Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Мерни единици в ЕС

Мерни единици в ЕС

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 80/181/ЕИО за сближаване на законодателствата на държавите — членки на ЕС, относно мерните единици

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?

С директивата се изброяват и определят законовите единици, които трябва да се използват за изразяване на величини в Европейския съюз (ЕС). С нея се пояснява, че метричните мерни единици/Международната система единици (SI)* се прилагат в ЕС.

Директива 80/181/ЕИО на Съвета е изменяна неколкократно. С последното изменение, въведено с Директива (ЕС) 2019/1258 на Комисията за целите на адаптирането на директивата към техническия прогрес, се изменя приложението по отношение на определенията на основните единици в системата SI.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Единиците в системата SI са задължителни в ЕС за икономически и административни цели, както и за цели, свързани с общественото здравеопазване и безопасност.

Единиците в системата SI произхождат от международни резолюции, приети от Общата конференция по мерките и теглилките (CGPM), към която се придържат всички държави от ЕС.

Разрешените и задължителните мерни единици са изброени и определени в редица приложения към директивата, като те включват следното:

  • основните единици в системата SI
    • време: секунда (s),
    • дължина: метър (m),
    • маса: килограм (kg),
    • електрически ток: ампер (A),
    • термодинамична температура: келвин (K),
    • количество вещество: мол (mol),
    • интензитет на светлината: кандела (cd);
  • над 20 единици, производни на единиците в системата SI, със специални наименования и обозначения (напр. честота: херц (Hz), сила: нютон (N), електрическо съпротивление: ом (Ω)).
  • представките, обозначаващи кратни и дробни единици (напр. кило: 103 и k, мили: 10-3 и m).
  • Единици, разрешени само в специализирани области (напр. пречупваща способност на оптичните системи: диоптър, маса на скъпоценните камъни: метричен карат).
  • Съставни единици.

Определенията на единиците се основават на константи в природата, което дава възможност за точни измервания дори и в много малък мащаб. Поради това единиците могат да се използват не само в ежедневието, но и за цели, изискващи много голяма прецизност, като научни изследвания или съвременни технологични приложения.

Освобождавания: Директивата не засяга използването на единиците във въздушния, морския и железопътния транспорт, определени в международни споразумения, обвързващи за ЕС или държавите от ЕС.

Дерогации се прилагат само в Ирландия и в ограничени случаи:

  • миля, ярд, фут и инч могат да продължат да се използват при пътни знаци и за измервания на разстояние и скорост;
  • пинта може да продължи да се използва при продажбата на мляко в опаковки за многократна употреба и наливна бира и сайдер;
  • тройунция може да продължи да се използва за благородни метали.

Допълнителни обозначения

С директивата се разрешава и използването на допълнителни обозначения (тези на величини, изразени в мерни единици, които не са включени в директивата). Те обаче не могат да се използват самостоятелно; те трябва да се придружават от единиците в системата SI, които са изброени и определени в директивата, като единиците в системата SI се изписват с по-големи символи.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 1 октомври 1981 г. и трябваше да бъде въведена в законодателството на държавите от ЕС до 1 юли 1981 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Международна система единици (SI): система от мерни единици за физични величини, в която основните единици са метър, килограм, секунда, ампер, келвин, кандела и мол, заедно с набор от представки за указване на умножение или деление на 10-та степен. Това е съвременната форма на метричната система и единствената система за измерване с официален статут в почти всяка държава по света.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 80/181/ЕИО на Съвета от 20 декември 1979 година за сближаване на законодателствата на държавите членки относно мерните единици и за отмяна на Директива 71/354/ЕИО (ОВ L 39, 15.2.1980 г., стр. 40—50)

Последващите изменения на Директива 80/181/EИО са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

последно актуализация 03.02.2021

Top