Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Прозрачност при сделките за финансиране с ценни книжа

Прозрачност при сделките за финансиране с ценни книжа

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (EС) 2015/2365 относно прозрачността при сделките за финансиране с ценни книжа и при повторното използване

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

Той увеличава прозрачността на определени дейности на финансовите пазари, като напр. използването на сделки за финансиране с ценни книжа (СФЦК)* и от обезпечение* повторно използване*, така че те да могат да бъдат наблюдавани, а рисковете идентифицирани.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Регламентът установява правила на ЕС за докладването на подробна информация за СФЦК до регистрите на трансакции, на информация за СФЦК и за суаповете за обща доходност*, която да бъде предоставяна на инвеститори в колективни инвестиционни дружества, и за условия за минимална прозрачност, които да бъдат изпълнени от страните в повторното използване на обезпечение.

Докладване

  • Контрагентите по СФЦК трябва да отчитат информацията за всички СФЦК, които са сключили, както и всяка промяна или прекратяване, в централна база данни („„регистърът на трансакциите““), регистрирана в Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA) или призната в съответствие с този регламент.
  • Тази информация трябва да се съобщи не по-късно от първия работен ден след деня на сключването, промяната или прекратяването на сделката.
  • Контрагентите трябва да водят отчет на всички СФЦК, които са сключили, променили или прекратили, най-малко 5 години след прекратяването на сделката.

В тази връзка от ESMA трябва да разработи:

  • проекти на регулаторни технически стандарти, в които се посочва информацията за докладите за различните видове СФЦК;
  • проекти на технически стандарти за изпълнение, с които се определят форматът и честотата на докладването за различните видове СФЦК.

Впоследствие тези технически стандарти са внимателно разгледани и приети от Европейската комисия, като делегирани регламенти или регламенти за изпълнение.

Прозрачност за инвеститорите

  • Управляващите на предприятия за колективно инвестиране следва да включат подробна информация за използването от тях на СФЦК или на суапове за обща доходност в редовни доклади, така че инвеститорите да бъдат запознати с рисковете, свързани с тяхното използване.
  • Инвестиционната политика по отношение на СФЦК и на суапове за обща доходност на предприятията за колективно инвестиране следва да бъде ясно посочена в преддоговорната документация.

Прозрачност относно повторното използване

  • За да се повиши прозрачността за степента за повторно използване на предоставените като обезпечение финансови инструменти, по-специално по отношение на съответните рискове и последици, напр. в случай на несъстоятелност, регламентът налага минимални изисквания за предоставяне на информация.
  • Повторно използване трябва да се прави само при следните условия:
    • предварително съгласие на предоставящият контрагент по споразумение за обезпечение с предоставяне на залог, или изричното съгласие за предоставяне на обезпечение чрез прехвърляне на право на собственост; и
    • прехвърляне на обезпечението от сметката на предоставящия контрагент.

Сътрудничество между компетентните органи

  • Компетентните национални органи и ESMA трябва да си сътрудничат тясно и да обменят информация, по-специално за да установяват и отстраняват нарушения на този регламент. Образуванията, които имат достъп до данните, съхранявани в регистрите на трансакции (напр. надзираващите органи) и съответните членове на Европейската система на централните банки също трябва да си сътрудничат тясно в съответствие с определени условия.
  • Даден компетентен орган може да откаже да действа по искане за сътрудничество и за обмен на информация при изключителни обстоятелства.

Професионална тайна

Условията за професионалната тайна се прилагат по отношение на всяка поверителна информация, която се получава, обменя или предава съгласно настоящия регламент.

Отношения с държави извън ЕС

  • Регламентът дава на Комисията правомощия да оценява правилата на държави извън ЕС с цел признаване на регистрите на трансакции в държави извън ЕС и с цел избягване на потенциално дублиране или противоречие на изисквания.
  • Даден регистър на трансакции, създаден в държава извън ЕС, може да предоставя услуги на лица в Съюза само след признаването от ESMA. ESMA трябва да публикува на своя уебсайт списък на регистрите на трансакции, признати в съответствие с този регламент.

