Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства (SURE) вследствие на избухването на COVID-19

Временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства (SURE) вследствие на избухването на COVID-19

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) 2020/672 — създаване на Европейски инструмент за временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства (SURE) вследствие на избухването на COVID-19

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Със създаването на Европейския инструмент за временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни ситуации (SURE) с регламента се определят условията и процедурите, които дават възможност на ЕС да предоставя финансова помощ на дадена държава членка, която изпитва или е сериозно застрашена от тежки икономически сътресения, причинени от пандемията от COVID-19.
  • Основната цел е преди всичко да се финансират схеми за подпомагане на работата на непълно работно време или подобни мерки, насочени към защита на служителите и самостоятелно заетите лица, като по този начин се смекчава рискът от безработица и загуба на доходи. Също така регламентът може да се използва и за финансиране като допълнителни мерки, свързани със здравето, особено на работното място.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Член 122, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз дава възможност на Съвета да предоставя финансова помощ от ЕС на държави членки, които изпитват (или са сериозно застрашени от) трудности, причинени от извънредни събития извън техния контрол.
  • Съгласно регламента за SURE дадена държава членка може да поиска финансова помощ от ЕС в подкрепа на национални мерки, например схеми за подпомагане на работата на непълно работно време, за да се справи със социално-икономическите въздействия от пандемията от COVID-19, когато нейните действителни (както вероятно и планираните) публични разходи внезапно и силно са се увеличили след 1 февруари 2020 г.
  • Финансовата помощ ще бъде предоставена при поискване под формата на заем, изплащан на траншове. За тази цел Европейската комисия и съответната държава членка ще сключат споразумение за заем в съответствие с член 220, параграф 5 от Финансовия регламент на ЕС (Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 — вж. резюме).
  • За да осигури финансирането на инструмента SURE, Комисията е оправомощена да взема заеми от капиталовите пазари или финансови институции от името на ЕС в най-подходящия момент, за да оптимизира разходите за финансиране и да запази репутацията си на емитент на ЕС на пазарите. Държавите членки могат да допринесат за инструмента SURE, като предоставят насрещни гаранции за риска, поет от ЕС. Този принос трябва да се осигурява под формата на неотменими и безусловни гаранции при поискване. Размерът на гаранцията, предоставена от всяка държава членка, съответства на нейния относителен дял в общия брутен национален доход на ЕС от общата сума от 25 милиарда евро. Комисията сключва споразумение за гаранция с допринасящата държава членка, като определя условията за плащане.
  • Максималният размер на финансовата помощ, предоставена по SURE, е 100 милиарда евро за всички държави членки.
  • Целта на инструмента SURE е да допълни националните мерки, предприети от засегнатите държави членки за смекчаване на преките икономически, социални и свързани със здравето въздействия от пандемията от COVID-19.

Процедура за подаване на искане за и одобрение на финансова помощ

  • Финансовата помощ се предоставя чрез решение за изпълнение на Съвета, прието въз основа на предложение на Комисията и след консултация със съответната държава членка.
  • За тази цел съответната държава членка предоставя на Комисията подходящи доказателства, свързани с внезапното и сериозно нарастване на действителните (както вероятно планираните) публични разходи, пряко свързани със схеми за подпомагане на работата на непълно работно време и подобни мерки, както и, когато е уместно, със съответните мерки, свързани със здравето, поради пандемията от COVID-19.

Пруденциални правила

  • Комисията от своя страна е длъжна да прилага следните пруденциални правила, приложими за портфейла от заеми по SURE:
    • делът на заемите, отпуснати на трите държави членки, имащи най-големия дял от отпуснатите заеми, не може да превишава 60% от максималния размер (т.е. 60% от 100 милиарда евро);
    • размерът на задълженията на ЕС за дадена година не може да превишава 10% от максималния размер по инструмента SURE (т.е. 10% от 100 милиарда евро);
    • ако е необходимо, Комисията може да подновява съответните заеми, сключени от името на Съюза.
  • Решението за изпълнение на Съвета ще включва:
    • размера на заема, максималния среден срок до падежа, формулата за определяне на цената, максималния брой на траншовете, срока на разполагаемост и другите съответни правила за предоставянето на финансовата помощ;
    • оценка на спазването на условията за използване на инструмента SURE от страна на държавата членка;
    • описание на националните схеми за подпомагане на работата на непълно работно време или подобни мерки, ако е целесъобразно, на свързани със здравето мерки, които също може да бъдат финансирани съгласно регламента за SURE.
  • При приемането на решението за изпълнение Съветът разглежда съществуващите и очакваните нужди на държавата членка, както и искания за отпускане на финансова помощ по SURE, които вече са представени или са планирани да бъдат подадени от други държави членки, като същевременно прилага принципите на равно третиране, солидарност, пропорционалност и прозрачност.

Администриране, възможно използване на гаранциите и разполагаемост на средствата по инструмента SURE

  • Комисията установява необходимите договорености за администриране на заемите с Европейската система на централните банки. Държавите бенефициери откриват специални сметки в националните си централни банки за управление на получената финансова помощ.
  • В случай че, въпреки прилагането на всички пруденциални правила, Комисията може да се наложи да се позове на гаранциите, предоставени от държавите членки, преди да го направи, от нея се очаква да проучи дали може да се възползва от съществуващия марж под тавана, определен за собствените ресурси, за бюджетните кредити за плащания, доколкото счита това за устойчиво, като се вземат предвид, наред с други неща, общите условни задължения на ЕС и устойчивостта на общия бюджет на ЕС.
  • Инструментът SURE ще бъде на разположение, след като всички държави членки внесат своя дял от гаранциите (вж. по-горе). Периодът на разполагаемост на инструмента SURE, през който може да бъде прието решение за изпълнение на Съвета за предоставяне на финансова помощ, приключва на 31 декември 2022 г. По предложение на Комисията Съветът може да реши да удължи периода на разполагаемост на инструмента SURE всеки път за допълнителен период от 6 месеца, когато Комисията стигне до заключението, че продължават да съществуват тежките икономически сътресения, причинени от пандемията от COVID-19, засягащи финансирането на съответните мерки.
  • Регламентът не се прилага в Обединеното кралство.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Регламентът влезе в сила на 20 май 2020 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Вж. също:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2020/672 на Съвета от 19 май 2020 година за създаване на Европейски инструмент за временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства (SURE) вследствие на избухването на COVID-19 (OВ L 159, 20.5.2020 г., стр. 1—7)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 година за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза, за изменение на регламенти (ЕС) № 1296/2013, (ЕС) № 1301/2013, (ЕС) № 1303/2013, (ЕС) № 1304/2013, (ЕС) № 1309/2013, (ЕС) № 1316/2013, (ЕС) № 223/2014 и (ЕС) № 283/2014 и на Решение № 541/2014/ЕС и за отмяна на Регламент (ЕС, Евратом) № 966/2012 (ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1—222)

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — част трета — Вътрешни политики и дейности на Съюза — дял VIII — Икономическа и парична политика — глава 1 — Икономическа политика — член 122 (предишен член 100 от ДЕС) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 98)

последно актуализация 31.08.2020

Top