Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Interreg — Подкрепа за трансграничното сътрудничество (2021—2027 г.)

Interreg — Подкрепа за трансграничното сътрудничество (2021—2027 г.)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) 2021/1059 относно специалните разпоредби за цел „Европейско териториално сътрудничество“ (Interreg), подкрепяна от Европейския фонд за регионално развитие и инструменти за външно финансиране

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • С него се определят правила, свързани с Interreg, инструмент, който насърчава европейското териториално сътрудничество посредством съвместни програми, проекти и мрежи между национални, регионални и местни участници от различни държави — членки на Европейския съюз (ЕС), и съседни държави извън ЕС, партньорски държави, отвъдморски страни и територии (OCT), други територии и организации за регионална интеграция и сътрудничество. Interreg насърчава хармоничното икономическо, социално и териториално развитие на ЕС като цяло и съседните му държави — основна цел на политиката на сближаване на ЕС.
  • С него се определят необходимите правила, за да се гарантира ефективно програмиране, включително по отношение на техническата помощ, мониторинга, оценката, комуникацията, допустимостта, управлението и контрола. Също така се определят правилата за финансовото управление на програмите по Interreg, които се подпомагат от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), създаден с Регламент (ЕС) 2021/1058 (вж. резюмето), както и специфичните цели и интегрирането на инструментите на ЕС за външно финансиране:

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Структура

Териториалното сътрудничество по Interreg е структурирано в четири направления.

  • Направление А на Interregтрансгранично сътрудничество между съседни региони (които по принцип следва да бъдат разположени по сухопътни или морски граници, като в този случай отстоящи на разстояние до 150 km по море) за справяне с общите предизвикателства, установени съвместно в граничните региони, и за оползотворяване на неизползвания потенциал за растеж в тези територии.
  • Направление Б на Interregтранснационално сътрудничество в рамките на по-големи транснационални територии или около морски басейни с цел постигане на по-висока степен на териториална интеграция.
  • Направление В на Interregмеждурегионално сътрудничество чрез четири специфични програми за повишаване на ефективността на политиката на сближаване чрез насърчаване на:
    • обмена на опит, новаторски подходи и изграждане на капацитет с оглед на установяването и разпространението на добри практики и прилагането им в политиките за регионално развитие, включително програмите по целта „Иновации за работни места и растеж“ (програмата Interreg Europe);
    • обмена на опит, новаторски подходи и изграждане на капацитет с оглед на установяването, прехвърлянето и капитализацията на добри практики относно интегрираното и устойчиво градско развитие (програма URBACT);
    • обмена на опит, новаторски подходи и изграждане на капацитет с оглед на подобряването и опростяването на изпълнението на програмите по Interreg и действията за сътрудничество, както и създаването и функционирането на Европейски групи за териториално сътрудничество (ЕГТС)* (програма Interact);
    • анализа на тенденциите в развитието по отношение на целите за териториално сближаване (програмата „Европейска мрежа за наблюдение на териториалното планиране“ (ESPON).
  • Направление Г на Interreg — сътрудничество между най-отдалечените региони за улесняване на развитието и интеграцията на най-отдалечените региони и ОСТ (напр. региони в Карибския басейн) в рамките на техния съседен район.

Ресурси и проценти на съфинансиране

  • Interreg се подпомага от ЕФРР, а в случай на трансгранично сътрудничество между една или повече държави членки и техните региони с една или повече държави членки и държави извън ЕС и техните региони — от инструментите на ЕС за външно финансиране (т.е. ИПП III и ИССРМС).
  • През периода, обхванат от текущата многогодишна финансова рамка (2021—2027 г.), за Interreg ще бъдат предоставени средства в размер на 8,05 милиарда евро (по цени от 2018 г.) от ресурсите по линия на ЕФРР.
  • Ресурсите по линия на ЕФРР за програмите по Interreg ще бъдат разпределени, както следва:
    • 72,2 % (общо 5 812 790 000 EUR за трансгранично сътрудничество по суша и море (направление А на Interreg A);
    • 18,2 % (общо 1 466 000 000 EUR за транснационално сътрудничество (направление Б на Interreg);
    • 6,1 % (общо 490 000 000 EUR за междурегионално сътрудничество (направление В на Interreg); и
    • 3,5 % (общо 281 210 000 EUR за сътрудничество между най-отдалечените региони (направление Г на Interreg).
  • Процентът на съфинансиране на равнището на всяка програма по Interreg не трябва да надвишава 80 %.

Специфични цели на Interreg и тематична концентрация

В рамките на програмите по Interreg ЕФРР, a когато е целесъобразно, инструментите на ЕС за външно финансиране могат също така да подпомагат специфичните цели на Interreg за по-добро управление на сътрудничеството и за по-безопасна и по-сигурна Европа.

Най-малко 60 % от ресурсите, разпределени за програми по направления А, Б и Г на Interreg, следва да се изразходват за не повече от три от целите на политиката, определени в член 5 от Регламента за общоприложимите разпоредби (РОР), Регламент (ЕС) 2021/1060 (вж. резюмето), едната от които трябва да бъде по-екологосъобразна и нисковъглеродна Европа. В рамките на програмите по направление А на Interreg, осъществявани по вътрешни сухоземни граници, поне 60 % от ресурсите трябва да се разпределят за цели 2 и 4 на политиката и за не повече от две други цели на политиката, определени в РОР.

