Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Внос на културни ценности

Внос на културни ценности

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) 2019/880 за въвеждането и вноса на движими културни ценности

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • Регламентът определя условията за въвеждането на движими културни ценности, както и условията и процедурите за въвеждане на движими културни ценности, за да се съхрани културното наследство на човечеството и да се предотврати незаконната търговия с движими културни ценности, по-специално когато такава търговия може да допринесе за финансиране на тероризма.
  • Той предвижда система от лицензи за внос за най-застрашените движими културни ценности и декларации на вносителите за други категории културни ценности. Той не се прилага към движими културни ценности, които са били създадени или открити на митническата територия на Европейския съюз (ЕС), които са обхванати от Директива 2014/60/ЕС (вж. резюмето).

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Движимите културни ценности са определени като всеки предмет, който е от значение за археологията, предисторията, историята, литературата, изкуството на науката, и принадлежи към категориите, изброени в част А от приложението към регламента.

Забранени стоки

Регламентът забранява въвеждането в ЕС на движими културни ценности, изброени в част А от приложението, ако те са били незаконни преместени от страните, в които са били създадени или открити (правилото за обща забрана).

Лицензи за внос и декларации на вносителите

  • За вноса на движими културни ценности (т.е. тяхното допускане за свободно движение на вътрешния пазар или тяхното поставяне под специални митнически процедури, различни от режим транзит), посочени в част Б от приложението, т.е. археологически находки или части от паметници на възраст най-малко 250 години, се изискват лицензи за внос, издадени от съответната държава — членка на ЕС. Изисква се лиценз за внос независимо от стойността на тези находки.
  • За движимите културни ценности, изброени в част В от приложението (като напр. зооложки или ботанически колекции, монети, етнографски находки, скулптури, ръкописи и книги), които са по-стари от 200 години и имат стойност над 18 000 EUR, на митницата трябва да бъде подадена декларация от вносителя. Такава декларация на вносителя се състои от декларация, че стоките са били законно внесени от държава извън ЕС, и от стандартизиран документ, описващ съответните културни ценности.
  • Подаването на заявления от операторите до компетентните органи, за да получат лиценз за внос и подаването на декларации от вносителя до митниците се извършват посредством централизирана електронна система, т.е. формалностите могат да бъдат уредени онлайн преди физическото пристигане на стоките.
  • Лицензът за внос или декларацията на вносителя следва да бъде предоставен(а) на митническите органи по времето на подаване на митническата декларация. В случай на пускането на движими културни ценности съгласно режима за свободна зона, държателят на стоките следва да предостави лиценз за внос или декларация на вносител по времето на представянето на стоките.

Изключения

Регламентът предвижда следните освобождавания от изискването за получаване на лиценз за внос или подаването на декларация за вносител:

  • движими културни ценности временно внесени от образователни, научни или изследователски институции или музеи с цел съхраняване и/или експониране;
  • движими културни ценности, които не са създадени или открити на митническата територия на ЕС, но са били изнесени като стоки от ЕС, ако са върнати стоки по смисъла на член 203 от Регламент (ЕС) № 952/2013 (Митнически кодекс на Съюза);
  • движими културни ценности при непосредствен риск от унищожаване, които са изпратени от чужд публичен орган до публичен орган на дадена държава — членка на ЕС, за съхранение;
  • движими културни ценности, които са внесени временно, за да бъдат предложени за продажба на търговски изложения с произведения на изкуството, за които по принцип се изисква лиценз за внос, могат вместо това да бъдат пуснати на пазара съгласно процедура за временно приемане само с декларация на вносител. При все това, ако тези движими културни ценности са продадени и ще останат в ЕС след търговското изложение на произведения на изкуството, трябва да бъде получен лиценз за внос за тях.

Отговорности на Европейската комисия

  • Съхраняването и обменът на информация между националните органи на държавите — членки на ЕС, по-специално относно лицензите за внос и декларациите на вносителя, се извършват чрез централизирана електронна система, създадена и управлявана от Комисията.
  • В сътрудничество с държавите членки Комисията също така може да организира обучение и дейности за изграждане на капацитет, предназначени за държавите извън ЕС.

Санкции

Държавите членки трябва да предприемат всички необходими мерки, за да се гарантира, че регламентът е правилно приложен, и трябва да приемат и приложат ефективни, пропорционални и възпиращи санкции за нарушения.

Изпълнение

Регламент за изпълнение (EС) 2021/1079 на Комисията от 24 юни 2021 година определя подробни правила за прилагането на някои разпоредби на Регламент (ЕС) 2019/880, и по-специално за освобождаването от изискванията за представяне на документи, предвидено в член 3 от него; за формата, образеца, придружаващите документи, процедурните правила и използването на разрешенията за внос и декларацията на вносителя; договореностите за въвеждане, функциониране и поддръжка на електронната система („системата за ICG“) и подробните правила относно подаването, обработката, съхранението и обмена на информация между органите на държавите членки посредством тази система.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Регламентът се прилага от 27 юни 2019 г. Правилото за обща забрана се прилага от 28 декември 2020 г. Задължението за получаване на лиценз за внос или подаването на декларация за вносител се прилага, когато централизираната електронна система за съхранение и обмен на информация между органите на ЕС стане оперативна, или от 28 юни 2025 г. най-късно.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2019/880 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 година за въвеждането и вноса на движими културни ценности (ОВ L 151, 7.6.2019 г., стр. 1—14)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Директива (ЕС) 2017/541 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2017 година относно борбата с тероризма и за замяна на Рамково решение 2002/475/ПВР на Съвета, и за изменение на Решение 2005/671/ПВР на Съвета (ОВ L 88, 31.3.2017 г., стр. 6—21)

Последващите изменения на Директива (ЕС) 2017/541 са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Регламент (ЕО) № 116/2009 на Съвета от 18 декември 2008 година относно износа на паметници на културата (кодифицирана версия) (ОВ L 39, 10.2.2009 г., стр. 1—7)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 23.09.2021

Top