Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ИПП II: Инструмент за предприсъединителна помощ на ЕС за периода 2014—2020 г.

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

ИПП II: Инструмент за предприсъединителна помощ на ЕС за периода 2014—2020 г.

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (EС) № 231/2014 за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

Този втори етап на Инструмента за предприсъединитeлна помощ (ИПП II) има за цел да помогне на държавите, които желаят да се присъединят към ЕС, да реализират задълбочени реформи за подготовка за своето членство. Това се постига главно чрез уеднаквяване на техните правила и политики със стандарти и практики на ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Основната цел на ИПП II е да подпомага бенефициерите при приемането и осъществяването на политическите, институционалните, правните, административните, социалните и икономическите реформи с оглед на членството в ЕС.

Подкрепа

Подпомагането се съсредоточава главно върху избрани области на политиката, които ще помогнат на бенефициерите постепенно да отговорят на критериите за присъединяване към ЕС.

Подпомагането способства страните да:

  • укрепят демократичните институции и върховенството на закона;
  • реформират съдебната власт и публичната администрация;
  • зачитат основните права и да насърчават равенството между половете, толерантността и социалното приобщаване;
  • подкрепят регионалното, макрорегионалното и трансграничното сътрудничество, както и териториалното развитие;
  • стимулират икономическото и социалното развитие, с особен акцент върху малките и средните предприятия;
  • управляват вътрешните политики на ЕС след присъединяването.

Бенефициери

ИПП II ще даде възможност за продължително подпомагане на страните кандидатки и потенциалните страни кандидатки, а именно Албания, Босна и Херцеговина, Северна Македония, Косово*, Черна гора, Сърбия и Турция.

Ефективен и гъвкав подход

  • За по-голяма ефективност, помощта е ориентирана към резултатите, гъвкава и съобразена с конкретните нужди. Следва да се подобри съгласуваността между финансовото подпомагане и цялостния напредък в прилагането на предприсъединителната стратегия.
  • Това може да се постигне чрез:
    • осигуряване на стимули за страни, които напредват в техните реформи и в случай на по-слаби резултати, средствата ще бъдат разпределени отново;
    • разглеждане по-отблизо на нуждите на бенефициерите и вземане предвид на техния технически и административен капацитет;
    • деблокиране на повече средства и използване на синергии с международни финансови институции, като фондовете на ЕС действат като катализатор за инвестиции в местната инфраструктура.

Бюджет и изпълнение

Регламент (ЕС) № 231/2014 определя бюджет на ИПП II за периода 2014-2020 г. на 11,699 млрд. евро. По-голямата част от правилата и процедурите за прилагане на настоящата програма могат да бъдат намерени в Регламент (ЕС) № 236/2014 (вж. резюмето), регламент, който има отражение върху всички сектори и който съгласува и опростява прилагането на всички външни инструменти на ЕС.

Европейската комисия прие акт за изпълнение, Регламент за изпълнение (ЕС) № 447/2014. Той определя еднакви условия за прилагане на Регламент (ЕС) № 231/2014 и подробни правила, които прилагат Регламент (ЕС) № 236/2014 по отношение на:

  • методите на прилагане,
  • финансовото управление,
  • наблюдението, оценяването и докладването,
  • прозрачността и видимостта на помощта на ИПП II, както и
  • конкретни правила за трансгранично сътрудничество в областта на политиката на „регионално и териториално сътрудничество“ и помощта по програмите за развитие на селските райони в областта на политиката на „земеделието и развитието на селските райони“.

Регламент (ЕС) № 447/2014 беше изменен от Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/891 с цел да се приведат в съответствие с правилата за прилагане на програми за трансгранично сътрудничество, финансирани по IPA II, с конкретните мерки в отговор на пандемията на COVID-19. Той позволява:

  • по искане на управляващия орган трябва да се прилага процент на съфинансиране от 100 % върху разходите, обявени в приложенията за плащане по време на отчетната година, като се започне на 1 юли 2020 г. и се приключи на 30 юни 2021 г. за една или повече приоритетни оси;
  • на първия ден на счетоводната година, започваща на 1 юли 2021 г. и завършваща на 30 юни 2022 г., процентът на финансиране трябва автоматично да се върне към нивото, на което е бил в деня, когато искането за промяна на процента на съфинансиране е било подадено до Комисията;
  • за програми за трансгранично сътрудничество между една или повече държави от ЕС и един или повече бенефициенти по IPA II управляващият орган да може да прехвърли по време на програмния период сума до 8 % от разпределението, считано от 1 февруари 2020 г. на даден приоритет и не повече от 4 % от програмния бюджет за друг приоритет на същата програма. Такива трансфери не трябва да засягат предишни години и се считат за несъществени, а също така не изискват решение от Комисията за изменение на програмата. Те обаче трябва да са в съответствие с всички регулаторни изисквания и да бъдат предварително одобрени от съвместният мониторингов комитет. Засегнатата държава от ЕС трябва да нотифицира Комисията за преразгледания финансов план.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 1 януари 2014 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) № 231/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 година за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП II) (OВ L 77, 15.3.2014 г., стр. 11—26)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент за изпълнение (ЕС) № 447/2014 на Комисията от 2 май 2014 година относно специфичните правила за изпълнение на Регламент (ЕС) № 231/2014 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП II) (ОВ L 132, 3.5.2014 г., стр. 32—52)

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 447/2014 са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Регламент (EС) № 236/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2014 година за определяне на общи правила и процедури за изпълнението на инструментите на Съюза за финансиране на външната дейност (OВ L 77, 15.3.2014 г., стр. 95—108)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 20.08.2020

Top