Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Координирани мерки за намаляване на търсенето на газ

Координирани мерки за намаляване на търсенето на газ

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) 2022/1369 на Съвета относно координирани мерки за намаляване на търсенето на газ

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Регламентът има за цел да осигури доставките на газ в Европейския съюз (ЕС), като прилага доброволно намаляване на търсенето и подобрява координацията, мониторинга и докладването на националните мерки за намаляване на търсенето на газ. С него се въвежда възможността за обявяване на тревога в ЕС, която води до задължително задължение за намаляване на търсенето в целия ЕС.
  • Първоначално регламентът беше приет на фона на ескалацията на руската военна агресия срещу Украйна през пролетта на 2022 г., която доведе до значително намаляване на доставките на газ в резултат на умишлен опит те да бъдат използвани като политическо оръжие. Той се прилагаше за 1 година от 9 август 2022 г.
  • С Регламент за изменение (ЕС) 2023/706 беше удължен с още една година срокът на доброволната цел на държавите — членки на ЕС, за намаляване на емисиите на газ и беше запазена възможността Съветът на Европейския съюз да задейства предупреждение от страна на ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Доброволно намаляване на търсенето

Съгласно Регламент за изменение (ЕС) 2023/706 държавите членки трябва да положат максимални усилия, за да намалят потреблението на газ с поне 15 % в периода от 1 април 2023 г. до 31 март 2024 г. (период на намаляване) в сравнение със средната стойност за периода от 1 април 2017 г. до 31 март 2022 г. (референтен период).

Това е следствие от ефективното намаляване на търсенето на газ в целия ЕС с повече от 15 % за периода от август 2022 г. до януари 2023 г. в рамките на първоначалния период, обхванат от Регламент (ЕС) 2022/1369.

Задължително намаляване на търсенето в случай на състояние на тревога в ЕС

В случай на състояние на тревога в ЕС всяка държава членка е длъжна да намали потреблението на газ с поне 15 % в сравнение с потреблението на газ през референтния период. Всяко намаление на търсенето, постигнато от държавите членки през периода преди обявяването на тревогата, трябва да бъде взето предвид за целите на задължителното намаление на търсенето.

Съветът може да обяви състояние тревога в ЕС въз основа на предложение на Европейската комисия. Комисията трябва да представи такова предложение, ако смята, че съществува:

  • значителен риск от сериозен недостиг на доставки на газ; или
  • извънредно голямо търсене на газ, което води до значително влошаване на ситуацията с доставките на газ.

Комисията също така е задължена да представи предложение за обявяване на състояние на тревога в ЕС по искане на пет или повече компетентни органа на държавите членки, които са обявили тревога на национално равнище в съответствие с Регламент (ЕС) 2017/1938 (вж. резюме).

Също така Комисията се консултира със съответните рискови групи, посочени в приложение I към Регламент (ЕС) 2017/1938, и с Координационната група по природния газ.

Изключения

Изключенията от задължителното намаляване от 15 % включват случаите, когато:

  • електроенергийна система на държава членка е синхронизирана само с електроенергийната система на държава извън ЕС и в този случай е десинхронизирана, ако изключението е необходимо, за да се гарантира безопасната и надеждна експлоатация на системата.
  • държава членка не е пряко свързана с взаимосвързаната газопреносна система на която и да е друга държава членка.

Дадена държава членка може да ограничи референтното потребление на газ за изчисляване на задължителното намаляване на търсенето:

  • с обема газ, равен на разликата между своята междинна цел за 1 август 2022 г. и действителния обем на съхранявания газ на 1 август 2022 г., ако тя изпълнява междинната цел към тази дата;
  • с обема газ използван като суровина* по време на референтния период.

Частична, временна или пълна дерогация може да се прилага, когато дадена държава членка е изправена пред криза с електроенергията, ако няма други икономически алтернативи за замяна на газа, необходим за производството на електроенергия, без да се застрашава сериозно сигурността на доставките.

Прилагат се срокове, в които държавите членки трябва да уведомят Комисията, ако желаят да поискат изключения въз основа на референтно потребление на газ или друга дерогация.

Мерки за постигане на намаляване на търсенето

Компетентният орган във всяка държава членка отговаря за наблюдението на изпълнението на мерките за намаляване на търсенето.

Държавите членки са свободни да избират подходящите мерки за намаляване на търсенето. Те трябва да са ясно дефинирани, прозрачни, пропорционални, недискриминационни и проверими, като се вземат под внимание принципите, залегнали в Регламент (ЕС) 2017/1938. Мерките по-специално трябва:

  • да не нарушават ненужно конкуренцията или правилното функциониране на вътрешния пазар на газ;
  • да не застрашават сигурността на доставките на газ на други държави членки или на ЕС;
  • да са в съответствие с Регламент (ЕС) 2017/1938 по отношение на защитените клиенти.

Защитеният клиент основно е битов клиент, свързан с доставка на газ. Държавите членки могат също така да включат малките и средните предприятия и основните социални услуги, както и централните отоплителни инсталации, доставящи на такива субекти, ако те не са в състояние да преминат към други горива, различни от газ.

Държавите членки могат също така да изключат тези клиенти от тези мерки въз основа на обективни и прозрачни критерии, като вземат предвид:

  • икономическото значение;
  • въздействието на смущенията върху веригите за доставки (включително надолу по веригата в други държави членки), които са от решаващо значение за обществото;
  • потенциалните дълготрайни щети за промишлени съоръжения;
  • възможностите за намаляване на потреблението и заместване на продуктите в ЕС.

