Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Съдебна реформа и антикорупционна дейност: напредъкът на Румъния

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Съдебна реформа и антикорупционна дейност: напредъкът на Румъния

През 2007 г. беше създаден специфичен мониторингов механизъм, известен като механизъм за сътрудничество и проверка (МСП) в контекста на присъединяването на Румъния към Европейския съюз (ЕС), за да се следи нейният напредък в областта на съдебната реформа и на борбата с корупцията.

АКТ

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно напредъка на Румъния по механизма за сътрудничество и проверка (COM(2015) 35 final, 28.1.2015 г.).

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно напредъка на Румъния по механизма за сътрудничество и проверка (COM(2014) 37 final, 22.1.2014 г.).

ОБОБЩЕНИЕ

Докладите на Европейската комисия (ЕК) за 2014 г. и 2015 г. описват напредъка, постигнат от Румъния в тези специфични области от 2012 г. и 2013 г. насам.

ОСНОВНИ МОМЕНТИ

МСП включва 4 специфични критерия за разглеждане на недостатъците на Румъния по отношение на съдебната реформа, почтеността, борбата срещу корупцията във висшите етажи на властта, както и предотвратяването и борбата срещу корупцията в обществения сектор.

Основната цел е да се въведе регулярен процес за докладване, за да се гарантира, че стандартите в тази област се спазват и се изпълняват в задоволителна степен, както и за да се помогне на Румъния да отстрани слабостите, изтъкнати от механизма за сътрудничество и проверка.

Доклади за напредъка за 2014 г. и за 2015 г.

Докладът за 2014 г. представя анализа на ЕК относно стъпките, които Румъния е предприела след докладите за 2012 г. и 2013 г. (като последният беше публикуван след назначаването на ново правителство).

Основното заключение от доклада за 2014 г. е, че Румъния е постигнала напредък в ключовите съдебни институции и в институциите за съблюдаване на етичните норми, дори и при трудни политически обстоятелства.

Докладът, обаче, изтъква:

  • специфични проблеми относно съдебната независимост;
  • съпротива срещу прилагането на мерки, свързани със съблюдаване на етичните норми и антикорупционни мерки;
  • политическа намеса в ключови съдебни назначения.

Докладът за 2015 г. също посочва, че са предприети някои конкретни стъпки за справяне с корупцията по високите етажи, които създават все по-голямо доверие сред румънците в съдебните и антикорупционните дела.

Основни препоръки:

ЕК приканва Румъния да консолидира и затвърди извършеното. Въпреки че прилагането на кодексите (граждански, за гражданско право, наказателен и за наказателно право) води до продуктивни тенденции, се очакват нови стъпки по отношение на съдебната независимост и на съдебната реформа.

Необходими са и други подобрения, за да се:

  • гарантира почтеност и да се избегне конфликт на интереси при обществените поръчки;
  • създаде по-ефективен и систематичен подход в борбата срещу корупцията чрез превенция и възпиращи санкции.

Освен това ЕК настоява за по-голяма съгласуваност на решенията на съда и на парламента (например парламентаристите да се третират като обикновени граждани).

За да се подпомогне Румъния, мониторинговият процес на механизма за сътрудничество и проверка ще продължи да се ползва със средства от ЕС и с конструктивна помощ от ЕК и от други държави от ЕС.

Вижте също уебсайта на генералния секретариат на ЕК относно механизма за сътрудничество и проверка, уебсайта на румънския механизъм за сътрудничество и проверка и прессъобщенията на Комисията за 2014 г. и 2015 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

В контекста на присъединяването на Румъния към ЕС през 2007 г. от държавата беше поискан по-голям напредък в области като съдебна реформа и борба срещу корупцията. Създадена беше специфична рамка за мониторинг на напредъка, постигнат от Румъния в тези области посредством механизма за сътрудничество и проверка. Еквивалентен процес протича и по отношение на България.

Процесът по механизма за сътрудничество и проверка се базира на оценка на напредъка на румънските власти и на информация, предоставена от държави от ЕС, международни организации, независими експерти и други източници.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно напредъка на Румъния по механизма за сътрудничество и проверка (COM(2012) 410 final, 18.7.2012 г.).

Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно напредъка на Румъния по механизма за сътрудничество и проверка (COM(2013) 0047 final, 30.1.2013 г.).

последно актуализация 21.03.2015

Top