Правила на ЕС за защита на търговските тайни
РЕЗЮМЕ НА:
Директива (ЕС) 2016/943 — защита на неразкрити ноу-хау и търговска информация (търговски тайни) срещу тяхното незаконно придобиване, използване и разкриване
КАКВА Е ЦЕЛТА НА ДИРЕКТИВАТА?
-
С нея се определят правила на Европейския съюз (ЕС) за хармонизиране на националните законодателства относно защитата срещу незаконно придобиване, използване и разкриване на търговски тайни.
-
Тя има за цел да окаже възпиращ ефект върху незаконното придобиване, използване и разкриване на търговски тайни, без да се засягат основните права и свободи.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Законно придобиване
Придобиването на търговска тайна се счита за законно, ако тя е получена чрез:
-
независимо откритие или създаване;
-
наблюдение, изучаване, разглобяване или изпитване на продукт или предмет, предоставен на разположение на обществеността или представляващ законно притежание на придобилото информацията лице, което не е правно задължено да ограничава придобиването на търговската тайна;
-
упражняване на правото на работниците или на представителите на работниците на информация и консултации в съответствие с правото на ЕС и националното право и практики;
-
всяка друга практика, която при конкретните обстоятелства е в съответствие с почтените търговски практики.
Придобиването, използването или разкриването на търговска тайна също е законно, когато се изисква или е разрешено съгласно законодателството на ЕС или националното законодателство.
Незаконно придобиване, използване или разкриване
Придобиването на търговска тайна, без съгласието на притежателя на търговската тайна, е незаконно, ако тя е придобита чрез:
-
нерегламентиран достъп, кражба или копиране на документи, предмети, материали, вещества или електронни документи, които са под законния контрол на притежателя на търговската тайна;
-
всяко друго поведение, което при конкретните обстоятелства се счита за противоречащо на почтените търговски практики.
Използването или разкриването на търговска тайна, без съгласието на притежателя, е незаконно, ако дадено лице:
-
е придобило търговската тайна незаконно;
-
е нарушило споразумение за поверителност или друго задължение да не разкрива търговската тайна;
-
е нарушило договорно или друго задължение за ограничаване на използването на търговската тайна.
Придобиването, използването или разкриването също ще бъде незаконно, ако съответното лице е знаело или е трябвало да знае, че търговската тайна е придобита пряко или непряко от друго лице, което е използвало или разкрило незаконно търговската тайна.
Изключения
Съгласно директивата, когато дадено лице твърди, че е придобило, използвало или разкрило търговска тайна за една от посочените по-долу цели, всяко искане за мерки, процедури или правни средства за защита се отхвърля:
-
за упражняване на правото на свобода на изразяване на мнение и свобода на информация, както е предвидено в Хартата на основните права, включително зачитането на свободата и плурализма на медиите;
-
за разкриване на нарушение, неправомерно поведение или незаконна дейност , при условие че това е било с цел опазване на обществения интерес като цяло;
-
разкриване от работници на техни представители, при условие че това разкриване е било необходимо, за да могат тези представители да изпълнят функциите си;
-
за защита на законен интерес, признат от правото на ЕС или националното право.
Мерки, процедури и правни средства за защита
Държавите от ЕС трябва да осигурят мерки, процедури и правни средства за защита, за да гарантират наличието на гражданскоправни средства за обезщетяване* на жертвите на незаконно придобиване, използване и разкриване на търговски тайни.
Съгласно директивата мерките, процедурите и правните средства за защита трябва:
-
да са справедливи, ефективни и възпиращи;
-
да не са ненужно сложни или скъпи, както и да не налагат неразумни срокове или неоправдани забавяния.
Давностният срок за искове не надвишава 6 години.
Притежателите на търговските тайни могат да поискат гражданскоправни средства за защита* в случай на незаконно придобиване, използване или разкриване на съответната търговска тайна, включително:
-
предоставяне на обезщетение;
-
забрани за използване или разкриване на търговската тайна от страна на ответника; и
-
изтегляне от пазара на стоките, които са предмет на нарушение.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?
Тя се прилага от 5 юли 2016 г. Държавите от ЕС трябва да я включат в националното си законодателство до 9 юни 2018 г.
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
За допълнителна информация, вж.:
* ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
*Средства за обезщетяване: поправяне, облекчаване или коригиране на закононарушение. Средствата могат да включват компенсация за закононарушението или компенсация за претърпени телесни повреди; обезщетение или възмездие за вреда, нараняване или щети.
Правни средства за защита: средства, чрез които съдът прилага дадено право, налага санкция или издава друга съдебна заповед, за да наложи волята си.
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Директива (ЕС) 2016/943 на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2016 година относно защитата на неразкрити ноу-хау и търговска информация (търговски тайни) срещу тяхното незаконно придобиване, използване и разкриване (ОВ L 157, 15.6.2016 г., стр. 1—18)
последно актуализация 22.11.2016