Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Потребление на енергия – рамка за правила за етикетиране

Потребление на енергия – рамка за правила за етикетиране

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) 2017/1369 относно енергийното етикетиране

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ТОЗИ РЕГЛАМЕНТ?

С него се определя основата за приемането на актове относно енергийното етикетиране на свързани с енергопотреблението продукти, предоставянето на стандартна информация относно енергийната ефективност, както и на информация относно потреблението на енергия или други ресурси, в помощ на решенията на потребителите при покупка. В обхвата му не попадат продукти втора употреба, освен ако не са внесени от държава извън Европейския съюз (ЕС), или превозни средства.

С него се отменя Директива 2010/30/ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

На продуктите, свързани с енергопотреблението, се поставят етикети, които дават възможност на клиентите да направят информиран избор за по-енергийно ефективни и устойчиви продукти предвид технологичния напредък. Регламентът предвижда нова, актуализирана и по-ясна скала, при която се използват буквите от A (най-висока степен на ефективност) до G (най-ниска степен на ефективност) и която ще бъде въведена с делегирани регламенти, които предстои да бъдат приети. Има и изискване за продуктов информационен лист.

Много от етикетите, които вече са пуснати в употреба преди 1 август 2017 г., са „преобразувани“ от Европейската комисия, т.е. преизчислени по скалата от A до G така, че да съответстват на новия регламент.

Комисията приема отделен делегиран акт за всяка специфична продуктова група в допълнение към регламента. С него се установяват подробни изисквания за етикетирането на специфични продуктови групи, когато:

  • продуктовата група има значителен потенциал за икономии на енергия;
  • еквивалентните модели имат значително различни нива на експлоатационни показатели в рамките на продуктовата група;
  • няма значително отрицателно въздействие по отношение на достъпността или общите разходи в продуктовата група.

С делегираните актове, свързани със специфични продуктови групи, се определят, наред с другото:

  • специфичната продуктова група, която попада в обхвата на подробните изисквания за етикетиране;
  • оформлението и съдържанието на етикета, включващ скала за енергопотреблението с класове от A до G, който има еднакво оформление за всички продуктови групи;
  • други данни, подчертаващи енергийната ефективност на продукта;
  • използването на други ресурси и допълнителна информация относно продукта, когато е целесъобразно;
  • когато е уместно, информация на етикета, идентифицираща продукти с интелигентно използване на енергията, т.е. способни да променят и оптимизират моделите на потребление;
  • измервателните и изчислителните методи, които да се използват, за да се определи информацията върху етикета и в продуктовия информационен лист, включително определението за индекса на енергийна ефективност;
  • датата за оценяване и евентуалното преразглеждане на делегирания акт;
  • разликите в енергийните показатели в различните климатични области.

Доставчикът и търговецът отговарят за следното:

  • да излагат класа на енергийна ефективност на продукта и спектъра от класове, указани на етикета;
  • да сътрудничат на органите за надзор на пазара и да предприемат незабавни действия за отстраняване на всякакви несъответствия;
  • да не показва друга информация, която може да подведе клиентите относно потреблението на енергия, за продукти, обхванати от делегирани актове;
  • да не показват етикети, които имитират тези съгласно настоящия регламент, за продукти, които не са обхванати от делегирани актове, или за продукти, които не са свързани с енергопотреблението.

Търговците, включително търговците по интернет, трябва да излагат етикета, предоставен от доставчика, и да предоставят на разположение на клиентите продуктовия информационен лист в търговския обект.

Комисията създаде база данни за регистрация на продукти, наречена Европейски регистър на продуктите за енергийно етикетиране, за да:

  • подпомага органите за надзор на пазара в изпълнението на техните задачи, включително при осигуряване на прилагането;
  • предоставя на обществеността информация за продуктите, техните енергийни етикети и продуктови информационни листове;
  • получава актуална информация относно енергийната ефективност за целите на прегледа на енергийните етикети.

Базата данни дава възможност на гражданите да правят справка с етикетите на продуктите и информационните листове, улеснявайки сравняването на енергийната ефективност на битовите уреди. Регламент за изпълнение (ЕС) 2024/994 определя оперативните изисквания за продуктовата база данни.

Съгласно регламента се изисква от производителите да информират потребителите дали актуализациите на софтуера или фърмуера (софтуер, вграден в елемент на хардуера и служещ за интерфейс между този хардуер и операционната система, напр. в смартфон или компютър) могат да намалят енергийната ефективност на даден продукт. С регламента се забранява използването на „измервателно-коригиращи устройства“, които променят експлоатационните показатели на продукта в условия на изпитване.

До 2 август 2025 г. Комисията ще извърши оценка на прилагането на този регламент и ще представи доклад на Европейския парламент и на Съвета на Европейския съюз.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Прилага се от 1 август 2017 г., с изключение на задълженията на доставчиците във връзка с продуктовата база данни, които се прилагат от 1 януари 2019 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2017/1369 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2017 година за определяне на нормативна рамка за енергийно етикетиране и за отмяна на Директива 2010/30/ЕС (ОВ L 198, 28.7.2017 г., стр. 1—23).

Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2017/1369 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент за изпълнение (ЕС) 2024/994 на Комисията от 2 април 2024 година за определяне на оперативните изисквания за продуктовата база данни, създадена съгласно Регламент (ЕС) 2017/1369 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L, 2024/994, 2.4.2024 г.).

Директива 2009/125/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 г. за създаване на рамка за определяне на изискванията за екодизайн към продукти, свързани с енергопотреблението (преработена версия) (ОВ L 285, 31.10.2009 г., стр. 10—35).

Вж. консолидираната версия.

Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета: Европейска стратегия за енергийна сигурност (COM(2014) 330 final, 28.5.2014 г.).

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет, Комитета на регионите и Европейската инвестиционна банка: Рамкова стратегия за устойчив енергиен съюз с ориентирана към бъдещето политика по въпросите на изменението на климата (COM(2015) 80 final, 25 февруари 2015 г.).

последно актуализация 07.05.2024

Top