Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Здраве за растеж: програма на ЕС в областта на здравето (2014-2020 г.)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Програма ЕС в подкрепа на здравето (2021—2027 г.)' for an updated information about the subject.

Здраве за растеж: програма на ЕС в областта на здравето (2014-2020 г.)

През 2014 г. Европейският съюз (ЕС) стартира Третата си програма за здраве. Програмата има за цел да насърчи общественото здраве в Европа чрез стимулиране на сътрудничеството между държавите от ЕС за подобряване на здравните политики, които са в полза на гражданите, и същевременно да насърчи обединяването на ресурси, където икономиите от мащаба могат да осигурят оптимални решения.

АКТ

Регламент (ЕС) № 282/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 година за създаване на Трета програма за действие на Съюза в областта на здравето (2014-2020 г.) и за отмяна на Решение № 1350/2007/ЕО.

ОБОБЩЕНИЕ

Цели на Програмата са подобряване на здравето на гражданите на Съюза и намаляване на неравенството по отношение на здравето чрез допълване на здравните политики на държавите членки по четири начина. Програмата е създаден с цел:

  • промоция на доброто здраве и профилактика на болестите: тук страните ще обменят информация и добри практики относно това как да се справят с различни рискови фактори, като тютюнопушенето, злоупотребата с наркотици и алкохол, нездравословното хранене и заседналия начин на живот;
  • гарантиране на защита на гражданите от трансгранични заплахи за здравето: повишеният брой международни пътувания и търговия означава, че ние сме потенциално изложени на по-широк спектър от заплахи за здравето, отколкото в миналото, което изисква бърза и координирана реакция;
  • подкрепа за новаторски и устойчиви системи за здравеопазване в ЕС: Програмата има за цел да помогне за изграждането на капацитет в здравния сектор, да намери начин за оптимизиране на оскъдните ресурси и да насърчи навлизането на иновациите в подходи, работните практики, както и в технологиите;
  • улесняване на достъпа до качествено и безопасно здравно обслужване: това означава например, гарантиране, че медицинските експертни познания са достъпни извън националните граници, като се насърчава създаването на мрежи от експертни центрове в целия ЕС.

Действия, подлежащи на финансиране

Съгласно регламента (вж. член 7) са възможни различни форми и нива на финансиране. Проектите трябва да са в състояние да покажат явната добавена стойност от финансовото участие на ЕС върху разходите на отделните държави членки (добавена стойност на ЕС).

Съществуват и правила за особена полза, когато най-малко 30 % от бюджета на предложеното действие се разпределят на държави членки, чийто брутен национален доход на глава от населението е под 90 % от средното ниво за ЕС, с най-малко 14 държави, участващи в действието. При тези случаи финансовото участие на ЕС може да достигне до 80 % от допустимите разходи.

Средствата, изплащани от Съюза, не може да надхвърлят 60 % от допустимите разходи за дадена цел на Програмата или за функционирането на дадена неправителствена структура.

Допустимост

Програмата също така е отворена и за участие на други държави, като например държави от Европейското икономическо пространство, страни кандидатки или потенциални кандидатки за членство в ЕС, както и други съседни на ЕС държави (вж. член 6).

Бюджет

За периода 2014-2020 г. за допустими проекти е на разположение финансиране в размер на около 450 млн. евро.

ПРЕПРАТКИ

Акт

Влизане в сила

Краен срок за транспониране в държавите членки

Официален вестник на Европейския съюз

Регламент (ЕС) № 282/2014

1.1.2014 г.

-

OВ L 86, 21.3.2014 г.

Последна актуализация: 28.07.2014

Top