Санкции

Държавите от ЕС трябва да гарантират, че компетентните органи имат правомощия да налагат административни санкции и други административни мерки, които са ефективни, пропорционални и възпиращи.

Някои важни изисквания се прилагат по отношение на:

  • критериите, които се вземат под внимание при прилагане на дадена санкция или мярка;
  • публикуването на санкции или мерки;
  • естеството или типовете санкции и мерки;
  • размера на административните имуществени санкции.

Делегирани актове

Комисията прие редица делегирани актове, допълващи или изменящи регламента. Тези регламенти допълват Регламент (ЕС) 2015/2365 по отношение на регулаторните технически стандарти:

Други делегирани регламенти се отнасят до:

Актове за изпълнение

Комисията също така прие 3 акта за изпълнение:

  • Регламент (ЕС) 2019/363 определя техническите стандарти за формата и честотата на докладите относно подробната информация за трансакциите за финансиране на ценни книжа за регистрите на трансакции. Той също изменя Регламент (ЕС) № 1247/2012 по отношение на използването на кодове за докладване при докладването на дериватни договори;
  • Регламент (ЕС) 2019/364 определя технически стандарти за формата на заявките за регистриране и удължаване на регистрацията на регистрите на трансакции;
  • Регламент (ЕС) 2019/365 определя прилагането на технически стандарти за процедурите и формите за обмен на информация относно санкциите, мерките и разследванията.

Напредък

В рамките на 36 месеца от влизането в сила на регулаторните технически стандарти, които приема, Комисията трябва да предостави доклад на Европейския парламент и на Съвета. Този доклад ще обхваща ефективността, ефикасността и пропорционалността на задълженията, предвидени в настоящия регламент, и може да бъде придружен от подходящи предложения.

Освен това Комисията предостави доклад относно напредъка в международните усилия за смекчаване на рисковете, свързани със СФЦК на 19 октомври 2017 г.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Регламентът се прилага от 12 януари 2016 г., но определя следния процес на поетапно прилагане:

  • Докладване на регистри на трансакции: в зависимост от вида на субекта (например банка, инвестиционен посредник, централен контрагент) докладването на регистри на трансакции ще започне на различни етапи 12 до 21 месеца след влизането в сила на регулаторните технически стандарти, споменати по-горе.
  • Изискванията за разкриване на средства в периодичните доклади се прилагат от 13 януари 2017 г. По отношение на преддоговорните документи, инвестиционните фондове, създадени преди 12 януари 2016 г. трябваше да разкрият използването на СФЦК и на суапове в преддоговорните документи от 13 юли 2017 г., докато фондовете, създадени в последно време трябваше да го направят от 12 януари 2016 г.
  • Правила за прозрачност при използването на обезпечение: правилата за повторно използване следва да се прилагат от 13 юли 2016 г.

Делегираните регламенти и регламентите за изпълнение се прилагат от 11 април 2019 г. Делегираният регламент, свързан с образуванията от Обединеното кралство (1) ще се прилагат, когато основният регламент спре да се прилага в Обединеното кралство (1) след Брекзит.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Сделки за финансиране с ценни книжа (СФЦК): може да се отнася за различни сделки, включващи:
  • репо сделка (когато дадена страна продава ценни книжа, т.е. финансов актив, като например акция или правителствена гаранция, и се съгласява да я откупи отново в бъдеще, плащайки първоначалната сума пари, плюс възнаграждение за използването на тези пари);
  • случай, при който отпускащият контрагент отдава ценни книжа срещу заплащане с гаранция под формата на финансови инструменти или пари в брой, дадени от неговите клиенти или контрагенти;
  • сделка за покупка с условие за последваща продажба или сделка за продажба с условие за последващо обратно изкупуване; и
  • маржин заемна сделка (при която контрагент предоставя кредит във връзка с покупката, продажбата, държането или търгуването на ценни книжа, но не включва други заеми, за които има обезпечение във вид на ценни книжа).
Обезпечение: предоставянето на активи (напр. ценни книжа) от заемополучател на кредитор, за да се осигури изпълнението на задължение от:
  • прехвърляне на пълна собственост от доставчик на обезпечение на получател на обезпечение (прехвърляне на финансово обезпечение); или от
  • прехвърляне на имущество от доставчик на обезщетение на получател на обезщетение съгласно право на обезпечение, когато пълната собственост на активите остава при доставчика на обезщетение (споразумение за обезпечение с предоставяне на залог).
Повторно използване: използването от получаващ контрагент, от негово собствено име и за негова сметка или за сметка на друг контрагент, на финансови инструменти, получени съгласно споразумение за обезпечение.
Суаповете за обща доходност: финансов договор, който прехвърля както кредитния риск (например възможността на заемополучателя да върне даден заем), така и пазарен риск на основен актив (т.е. финансовият инструмент, например акция или стока, на която се базира цената на дериват).

