения;
  • идентифициране на източниците и съвместна работа в борбата срещу смущенията.

Наземни съоръжения на европейската глобална навигационна спътникова система

Норвегия трябва:

  • да поддържа, подменя и защитава европейските наземни съоръжения на ГНСС на своите територии;
  • да предпазва съоръженията от местни радиосмущения, хакерски атаки и опити за подслушване;
  • да зачитат изцяло специалния статут на наземните съоръжения и да търси предварително съгласие с Европейската комисия, когато това е възможно, преди да предприеме каквито и да било действия;
  • да позволява непрекъснат и безпрепятствен достъп до наземните съоръжения на всички лица, определени или упълномощени по друг начин от ЕС;
  • да създаде специална точка за контакт за наземните съоръжения;
  • да гарантира, че архивите, оборудването и транзитните документи, носещи официален печат или маркировка, не подлежат на проверка от митниците или полицията.

Норвегия и Комисията трябва:

  • да се информират взаимно за всяка ситуация, при която сигурността на наземните съоръжения или на тяхната експлоатация е застрашена или компрометирана, както и за стъпките за справяне със ситуацията;
  • да установят в отделно споразумение по-подробни процедури, включително инспекции, точки за контакт, куриери и мерки срещу местни радиочестотни смущения и злонамерени действия.

Сигурност

  • Страните са убедени в необходимостта от защита на ГНСС срещу заплахи като злоупотреба, смущения, прекъсване и злонамерени действия, за да се гарантира непрекъснатостта, безопасността и сигурността на спътниковите навигационни услуги и свързаната с тях инфраструктура и критични активи на техните територии.
  • Комисията възнамерява да защитава, контролира и управлява чувствителните активи, информация и технологии на европейските програми за ГНСС срещу такива заплахи и нежелано разпространение.
  • Норвегия възнамерява да приеме и приложи мерки, осигуряващи равностойна степен на сигурност и безопасност като тези, приложими в ЕС.
  • Двете страни ще разглеждат въпроси, свързани със сигурността на ГНСС, включително акредитацията в съответните европейски комитети за ГНСС, и ако е необходимо, ще провеждат консултации за отстраняване на инциденти, свързани със сигурността или безопасността.

Контрол на износа

Норвегия възнамерява да приеме и приложи мерки, осигуряващи равностойна степен на контрол върху износа и гарантиращи неразпространението на технологиите, данните и елементите на Галилео, подобни на тези, които се прилагат в ЕС и неговите държави членки.

ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА

Споразумението влезе в сила на 1 април 2016 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Споразумение за сътрудничество за спътникова навигация между Европейския съюз и неговите държави-членки и Кралство Норвегия (ОВ L 283, 29.10.2010 г., стр. 12—20).

Решение (ЕС) 2016/367 на Съвета от 4 март 2016 година за сключване на Споразумението за сътрудничество за спътникова навигация между Европейския съюз и неговите държави-членки и Кралство Норвегия (ОВ L 68, 15.3.2016 г., стр. 16).

Решение 2010/652/EС на Съвета от 11 март 2010 година за подписване и временно прилагане на Споразумение за сътрудничество за спътникова навигация между Европейския съюз и неговите държави-членки и Кралство Норвегия (ОВ L 283, 29.10.2010 г., стр. 11).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Решение на Съвместния комитет на ЕИП № 319/2021 от 29 октомври 2021 година за изменение на Протокол 31 относно сътрудничеството в специфични области извън четирите свободи и Протокол 37, съдържащ списъка, предвиден в член 101 от Споразумението за ЕИП (все още непубликувано).

Регламент (ЕС) 2021/696 на Европейския парламент и на Съвета от 28 април 2021 година за създаване на космическа програма на Съюза и Агенция на Европейския съюз за космическата програма и за отмяна на регламенти (ЕС) № 912/2010, (ЕС) № 1285/2013 и (ЕС) № 377/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС (ОВ L 170, 12.5.2021 г., стр. 69—148).

Информация относно влизането в сила на Споразумението за сътрудничество за спътникова навигация между Европейския съюз и неговите държави членки и Кралство Норвегия (ОВ L 155, 14.6.2016 г., стр. 1).

Споразумение за Европейското икономическо пространство — Заключителен акт — Съвместни декларации — Декларации от правителствата на държавите членки на Общността и държавите от ЕАСТ — Договорености — Съгласувани протоколи — Декларации от една или няколко от договарящите се страни на Споразумението за Европейското икономическо пространство (ОВ L 1, 3.1.1994 г., стр. 3—522).

Последващите изменения на споразумението са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 21.02.2023

Top