Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Защита на бюджета на ЕС — върховенство на закона

Защита на бюджета на ЕС — върховенство на закона

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС,Евратом) 2020/2092 относно общ режим на обвързаност с условия за защита на бюджета на ЕС

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Целта му е бюджетът на Европейския съюз (ЕС) и ресурсите NextGenerationEU да се защитят от нарушения на принципите на върховенството на закона* от дадена държава — членка на ЕС, които оказват неблагоприятно въздействие върху доброто финансово управление на бюджета или финансовите интереси на ЕС.
  • Въз основа на регламента плащанията от бюджета на ЕС могат да бъдат прекъснати, намалени, прекратени или спрени. Нови задължения може да бъдат забранени.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Нарушаване на принципите на върховенството на закона

За целите на регламента, следното може да показва нарушения на принципите на върховенството на закона:

  • застрашаване на независимостта на съдебната власт;
  • неспособност да се предотвратят, коригират или санкционират произволни или незаконосъобразни решения на публични органи, включително от правоприлагащите органи, задържане на финансови и човешки ресурси, засягащи правилното им функциониране, или неспособност да се гарантира липсата на конфликт на интереси;
  • ограничаване на наличността и ефективността на правните средства за защита, включително чрез ограничителни процесуални правила и липса на изпълнение на съдебни решения, или ограничаване на ефективното разследване, преследване или санкциониране на нарушения на закона.

Условия за приемането на мерки

Когато бъде установено, че нарушенията на принципите на правовата държава в дадена държава членка засягат или има сериозен риск да засегнат доброто финансово управление на бюджета на ЕС или защитата на финансовите интереси на ЕС по достатъчно пряк начин, трябва да се предприемат подходящи мерки. Това включва ресурси, разпределени чрез Инструмента на ЕС за възстановяване съгласно Регламент (ЕС) 2020/2094 (вж. резюме), предназначен за подпомагане на възстановяването след кризата, породена от COVID-19.

Нарушенията могат да включват едно или повече от следните:

  • правилното функционирането на:
    • органите, които изпълняват бюджета на ЕС, включително заеми, гарантирани от него, особено за обществени поръчки или безвъзмездни средства;
    • органите, които извършват финансов контрол, мониторинг и одит, ефективни и прозрачни системи за финансово управление и отчетност;
    • службите, които провеждат разследване и наказателно преследване на измами, включително данъчни измами, корупция или други нарушения на правото на ЕС, свързани с бюджета или със защитата на финансовите интереси на ЕС;
  • ефективен съдебен контрол от независими съдилища на действия или бездействия от страна на властите във връзка с горепосочените;
  • предотвратяване и санкциониране на измами, включително данъчни измами, корупция или други нарушения на правото на ЕС, свързани с бюджета или със защитата на финансовите интереси на ЕС, и налагане на ефективни и възпиращи наказания;
  • възстановяване на неправомерно изплатени средства;
  • сътрудничество с Европейската служба за борба с измамите (OLAF) и, доколкото е приложимо, с Европейската прокуратура;
  • други ситуации или поведение на органи, които са от значение за доброто финансово управление на бюджета на ЕС или защитата на финансовите интереси на ЕС.

Мерки за защита на бюджета на ЕС

Ако условията, посочени по-горе, са изпълнени и получател е субект на държавно управление, ЕС може:

  • да спре плащанията или да прекрати правното задължение;
  • да забрани всички нови правни задължения;
  • да спре изплащането на вноски или предсрочното погасяване на заеми, гарантирани от бюджета на ЕС;
  • да спре или да намали икономическото предимство, гарантирано от бюджета на ЕС;
  • да забрани сключване на нови споразумения за заеми или други инструменти, гарантирани от бюджета на ЕС.

Когато Европейската комисия изпълнява бюджета на ЕС съвместно с държави — членки на Съюза, ЕС може:

  • да спре одобрение на програми;
  • да спре или да намали задължения, включително чрез финансови корекции или прехвърляния към други разходни програми;
  • да намали предварителното финансиране;
  • да прекъсне сроковете за плащане;
  • да спре плащания.

Взетите мерки трябва да са пропорционални. Те трябва да бъдат определени в светлината на действителното или потенциалното въздействие на нарушенията върху доброто финансово управление на бюджета на ЕС или финансовите интереси на ЕС. Вземат се предвид естеството, продължителността, тежестта и обхватът на нарушенията.

С регламента се гарантира, че получателите на средствата не са засегнати от приемането на мерки. Освен ако не е предвидено изрично, взетите мерки не трябва да засягат задълженията на държавите — членки на ЕС, и по-специално задължението им да извършват плащания към крайни получатели или бенефициери. Комисията трябва да направи всичко възможно, за да гарантира спазването на това задължение в съответствие със съответните разпоредби относно управлението на средствата.

Приемане и отмяна на мерки

Когато Комисията установи, че условията за приемане на мерки са изпълнени и че съответната държава членка не е обърнала внимание на ситуацията, тя трябва да представи на Съвета предложение за приемане на мерки. Съветът трябва да вземе решение по предложението с квалифицирано мнозинство.

Когато Комисията прецени, че условията за вземане на мерки вече не са изпълнени, ще представи на Съвета предложение за отмяна на мерките.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 1 януари 2021 г.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Върховенство на закона: ценността на ЕС, залегнала в член 2 от Договора за Европейския съюз (вж. резюмето), която означава прозрачен, отговорен, демократичен и плуралистичен процес на законотворчество; правна сигурност; забрана на произвола на изпълнителната власт; ефективна съдебна защита, включително достъп до правосъдие, от независими и безпристрастни съдилища, също така и по отношение на основните права; разделение на властите; и недискриминация и равенство пред закона.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2092 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2020 година относно общ режим на обвързаност с условия за защита на бюджета на Съюза (OВ L 433I, 22.12.2020 г., стр. 1—10)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2020/2094 на Съвета от 14 декември 2020 година за създаване на Инструмент на Европейския съюз за възстановяване с цел подкрепа на възстановяването след кризата с COVID-19 (OВ L 433I, 22.12.2020 г., стр. 23—27)

Регламент (ЕС) 2017/1939 на Съвета от 12 октомври 2017 година за установяване на засилено сътрудничество за създаване на Европейска прокуратура („EPPO“) (OВ L 283, 31.10.2017 г., стр. 1—71)

Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2017/1939 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 година за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1—222)

Харта на основните права на Европейския съюз — Дял VI — Правосъдие Член 47 — Правото на ефективни правни средства за защита и на справедлив съдебен процес (OВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 403)

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Част шеста — Институционални и финансови разпоредби — Дял II — Финансови разпоредби — Глава 4 — Изпълнение на бюджета и освобождаване от отговорност — Член 317 (предишен член 274 от ДЕО) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 186)

Консолидиран текст на Договора за Европейския съюз — Дял I — Общи разпоредби — Член 2 (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 17)

Консолидиран текст на Договора за Европейския съюз — Дял I — Общи разпоредби — Член 7 (предишен член 7 от ДЕС) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 19—20)

Решение 2009/937/ЕС на Съвета от 1 декември 2009 година за приемане на Процедурен правилник на Съвета (OВ L 325, 11.12.2009 г., стр. 35)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 04.03.2021

Top