Актове за изпълнение и делегирани актове

Програмни органи и управление

  • Interreg се изпълнява чрез програми при споделено управление*, с изключение на програмите по направление Г на Interreg, които могат да се изпълняват изцяло или частично при непряко управление* съвместно със съответната(ите) държава(и) след консултация със заинтересованите страни.
  • Съгласно регламента се изисква държавите членки, а когато е приложимо, държавите извън ЕС, партньорските държави* и отвъдморските страни и територии, участващи в програма по Interreg, да определят за целите на РОР единен управляващ орган и единен одитен орган. С регламента се определят подробни правила относно тези органи, техните функции и отговорности.
  • Всеки управляващ орган трябва да изпраща на Комисията кумулативни данни за съответната програма по Interreg на всяко тримесечие в съответствие с образеца в приложение VII към РОР.

Мониторингов комитет

В срок от 3 месеца от датата на уведомлението до държавите членки за одобрението на дадена програма по Interreg държавите членки и, когато е приложимо, държавите извън ЕС, партньорските държави и ОСТ, участващи в тази програма, трябва да създадат, след консултация с управляващия орган, мониторингов комитет, който да наблюдава изпълнението на съответната програма по Interreg. Комитетът трябва да заседава поне веднъж годишно и да разглежда всички въпроси, които засягат напредъка на програмата към постигането на нейните цели.

Оценки

Държавата членка или управляващият орган трябва да извърши оценки на програмите по отношение на един или повече от следните критерии: ефективност, ефикасност, уместност, съгласуваност и добавена стойност от ЕС с цел подобряване на качеството на разработването и изпълнението на програмата. Оценките могат да обхващат и други съответни критерии, като напр. приобщаване, недискриминация и видимост.

Трябва да се извърши допълнителна оценка по отношение на въздействието на всяка програма преди 30 юни 2029 г.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 01 юли 2021 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Регламент (ЕС) 2021/1059 е част от законодателния пакет на ЕС относно политиката на сближаване за периода 2021—2027 г. Основната цел на тази политика е насърчаване на икономическото, социалното и териториалното сближаване чрез устойчива конкурентоспособност, научни изследвания и иновации, цифровия преход, Европейския зелен пакт и Европейския стълб на социалните права.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Европейска група за териториално сътрудничество (ЕГТС). Те имат за цел да улеснят и насърчат трансграничното, транснационалното и междурегионалното сътрудничество в ЕС. Техните задачи включват изпълнението на програми, които се съфинансират от ЕС или друг европейски проект за трансгранично сътрудничество. Като правни субекти ЕГТС обединяват органи от различни държави членки. Техните членове могат да включват самите държави членки, регионални или местни органи, сдружения или всякакви други публични органи. ЕГТС трябва да включват членове от най-малко две държави членки.
Споделено управление. Когато финансирането се управлява съвместно от Европейската комисия и националните органи.
Непряко управление. Когато финансирането се управлява от партньорски организации или други органи в рамките на ЕС или извън него.
Партньорски държави. Бенефициер по ИПП III или държава или територия, в случай на програмите по направления А и Б на Interreg, в района на съседството, посочен в приложение I към Регламент (ЕС) 2021/947, или Руската федерация, или за програмите по направления В и Г на Interreg — държава или територия в географски район по ИССРМС и която получава подкрепа по инструментите на ЕС за външно финансиране.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2021/1059 на Европейския парламент и на Съвета от 24 юни 2021 година относно специалните разпоредби за цел „Европейско териториално сътрудничество“ (Interreg), подкрепяна от Европейския фонд за регионално развитие и инструменти за външно финансиране (ОВ L 231, 30.6.2021 г., стр. 94—158).

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2021/1058 на Европейския парламент и на Съвета от 24 юни 2021 година относно Европейския фонд за регионално развитие и относно Кохезионния фонд (ОВ L 231, 30.6.2021 г., стр. 60—93).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2021/1058 са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Регламент (ЕС) 2021/1060 на Европейския парламент и на Съвета от 24 юни 2021 година за установяване на общоприложимите разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд плюс, Кохезионния фонд, Фонда за справедлив преход и Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури, както и на финансовите правила за тях и за фонд „Убежище, миграция и интеграция“, фонд „Вътрешна сигурност“ и Инструмента за финансова подкрепа за управлението на границите и визовата политика (OВ L 231, 30.6.2021 г., стр. 159—706).

Регламент (ЕС) 2021/947 на Европейския парламент и на Съвета от 9 юни 2021 година за създаване на Инструмента за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество — Глобална Европа, за изменение и отмяна на Решение № 466/2014/EС и за отмяна на Регламент (ЕС) 2017/1601 и на Регламент (ЕО, Евратом) № 480/2009 на Съвета (ОВ L 209, 14.6.2021 г., стр. 1—78).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕС) 2021/1529 на Европейския парламент и на Съвета от 15 септември 2021 година за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП III) (ОВ L 330, 20.9.2021 г., стр. 1—26).

последно актуализация 03.02.2022

Top