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 година относно прозрачността при сделките за финансиране с ценни книжа и при повторното използване, и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (ОВ L 337, 23.12.2015 г., стр. 1—34)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Делегиран регламент (ЕС) 2019/463 на Комисията от 30 януари 2019 година за изменение на Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на списъка на изключените от обхвата му субекти (ОВ L 80, 22.3.2019 г., стр. 16—17)

Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/363 на Комисията от 13 декември 2018 година за установяване на технически стандарти за изпълнение по отношение на формàта и честотата на докладите с данни за сделките за финансиране с ценни книжа (СФЦК) пред регистрите на трансакции в съответствие с Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета и за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) № 1247/2012 на Комисията по отношение на използването на кодове за докладването на договори за деривати (ОВ L 81, 22.3.2019 г., стр. 85—124)

Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/364 на Комисията от 13 декември 2018 година за установяване, по силата на Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета, на техническите стандарти за изпълнение за формата на заявленията на регистрите на трансакции за регистрация и за разширяване на обхвата на регистрацията (ОВ L 81, 22.3.2019 г., стр. 125—127)

Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/365 на Комисията от 13 декември 2018 година за определяне на техническите стандарти за изпълнение по отношение на процедурите и формулярите за обмен на информация относно санкции, мерки и разследвания в съответствие с Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 81, 22.3.2019 г., стр. 128—133)

Делегиран регламент (ЕС) 2019/356 на Комисията от 13 декември 2018 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти за уточняване на подробната информация за сделките за финансиране с ценни книжа (СФЦК), докладвана на регистрите на трансакции (ОВ L 81, 22.3.2019 г., стр. 1—21)

Делегиран регламент (ЕС) 2019/357 на Комисията от 13 декември 2018 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти относно достъпа до съхраняваните в регистрите на трансакции данни за сделките за финансиране с ценни книжа (ОВ L 81, 22.3.2019 г., стр. 22—29)

Делегиран регламент (ЕС) 2019/358 на Комисията от 13 декември 2018 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти относно събирането, проверката, обобщаването, сравняването и публикуването на данни за сделките за финансиране с ценни книжа (СФЦК) от регистрите на трансакции (ОВ L 81, 22.3.2019 г., стр. 30—44)

Делегиран регламент (ЕС) 2019/359 на Комисията от 13 декември 2018 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета с регулаторните технически стандарти, с които подробно се уточнява заявлението за регистрация и за разширяване на обхвата на регистрацията като регистър на трансакции (ОВ L 81, 22.3.2019 г., стр. 45—57)

Делегиран регламент (ЕС) 2019/360 на Комисията от 13 декември 2018 година за допълнение на Регламент (ЕС) 2015/2365 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на таксите, начислявани от Европейския орган за ценни книжа и пазари на регистрите на трансакции (ОВ L 81, 22.3.2019 г., стр. 58—68)

Регламент (EС) № 648/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 година относно извънборсовите деривати, централните контрагенти и регистрите на трансакции (OВ L 201, 27.7.2012 г., стр. 1—59)

Последващите изменения на Регламент (ЕС) № 648/2012 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета в съответствие sс член 29, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2015/2365 от 25 ноември 2015 година относно прозрачността при сделките за финансиране с ценни книжа и при повторното използване, и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (COM(2017) 604 final, 19.10.2017 г.)

последно актуализация 05.06.2019



(1) Обединеното кралство напуска Европейския съюз и става трета държава (държава извън ЕС) от 1 февруари 2020 г.

Top