Държавите членки също трябва да разгледат:

  • мерките за намаляване на потреблението на газ в електроенергийния сектор;
  • мерките за насърчаване на преминаването към други горива в промишлеността;
  • националните кампании за повишаване на осведомеността; и
  • целенасочените задължения за намаляване на отоплението и охлаждането, за насърчаване на преминаването към други горива и намаляване на потреблението в промишлеността.

Ново правило за специфичен случай на повишено потребление на газ поради преминаване от въглища към газ

Регламент за изменение (ЕС) № 2023/706 включва ново правило, съгласно което държава членка може да коригира референтното потребление на газ, използвано за изчисляване на задължителната цел за намаляване на търсенето, с обема на увеличеното потребление на газ в резултат на преминаването от въглища към газ, използван за централно отопление, ако това увеличение е с поне 8 % за периода от 1 август 2023 г. до 31 март 2024 г. в сравнение със средното потребление на газ през референтния период и доколкото това увеличение се дължи пряко на преминаването.

Координиране, наблюдение, прилагане и преглед

Държавите членки трябва:

  • да си сътрудничат в рамките на всяка от съответните рискови групи;
  • да актуализират своите национални планове за действие при извънредни ситуации съгласно Регламент (ЕС) 2017/1938 до 31 октомври 2022 г.;
  • да се консултират с Комисията и със съответните рискови групи, преди да приемат преразгледаните планове за действие при извънредни ситуации;
  • да наблюдават прилагането на мерките за намаляване на търсенето на техните територии, като докладват на Комисията на всеки 2 месеца.

Ако е обявено състояние на тревога в ЕС, отчетите трябва да се подават ежемесечно.

Държавите членки могат да включат в своите доклади разбивка на потреблението на газ по сектори.

Когато Комисията установи риск, че дадена държава членка няма да може да изпълни задължителното си задължение за намаляване на търсенето, тя изисква от държавата членка да представи план, в който да изложи стратегията си за изпълнение на това задължение.

Комисията трябваше да направи преглед на този регламент в светлината на общото състояние на доставките на газ за ЕС и да представи на Съвета доклад относно основните констатации от този преглед до 1 март 2024 г. Въз основа на този доклад Комисията трябваше да реши дали да предложи удължаване на периода на прилагане на Регламент (ЕС) 2022/1369.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

  • Регламент (ЕС) 2022/1369 се прилага от 9 aвгуст 2022 г., а Регламент за изменение (ЕС) 2023/706 се прилага от 1 април 2023 г.
  • Регламент за изменение (ЕС) 2023/706 се прилагаше до 31 март 2024 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Въпреки намалението на търсенето, постигнато по силата на Регламент (ЕС) 2022/1369 през зимата на 2022—2023 г., опасенията за сигурността на енергийните доставки през зимата на 2023—2024 г. продължават, като през лятото и есента на 2023 г. се наблюдават епизоди на значителна нестабилност, когато цените се увеличават с повече от 50 % в рамките на няколко седмици.

В прегледа на Комисията от февруари 2024 г. (споменат по-горе) се констатира, че между август 2022 г. и декември 2023 г. ЕС колективно е намалил търсенето на газ с 18 %, като е спестил около 101 милиарда кубически метра газ. Намалението всъщност надхвърли целта, определена през лятото на 2022 г., и беше от решаващо значение за запазването на стабилни доставки, стабилизирането на енергийните пазари на ЕС и проявата на солидарност с Украйна.

С оглед на гореизложеното Комисията предложи вместо удължаване на валидността на Регламент (ЕС) 2022/1369 да бъде приета препоръка на Съвета за продължаване на мерките за намаляване на търсенето на газ. В съответствие с това на 25 март 2024 г. Съветът прие своята препоръка относно продължаването на координираните мерки за намаляване на търсенето на газ. Това насърчава държавите членки да продължат да предприемат доброволни мерки за поддържане на колективно намаление на търсенето на газ с 15 % в сравнение със средното търсене между април 2017 г. и март 2022 г.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Суровина. „Неенергийно използване на природен газ“, както е посочено в изчисленията на енергийните баланси на Комисията (Евростат).

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2022/1369 на Съвета от 5 август 2022 година относно координирани мерки за намаляване на търсенето на газ (ОВ L 206, 8.8.2022 г., стр. 1—10).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2022/1369 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Препоръка на Съвета от 25 март 2024 година за продължаване на координираните мерки за намаляване на търсенето на газ (OВ C, C/2024/2476, 27.3.2024 г.).

Доклад на Комисията до Съвета: преглед на функционирането на Регламент (ЕС) 2022/1369 относно координирани мерки за намаляване на търсенето на газ, изменен Регламент (ЕС) 2023/706 (COM(2024) 88 final, 27.2.2024 г.).

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите „Да пестим газ за безпроблемна зима“ (COM(2022) 360 final, 20.7.2022 г.).

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — План REPowerEU (COM(2022) 230 final, 18.5.2022 г.).

Регламент (ЕС) 2017/1938 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2017 година относно мерките за гарантиране на сигурността на доставките на газ и за отмяна на Регламент (ЕС) № 994/2010 (ОВ L 280, 28.10.2017 г., стр. 1—56).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕО) № 715/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 година относно условията за достъп до газопреносни мрежи за природен газ и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1775/2005 (ОВ L 211, 14.8.2009 г., стр. 36—54).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 08.02.2024

Top