Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Прилагане на рамката на паричната политика на Евросистемата

Прилагане на рамката на паричната политика на Евросистемата

 

РЕЗЮМЕ НА:

Насоки (ЕС) 2015/510 относно прилагането на рамката на паричната политика на Евросистемата

КАКВА Е ЦЕЛТА НА НАСОКИТЕ?

С тях се определят еднообразните правила за прилагането на паричната политика на Евросистемата за държавите — членки на Европейския съюз (ЕС), чиято парична единица е еврото.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

За да постигне основната си цел да поддържа ценовата стабилност за еврозоната като цяло, Евросистемата използва набор от инструменти и процедури по паричната политика. Те предоставят оперативната рамка за прилагането на практика на решенията на паричната политика.

Насоките обхващат инструменти и процедури по паричната политика на Евросистемата.

  • Инструментите по паричната политика са:
    • операции на открития пазар, които имат за цел управление на лихвените проценти, регулиране на паричното предлагане на финансовия пазар и сигнализиране за позицията по паричната политика в еврозоната;
    • ликвидни улеснения, които имат за цел предоставяне и усвояване на овърнайт ликвидност;
    • изисквания за минимални резерви (минималният размер на резервите, които дадена търговска банка трябва да притежава при своята национална централна банка (НЦБ)), посочени в Регламент (ЕО) № 2531/98 и Регламент (ЕС) 2021/378 (вж. резюмето).
  • Операциите на открития пазар на Евросистемата се осъществяват чрез тръжни процедури* или чрез двустранни процедури, при които НЦБ или, ако е уместно, Европейската централна банка (ЕЦБ) сключват окончателни сделки пряко с един или повече контрагенти*, или чрез фондови борси или пазарни посредници, без да се използват тръжни процедури;

Допустими контрагенти

Контрагентите по операциите по паричната политика* на Евросистемата трябва да отговарят на следните критерии, за да участват в тези операции:

  • да изпълняват изискванията за минимални резерви на Евросистемата;
  • да се контролират от съответните органи съгласно Директива 2013/36/ЕС относно пруденциалния надзор на кредитните институции (вж. резюмето) и Регламент (ЕС) № 575/2013 относно пруденциалните изисквания за кредитните институции (вж. резюмето);
  • да са финансово стабилни;
  • да отговарят на всички договорни и регулаторни изисквания, определени от ЕЦБ или НЦБ.

Допустими активи

За да участват в кредитни операции на Евросистемата, контрагентите трябва да предоставят на Евросистемата активи, които се приемат като обезпечение за такива операции. Допустимостта на активите се оценява от НЦБ съгласно критериите, посочени в единна рамка, обща за всички кредитни операции на Евросистемата.

Санкции за неизпълнение на задълженията на контрагента

Евросистемата може да налага санкции, както финансови, така и нефинансови, на контрагенти, които не отговарят на изискванията за минимални резерви или не спазват оперативните правила.

Дискреционни мерки

Евросистемата може да реши да изпълни следното в случай на съображения, свързани с финансовата стабилност на даден контрагент, или други обосновани съображения.

  • да спре, ограничи или изключи от съображения за предпазливост достъпа на контрагент до операциите по паричната си политика, включително когато не са изпълнени изискванията за собствен капитал или информацията за капиталовите или ливъридж съотношения е непълна или не е предоставена;
  • да отхвърли или ограничи използването на активи, ако прецени, че дадена емисия, емитент, длъжник или гарант не отговаря на изискванията за кредитно качество на системата или ако някой от контрагентите е обект на ограничителни мерки или достъпът му до операциите на паричната политика на Евросистемата е спрян, ограничен или изключен;
  • да ограничи достъпа на контрагентите до операции по паричната политика на Евросистемата, ако съответните органи считат, че те „не изпълняват или е възможно да не изпълнят задълженията си“.

Насоките съдържат и редица правила, уреждащи договорните или регулаторните споразумения на НЦБ, които са общи за всички операции по паричната политика на Евросистемата, обмена на информация и спазването на законодателството за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ НАСОКИТЕ?

Насоките се прилагат от 1 май 2015 г., с изключение на член 142 (ликвидна помощ във връзка с обезпечени с активи ценни книжа), който се прилага от 1 ноември 2015 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Съгласно член 127, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз целта на Европейската система на централните банки (ЕСЦБ) е да се поддържа стабилността на цените.

Член 127, параграф 2 от Договора гласи, че основните задачи на ЕСЦБ са:

  • да определя и прилага паричната политика за ЕС;
  • да извършва операции с чуждестранна валута;
  • да държи и управлява официалните резерви в чуждестранна валута на държавите членки;
  • да насърчава безпроблемното функциониране на платежни системи.

В устава на ЕСЦБ и на ЕЦБ се предвижда, че:

  • ЕЦБ и НЦБ могат да извършват операции на открития пазар и кредитни операции;
  • ЕЦБ може да изиска от кредитните институции, установени в държавите членки, да държат минимални резерви по сметки в ЕЦБ и НЦБ в изпълнение на целите на паричната политика.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Тръжна процедура. Процедура, при която Евросистемата предоставя или изтегля ликвидност от пазара, при което НЦБ сключва сделки посредством приемане на заявки, представени от контрагенти след публично съобщение.
Контрагент. Институция, която отговаря на критериите за допустимост на Евросистемата за достъп до нейните операции по паричната политика.
Операции по паричната политика. Операциите на открития пазар и ликвидните улеснения с постоянен достъп.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Насоки (ЕС) 2015/510 на Европейската централна банка от 19 декември 2014 година относно прилагането на рамката на паричната политика на Евросистемата (ЕЦБ/2014/60) (преработен текст) (OВ L 91, 2.4.2015 г., стр. 3—135).

Последващите изменения на Насоки (ЕC) 2015/510 са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — част трета — Вътрешни политики и дейности на Съюза — дял VIII — Икономическа и парична политика — глава 2 — Парична политика — член 127 (предишен член 105 от ДЕС) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 102—103).

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — Протокол (№ 4) за устава на Европейската система на централните банки и на Европейската централна банка (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 230—250).

Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 6 юни 2013 година относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и инвестиционните посредници и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (ОВ L 176, 27.6.2013 г., стр. 1—337).

Вж. консолидираната версия.

Директива 2013/36/EС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 година относно достъпа до осъществяването на дейност от кредитните институции и относно пруденциалния надзор върху кредитните институции и инвестиционните посредници, за изменение на Директива 2002/87/ЕО и за отмяна на директиви 2006/48/ЕО и 2006/49/ЕО (ОВ L 176, 27.6.2013 г., стр. 338—436).

Вж. консолидираната версия.

Регламент (ЕО) № 2531/98 на Съвета от 23 ноември 1998 година относно прилагането на минимални резерви от страна на Европейската централна банка (ОВ L 318, 27.11.1998 г., стр. 1—3).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 29.06.2023

Top