EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Защита на географските указания — Женевски акт на Лисабонската спогодба

Защита на географските указания — Женевски акт на Лисабонската спогодба

 

РЕЗЮМЕ НА:

Женевски акт на Лисабонската спогодба за наименованията за произход и географските указания

Решение (ЕС) 2019/1754 — присъединяването на ЕС към Женевския акт на Лисабонската спогодба за наименованията за произход и географските указания

Регламент (ЕС) 2019/1753 относно действието на ЕС след присъединяването му към Женевския акт на Лисабонската спогодба за наименованията за произход и географските указания

КАКВА Е ЦЕЛТА НА АКТА, РЕШЕНИЕТО И НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Женевският акт от Лисабонската спогодба дава възможност на всички договарящи страни да се възползват от бърза, висококачествена и безсрочна защита на географските указания* чрез единна регистрация.
  • Решението упълномощава ЕС да се присъедини към Женевския акт на Лисабонската спогодба.
  • С регламента се определят правилата, уреждащи упражняването на правата от страна на ЕС и изпълнението на задълженията му съгласно Женевския акт.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Лисабонска спогодба

  • Лисабонската спогодба от 1958 г. е договор, управляван от Световната организация за интелектуалната собственост (СОИС). Той предвижда защитата на наименованията за произход*, напр. вино „Bordeaux “, и тяхната международната регистрация. Наименованията за произход са специален тип географски указания за продукти, които са свързани особено силно с мястото на произход.
  • Считано от месец май 2020 г., по Лисабонската спогодба има 30 договарящи се страни, седем от които са държави от ЕС — България, Чехия, Франция, Италия, Унгария, Португалия и Словакия.
  • Други три — Гърция, Румъния и Испания — са подписали, но не са ратифицирали спогодбата.

Женевски акт

  • Женевският акт модернизира Лисабонската спогодба и разширява нейния обхват, за да включва не само наименованията за произход, но и всички географски указания, и позволява на международните организации да станат договарящи страни.
  • Освен че посочват произхода на даден продукт, географските указания се използват и за разграничаване и засилване на културния принос и за възнаграждаване на креативността на автентичното ноу-хау. Наименование на продукт, регистрирано като географско указание или наименование за произход — в ЕС като защитено географско указание или защитено наименование за произход — може да се използва само от производители, намиращи се в определения район.
  • Всяка договаряща се страна е задължена да защитава на своята територия, в рамките на собствената си правна система и практика, наименованията за произход и географските указания на продукти, идващи от други страни, подписали договора, за които приема защита.

Решение (ЕС) 2019/1754

  • ЕС има изключителни правомощия за областите, обхванати от Женевския акт. Решението упълномощава ЕС да се присъедини към Женевския акт, за да може правилно да упражнява изключителната си правомощия.
  • Държавите от ЕС, които желаят да направят това, могат също да се присъединят към Женевския акт заедно с ЕС, в негов интерес и при пълно спазване на изключителните му правомощия.
  • Държавите от ЕС, които вече са били страни по Лисабонската спогодба преди присъединяването на ЕС към Женевския акт, могат да останат такива (вж. Дело C-24/20 — Европейска комисия/Съвет на Европейския съюз).

Правила за ЕС

С регламента се определят правилата, уреждащи правата и задълженията на ЕС съгласно Женевския акт. Съгласно регламента:

  • Европейската комисия отговаря за подаване на заявления за международна регистрация на географски указания, свързани с продукти с произход от ЕС;
  • Комисията също така ще прецени дали са изпълнени условията за предоставяне на защита в рамките на ЕС на дадено географско указание, което е регистрирано в международен план съгласно акта и което произхожда от трета държава.

Регламентът също така се занимава по-специално със:

  • конфликти между регистрирано международно географско указание и търговска марка;
  • преходни правила за приемане на онези държави от ЕС, които вече са били страни по Лисабонската спогодба преди присъединяването на ЕС към Женевския акт;
  • правила относно финансовите въпроси и задължение за мониторинг на Комисията.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГАТ АКТЪТ, РЕШЕНИЕТО И РЕГЛАМЕНТЪТ?

  • Женевският акт влезе в сила на 26 февруари 2020 г.
  • Регламентът и решението са в сила от 13 ноември 2019 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Географски указания: отнасят се за продукти, които произхождат от конкретен географски район и по отношение на които дадено качество, репутация или друга характеристика се приписва на географския им произход.
Наименования за произход: географски наименования, които указват произхода на продукта, както и неговите отличителни и известни качества, свързани с местоположението.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Женевски акт на Лисабонската спогодба за наименованията за произход и географските указания (OВ L 271, 24.10.2019 г., стр. 15—29)

Решение (ЕС) 2019/1754 на Съвета от 7 октомври 2019 година относно присъединяването на Европейския съюз към Женевския акт на Лисабонската спогодба за наименованията за произход и географските указания (OВ L 271, 24.10.2019 г., стр. 12—14)

Регламент (ЕС) 2019/1753 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2019 година относно действието на Съюза след присъединяването му към Женевския акт на Лисабонската спогодба за наименованията за произход и географските указания (OВ L 271, 24.10.2019 г., стр. 1—11)

последно актуализация 18.05.2020

Top